Čím fotografovat makro, 2. díl Fotoporadna

Čím fotografovat makro, 2. díl

Luděk BouškaVydáno: 16. 6. 2014 v 14:48 • Rubrika: Fotoporadna

Minule jsme začali psát o technice vhodné pro makrofotografii. Začali jsme makroobjektivy, bez kterých to vlastně, když si chcete užívat fotek s velkým zvětšením a ještě k tomu ve skvělé kvalitě. Ale co když chcete dosáhnout ještě většího zvětšení, než 1:1? Samozřejmě i pro takové případy pro vás máme řešení a nemusí být ani drahé.

Předsádkové čočky, neboli makropředsádky

Předsádkové čočky patří k tomu nejsnáze dostupnému příslušenství pro focení makra. Makropředsádka je v podstatě lupa osazená filtrovou obroučkou, takže jde bez problémů našroubovat vlastně na jakýkoliv objektiv. Nemusí se tedy jednat přímo o makroobjektiv, takže s použitím předsádkové čočky se dostanete podstatně blíž třeba i se základním setovým objektivem.

Velkou výhodou makropředsádek je jejich snadné použití, velice příznivá cena a také fakt, že použitím makropředsádek nedochází ke změně světelnosti celé optické soustavy. Použitím makropředsádky tedy nedochází k žádnému prodloužení expozičního času. Nevýhodou je ale to, že jejich pomocí nejde dosáhnout nijak výrazného zvětšení, ale také to, že negativně ovlivňují kvalitu obrazu, protože výrobce objektivů už nepočítá s tím, že bude před poslední čočku předsazena ještě nějaká optika.


Sada předsádkových čoček Akira se dá pořídit už za 690 Kč

Předsádkové čočky se vyrábí v různých dioptrických sílách - síla účinku se udává (podobně jako u brýlí) v dioptriích. Převrácená dioptrická hodnota předsádkové čočky udává vzdálenost, na jakou jde s nasazenou předsádkou zaostřit (v metrech), pokud je objektiv zaostřen na nekonečno. Nijak při tom nezáleží na ohniskové vzdálenosti objektivu. Tedy s předsádkou +2 dioptrie zaostříte na půl metru, s +4 dioptriemi už na 25 cm a podobně. Největšího efektu tedy dosáhnete spíše s teleobjektivy, ale také nasazením několika předsádek na sebe (jejich účinek se totiž sčítá). V takovém případě ale nepočítejte s nijak vysokou kvalitou fotek.

Mezikroužky

Pokud se předsádkové čočky používají spíše s běžnými objektivy pro dosažení alespoň nějakých možností pro focení detailů, tak mezikroužky jsou určené především pro dosažení většího zvětšení s makroobjektivy. 

Mezikroužek je v podstatě tubus, který se vloží mezi objektiv a tělo zrcadlovky, čímž dojde k výraznému zkrácení minimální zaostřovací vzdálenosti použitého objektivu. Čím silnější mezikroužek, tím většího zvětšení dosáhnete (mezikroužky se pordávají většinouv sadách a dají se tedy nasazovat i na sebe. Platí, že největšího efektu zvětšení dosáhnete spíše s objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností, u teleobjektivů tedy není zvětšení tak výrazné. Je to tedy naopak ve srovnání s předsádkovými čočkami.

Pokud jako základní výhodu můžeme brát dosažení velkého zvětšení a (v případě, že mezikroužky kombinujeme s kvalitním makroobjektivem) minimální snížení obrazové kvality fotek, tak jako největší nevýhodu musíme brát výrazný pokles světelnosti celé optické soustavy. S mezikroužky tedy dochází k výraznému prodloužení expozičních časů, takže se nevyhnete použití stativu a nebo makroblesku.

Další nevýhodou, se kterou je třeba počítat, je také pokles hloubky ostrosti. Hloubka ostrosti je tím menší, čím kratší je zaostřovací vzdálenost a protože se s mezikroužky dostanete skutečně hodně blízko, počítejte s hloubkou ostrosti v řádu jednotek milimetrů i v případě, že nastavíte vysoké clonové číslo.


Mezikroužky Kenko patří k těm nejžádanějším.

Stativy

Jak jsem psal v předchozích odstavcích, bez stativu se obejdete při focení na extrémně krátké vzdálenosti jen velice těžko. Při výběru stativu pro focení makra je potřeba ohlídat si několik základních parametrů:

 • maximální úhel rozevření noh - výkonnější stativy umožňují širší rozevření stativových noh, někdy dokonce až do vodorovné pozice. Tím se ale ještě nedostanete až těsně k zemi, protože určité místo zabere i stativová hlava
 • vyosení středové tyče - tato možnost se hodí nejen při focení makra v přírodě, ale také tam, kde potřebujete dostat zrcadlovku nad fotografovaný objekt, třeba nad stůl
 • možnost otočení středové tyče - tato varianta dovoluje dostat se s fotoaparátem až úplně k zemi. Samozřejmě je v takovém případě fotoaparát "vzhůru nohama"


Stativ Manfrotto MT190XPRO4 patří k těm nejuniverzálnějším. Je skvělý jak na makro, tak na jakékoliv jiné focení

Všechno ostatní je asi stejné, jako u výběru stativů pro jiné druhy použití. Platí jednoduchá zásada: čím masivnější stativ, tím lépe. Tím je pevnější a tím ostřejší budete mít snímky. Masivní stativ samozřejmě nemusí být kovový. Kvůli snížení hmotnosti bez vlivu na pevnost, začali výrobci používat karbonové nohy, které mají i při velmi malé hmotnost vynikající pevnost.

Makroblesky

Dalším řešením, jak se vyrovnat s úbytkem světla při použití mezikroužků, jsou makroblesky. Jedná se v podstatě o běžné systémové blesky, které ale nejsou připojeny přímo do patice na těle zrcadlovky. Jsou nasazeny na objektivu, což zaručuje, že bude fotografovaný objekt dostatečně a rovnoměrně nasvícen. Makroblesky mají přirozeně menší výkon, protože se používají téměř výhradně na krátké zaostřovací vzdálenosti. Směrné číslo GN 14 je pro makroblesk naprosto dostačující.


Nikon makro zábleskový kit SB-R1C1 - jednotlivé blesky jsou řízeny bezdrátově

Nějterá řešení umožňují umístit na prstenec kolem objektivu i větší počet malých blesků, takže dosáhnete velice rovnoměrného osvětlení. Podobnou variantou jsou kruhové makroblesky, které mají výbojky skutečně zakulacené. Samozřejmě je možno regulovat výkon jednotlivých blesků a nebo výbojek samostatně, abyste mohli lépe pracovat se směrem světla.


Kruhový makroblesk Nissin MF18 je daleko levnější, než originální bleskyZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, reverzní kroužky mohu samozřejmě doporučit také.

  Luděk Bouška - Megapixel, 20.06.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Fotografuji MAKRO také pomoci reverzního kroužku a to docela kvalitně (obrácený objektiv).

  Wolfgang Hetze, 17.06.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím