Čím a jak fotit portrét Fotoporadna

Čím a jak fotit portrét

Luděk BouškaAktualizováno: 4. 11. 2016 v 17:10 • Rubrika: Fotoporadna

Fotografování portrétů je krásné téma. Když se portrét skutečně podaří, je to prostě nádhera. Jak ale dosáhnout toho, aby byly portrétní fotky perfektní? Samozřejmě je nejdůležitější vědět, jak nastavit fotoaparát, jak pracovat s modelem, se světlem a podobně. Prostě znát know-how. O tom si povíme víc příště, dnes je to především o technické stránce, tedy o objektivech a fotoaparátech.

Portréty patří k žánrům, které jsou zdaleka nejrozšířenější, aniž si to většina fotografů vůbec uvědomuje. Fotografujeme obličeje svých blízkých a kamarádů, fotky sdílíme na sociálních sítích a galeriích, posíláme mailem, nebo tiskneme na papír prakticky každodenně. Ne vždy ale takové portrétní snímky zaujmou, protože prostě nevypadají tak, jak bychom od portrétu očekávali.

Většinu z nás velice přitahují portrétní fotografie s velice malou hloubkou ostrosti, kdy je zaostřeno pouze na obličej, nebo ještě lépe jenom na oči, případně pouze na to bližší oko. Pozadí za portrétovanou osobou je v takovém případě rozostřené, což vypadá velice dobře. Ale nejen to. Rozostřené pozadí má u portrétu také jiný význam, než jen estetický. Díky němu totiž můžete v neostrosti "ukrýt" objekty, které by na sebe zbytečně strhávaly pozornost, takže se při prohlížení snímku může divák soustředit právě na to, co je důležité a tedy zobrazeno ostře.


Lucie 2, foto Zuzka Machová

Jak dosáhnout rozostřeného pozadí

O hloubce ostrosti jsme před časem psali ve článku, kde můžete shlédnout dokonce i krátké video. Takže si dnes dáme malé opakování.

Čím je hloubka ostrosti ovlivněna

Hloubku ostrosti samozřejmě můžeme ovládat, vliv na ni má nastavení clonového čísla, ale i další parametry:

 • Clonové číslo – čím je clonové číslo větší (například f/11, f/16, f/22), tím větší je hloubka ostrosti, tedy tím ostřeji bude zachyceno popředí i pozadí záběru.
  Naopak pokud použijete malé clonové číslo (třeba f/1,8, f/2, f/2,8), dosáhnete malé hloubky ostrosti a podaří se vám vyfotit fotku s rozmazaným pozadím, nebo popředím – podle toho, kam bude zaostřeno.
 • Ohnisková vzdálenost objektivu – čím větší je ohnisková vzdálenost objektivu (100mm, 150mm, 200mm, 300mm), tím menší dosáhnete hloubky ostrosti a tím snadněji dosáhnete rozostřeného pozadí.
  A naopak. Při použití objektivu s krátkou ohniskovou vzdáleností (10mm, 15mm, 18mm) snadno vyfotíte celý snímek krásně proostřený.
 • Zaostřovací vzdálenost – čím kratší je zaostřovací vzdálenost, tím menší je hloubka ostrosti. Zaostřujete-li tedy na nějaký objekt velice blízko u fotoaparátu, bude hloubka ostrosti jen několik centimetrů. Pokud ale budete fotit třeba krajinku a zaostříte na objekt vzdálený několik desítek metrů, samozřejmě vzroste i hloubka ostrosti úměrně tomu, na jakou vzdálenost budete zaostřovat.

Chcete-li tedy dosáhnout malé hloubky ostrosti a tedy rozostřeného pozadí snímku, nejjednodušeji se vám to povede, když použijete objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností (tedy teleobjektiv), nebo alespoň co nejdelší ohniskovou vzdálenost vašeho základního zoomu. Další tip se týká vzdálenosti pozadí, to by totiž mělo být od portrétované osoby co možná nejvíce vzdáleno, pokud má být co nejrozostřenější.

Nejpoužívanějším nástrojem pro dosažení malé hloubky ostrosti, je clonové číslo. Rozostřeného pozadí dosáhnete nastavením co nejmenšího clonového čísla. V tomto ohledu tedy mají největší výhodu objektivy s vysokou světelností f/1,4; f/1,8; nebo f/2,8.


Pure beauty, foto Jakub Kramárik

Jaký vybrat objektiv

Portréty je ideální fotit alespoň mírným teleobjektivem, který dokáže zachytit portrétovanou osobu tak, jak ji vnímáme z běžné pozorovací vzdálenosti pouhým pohledem. Pokud je takový objektiv zároveň dostatečně světelný, dosáhnete i velmi pěkně rozostřeného pozadí a malé hloubky ostrosti. Pro fotoaparáty s fullframe snímačem je tedy ideální portrétní ohnisko v rozpětí zhruba 75 - 135 mm. U zrcadlovek se snímačem velikosti APS-C (nebo u Nikonu DX) je to pak cca 50 - 85 mm. Pokud máte přístroj s menším snímačem, třeba kompakt s výměnným objektivem Panasonic nebo Olympus, má portrétní objektiv ohniskovou vzdálenost cca 45 - 75 mm.

