Magazín

Produktové aktuality

Canon znovu láme rekordy s novým RF 10-20 mm f/4 L IS STM

Ondřej VachekAktualizováno: 12. 10. 2023 v 13:35 • Rubrika: Produktové aktuality

Canon znovu láme rekordy s novým RF 10-20 mm f/4 L IS STM

Canon se často rád pyšní předložkami „nej”. I dnes tomu není jinak. Novinka RF 10-20 mm f/4 L IS STM je totiž nejširším rektilineárním full-frame objektivem s automatickým zaostřováním na trhu. Teď to řekněte pětkrát rychle za sebou. V čem je tedy unikátní?

Obsah

Má všechno srovnané

Rektilineární znamená jediné. Veškeré linie a roviny objektiv nijak nedeformuje, neohýbá, záběr nijak nesoudkuje. Takže i přesto, že se jedná o neskutečně široké ohnisko 10 milimetrů, jsme schopni zachytit scénu přirozeně, pravdivě a nezkresleně. Do dnešního dne výše zmíněný titul držel také Canon se svým objektivem EF 11-24 mm f/4 L USM, tentokrát se však konečně dočkaly i bezzrcadlovky.

Design objektivu je docela jednoduchý. Skvěle zapadá mezi ostatní objektivy řady L díky matnému povrchu, trojici ovládacích koleček a několika přepínačům. První umožňuje přepínat mezi režimy automatického a manuálního zaostřování, druhý aktivuje stabilizaci obrazu, což byla vlastnost, kterou objektiv EF 11-24 mm postrádal. A v neposlední řadě tu máme i uživatelsky programovatelné tlačítko FN podobné tomu, které jsme měli tu čest poznat u objektivu RF 135 mm f/1.8 L IS USM.

Navzdory ohromnému rozsahu ohniskových vzdáleností není objektiv ani velký ani těžký. Právě naopak, je překvapivě lehký, ale nezdá se laciný. Váží pouhých 570 gramů a měří necelých 12 centimetrů na délku. Jako objektiv řady „L" je samozřejmě odolný vůči nepříznivému počasí i přesto, že se přední člen pohybuje při zoomování. Stále je však schován za integrovanou sluneční clonou, takže je dostatečně chráněn.

Rychlý, ostrý a tichý

Na rozdíl od svého předchůdce s ultrazvukovým motorem používá objektiv RF 10-20 mm f/4 L IS STM motor krokový. Obecně se upřednostňuje při použití pro video díky nižší hlučnosti ve srovnání s motory USM. Nicméně technicky jde o levnější nebo slabší volbu oproti motorům USM, což může vést k menší přesnosti nebo pomalejším rychlostem.

S ohledem na extrémní šířku objektivu však nejsou rychlosti automatického zaostřování skutečně důvodem k obavám. Automatické zaostřování je rychlé a svižné a během těch dvou dní, které jsme prozatím s objektivem měli tu čest, se zdálo přesné. Fotografování na 10 milimetrů s clonou f/4 poskytuje dostatek volnosti. Zvýšení clonového čísla pak riziko nezaostřeného snímku prakticky eliminuje.

Pokud jde o ostrost, drží krok s ostatními RF objektivy s červeným kroužkem. Objektiv 10-20 mm nabízí spoustu detailů i s 45ti-megapixelovým snímačem v modelu EOS R5. Ano, okraje jsou trochu natažené, ale to přímo souvisí s rektilineární povahou objektivu. Chromatické aberace jsou minimální i při fotografování přímo proti silnému světelnému zdroji. Občas se objeví náhodný odlesk, pokud směřujete objektiv přímo do slunce, ale není to nic neopravitelného. Nutno podotknout, že jsme vše testovali na předprodukčním modelu.

Vinětace se zdá být dobře korigována dokonce i při plně otevřené cloně, ale to bych nepřičítal jako zásluhu objektivu samotnému. Pokud jde o korekce vinětace, tak se zdá, že zde solidní roli hraje software. Podařilo se mi zachytit trochu LOCA (Chromatické aberace v rozostřených částech snímku), ale jen pokud jsem ostřil na nejbližší možnou vzdálenost při použití širokého konce zoomu. Při zaostření na delší vzdálenosti se LOCA prakticky úplně ztratí.

Za to čekání to stálo

Už nějakou dobu se mezi fotografy šušká, kdy nám Canon představí nástupce výše zmíněné a právoplatně legendární 11-24 mm f/4 a nyní jsme se jej konečně dočkali. Nový RF 10-20mm f/4 L IS STM je ideální pro architekturu, nemovitosti, krajinu či městské scenérie, a dokonce si umím představit jeho použití na koncertech nebo večírcích. Je jasné, že clona f/4 může být pro někoho omezením, ale například fotoaparát Canon EOS R6 Mark II je jedním z nejlepších modelů co se výkonu ve zhoršených světelných podmínkách týká, a tak je clona f/4 snesitelná cena za příjemné rozměry a nízkou hmotnost objektivu.

Canon s tímto objektivem opravdu vytvořil něco zajímavého a jedinečného. Malý, lehký, rychlý, ostrý a tichý. Vše, co si můžete od objektivu přát.

Chci nový Canon

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.