Částečné odbarvení fotografie - jak na to? Fotoporadna

Částečné odbarvení fotografie - jak na to?

Martin LukešAktualizováno: 27. 5. 2013 v 15:24 • Rubrika: Fotoporadna

V nedávno publikovaném článku jste se mohli dočíst, jak efektivně převést barevnou fotografii do černobílé podoby. Jeden z našich čtenářů ale vyslovil dotaz jak postupovat v případě, že chce vytvořit černobílý snímek, kde zůstanou některé objekty barevné. To už je sice trochu složitější proces, nicméně i to lze provést v několika málo krocích. Jak na efekt částečné desaturace se dočtete v následujícím článku.

Origínální barevná fotografie

Některé fotoaparáty, nebo grafické editory, mají tento „umělecký filtr“ přímo zabudovaný. Stačí jenom označit barvu, která má zůstat zachována a zbytek snímku se automaticky odbarví. Výsledky ale rozhodně nejsou nikterak oslnivé. Filtr si neumí poradit s jednotlivými přechody vybrané barvy a vytváří roztřepené hrany. Navíc výběrem barvy můžete zasáhnout i do jiného místa ze stejnou barevnou tonalitou, které ale chcete odbarvit. Určitě tedy doporučuji provést částečnou desaturaci ručně. Je to sice o něco pracnější, ale výsledek je mnohem profesionálnější. Procvičíte si tím navíc práci s vrstvami a z výsledku budete mít mnohem větší radost.

Internetový grafický editor PIXLR (zdarma)

Prvním předpokladem k tomu abyste mohli seriózně odbarvit pouze část snímku je použít grafický editor, který umožňuje prácovat s několika vrstvami. To může být první kámen úrazu. Jednoduší programy tuto možnost nemají a pokročilejší editory jsou zase poměrně drahé. Existuje ale jednoduchý on-line editor, který vrstevní snímku umožňuje. Program se neinstaluje a obrázek upravujete prostřednictvím internetového prohlížeče. Tento editor naleznete na stránkách http://pixlr.com/editor/ Pokročilejší fotografové zřejmě nad jeho možnostmi ohrnou nos, nicméně pro uvedenou potřebu bohatě stačí. Navíc je zdarma a má dokonce českou lokalizaci. Takže co víc si přát.

Otevření fotografie v editoru

Prvním krokem je spuštění editoru přes uvedenou internetovou adresu. Ten nám v úvodu nabídne vytvoření, nebo otevření obrázku. V počítači tedy vyberte fotografii, se kterou chcete pracovat. Pokud editor automaticky nenastaví češtinu, zvolte v horní liště záložku LANGUAGE a nastavte jí ručně.

Fotografie v jedné vrstvě

Po otevření fotografie se v pravé části pracovní plochy objeví se tři nástrojová okna. Navigátor a Historii můžeme zavřít, aby se zbytečně nepletla. Nejdůležitější je prostřední okno VRSTVY


Detail okna vrstvy

V tento okamžik je v okně vidět náhled fotografie v jedné vrstvě označené jako POZADÍ. K částečnému odbarvení fotografie potřebujeme ale vrstvy dvě. Jednu barevnou a druhou černobílou. Z nich potom složíme výsledný obrázek. Šlo by to vytvořit i z jedné fotografie, pomocí nástroje LASO a následného ohraničením konkrétního místa, které zůstane při odbarvování nedotčeno.Tento postup ale není tak přesný. Pravím tlačítkem myši proto klikněte do okna s vrstvou POZADÍ a vyberte z roletky první řádek – DUPLIKACE VRSTVY.


Duplikace fotografie do druhé vrstvy

Nyní už se nám v okně vrstev zobrazují vrstvy dvě. Původní vrstva POZADÍ a nad ní kopie snímku s názvem POZADÍ KOPÍROVAT. S novou vrstvou budeme dále pracovat. Potřebujeme jí totiž převést do černobíla. Pokročilejší uživatelé si mohou černobílou variantu obrázku připravit předem v jiném editoru a pak si otevřít barevný i černobílý obrázek v programu PIXLR současně.


Odbarevní vrchní vrstvy

Pro začátek se ale budeme držet jednoduššího postupu. V horní nástrojové liště otevřeme záložku SEŘÍZENÍ a zvolíme funkci SNÍŽENÍ SYTOSTI. Tím jsme odbarvili fotografi v horní vrstvěi a ve spodní nám zůstává původní barevná verze obrázku.


