Magazín

Fotoporadna

Čím fotí krajinu Dan Svoboda, garant soutěže

Luděk BouškaAktualizováno: 26. 1. 2015 v 11:14 • Rubrika: Fotoporadna

Čím fotí krajinu Dan Svoboda, garant soutěže

Dan Svoboda je náš dlouholetý spolupracovník, ale hlavně je to skvělý fotograf. Rád souhlasil, když jsme ho požádali, jestli by se ujal role garanta aktuálního kola s názvem Večerní variace naší celoroční soutěže Rok s Megapixelem. Protože mě fascinují jeho technicky (ale samozřejmě i obsahově) perfektní fotky, podíval jsem se podrobně na techniku, jakou používá.

Obsah

Dana Svobodu možná neznáte osobně, ale jestliže se občas probíráte fotkami v naší Galerii, určitě jste na jeho snímky narazili. Na jeho profilu se dočtete kromě jiného také o tom, jakou techniku aktuálně používá:

Tělo:

Objektivy:

Když ale budete prozkoumávat informace pod Danovými fotkami, tak zjistíte, že současnou techniku nepoužívá zase tak dlouho. Vyzkoušel toho hodně. Zrcadlovky Canon, později Sony. Proč se rozhodl pro kompakt s výměnnými objektivy Sony A7R?

Sony A7R se pyšní snímačem s rozlišením 36 Mpx, takže dokáže zaznamenat i ty nejmenší detaily a má skvělý dynamický rozsah (schopnost zachytit velký rozsah jasů). Navíc před snímačem nenajdete low-pass filtr, což výrazně přispívá k ostrosti. Té ovšem dosáhnete pouze s odpovídajícími objektivy. Sony naštěstí v tomto ohledu má co nabídnout. Na vývoji objektivů spolupracuje s jedním z nejvěhlasnějších výrobců optiky, firmou Carl Zeiss. Pokud tedy hledáte kombinaci kvalitních objektivů a snímače, který dokáže využít jejich potenciálu, je Sony A7R jednoznačně skvělou volbou.

Možná si řeknete: "dobře, ale to mohou nabídnout i jiní výrobci..." Máte samozřejmě pravdu. Jak by vypadala podobná - kvalitativně a parametry srovnatelná - sada třeba od Nikonu a Canonu? Například takhle:

Nikon

Tělo:

Objektivy:

Canon

Tělo:

Objektivy:

Jak je vidět, v obou příkladech jsem byl schopen vybrat velice podobnou sadu objektivů a k nim těla odpovídajících parametrů. Zdálo by se, že pro focení krajiny je podobně vhodný i Nikon D810. Také má snímač s rozlišením 36 Mpx a bez low-pass filtru. V nezávislých testech dokonce vychází ještě nepatrně lépe, než Danův Sony A7R.

 

Canon EOS 5D Mark III je také špička. Canon ale nemůže (zatím???) nabídnout snímač s tak vysokým rozlišením, takže detailů je ve výsledné fotce přece jen o trošku méně. Je ale spravedlivé dodat, že rozdíl není nijak velký. Pro nás technické fajnšmekry může být viditelný rozdíl v ostrosti díky zmíněnému low-pass filtru. Opět to ale není nijak dramatické. Horší je ovšem dynamický rozsah, který je u Sony i Nikonu na lepší úrovni. Uživatelé Canonu tedy jsou nuceni častěji sahat po přechodových filtrech a nebo HDR fotografii.

Popsané rozdíly v kvalitě obrazu jsou ale obecně tak malé, že si skoro můžeme dovolit je zanedbat. Já fotím Nikonem, Dan zase Sony a stejně jsme k pokročilejším technikám a používání dalšímu příslušenství nuceni úplně stejným způsobem, jako uživatelé jiných značek. V kvalitě obrazu tedy ten pes zakopaný není.

Jaký je ale rozdíl ve hmotnosti popsaných sestav? Dal jsem si práci, prošel technické parametry, vyhledal hmotnosti jednotlivých součástí a sečetl. Zde je výsledek:

  • Sony celkem 2 132 g
  • Nikon celkem 3 316 g
  • Canon celkem 2 935 g

Ve hmotnosti jsou tedy rozdíly docela velké. V tomto ohledu vítězí Sony na plné čáře, oproti Canonu byste klidně mohli přibalit ještě jeden větší objektiv, abyste se dostali na stejné číslo. O Nikonu radší nemluvím, jenom je mi zase o něco jasnější, proč mě občas bolí záda, když přijdu domů z celodenního focení...  :)

Pokud tedy stojíte o maximální kvalitu fotek, rozhodně se vyplatí věnovat pozornost nejen recenzím, které popisují, co a jak fotí. Parametr popisující hmotnost fotoaparátu a nebo objektivu tedy nesporně patří pro fotografa - krajináře k těm důležitým. Všechno totiž nosí na svých zádech, nebo ramenou.


Beseda s garantem Danem Svobodou

Jestli se chcete o výběru vhodné techniky na focení krajiny dozvědět ještě víc a to přímo od Dana Svobody, přijďte na besedu, která proběhne už příští týden. Prohlédnete si také jeho krásné fotografie, které vás naučí fotit stejně dobře, jak to umí právě on. Samozřejmě ne přímo na besedě, ale třeba na fotoexpedici ve Skotsku, kterou pořádáme už v březnu.

Rezervace na fotoexpedici Skotské výšiny a Isle of Skye, 
v termínu 13. - 19. 3. 2015 (pouze 7 míst)

Sdílet na


Komentáře k článku

J

A7R je skvělý stoj, ale kdo chce zoom tak ať nepočítá s tím, že FE 24-70 vykreslí takové rozlišení. A to ni po zaclonění. Tento zoom je na tom opticky podobně jako C nebo N. Naštěstí se dají za pár tisícovek koupit staré manuální 24 nebo 28, které kreslí líp :-) než tento předražený "zeiss".
Na druhou stranu FE 55/1,8 nemá u C ani N konkurenci. Vykreslí 36Mpix bez zaváhání i na 1,8. Klobouk dolů.

1

JJ, 21. 1. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.