Magazín

Fotoporadna

Částečné odbarvení fotografie - jak na to?

Martin LukešAktualizováno: 8. 4. 2021 v 15:33 • Rubrika: Fotoporadna

Částečné odbarvení fotografie - jak na to?

V nedávno publikovaném článku jste se mohli dočíst, jak efektivně převést barevnou fotografii do černobílé podoby. Jeden z našich čtenářů ale vyslovil dotaz jak postupovat v případě, že chce vytvořit černobílý snímek, kde zůstanou některé objekty barevné. To už je sice trochu složitější proces, nicméně i to lze provést v několika málo krocích. Jak na efekt částečné desaturace se dočtete v následujícím článku.


Origínální barevná fotografie

Některé fotoaparáty, nebo grafické editory, mají tento „umělecký filtr“ přímo zabudovaný. Stačí jenom označit barvu, která má zůstat zachována a zbytek snímku se automaticky odbarví. Výsledky ale rozhodně nejsou nikterak oslnivé. Filtr si neumí poradit s jednotlivými přechody vybrané barvy a vytváří roztřepené hrany. Navíc výběrem barvy můžete zasáhnout i do jiného místa ze stejnou barevnou tonalitou, které ale chcete odbarvit. Určitě tedy doporučuji provést částečnou desaturaci ručně. Je to sice o něco pracnější, ale výsledek je mnohem profesionálnější. Procvičíte si tím navíc práci s vrstvami a z výsledku budete mít mnohem větší radost.


Internetový grafický editor PIXLR (zdarma)

Prvním předpokladem k tomu abyste mohli seriózně odbarvit pouze část snímku je použít grafický editor, který umožňuje prácovat s několika vrstvami. To může být první kámen úrazu. Jednoduší programy tuto možnost nemají a pokročilejší editory jsou zase poměrně drahé. Existuje ale jednoduchý on-line editor, který vrstevní snímku umožňuje. Program se neinstaluje a obrázek upravujete prostřednictvím internetového prohlížeče. Tento editor naleznete na stránkách http://pixlr.com/editor/ Pokročilejší fotografové zřejmě nad jeho možnostmi ohrnou nos, nicméně pro uvedenou potřebu bohatě stačí. Navíc je zdarma a má dokonce českou lokalizaci. Takže co víc si přát.


Otevření fotografie v editoru

Prvním krokem je spuštění editoru přes uvedenou internetovou adresu. Ten nám v úvodu nabídne vytvoření, nebo otevření obrázku. V počítači tedy vyberte fotografii, se kterou chcete pracovat. Pokud editor automaticky nenastaví češtinu, zvolte v horní liště záložku LANGUAGE a nastavte jí ručně.


Fotografie v jedné vrstvě

Po otevření fotografie se v pravé části pracovní plochy objeví se tři nástrojová okna. Navigátor a Historii můžeme zavřít, aby se zbytečně nepletla. Nejdůležitější je prostřední okno VRSTVY


Detail okna vrstvy

V tento okamžik je v okně vidět náhled fotografie v jedné vrstvě označené jako POZADÍ. K částečnému odbarvení fotografie potřebujeme ale vrstvy dvě. Jednu barevnou a druhou černobílou. Z nich potom složíme výsledný obrázek. Šlo by to vytvořit i z jedné fotografie, pomocí nástroje LASO a následného ohraničením konkrétního místa, které zůstane při odbarvování nedotčeno.Tento postup ale není tak přesný. Pravím tlačítkem myši proto klikněte do okna s vrstvou POZADÍ a vyberte z roletky první řádek – DUPLIKACE VRSTVY.


Duplikace fotografie do druhé vrstvy

Nyní už se nám v okně vrstev zobrazují vrstvy dvě. Původní vrstva POZADÍ a nad ní kopie snímku s názvem POZADÍ KOPÍROVAT. S novou vrstvou budeme dále pracovat. Potřebujeme jí totiž převést do černobíla. Pokročilejší uživatelé si mohou černobílou variantu obrázku připravit předem v jiném editoru a pak si otevřít barevný i černobílý obrázek v programu PIXLR současně.


Odbarevní vrchní vrstvy

Pro začátek se ale budeme držet jednoduššího postupu. V horní nástrojové liště otevřeme záložku SEŘÍZENÍ a zvolíme funkci SNÍŽENÍ SYTOSTI. Tím jsme odbarvili fotografi v horní vrstvěi a ve spodní nám zůstává původní barevná verze obrázku.


Černobílá fotografie v horní vsrtvě / barevná fotografie ve spodní vrstvě

Nejúčinnější způsob jak se dostat ke spodní vrstvě v místech kde chceme aby zůstal obraz barevný, je progumovat se k ní. V levém sloupci proto zvolte nástroj GUMA, a pečlivě přejeďte místo, kde chcete setřít vrchní černobílou vrstvu.


Nástroj Guma

Z té spodní nám začne vystupovat barva na povrch. Pokud jde o složitější tvar je dobré zvětšit si obraz, abyste při gumování nepřetahovali. Zvětšení lze provést kolečkem myši nebo klávesovou zkratkou CTRL+. V podstatě jde o stejný princip, jako když jste v dětských letech vybarvovali omalovánky. Kdo by se chtěl podobným úpravám věnovat častěji, určitě doporučuji investovat do grafického tabletu. Ten je mnohem přesnější a pohodlnější než práce s myší.


Lokální progumování černobílé vrstvy na spodní barevnou

Po tom co skončíme s gumováním, stačí v podstatě obrázek uložit zpět do počítače. V případě, že chcete uložit rozpracovaný obrázek ve vrstvách, můžete zvolit formát PXD. Vrstvy nebudou sloučeny a lze je znovu otevřít. Pozor tento formát není kompatibilní s jinými editory a lze ho otevřít pouze pomocí programu PIXLR. Pokud jste ale s prací hotovy, můžete fotografii uložit do normalizovaného formátu JPEG.


Uložení výsledné fotografie

On-line editor umožňuje samozřejmě i libovolné pojmenování nového souboru a nastavení kvality v rozmezí od 0 do 100. Komprese ale obrazu moc neprospěje, takže doporučuji ukládat výsledek vždy ve 100% kvalitě.


Nastavení kvality a formátu ukládané fotografie

Práce s vrstvami nabízí v podstatě téměř neomezené možnosti. Kdo se s nimi naučí pracovat, může si ručně skládat panoramatické fotky, snímky HDR, nebo tvořit nejrůznější grafické obrazy a fotomontáže.  Pokud se vám článek líbil a rádi bystě se dozvěděli nějaké další postupy při zpracování fotografií, napište nám do komentářů a my z nich vybereme nějaké další zajímavé téma na článek.


Výsledná částečně odbarvená fotografie

O novinkách, slevách a akcích budete vědět jako první.

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.

Váš e-mail nezneužijeme

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (12) | Dobrý den, díval jsem se na stránky PIXLR. Mají sice nové rozhraní, ale editor jsem otevřel a vše funguje jak má. Je dost možné, že máte zakázané nějaké doplňkové služby Vašeho prohlížeče.

13

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 05. 10. 2020 |Reagovat

B

Super návod, akorát pixlr nefunguje - načte se jen úvodní stránka, ale nejde spustit.

12

BN, 02. 10. 2020 |Reagovat

RN

Moc děkuji za bezvadný návod a odkaz. Velice srozumitelně popsané. Při složitějším tvaru je to sice trochu piplačka,ale stojí to určitě za to :-)

11

Renata Najbrtová, 07. 03. 2018 |Reagovat

KK

Moc děkuji, hodně mi to pomohlo. Navíc jsem díky Vám konečně našla nový grafický editor, který mi vyhovuje. :)

10

Karol Koh, 03. 05. 2017 |Reagovat

AH

Fakt super!!!!! funguje to a toto je přesně to co jsem hledal, při složitějším tvaru je to piplačka, ale výsledek je jak od profíka :)

9

Aleš Hammer, 21. 06. 2016 |Reagovat

MM

Super návod, moc mi to pomohlo, díky :D

8

Martin Melichar, 01. 06. 2016 |Reagovat

i

Skvěle. Díky !!!

7

ivan, 22. 12. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (5) | Dobrý den, pokud budete postupovat podle postupu, který popsal kolega v článku, mělo by se Vám to podařit.

6

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 22. 05. 2015 |Reagovat

JM

Děkuji za radu. Poraďte prosím přesně jak mohu vložit vlastní připravenou a barevnou fotografii? Po otevření obou fotografií se mi nepodařili sloučit.

Děkuji

5

Jan Motyka, 21. 05. 2015 |Reagovat

Karel Šula

Díky za odkaz.

4

Karel Šula, 10. 04. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.