Černobílá fotografie v horní vsrtvě / barevná fotografie ve spodní vrstvě

Nejúčinnější způsob jak se dostat ke spodní vrstvě v místech kde chceme aby zůstal obraz barevný, je progumovat se k ní. V levém sloupci proto zvolte nástroj GUMA, a pečlivě přejeďte místo, kde chcete setřít vrchní černobílou vrstvu.


Nástroj Guma

Z té spodní nám začne vystupovat barva na povrch. Pokud jde o složitější tvar je dobré zvětšit si obraz, abyste při gumování nepřetahovali. Zvětšení lze provést kolečkem myši nebo klávesovou zkratkou CTRL+. V podstatě jde o stejný princip, jako když jste v dětských letech vybarvovali omalovánky. Kdo by se chtěl podobným úpravám věnovat častěji, určitě doporučuji investovat do grafického tabletu. Ten je mnohem přesnější a pohodlnější než práce s myší.


Lokální progumování černobílé vrstvy na spodní barevnou

Po tom co skončíme s gumováním, stačí v podstatě obrázek uložit zpět do počítače. V případě, že chcete uložit rozpracovaný obrázek ve vrstvách, můžete zvolit formát PXD. Vrstvy nebudou sloučeny a lze je znovu otevřít. Pozor tento formát není kompatibilní s jinými editory a lze ho otevřít pouze pomocí programu PIXLR. Pokud jste ale s prací hotovy, můžete fotografii uložit do normalizovaného formátu JPEG.


Uložení výsledné fotografie

On-line editor umožňuje samozřejmě i libovolné pojmenování nového souboru a nastavení kvality v rozmezí od 0 do 100. Komprese ale obrazu moc neprospěje, takže doporučuji ukládat výsledek vždy ve 100% kvalitě.


Nastavení kvality a formátu ukládané fotografie

Práce s vrstvami nabízí v podstatě téměř neomezené možnosti. Kdo se s nimi naučí pracovat, může si ručně skládat panoramatické fotky, snímky HDR, nebo tvořit nejrůznější grafické obrazy a fotomontáže.  Pokud se vám článek líbil a rádi bystě se dozvěděli nějaké další postupy při zpracování fotografií, napište nám do komentářů a my z nich vybereme nějaké další zajímavé téma na článek.


Výsledná částečně odbarvená fotografieZobrazeny komentáře (11 - 1)

 • 11

  Avatar

  Moc děkuji za bezvadný návod a odkaz. Velice srozumitelně popsané. Při složitějším tvaru je to sice trochu piplačka,ale stojí to určitě za to :-)

  Renata Najbrtová, 07.03.2018 | Reagovat

 • 10

  Avatar

  Moc děkuji, hodně mi to pomohlo. Navíc jsem díky Vám konečně našla nový grafický editor, který mi vyhovuje. :)

  Karol Koh, 03.05.2017 | Reagovat

 • 9

  Avatar

  Fakt super!!!!! funguje to a toto je přesně to co jsem hledal, při složitějším tvaru je to piplačka, ale výsledek je jak od profíka :)

  Aleš Hammer, 21.06.2016 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  Super návod, moc mi to pomohlo, díky :D

  Martin Melichar, 01.06.2016 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Skvěle. Díky !!!

  ivan, 22.12.2015 | Reagovat

 • 6

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, pokud budete postupovat podle postupu, který popsal kolega v článku, mělo by se Vám to podařit.

  Luděk Bouška - Megapixel, 22.05.2015 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Děkuji za radu. Poraďte prosím přesně jak mohu vložit vlastní připravenou a barevnou fotografii? Po otevření obou fotografií se mi nepodařili sloučit. Děkuji

  Jan Motyka, 21.05.2015 | Reagovat

 • 4

  Šula

  Díky za odkaz.

  Karel Šula, 10.04.2015 | Reagovat

 • 3

  Černý

  Výborný článek. Oceňuji, že je použit grafické editor zdarma, PIXRL.

  Karel Černý, 02.04.2015 | Reagovat

 • 2

  Šachlová

  Super!!! Jednoduché rychlé, díky

  Lucie Šachlová, 17.09.2013 | Reagovat

 • 1

  Delgerová

  Skvělé,jednoduché a přijatelné rady i pro mě jakožto amatéra.Děkuji za tento článek a prosím pokračujte v takovýchto radách :)

  Jana Delgerová, 10.09.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím