Recenze Canon RF 50mm f/1,2 L USM

Štěpán Kačaba

Štěpán Kačaba • 11. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Špičkový obrazový výstup
  • Minimální obrazové vady
  • Špičková světelnost
  • Rychlost ostření
  • Velmi příjemný bokeh
  • Objektiv je utěsněný proti povětrnostním vlivům
  • Programovatelný prstenec na těle objektivu

Co se nám nelíbí

  • Větší váha

Představení Canon RF 50 mm f/1,2 L USM

Představení Canon RF 50 mm f/1,2 L USM

Společnost Canon představila dlouho očekávaný profesionální pevný objektiv o ohniskové vzdálenosti 50 mm pro nový systém bezzrcadlovek s novým typem bajonetu R a se světelností 1,2. Ten nahrazuje dnes již legendární objektiv EF 50 mm 1,2 l USM, se kterým jsem měl možnost v průběhu posledních let také fotografovat. 
Co nám tato novinka přináší nového? Pojďme se na to společně podívat.

Vlastnosti

Konstrukce objektivu se skládá z 15 členů v 9 skupinách. Objektiv je osazen 10lamelovou clonou pro krásné podání neostrých partií. Objektiv je v elkové řadě utěsněn proti povětrnostním vlivům a je vybaven velmi rychlým ultrasonickým ostřením. Díky tomu je předurčen na tvrdé profesionální využití. Stejně jako u všech současných moderních objektivů určených na systém canon EOS R má i tento objektiv programovatelný prstenec, na který si můžete naprogramovat řadu funkcí jako ISO, kompenzace expozice, ostření nebo rychlost závěrky. Dále tu naleznete přepínač autofokusu, kterým lze přepínat z automatického do manuálního režimu.

Objektiv je vybaven funkcí full-time manual. To znamená, že kdykoliv budete chtít při fotografovaní při zapnuté automatice zaostřit jinam, než zaostřila automatika, můžete do toho vždy manuálně zasáhnout, vzít za zaostřovací prstenec a zaostřit přesně tam, kam potřebujete. Je to rychlé a velmi snadno si na to zvyknete. Na objektiv lze nasazovat filtry o průměru 77 mm. Váha objektivu je 950 gramů. Minimální zaostřovací vzdálenost je 40 cm. Velmi mile mě potěšila informace, že se tento objektiv vyrábí v Japonsku jako všechna současná elková skla od canonu. Objektiv se dodává spolu se sluneční clonou a měkkým přepravním obalem se stahovací šňůrkou.


Srovnání objektivů Canon RF 50mm 1,2 L usm s objektivem canon EF 50 1,8 STM

Testovaní

Objektiv jsem dostal k testu s bezzrcadlovkou Canon R, se kterou mám možnost již delší dobu fotografovat.
Chtěl jsem tento objektiv vyzkoušet na nějakém velkém portrétním fotografovaní, o což si objektiv s touto ohniskovou vzdáleností vysloveně říká. To bohužel v současné době nelze provést kvůli situaci s covid-19, a proto jsem se rozhodl objektiv otestovat při focení podzimní nálady v místním parku Stromovka.

Prakticky po celou dobu testu jsem neměl štěstí na počasí. Na druhou stranu jsem mohl vyzkoušet, jak se bude objektiv chovat za nepříznivých podmínek. Byl jsem velmi mile překvapen, že po celou dobu testovaní mě objektiv ani jednou nezklamal. Dělal přesně to, co jsem od něj očekával a chtěl, a vždy okamžitě bez prodlevy zaostřil.

Jediná nevýhoda tohoto objektivu, která mě trochu při testovaní vadila, je jeho váha. Po chvilce fotografovaní už tu váhu cítíte v ruce, je to však daň za excelentní optický výstup. Při porovnávání obrazové kvality fotografií se starším objektivem canon EF 50 1,2 l USM jsem byl příjemně překvapen velkým rozdílem v obrazové kvalitě ve prospěch testovaného objektivu. Nový objektiv je neuvěřitelně ostrý již od clony 1,2, a to i do rohů.

Chová se velmi dobře i při fotografovaní do protisvětla. Musíte se hodně snažit, aby se vám do tohoto objektivu dostaly nějaké nežádoucí odlesky nebo duchové. Po celou dobu testovaní jsem neměl problém s odlesky. Tato padesátka netrpí žádným viditelným zkreslením obrazu. Objektiv má velmi příjemné podání bokehu v celém záběru, za což musím Canon opravdu hodně pochválit.


Srovnání objektivů Canon RF 50 mm 1,2 L usm s objektivem canon EF 50 1,8 STM

Závěrem

Zkrátka pokud hledáte objektiv na svoji bezzrcadlovku Canon s bajonetem R o ohniskové vzdálenosti 50 mm a požadujete výborný optický výstup, neuvěřitelně rychlé a přesné ostření, nádherné podání rozostřeného pozadí, tak nelze tento objektiv nedoporučit.

Hodnocení zákazníků (5)

Hodnocení zákazníků (5)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Tomáš, Karviná - Ráj, 14.01.2022

5

Nej 50, se kterou jsem měl možnost zatím fotit.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Praha 9, 25.11.2021

5

Ostry a velmi kvalitni objektiv. Mensi minus je vaha, ale to je u 1,2 objektivu normalni.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Michael, Brno, 16.09.2021

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Andrea, Praha 6 - Střešovice, 30.12.2020

5

Skvělý objektiv, velmi dobrá komunikace, rychlé dodání. Jsem velmi spokojen.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Ing. Miloš, Přeštice, 23.03.2019

5

Parametry

Parametry

Canon RF 50mm f/1,2 L USM objektiv se standardní ohniskovou vzdálenosti vhodný pro plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS. Výjimečně jasná f / 1,2 světelnost umožňuje kontrolu nad hloubkou ostrosti pro selektivní zaostřování a tím i pro práci v situacích s nedostatečným osvětlením. Kruhový ultrazvukový motor (USM), spolu s optimalizovanými algoritmy zaostřování a vysokorychlostním procesorem, dosahují rychlého, přesného a tichého automatického zaostřování. Konfigurovatelný ovládací kroužek lze použít k úpravě různých nastavení expozice, včetně clony, ISO a kompenzace expozice. Kruhová 10 listá clona utváří příjemný bokeh.

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50
Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost pevného objektivu 1,2
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 15 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony ES-83
Délka objektivu 108 mm
Počet lamel clony 10
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 40 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 950 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 2959C005
Ocenění TIPA 2019
Značka Canon

Zobrazit parametry