Zoom, nebo pevné ohnisko?

Použitelné jsou oba dva typy. Zoomy mají výhodu v daleko větší univerzálnosti, takže je nemusíte používat jenom na portréty. Vlasteně spojují několik objektivů do jednoho, což je nespornou výhodou.

Objektivy s pevným ohniskem mají zase výhodu v tom, že mají většinou daleko lepší optickou kvalitu, takže jste schopní dosáhnout ještě ostřejších fotek s minimem obrazových vad. A většinou mají také daleko lepší světelnost, což je výhoda, o které jsem se už několikrát zmínil.

Vhodné modely

Pro malé snímače (APS-C, DX, Micro 4/3)

Pro fullframe snímače


Cecil, foto Marek Rebroš

S jakým fotoaparátem snadno dosáhnete malé hloubky ostrosti

Je evidentní, že na rozmazané pozadí má vlastně velký vliv i typ fotoaparátu, přesněji řečeno velikost snímače, jakým je daný přístroj vybaven. Právě na velikosti snímače závisí to, jaké ohnisko objektivu bude potřeba pro dosažení požadovaného úhlu záběru. Jak je uvedeno v předchozích odstavcích, platí, že čím delší ohnisko objektivu, tím menší hloubka ostrosti a tím více rozostřené pozadí. Protože se u přístrojů s malými snímači používají objektivy s kratšími ohniskovými vzdálenostmi, je obtížnější dosáhnout s nimi dostatečně malé hloubky ostrosti. 

Obecně se tedy dá říci, že čím větší snímač, tím lépe dosáhnete malé hloubky ostrosti. Nejlépe jsou na tom středoformátové fotoaparáty, pak fullframe přístroje. Na dalším místě jsou zrcadlovky a kompakty s výměnnými objektivy s APS-C, respektive DX snímačem. Další v pořadí jsou kompakty s výměnnými objektivy se snímačem Micro 4/3 a z tohoto pohledu nejméně výhodné jsou přístroje se snímačem velikosti CX (neboli 1").

Pokud chcete dosáhnout portrétních fotek s efektně rozmazaným pozadím, s kompaktními fotoaparáty se vám to podaří bohužel jen velice těžko, protože používají daleko menší snímače a tím pádem i odpovídající optiku, která poskytuje snímky s velkou hloubkou ostrosti.


Frustrace, foto Nina Ardelyan

Zapojte se do březnového kola Krása portrétní fotografie, naší celoroční soutěže Rok s Megapixelem.

 

Úvodní fotografie: M, foto MaComiXZobrazeny komentáře (6 - 1)

 • 6

  Avatar

  Moje zkušenost - na portréty jsou nejlepší objektivy s velkou světelností a ohniskovou vzdáleností kolem 80 mm. Mě se nejvíc osvědčil Canon EF 50mm f/1.8 II. Ten můžu fakt doporučit.

  Jana Fotka, 23.06.2015 | Reagovat

 • 5

  Orlík

  Jinak článek je pěkně napsán, jednoduše a názorně, kdo v tom plave, tak to by mu mohlo pomoci.

  Jaroslav Orlík, 01.04.2015 | Reagovat

 • 4

  Orlík

  Reaguje na (1) | Tolik slov kvůli překlepu.

  Jaroslav Orlík, 01.04.2015 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Podle zde uveřejněného článku,soudím, že při fotografování portrétů je nejdůležitějším objektem mladá krásná dívka.

  Jiří Kala, 11.03.2014 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, díky za upozornění, už jsem tam to chybějící "o" doplnil. Samozřejmě to byl překlep...  :)

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.03.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Ohnisková vzdálenost objektivu – čím větší je ohnisková vzdálenost objektivu (100mm, 150mm, 200mm, 300mm), tím menší dosáhnete hloubky ostrosti a tím snadněji dosáhnete rozostřeného pozadí. A naopak. Při použití objektivu s krátkou ohniskovou vzdáleností (10mm, 15mm, 18mm) snadno vyfotíte celý snímek krásně prostřený. Pěkně prosím - nemělo by správně být napsáno "snímek krásně proostřený"? Prostřený může být stůl ... :-)

  Michal Holas, 10.03.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Křivky lidského těla

  Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

 • Filip Matušinský / garant soutěže

  Filip Matušinský je nezávislý reklamní fotograf, s jehož tvorbou se setkáváte na různých outdoorových reklamních plochách (billboardy, apod.), ale i…

 • Móda, čili fashion

  Na první polovinu prázdnin jsme si pro vás připravili zbrusu nové premiérové soutěžní téma, které je módní fotografie, neboli fashion. Zadání je to…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 1 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím