Částečné odbarvení fotografie - jak na to? Fotoporadna

Částečné odbarvení fotografie - jak na to?

Martin LukešAktualizováno: 27. 5. 2013 v 15:24 • Rubrika: Fotoporadna

V nedávno publikovaném článku jste se mohli dočíst, jak efektivně převést barevnou fotografii do černobílé podoby. Jeden z našich čtenářů ale vyslovil dotaz jak postupovat v případě, že chce vytvořit černobílý snímek, kde zůstanou některé objekty barevné. To už je sice trochu složitější proces, nicméně i to lze provést v několika málo krocích. Jak na efekt částečné desaturace se dočtete v následujícím článku.

Origínální barevná fotografie

Některé fotoaparáty, nebo grafické editory, mají tento „umělecký filtr“ přímo zabudovaný. Stačí jenom označit barvu, která má zůstat zachována a zbytek snímku se automaticky odbarví. Výsledky ale rozhodně nejsou nikterak oslnivé. Filtr si neumí poradit s jednotlivými přechody vybrané barvy a vytváří roztřepené hrany. Navíc výběrem barvy můžete zasáhnout i do jiného místa ze stejnou barevnou tonalitou, které ale chcete odbarvit. Určitě tedy doporučuji provést částečnou desaturaci ručně. Je to sice o něco pracnější, ale výsledek je mnohem profesionálnější. Procvičíte si tím navíc práci s vrstvami a z výsledku budete mít mnohem větší radost.

Internetový grafický editor PIXLR (zdarma)

Prvním předpokladem k tomu abyste mohli seriózně odbarvit pouze část snímku je použít grafický editor, který umožňuje prácovat s několika vrstvami. To může být první kámen úrazu. Jednoduší programy tuto možnost nemají a pokročilejší editory jsou zase poměrně drahé. Existuje ale jednoduchý on-line editor, který vrstevní snímku umožňuje. Program se neinstaluje a obrázek upravujete prostřednictvím internetového prohlížeče. Tento editor naleznete na stránkách http://pixlr.com/editor/ Pokročilejší fotografové zřejmě nad jeho možnostmi ohrnou nos, nicméně pro uvedenou potřebu bohatě stačí. Navíc je zdarma a má dokonce českou lokalizaci. Takže co víc si přát.

Otevření fotografie v editoru

Prvním krokem je spuštění editoru přes uvedenou internetovou adresu. Ten nám v úvodu nabídne vytvoření, nebo otevření obrázku. V počítači tedy vyberte fotografii, se kterou chcete pracovat. Pokud editor automaticky nenastaví češtinu, zvolte v horní liště záložku LANGUAGE a nastavte jí ručně.

Fotografie v jedné vrstvě

Po otevření fotografie se v pravé části pracovní plochy objeví se tři nástrojová okna. Navigátor a Historii můžeme zavřít, aby se zbytečně nepletla. Nejdůležitější je prostřední okno VRSTVY


Detail okna vrstvy

V tento okamžik je v okně vidět náhled fotografie v jedné vrstvě označené jako POZADÍ. K částečnému odbarvení fotografie potřebujeme ale vrstvy dvě. Jednu barevnou a druhou černobílou. Z nich potom složíme výsledný obrázek. Šlo by to vytvořit i z jedné fotografie, pomocí nástroje LASO a následného ohraničením konkrétního místa, které zůstane při odbarvování nedotčeno.Tento postup ale není tak přesný. Pravím tlačítkem myši proto klikněte do okna s vrstvou POZADÍ a vyberte z roletky první řádek – DUPLIKACE VRSTVY.


Duplikace fotografie do druhé vrstvy

Nyní už se nám v okně vrstev zobrazují vrstvy dvě. Původní vrstva POZADÍ a nad ní kopie snímku s názvem POZADÍ KOPÍROVAT. S novou vrstvou budeme dále pracovat. Potřebujeme jí totiž převést do černobíla. Pokročilejší uživatelé si mohou černobílou variantu obrázku připravit předem v jiném editoru a pak si otevřít barevný i černobílý obrázek v programu PIXLR současně.


Odbarevní vrchní vrstvy

Pro začátek se ale budeme držet jednoduššího postupu. V horní nástrojové liště otevřeme záložku SEŘÍZENÍ a zvolíme funkci SNÍŽENÍ SYTOSTI. Tím jsme odbarvili fotografi v horní vrstvěi a ve spodní nám zůstává původní barevná verze obrázku.


Černobílá fotografie v horní vsrtvě / barevná fotografie ve spodní vrstvě

Nejúčinnější způsob jak se dostat ke spodní vrstvě v místech kde chceme aby zůstal obraz barevný, je progumovat se k ní. V levém sloupci proto zvolte nástroj GUMA, a pečlivě přejeďte místo, kde chcete setřít vrchní černobílou vrstvu.


Nástroj Guma

Z té spodní nám začne vystupovat barva na povrch. Pokud jde o složitější tvar je dobré zvětšit si obraz, abyste při gumování nepřetahovali. Zvětšení lze provést kolečkem myši nebo klávesovou zkratkou CTRL+. V podstatě jde o stejný princip, jako když jste v dětských letech vybarvovali omalovánky. Kdo by se chtěl podobným úpravám věnovat častěji, určitě doporučuji investovat do grafického tabletu. Ten je mnohem přesnější a pohodlnější než práce s myší.


Lokální progumování černobílé vrstvy na spodní barevnou

Po tom co skončíme s gumováním, stačí v podstatě obrázek uložit zpět do počítače. V případě, že chcete uložit rozpracovaný obrázek ve vrstvách, můžete zvolit formát PXD. Vrstvy nebudou sloučeny a lze je znovu otevřít. Pozor tento formát není kompatibilní s jinými editory a lze ho otevřít pouze pomocí programu PIXLR. Pokud jste ale s prací hotovy, můžete fotografii uložit do normalizovaného formátu JPEG.


Uložení výsledné fotografie

On-line editor umožňuje samozřejmě i libovolné pojmenování nového souboru a nastavení kvality v rozmezí od 0 do 100. Komprese ale obrazu moc neprospěje, takže doporučuji ukládat výsledek vždy ve 100% kvalitě.


Nastavení kvality a formátu ukládané fotografie

Práce s vrstvami nabízí v podstatě téměř neomezené možnosti. Kdo se s nimi naučí pracovat, může si ručně skládat panoramatické fotky, snímky HDR, nebo tvořit nejrůznější grafické obrazy a fotomontáže.  Pokud se vám článek líbil a rádi bystě se dozvěděli nějaké další postupy při zpracování fotografií, napište nám do komentářů a my z nich vybereme nějaké další zajímavé téma na článek.


Výsledná částečně odbarvená fotografieZobrazeny komentáře (11 - 1)

 • 11

  Avatar

  Moc děkuji za bezvadný návod a odkaz. Velice srozumitelně popsané. Při složitějším tvaru je to sice trochu piplačka,ale stojí to určitě za to :-)

  Renata Najbrtová, 07.03.2018 | Reagovat

 • 10

  Avatar

  Moc děkuji, hodně mi to pomohlo. Navíc jsem díky Vám konečně našla nový grafický editor, který mi vyhovuje. :)

  Karol Koh, 03.05.2017 | Reagovat

 • 9

  Avatar

  Fakt super!!!!! funguje to a toto je přesně to co jsem hledal, při složitějším tvaru je to piplačka, ale výsledek je jak od profíka :)

  Aleš Hammer, 21.06.2016 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  Super návod, moc mi to pomohlo, díky :D

  Martin Melichar, 01.06.2016 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Skvěle. Díky !!!

  ivan, 22.12.2015 | Reagovat

 • 6

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, pokud budete postupovat podle postupu, který popsal kolega v článku, mělo by se Vám to podařit.

  Luděk Bouška - Megapixel, 22.05.2015 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Děkuji za radu. Poraďte prosím přesně jak mohu vložit vlastní připravenou a barevnou fotografii? Po otevření obou fotografií se mi nepodařili sloučit. Děkuji

  Jan Motyka, 21.05.2015 | Reagovat

 • 4

  Šula

  Díky za odkaz.

  Karel Šula, 10.04.2015 | Reagovat

 • 3

  Černý

  Výborný článek. Oceňuji, že je použit grafické editor zdarma, PIXRL.

  Karel Černý, 02.04.2015 | Reagovat

 • 2

  Šachlová

  Super!!! Jednoduché rychlé, díky

  Lucie Šachlová, 17.09.2013 | Reagovat

 • 1

  Delgerová

  Skvělé,jednoduché a přijatelné rady i pro mě jakožto amatéra.Děkuji za tento článek a prosím pokračujte v takovýchto radách :)

  Jana Delgerová, 10.09.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím