Magazín

Fotoporadna

Chytré aplikace pro krajináře

Martin LukešAktualizováno: 3. 11. 2022 v 9:52 • Rubrika: Fotoporadna

Chytré aplikace pro krajináře

Každý zkušený krajinář ví, že světlo je jedním z nejdůležitějších výrazových prostředků ve fotografie. Dává snímku náladu a atmosféru, dokáže oživit nebo potlačit barvy a v neposlední řadě určuje jak velký dynamický rozsah má fotografovaná scéna. Fotografování krajin je proto často jedním velkým honem na ty nejlepší světelné podmínky. A protože jde o faktor který je proměný a může se měnit nejen v řádech hodin, ale často i minut nebo dokonce sekund, není špatné pomoci si při jeho hledání nějakou tou chytrou aplikací. Kromě těch k určování polohy slunce a měsíce mohou krajináři využít i mnoho dalších od těch, které umí spočítat hyperfokální vzdálenost až po aplikace určené k předpovědi počasí nebo ty jenž umí spočítat expozici při použití filtrů. Tady je výčet těch nejzajímavějších.

Obsah

Spousta (ne)fotografů má dobrou fotografii spojenou s co největší intenzitou světla, tedy s nádherným slunečným dnem, „ideálně“ pak s poledním sluncem. Každý kdo se o fotografii alespoň trochu zajímá, ale dobře ví, že opak je pravdou. Nejlepší fotografie krajiny vznikají většinou při východu, nebo západu slunce. Tedy když je světla minimum, nebo naopak, když je pod mrakem. Dokonce, jak říkají někteří zkušení krajináři, čím výraznější a temnější mraky, tím je to lepší.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/238503.jpg | Martin Lukeš, Krajina | Megapixel
Martin Lukeš / Králické Old Man of Storr (foceno při západu slunce)

Ono je to svým způsobem logické. Začínající fotograf neřeší opar poledního slunce, ostré stíny v krajině, ani na obličejích portrétovaných osob. Důležité pro něj je, že nemá snímek tmavý nebo rozmazaný. Pojmy jako citlivost, expoziční trojúhelník, práce se stativem, nebo dokonce s filtry mu bohužel většinou nic neříkají.

Je zřejmé, že ne každé místo můžete během výletu nebo dovolené navštívit v ideální denní dobu nebo za optimálního světla. Na druhou stranu, když se rozhodnete nějaký výlet naplánovat, existuje celá řada okolností, které můžete do plánování zahrnout a díky tomu pak zvyšujete šanci pořídit zajímavější a poutavější záběr.

Old Boat | Martin Lukeš, Krajina | Megapixel
Martin Lukeš / Old Boat (foceno před deštěm)

Jedno ze základních pravidel krajinářské fotografie říká, že světlo, při kterém se nejlépe fotí je, když je slunce nízko (tedy blízko obzoru). Naopak nejhorší světlo, které si může krajinář přát, je slunce vysoko nad hlavou, tedy polední a po polední čas. Samozřejmě také záleží na roční době, protože slunce má ve 14h jinou polohu v červenci a jinou v prosinci.

Rua Reidh Lighthouse - Waiting for Sundown | Martin Lukeš, Krajina | Megapixel
Martin Lukeš / Rua Reidh Lighthouse (západ slunce)

Existuje mnoho důvodů proč tomu tak je. V poledne je v krajině velmi silný světelný opar, který bere snímku kontrast a posouvá barvy do nepřirozených odstínů. Expoziční rozdíl mezi oblohou a krajinou je velký, takže většinou na fotce vyjde přepálená obloha, nebo naopak tmavý spodek snímku. Polední slunce proto většinou sebere snímku veškerou atmosféru a dělá z ní naprosto nezajímavý záběr. Jednou z mála věcí, které mohou pomoci fotografiím pořízeným v poledne, jsou mraky. Ty zastíní slunce, vyrovnají hladinu světla na fotografii a ta je pak kontrastnější a živější. Na ty ale nemusíte mít vždycky štěstí.

Leirhnjúkur | Martin Lukeš, Krajina | Megapixel
Martin Lukeš /  Leirhnjúkur (dramatické mraky v krajině)

Mnohem lepší je tedy jít slunci naproti a počkat si na to nejlepší světlo. Ideálně, když není intenzita světla tak silná, stíny v krajině jsou dlouhé a díky specifické vlnové délce dává slunce snímku teplejší žluto oranžový barevný nádech. To je to čemu říkáme zlatá hodinka a tu mají rádi nejen krajináři, ale i portrétní fotografové. Dělá moc hezký odstín pleťové barvy. Těsně po západu slunce si zase přijdou na své lovci nočních záběrů, jak v krajině, tak ve městě, protože při takzvané modré hodince zachytíte fialovo-modrou barvu v obloze, což jsou dozvuky zapadajícího slunce. Ta dá večerním záběrům neopakovatelnou atmosféru. Je ale dobré mít na paměti, že tato modrá hodinka většinou netrvá déle než 20 minut.

Dubai autostrade | Martin Lukeš, Architektura / Interiér | Megapixel
Martin Lukeš /  Dubai autostrade (modrá hodinka při západu slunce)

Důležité tedy pro dobrého krajináře je vědět, kdy slunce zapadá a vychází a kdy nastává ta pověstná zlatá a modrá hodinka. Největší problém je, že se tato doba mění vzhledem k jednotlivým ročním obdobím a každý den se všechny tyto magické časy posouvají. Navíc také záleží na konkrétní destinaci. Existuje totiž časový posun a slunce tedy jindy zapadá v Evropě a jindy například v Austrálii. Jsou dokonce místa, například ve Skandinávii, kde v létě slunce nezapadá vůbec. Tomuto jevu se říká „midnight sun“ (půlnoční slunce). Je opravdu velkým zážitkem sledovat, jak slunce celou noc pomalu klesá k obzoru a přitom je pořád světlo jako u nás kolem sedmé hodiny večer. To trvá zhruba do půlnoci. Pak slunce, aniž by se dotklo horizontu, zase začne stoupat. Co víc si může fotograf přát. Má to ale samozřejmě i svoje nevýhody, protože pokud nocujete ve stanu, tak vás v pět hodin ráno probudí sluníčko, které si s intenzitou nezadá s naším letním poledním. :)

Forth Bridge | Martin Lukeš, Architektura / Interiér | Megapixel
Martin Lukeš / Forth Bridge (červánky při západu slunce)

Pokud máte možnost předem naplánovat cestu, tak abyste byli v nejvhodnější dobu na tom správném místě, zbývá v podstatě jediné. Zjistit si, kdy jsou na dané lokaci ty nejlepší časy na to vytáhnout fotoaparát z brašny. V době internetu, chytrých mobilních telefonů, tabletů a ještě chytřejších aplikací to naštěstí není takový problém. Existuje totiž celá řada bezplatných i placených programů, které lze stáhnout do přenosného zařízení a ty to spočítají za nás. Aplikace navíc nemusíte využívat jen při lovu toho nejlepšího světla, ale existují také apky, které umí spočítat to jak docílit optimální hloubky ostrosti, jiné předpovídají počasí, počítají expozici při použití šedých neutrálních filtrů nebo umí vyhledat nejzajímavější fotografické lokace ve vašem okolí.

Chytré aplikace

PhotoPills

Multifunkční aplikace pro operační systém iOS (Apple), která by neměla chybět v mobilním telefonu, nebo tabletu každého krajináře. Kromě map sloužících k naplánování místa informuje také uživatele o fázích slunce a měsíce, ukazuje mapu mléčné dráhy, ale nechybí ani nástroje pro výpočet expozice, správné hloubky ostrosti, nebo nástroj pro tvorbu časosběrného snímání.

Photographer's Tools

Neboli fotografické nástroje, je aplikací rovněž sdružující mnoho užitečných funkcí, které je určená pro zařízení se systémem Android. I zde naleznete informace o východu a západu slunce, o zlaté a modré hodince atd. Aplikace umí spočítat expozici při použití ND filtrů, vypočítat správnou hloubku ostrosti, nebo označí lokaci na mapě.

Camera Exposure Calculator

Aplikace Camera Exposure Calculator umožňuje vypočítat ideální expozici pro fotografování. Stačí zadat aktuální hodnoty clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO a aplikace automaticky vypočítá expozici na základě nových nastavení. Podporuje také použití ND filtru až do 30 kroků.

PeakFinder

Aplikace, díky které můžete prozkoumat hory a jejich vrcholky po celém světě. Díky ní si můžete vybrat to nejvhodnější místo, ze kterého budete fotografovat danou lokalitu. V panoramatickém režimu si lze prohlédnout vrcholky v záběru 360° kolem vás. V její databázi naleznete skoro milion vrcholků po celém světe od Mount Everest až po malé kopečky a pahorky.

Golden Hour Calculator

Kalkulátor zlaté hodinky určený pro zařízení Android umí přesně ukázat zlatou a modrou hodinku s ohledem na roční období a konkrétní lokaci. Navíc ukazuje polohu slunce na různých mapách a nechybí ani přesné zobrazení souřadnic dané lokace.

 

Východ + západ slunce, měsíc

Sunclock je orloj s analogovým zobrazením času. Kromě toho zobrazuje i východ a západ slunce. Aby bylo možné zjistit, kdy je opravdu tma, zobrazí se také soumrak. Jsou definovány civilní soumrak, námořní soumrak a astronomický soumrak, ale i fotografy opěvovaná modrá hodinka
 

PhotoTime: Kalkulátor Zlaté hodinky

Další velmi populární aplikace, která ukazuje zlatou hodinku a s ní spojené informace. Díky ní budete na vysněné lokaci včas a nepropásnete to nejhezčí ranní a podvečerní světlo.

SunCal

Ten kdo nedisponuje internetovým připojením na mobilním telefonu, může využít internetové stránky, na kterých si lze podobné informace zjistit dopředu, a to i na klasickém počítači. Pak už si jen stačí mapky vytisknout, nebo uložit do mobilního telefonu.

Sun Position

Sun Position zobrazuje časy východu a západu slunce a také dráhu Slunce i Měsíce v rozšířené realitě z pohledu fotoaparátu, a to pro jakýkoli den v roce a v místě, kde se právě nacházíte. Na přehledné obrazovce se všemi potřebnými údaji naleznete také další užitečné informace včetně časů východu/západu Měsíce, zlaté hodiny a soumraku a informací o fázích Měsíce.

Sun Surveyor

Předpovídá sluneční a měsíční pozice (azimut, výšku nad obzorem, čas) pomocí modulů: 3D kompas, Mapa, AR zobrazení (rozšířená realita pomocí kamery) a podrobností (Efemeridy - číselné údaje). Sun Surveyor je užitečný pro filmování a fotografování pro architekty, instalaci solárních panelů, zahradnictví, astronomy a ty, které zajímají věci kolem naší Země a další! Přesné informace o každém východu a západu Slunce!

Tide Charts

Jednoduchý způsob, jak zobrazit příliv na svém mobilním zařízení! Kromě celosvětových odhadů přílivu a odlivu můžete vidět měsíční data, předpověď počasí a aktuální radar, aby se vaše další outdoorové dobrodružství co nejlépe naplánovalo. Ve výchozím nastavení aplikace vybere nejbližší stanici, ale výběr jiné stanice je stejně snadný jako zobrazení mapy vaší aktuální polohy. V případě potřeby můžete také nastavit a rychle přepínat mezi mnoha uloženými oblíbenými stanicemi. Tato aplikace byla navržena tak, aby fungovala i bez přístupu k internetu.

The Photographer’s Ephemeris

Aplikace Photo Ephemeris vám pomůže naplánovat fotografování v terénu v přirozeném světle. Jde o mapový kalkulátor Slunce, Měsíce a Mléčné dráhy. Naplánujte si svůj záběr s dokonalou přesností.

My Lightning Tracker & Alerts

My Lightning Tracker je jedna z nejlepších aplikací pro sledování bouřkových blesků po celém světě téměř v reálném čase. V přehledném prostředí můžete sledovat bouřky přímo na konkrétních lokacích. Mimo jiné si lze nastavit oznámení, které vás upozorní kdykoli je ve vaší lokalitě zaznamenán výskyt blesku.

- zjišťuje a zobrazuje údery blesků po celém světě
- lze si prohlížet historii exponovaných míst, kde dochází k úderům blesku nejčastěji
- zobrazuje podrobnějších informací o místě výskytu bouřky na mapě, podobně jako u aplikací Blitzortung a WeatherBug Spark

Na internetu lze samozřejmě najít desítky a možná stovky dalších podobných aplikací. Protože každému vyhovuje něco jiného, je asi nejlepší, když si pár těch bezplatných stáhnete a vyzkoušíte. Klíčové slovo pro vyhledávání aplikací v „marketech“ je výraz GOLDEN HOUR, SUN CALCULATOR případně PHOTO TOOLS.

Google Earth

Naprosto dokonalá aplikace, která umí na základně satelitních snímků zobrazit terén celé naší planety včetně trojrozměrného náhledu budov ve stovkách měst. Aplikace navíc obsahuje funkci CESTOVATEL s komentovanými prohlídkami BBC Earth, NASA, National Geographic a dalších. Navíc vám ukáže svět z nové perspektivy. Díky ní si můžete prohlédnout místa po celém světě, což vám usnadní plánování cest za vašimi vysněnými fotografiemi.

Lightroom Photo & Video Editor

Adobe Photoshop Lightroom je bezplatný, výkonný editor fotografií i videí a aplikace pro fotoaparát, která vám umožňuje pořizovat a upravovat úžasné snímky. Lightroom nabízí snadno použitelné nástroje pro úpravu fotografií a videa, jako jsou posuvníky pro retušování snímků, použití fotografických filtrů, jemné doladění pozadí a použití předvoleb pro rychlé přidání jedinečných úprav.

Aplikace pro předpověď počasí

Dalším důležitým a bohužel také proměnným prvkem při plánování fotografických výprav je samozřejmě počasí. I na jeho předpověď existuje nepřeberné množství aplikací s tím, že ne vždy jsou úplně přesné, jak to bohužel u předpovědí počasí bývá. Zřejmě nejrozšířenějšími a pravděpodobně nejpřesnějšími aplikacemi na počasí jsou:

AccuWeather

Dnes již legendární aplikace předpovídající počasí na celém světě. Kromě klasické aplikace umí pracovat jako „widgets“ s možností osobního nastavení, dále zobrazuje animované georadary, rychlost větru, srážky na konkrétních místech a spoustu dalších informací, které se týkají počasí.

YR

Druhou velmi seriózní aplikací je norská YR, která má podobné funkce jako AccuWeather a někteří uživatelé dokonce tvrdí, že je přesnější, co se předpovědí týče.

A dobrá rada na závěr! Bez ohledu na všechny chytré aplikace nezapomeňte, že počasí se může v terénu změnit z minuty na minutu, a proto by v baťůžku žádného správného krajináře neměla chybět pláštěnka na fotoaparát :)


Manfrotto pláštěnka E-702 Pro Light

titulní foto: Jozef Klein

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Ivan Hrabec

Zdravím,
přišel mi pomocník na focení, je to super, všechny ty aspekty zavést do rozvahy o koncepci, no když člověk nemá nohy v pořádku je mu to na dvě věci, ale zpět k tématu: O. Neff jednou psal o zlaté hodince, každou minutu cwakl v té tzv. zlaté hodince jednu fotku a zjistil, že ta zlatá hodinka je nejlepší v 8 minutách, tehdy je prý to nejlepší světlo. Já mu jeho jeden cwak "drze" opravil a nesprdl mě :-), prý dobrý ... asi chtěl být k amatérům shovívavý. To Rudo Baranovič mi napsal, že v disciplíně úpravy fotek by si to nechtěl rozdat i když má VŠ, (přebudoval jsem mu soutěžní fotku, xi ).

Tak díky Vám za příspěvky k začátkům focení, ale cca 11 rok v důchodu a 343 Euro (komunisti mě okradli za výrok k jejich režimu) to nedává prostor k lepšímu, než mobilnímu cwakání. Odpověď výrazně nedoporučuji, omlouvám se za Váš čas.

Hrabec Ivan
hrabecivan@email.cz

1

Ivan Hrabec, 1. 11. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.