Recenze Canon RF 50mm f/1,8 STM

Štěpán Kačaba

Štěpán Kačaba • 07. 12. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Cena
 • Váha
 • Optický výstup
 • Malé rozměry
 • Chovaní v protisvětle
 • Control ring 
 • Závit na 43 milimetrové filtry

Co se nám nelíbí

 • Nenalezeny

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Canon RF 50mm f/1,8 STM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon RF 50mm f/1,8 STM v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Canon RF 50mm f/1,8 STM

Představení Canon RF 50mm f/1,8 STM

Představení Canon RF 50mm f/1,8 STM

Co se vám vybaví, jako první, když se řekne pevná padesátka? Mně se jako první vybaví, že se jedná o nejčastěji prodávané a používané pevné ohnisko, které bývá v drtivé většině s dobrou světelností a je i cenově dostupné. Na pevnou padesátku fotí díky jejímu úhlu záběru nejeden fotograf.
A konkrétně mně toto ohnisko sedí ze všeho nejlépe a vždy ho u mě najdete ve fotobatohu. Jsem hrdým majitelem předchůdce, velmi známého a dnes již legendárního objektivu Canon 50 mm 1,8 STM. A právě proto jsem byl velmi zvědavý, když japonská společnost Canon představila horkou novinku pro svůj nový bajonet RF. Jedná se o objektiv Canon RF 50 mm F 1,8 S TM.
A právě o ní bude dnes řeč.Seznámení

Jedná se malý kompaktní objektiv, který váží pouhých 160 gramů. Jeho optická konstrukce se skládá z 6 členů v 5 Skupinách. Stejně jako u předchozího modelu objektivu Canon EF 50 mm 1,8 STM je i zde použitý kovový bajonet.
Závit na použití kruhových filtrů se zde zmenšil ze 49 milimetrů pouhých 43 milimetrů. Proto při nákupu filtrů, můžeme zas něco ušetřit. Objektiv je osazen 7lamelovou clonou a vybaven ostřícím krokovým motorem STM, který je ideální díky tichému a plynulému přeostřovaní mimo fotografovaní i na pořizování videozáznamů. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 centimetrů. Proto není problém s objektivem vyfotografovat mimo běžných věcí i detaily.

Při pohledu na objektiv nalezneme pouze 2 ovládací prvky. Jeden z nich je ovládací prstenec, umístěný na vrchní straně objektivu. Druhý z nich je přepínač, kterým lze přepínat aktuální nastavení ovládacího prstence mezi tím, jestli budete prstencem ovládat autofoukus, anebo jestli ho budete chtít používat v režimu control ring. V režimu control ring si lze na pohyblivý prstenec objektivu nastavit funkci, kterou často používáte, jako kompenzaci expozice, iso, clony atd.
Jakmile si na to zvyknete, tak si na tuto Canoní vychytávku nebudete moc vynachválit.

Testování

Ani chvilku jsem nelenil a hned, jak se mi objektiv dostal do ruky, nasadil jsem ho na fotoaparát Canon R, který jsem dostal zapůjčený spolu s objektivem a vyrazil ven fotografovat. Hned při nasazení objektivu na fotoaparát jsem z něj měl dobrý pocit. Společně s Canonem R se velmi dobře drží a připadá mi jakou super sestava na případné celodenní fotografovaní, díky celkovému dobrému vyvážení. Dobrý pocit ze mě neopadl ani při prvních náhledech fotografií, když jsem si je doma prohlížel na počítači. Je zde vidět technologický pokrok Canonu. Na rozdíl od svého předchůdce, který je za mě stále velmi dobrým objektivem, je tento ostřejší, rychlejší, lépe zvládá protisvětlo a má hezčí podání bokehu.Závěrem

Ať už fotíte rádi portréty, momentky nebo jen běžné záběry ze života, padesátimilimetrový objektiv je na jejich pořízení zcela optimální volbou. Objektiv využijete i pro fotografovaní za zhoršených světelných podmínek a je jako ideální partner při možnosti fotit s malou hloubkou ostrosti. pokud používáte nový systém Canonu RF a chcete cenově dostupný objektiv a zároveň jste si dali za požadavek dobrý optický výstup, není co řešit. Prakticky v této cenové kategorii neexistuje žádný argument, proč si tento objektiv nepořídit.
Jednoduše řečeno legenda pokračuje.

Popis a parametry

Popis a parametry

Společnost Canon představila nový RF objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm a vysokou světelností f/1,8. Se svým zorným úhlem vám poskytne perspektivu blízkou pohledu lidského oka. Je tedy ideální pro portrétní fotografy. Objektiv využívá povrchovou úpravu čoček Super Spectra Coating, která harmonicky vyvažuje barvy a omezuje odlesky, závoj a aberace. Obsažené optické lisované asférické členy umožňují dosáhnout vysoké obrazové kvality i při nejnižší cloně. Minimální ostřicí vzdálenost objektivu je 0,3 m, tedy o 5 cm kratší než u stávající verze EF. Pomocí 7lamelové kruhové clony zděděné z objektivu EF 50 mm F1,8 je možné rozostřit popředí nebo pozadí a vytvořit působivý bokeh. Jistě oceníte tichý a přesný ostřící STM motor.

Canon RF 50mm f/1,8 STM

Canon Europe uvedl na trh nový RF objektiv s ohniskem 50 mm a vysokou světelností f/1,8. Vzhledem k tomu, že se jedná o zorný úhel s perspektivou blízkou lidskému oku, je ideální jako portrétní objektiv. Povrchová úprava čoček Super Spectra Coating harmonicky vyvažuje barvy a zároveň eliminuje nežádoucí odlesky, závoj a aberace. Jsou zde zahrnuty optické lisované asférické členy, díky kterým je dosaženo vysoké obrazové kvality i s nejnižší clonou. Ostřit zde budete moci od 0,3 m (o 5 cm kratší vzdálenost než u stávající verze EF). Díky kruhové cloně, která skýtá 7 lamel budete moci oddělit fotografovný objekt rozostřením popředí nebo pozadí a zároveň získáte působivý efekt bokeh.

Ostření s STM

Dokonalé automatické ostření je zde zajištěno díky STM motoru, který je tak tichý, že s ním amatérští filmaři mohou, prakticky bez slyšitelné zvukové stopy, plynule ostřit při natáčení.

Praktičnost především

Hlavní záměr byl, aby měli fotografové maximální komfort při jejich práci. A tak je tento objektiv vybavený důmyslným kombinovaným ostřicím a ovládacím kroužkem, který nemá zarážky. to vám umožní velmi intuitivní ovládání ostření i nastavení expozice a to bez nutnosti přestat sledovat fotografovaný objekt. 

Klíčové vlastnosti

 • Ostřicí motorek STM
 • Světelnost f/1.8
 • Asférický optický člen
 • Bajonet RF
 • Potah čoček Super Spectra
 • Přepínatelný ovládací/ostřicí prstenec

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50
Světelnost pevného objektivu 1,8
Maximální clona (F) 22
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony ES-65B
Délka objektivu 40 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Street foto, Koncerty, Produkty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 160 g

Ostatní

Číslo produktu 4515C005
Značka Canon

Filtry

Průměr filtru 43 mm

Zobrazit popis a parametry