Recenze Canon RF 70-200mm f/4L IS USM

Štěpán Kačaba

Štěpán Kačaba • 09. 12. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Optický výstup
 • Velmi rychlé ultrasonické ostření
 • Pokročilá stabilizace obrazu
 • Kompaktnost
 • Váha
 • Minimální zaostřovací vzdálenost jen 0,6 metru

Co se nám nelíbí

 • Objektiv se při zoomování vysunuje

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Canon RF 70-200mm f/4L IS USM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon RF 70-200mm f/4L IS USM v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Canon RF 70-200mm f/4L IS USM

Představení Canon RF 70-200mm f/4L IS USM

Představení Canon RF 70-200mm f/4L IS USM

Japonská společnost Canon, která dlouhá léta patří mezi přední výrobce fototechniky představila do svého bohatého portfolia objektivů velmi známé profesionální řady Luxury další objektiv určený pro bajonet RF, a to objektiv Canon RF 70-200 F4 L IS.
Objektivy s klasickým rozsahem 70-200 mm mám opravdu rád. Už mi jich pod rukama prošlo opravdu hodně, co nám však zajímavého přinese tento konkrétní?
Na to se společně pokusíme dnes zaměřit.

Specifikace

Objektiv již na první pohled zaujme každého, kdo se podívá na jeho výšku a pak si všimne použitého ohniska. Canonu se podařilo něco opravdu překvapivého, a to udělat opravdu nezvykle kompaktní profesionální teleobjektiv, na výšku má pouhých 119 milimetrů. Váží pouhých 695 gramů. Jeho optická konstrukce se skládá z 16 členů v 11 skupinách. Pro bleskurychlé ostření se zde starají dokonce dva motorky Nano USM. Canon uvádí výkon optické stabilizace až do 5 EV. Velmi mě potěšila i skutečnost že s teleobjektivem lze zaostřit už od 60 centimetrů, což na teleobjektiv tohoto rozsahu není vůbec obvyklé. Jak je v profesionální řadě zvykem, objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti. Na objektiv lze nasazovat kruhové filtry o průměru 77 milimetrů. 

Seznámení
 

Na Těle objektivu nalezneme celkově 8 ovládacích prvků. Mimo klasického prstence na ovládaní zoomu a prstence na ovládaní autofokusu, zde nalezneme i třetí ovládací prstenec tzv. control ring, který možná už někteří uživatelé nového systému canon důvěrně znají a nedají na něj dopustit. Na control ring si můžete nastavit nějakou funkci, kterou často používáte, jako je třeba kompenzace expozice, iso, clonu, čas atd. Od momentu, kdy jsem si control ring nastavil, tak si tuto vychytávku nemůžu vynachválit.

Dále zde nalezneme přepínač režimu autofoukusu, kde lze nastavit rozsah ostřících vzdáleností, ve kterých bude objektiv ostřit. Lze přepínat mezi plným ostřícím rozsahem objektivu anebo od 2,5 metru do nekonečna. Hned pod tímto ovládacím prvkem nalezneme další, u kterého lze přepínat mezi plnou automatikou autofokusu, anebo manuálním ostřením. Hned pod ovládáním autofokusu naleznete zapínaní a vypínaní stabilizace a pak ještě můžete nastavit jeden ze tří modů stabilizace a nastavit tam mód, ve kterém bude stabilizace aktuálně fungovat.

Nesmím ještě zapomenout zmínit, že na druhé straně objektivu nalezneme lockovací přepínač, který zamezí samovolnému vysouvaní objektivu, což považuju za velmi praktické. Potěšila mě i skutečnost, že objektiv byl vyroben v Japonsku.

Testovaní

Po celou dobu testování jsem společně s teleobjektivem používal výhradně bezzrcadlovku Canon eos R, na kterou mám možnost již delší dobu fotografovat.
Jak můžete vidět na přiložených fotografiích objektiv je ostrý již od plně otevřené clony a má velice příjemné podání bokehu. Zaujalo mě, že obrazové vady objektivu, jsou skoro zanedbatelné. Musím ještě zmínit ostření a přeostřování, které je u tohoto modelu opravdu bleskurychlé.

Závěr

Jako všechny nové elkové objektivy pro systém canon RF, mně ani tento nezklamal a neudělal v profesionální řadě žádnou ostudu, spíše naopak.
Má prvotřídní kresbu, skvělou stabilizaci, bleskurychlé ostření navíc je utěsněn proti vodě a prachu. Pokud hledáte kompaktní teleobjektiv s konstantní světelností a prvotřídním výstupem, musím vám tento teleobjektiv za sebe jen a jen doporučit. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM přináší další vylepšení, jako je povlak čoček Air Sphere Coating, čtyři optické členy s velmi nízkým rozptylem (UD) nebo zkrácení minimální ostřicí vzdálenosti z 1 m na 60 cm. To vše je důkazem úsilí společnosti Canon neustále vylepšovat obrazovou kvalitu objektivů řady RF. I při maximální ohniskové vzdálenosti vytváří devítilamelová clona spolu s konstantní světelností f/4 nádherný bokeh a umožňuje dosáhnout mimořádně detailně prokreslených snímků. Díky vylepšené optické kvalitě objektivu RF 70-200 mm F4L IS USM lze v celém rozsahu ohniskových vzdáleností pořizovat snímky ostré v celé ploše obrazu. Oba nové objektivy i při nejnižší cloně dosahují vysoké ostrosti a jsou ideálním nástrojem pro portrétní fotografy, kteří se snaží postihnout jemné nuance výrazu tváře, i pro ty, kdo chtějí zachytit drobné detaily na malých objektech.

Canon RF 70-200mm f/4L IS USM

Společnost Canon Europe představila nový objektiv s RF bajonetem, který  má rozsah ohniskových vzdálensotí 70-200 mm a světlenost f/4. A je doslova plný vylepšení, která vás jednoduše ohromí.

Kompaktnost s velkým dosahem

Lehký kompaktní, ale velmi schopný objektiv. To je Canon RF 70-200 mm F4L IS USM, který váží pouhých 695 gramů a jeho délka je neuvěřitelných 11,9 cm. Ve srovnání s jeh EF protějškem je tedy o 32 % kratší, a stává se z něho tak ještě lepší společník na vaše fotografické výpravy. Snadno přenosný je i při plném vysunutí. 

Optika na vysoké úrovni

RF 70-200 mm F4L IS USM je vylepšený i v dalších ohledech. Například povlakem čoček Air Sphere Coating. Dále jsou v něm zahrnuty čtyři optické členy s velmi nízkým rozptylem (UD). Jistě vás potěší vás, že ostřit s ním budete moci místo z 1 m už od 60 cm. Je zkrátka vidět, že společnost Canon posouvá obrazovou úroveň svých RF objektivů neustále kupředu. I na maximálním ohnisku vytváří 9lamelová clona spolu s konstantní světelností f/4 nádherný efekt bokeh, a fitigrafie plné překrásných detailů. Zkrátka budete moci pořizovat snímky ostré a prokreslené v celé jejich obrazové ploše. Nenechte si ujít ony jemné rozdíly ve výrazech tváří a tu spoustu drobných detailů na malých objektech.

Kreativní výhoda

Tento nový objektiv je vybavený optickou stabilizací obrazu. Ta vám umožní prodloužení expozice až o 5 EV. Budete se tak moci plně věnovat kreativitě při fotografování a bez nutnosti stativu. Dále je vybavený ostřicím motorkem Dual Nano USM což vám v kombinaci s CDC fotoaparáty Canon EOS R5 nebo EOS R6 dopřeje stabilizaci obrazu s účinností až 7,5 EV. Budete tak moci pořizovat maximálně ostré záběry v rychlém sledu i za horších světlených podmínek. Pomocí Dual Nano USM  systému ostření, budete moci ostřit průběžně s mimořádnou rychlostí a dokonce tiše. Což je při natáčení videa velmi důležité.

Odolnost, kterou oceníte

Velmi důsledná je i konstrukce, která je připravená pro použití v náročnějjším exteriéru. Díky ochrannému fluoritovému povlaku a odolnosti proti prachu a otřesům. Toto odolnost, která je pro objektivy Canon řady L typická. je zde i speciální povlak, který jej ochrání vůči vysokým teplotám a dominantou toho všeho je konstrukce, která je utěsněná vůči prachu a vodě. Budete ho tedy moci používat jak v extrémně horkém, tak i v extrémně chladném klimatu.

Oboustranná sluneční clona

Vybavený sluneční clonou, která je oboustranná a tak je možné jej nasadit i opačně a ušetřit tak místo při jeho uložení.

Klíčové vlastnosti

 • konstantní světelnost f/4 v celém rozsahu
 • Automatické ostření Dual Nano USM
 • Kvalita řady L
 • Prvky s velmi nízkým rozptylem (UD) a potah čoček ASC 
 • Optická stabilizace obrazu s účinností 5 EV a kombinovaný IS systém, který umožňuje prodloužit expoziční čas až o 7,5 EV při použití s fotoaparáty EOS R5 a EOS R6
 • Utěsnění proti prachu a vlhkosti 
 • Ovládací prstenec

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Maximální clona (F) 32
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony ET-83G (WIII)
Délka objektivu 119 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Zvířata, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 60 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 695 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 4318C005
Značka Canon

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry