Chytré aplikace pro krajináře Fotoporadna

Chytré aplikace pro krajináře

Martin LukešVydáno: 29. 7. 2015 v 14:14 • Rubrika: Fotoporadna

Každý zkušený krajinář ví, že světlo je jedním z nejdůležitějších prvků fotografie. Světlo dává snímku náladu a atmosféru, dokáže oživit, nebo potlačit, barvy a v neposlední řadě určuje jak velký dynamický rozsah má fotografovaná scéna. V podstatě i z tohoto důvodu jsme pojmenovali červencové kolo naší celoroční fotografické soutěže SVĚTLO V KRAJINĚ. Ne každý zná všechny pravidla krajinářské fotografie a právě méně zkušeným krajinářům je určen následující článek, kde naleznou spoustu zajímavých odkazů na aplikace, které mohou být dobrým pomocníkem při fotografování tohoto nádherného žánru.

Spousta (ne)fotografů má dobrou fotografii spojenou s co největší intenzitou světla, tedy s nádherným slunečným dnem „ideálně“ pak s poledním sluncem. Každý kdo se o fotografii alespoň trochu zajímá, ale dobře ví, že opak je pravdou. Nejlepší fotografie krajiny vznikají většinou při východu, nebo západu slunce. Tedy když je světla minimum, anebo naopak, když je pod mrakem. Dokonce čím výraznější a temnější mraky tím lépe, jak říkají někteří zkušení krajináři.

Kralické oko
Martin Lukeš / Králické oko (foceno při západu slunce)

Ono je to svým způsobem logické. Začínající fotograf neřeší opar poledního slunce, ostré stíny v krajině, ani na obličejích portrétovaných osob. Důležité pro něho je, že nemá snímek tmavý, nebo rozmazaný. Pojmy jako citlivost, expoziční trojúhelník, práce se stativem, nebo dokonce s filtry mu bohužel většinou nic neříkají.

Fort Skansin - Thórshavn
Martin LukešFort Skansin - Thórshavn (východ slunce)

Je zřejmé, že ne na každé místo, můžete během výletu, nebo dovolené, navštívit v ideální denní dobu, nebo za optimálního světla. Na druhou stranu, když se rozhodnete nějaký výlet neplánovat, existuje celá řada okolností, které můžete do plánování zahrnout a díky tomu pak zvyšujete šanci pořídit zajímavější a poutavější záběr.

Old Boat
Martin Lukeš / Old Boat (foceno před deštěm)

Jedno ze základních pravidel krajinářské fotografie říká, že světlo při kterém se nejlépe fotí je, když je slunce nízko, tedy blízko obzoru. Naopak nejhorší světlo, které si může krajinář přát je slunce vysoko nad hlavou, tedy polední a popolední čas.

Rua Reidh Lighthouse - Waiting for Sundown
Martin Lukeš / Rua Reidh Lighthouse (západ slunce)

Existuje mnoho důvodů proč tomu tak je. V poledne je v krajině velmi silný světelný opar, který bere snímku kontrast a posouvá barvy do nepřirozených odstínů. Expoziční rozdíl mezi oblohou a krajinou je velký, takže většinou na fotce vyjde přepálená obloha, nebo naopak tmavý spodek snímku. Polední slunce proto většinou sebere snímku veškerou atmosféru a dělá z ní naprosto nezajímavý záběr. Jednou z mála věcí, které mohou pomoci fotografiím pořízeným v poledne, jsou mraky. Ty zastíní slunce, vyrovnají hladinu světla na fotografii a ta je pak kontrastnější a živější. Na ty ale nemusíte mít vždycky štěstí.

Leirhnjúkur
Martin Lukeš /  Leirhnjúkur (dramatické mraky v krajině)

Mnohem lepší je tedy jít slunci naproti a počkat si na to nejlepší světlo. Ideálně, když není intenzita světla tak silná, stíny v krajině jsou dlouhé a díky specifické vlnové délce dává slunce snímku teplejší žluto oranžový barevný nádech. To je to čemu říkáme zlatá hodinka a tu mají rádi nejen krajináři, ale i portrétní fotografové. Dělá moc hezký odstín pleťové barvy. Těsně po západu slunce si zase přijdou na své lovci nočních záběrů, jak v krajině, tak ve městě, protože při takzvané modré hodince, zachytíte fialovo-modrou barvu v obloze, což jsou dozvuky zapadajícího slunce. Ta dá večerním záběrům neopakovatelnou atmosféru. Je ale dobré mít na paměti, že tato modrá hodinka, většinou netrvá déle než 20 minut.

Dubai autostrade
Martin Lukeš /  Dubai autostrade (modrá hodinka při západu slunce)

Důležité tedy pro dobrého krajináře je, vědět kdy slunce zapadá a vychází a kdy nastává ta pověstná zlatá a modrá hodinka. Největší problém je, že se tato doba mění vzhledem k jednotlivým ročním obdobím a každý den se všechny tyto magické časy posouvají. Navíc také záleží na konkrétní destinaci. Existuje totiž časový posun a slunce tedy jindy zapadá v Evropě a jindy například v Austrálii. Jsou dokonce místa, například ve Skandinávii, kde v létě slunce nezapadá vůbec. Tomuto jevu se říká „midnight sun“ (půlnoční slunce). Je opravdu velkým zážitkem sledovat, jak slunce celou noc pomalu klesá k obzoru a přitom je pořád světlo jako u nás kolem sedmé hodiny večer. To trvá zhruvba do půlnoci. Pak slunce aniž by se dotklo horizontu, zase začne stoupat. Co víc si může fotograf přát. Má to ale samozřejmě i svoje nevýhody, protože pokud nocujete ve stanu, tak vás v pět hodin ráno probudí sluníčko, které si s intenzitou nezadá s naším letním poledním :)

Forth Bridge
Martin Lukeš / Forth Bridge (červánky při západu slunce)

Pokud máte možnost předem naplánovat cestu, tak abyste byli v nejvhodnější dobu na tom správném místě, zbývá v podstatě jediné. Zjistit si, kdy jsou na dané lokaci ty nejlepší časy na to vytáhnout fotoaparát z brašny. V době internetu, chytrých mobilních telefonů, tabletů a ještě chytřejších aplikací to naštěstí není takový problém. Existuje totiž celá řada bezplatných i placených programů, které lze stáhnout do přenosného zařízení a ty to spočítají za nás.

Chytré aplikace

PhotoPills

Multifunkční aplikace pro operační systém iOS (Apple), které by neměla chybět v mobilním telefonu, nebo tabletu každého krajináře. Kromě map sloužících k naplánování místa, informuje také uživatele o fázích slunce a měsíce, ukazuje mapu mléčné dráhy, ale nechybí také nástroje pro výpočet expozice, správné hloubky ostrosti, nebo nástroj pro tvorbu časosběrného snímání.

Photographer's Tools

Neboli fotografické nástroje, je aplikací rovněž združující mnoho užitečných funkcí, které je určena pro zařízení se systémem Android. I zde naleznete informace o východu a západu slunce, o zlaté a modré hodince atd. Aplikace umí spočítat expozici při použití ND filtrů, vypočítat správnou hloubku ostrosti, nebo označit lokaci na mapě.

Golden Hour Calculator

Kalkulátor zlaté hodinky určený pro zařízení Android, umí přesně ukázat zlatou a modrou hodinku s ohledem na roční období a konkrétní lokaci. Navíc ukazuje polohu slunce na různých mapách a nechybí ani přesné zobrazení souřadnic dané lokace.

 

Exsate Golden Hour

Podobné funkce má i další aplikace (bez reklam) pro Android, která přesně vypočítá, východ a západ slunce, zlatou i modrou hodinku, ukáže polohu slunce na mapě a stejně tak i jednotlivé fáze měsíce.

Na internetu lze samozřejmě najít desítky a možná stovky dalších podobných aplikací a protože každému vyhovuje něco jiného, je asi nejlepší, když si pár těch bezplatných stáhnete a vyzkoušíte. Klíčové slovo pro vyhledávání aplikací v „marketech“ je výraz GOLDEN HOUR, SUN CALCULATOR, případně PHOTO TOOLS.

SunCal

Ten kdo nedisponuje internetovým připojením na mobilním telefonu, může využít internetové stránky, na kterých si lze podobné informace zjistit dopředu a to i na klasickém počítači. Pak už si jen stačí mapky vytisknout, nebo uložit do mobilního telefonu.

Aplikace pro předpověď počasí

Dalším důležitým, a bohužel také proměnným prvkem, při plánování fotografických výprav je samozřejmě počasí. I na jeho předpověď existuje nepřeberné množství aplikací, s tím, že ne vždy jsou úplně přesné, jak to bohužel u předpovědí počasí bývá. Zřejmě nejrozšířenějšími a pravděpodobně nejpřesnějšími aplikacemi na počasí jsou

AccuWeather

Dnes již legendární aplikace předpovídající počasí na celém světě. Kromě klasické aplikace umí pracovat jako „widgets“ s možností osobního nastavení, dále zobrazuje animované georadary, rychlost větru, srážky na konkrétních místech a spoustu dalších informací, které se týkají počasí.

YR

Druhou velmi seriózní aplikací je norská YR, která má podobné funkce jako AccuWeather a někteří uživatelé dokonce tvrdí, že je přesnější, co se předpovědí týče.

A dobrá rada na závěr, bez ohledu na všechny chytré aplikace nezapomeňte, že počasí se může v terénu změnit z minuty na minutu a proto by v baťůžku žádného správného krajináře neměla chybět pláštěnka na fotoaparát :)

//cdn.megapixel.cz/images/w800h800/9/46029.jpg
Manfrotto pláštěnka E-702 Pro Light
Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit krajinu

    Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

  • Světlo v krajině

    Fotografie krajinek jsou v letním období zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším tématem většiny fotografických nadšenců. Nejen že jsou k focení…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím