Magazín

Fotoporadna

Čím svítit při makrofotografii

Luděk BouškaAktualizováno: 29. 5. 2023 v 11:24 • Rubrika: Fotoporadna

Čím svítit při makrofotografii

O tom, jakými objektivy fotit makro a s jakým příslušenstvím dosáhnete při makrofotografii největšího zvětšení, o tom jsme psali už mockrát. Ale na makrosvětla jsme se ještě nedostali, přitom nejen v makrofotografii je světlo snad to nejdůležitější. V jednom z minulých článků na téma makro jsem slíbil, že se světlům budeme věnovat příště a to je právě dnes.

Obsah

LED světla a nebo blesky?

Tahle otázka vás možná napadne, když se začnete zajímat o nějakou osvětlovací techniku pro makrofotografii. LED světla totiž vypadají na první pohled velice podobně, jako některé makroblesky a dokážou poskytnout i podobný charakter světla. Jejich velkou výhodou je také to, že svítí trvale a skvěle se tedy hodí pro natáčení pohyblivých makrozáběrů, tedy videa.


Makro světlo JJC LED-60. Na první pohled vypadá jako kruhový makroblesk.

Na focení ale tak ideální nejsou. Jejich světlo má totiž daleko nižší intenzitu, než mají makroblesky, takže je potřeba při fotografování používat daleko delší expoziční časy. Tím pádem budete pravděpodobně potřebovat stativ. Pokud se bude v záběru něco pohybovat, bude pohyb při použití delšího času zaznamenán rozmazaně – projeví se tedy pohybová neostrost.

Doba trvání záblesku se ale počítá v řádech tisícin vteřiny, takže makrosnímky pořízené s blesky bývají většinou také perfektně ostré, je naprosto eliminována pohybová neostrost.

Makroblesky

Jedná se v podstatě o běžné systémové blesky, které ale nejsou připojeny přímo do patice na těle zrcadlovky. Jsou nasazeny buď na objektivu, což zaručuje, že bude fotografovaný objekt dostatečně a rovnoměrně nasvícen, a nebo na speciálních držácích, které umožňují lepší nastavení hlavy blesku. Některá řešení umožňují umístit na prstenec kolem objektivu i větší počet malých blesků, takže dosáhnete velice rovnoměrného osvětlení.


Typickým příkladem je set Nikon SB-R1C1. Jednotlivé blesky jsou ovládány bezdrátově a použít jich můžete až 8.

Podobnou variantou jsou kruhové makroblesky, které mají výbojky skutečně zakulacené. Samozřejmě je možno regulovat výkon jednotlivých blesků a nebo výbojek samostatně, abyste mohli lépe pracovat se směrem světla.

Základní vlastností makroblesků nasazených na objektivu (ať už jsou kruhové, nebo ne) je to, že fotografovanou scénu většinou nasvítí velice rovnoměrně, ale pouze zepředu. Pro některé typy snímků je tento způsob nasvícení ideální. Jedná se například o různé formy technických snímků.


Kruhový makroblesk Nissin MF18C

Pokud ale potřebujete využít protisvětla a nebo bočního světla, aby vyniknul reliéf fotografovaného předmětu, musíte vybírat takový model makroblesku, který umožňuje umístění zábleskové hlavy vedle, nebo dokonce za fotografovaný objekt.

Makroblesky mají přirozeně menší výkon, protože se používají téměř výhradně na krátké zaostřovací vzdálenosti. Směrné číslo GN 14 je pro makroblesk naprosto dostačující.

Použití „klasických“ externích blesků

V případě, že se makrofotografii nevěnujete nijak často a jste majiteli externího systémového blesku, nemusíte zoufat, i „obyčejné“ externí blesky jsou pro makrofotografii použitelnéOproti makrobleskům mají většinou daleko větší výkon, což při samotném focení nebývá problém. Blesky dokážou sílu jednotlivých záblesků regulovat, takže při správném nastavení netrpí výsledné snímky přeexpozicí.

Problém může být s umístěním blesku. Pokud je připojen v sáňkách, mnohdy neumožňuje dosvítit až před objektiv – hlavně tehdy, je-li fotografovaný objekt příliš blízko od přední čočky. Objektiv jednoduše stíní. Tomuto problému je možné předejít umístěním blesku mimo tělo přístroje. Některé foťáky umí systémové blesky odpalovat na dálku bezdrátově, což je nejjednodušší řešení. V takovém případě můžete využít stojánek, který bývá dodáván s bleskem.

Jestliže ale váš fotoaparát neumí bezdrátově odpalovat externí blesky, ještě není nic ztraceno. Existují propojovací TTL kabely, kterými spojíte tělo foťáku s bleskem a vše funguje úplně stejně, jako by byl blesk nasazen na těle. Pak ho stačí jen vhodně umístit a je to.

Zbývá ještě vyřešit kvalitu světla, tedy to, jak budou ve snímku vypadat stíny. K modulaci světla externích blesků existuje celá řada příslušenství. Vše potřebné najdete v Portrétním setu, který je pro makrofotografii snad ještě lepší, než na ty portréty... :)


Portrétní set pro systémové blesky je dokonale vybaven i pro potřeby makrofotografie.

Pokud chcete dosáhnout velmi tvrdého světla s ostrými stíny, bude se vám perfektně hodit komínek a nebo voština. Naopak při požadavku na maximálně měkké světlo, které vytváří minimum stínů, využijete softbox.

U makrofotografie se fantazii meze nekladou. Mnoho fotografů používá nejrůznější odrazné desky, které máme běžně v nabídce, ale velice obvyklé je také používání alobalu, nebo listu papíru, abyste dostali alespoň nějaké světlo do míst, kam ani blesk nedosvítí.

Další související články s makrofotografií

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w1040h585-cover/0/387550.jpg?v=1684836393 | Megapixel

 

Komunita Makro
https://cdn.megapixel.cz/images/community-w1340h450/9/253719.jpg?v=1588145937 | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Tomáš Neugebauer

Reaguje na (5) | O nikom jsem nepsal, že je pitomec a ničemu nerozumí - poukázal jsem na nedostatečnou zkušenost s používáním popisované techniky v praxi (venku). P. Bouška mi dal za pravdu, a tak nechápu, v čem je vlastně problém. Makrofotografie asi nebude nejpopulárnější disciplína a absence odborníků se v tomto směru dá pochopit, přesto mi přišlo vhodné na to poukázat.

Nikdo mě o upřesnění výhrad nepožádal, sám jsem to nechtěl příliš pitvat. Z mého pohledu to stačilo tak, jak jsem to napsal minulý týden. Článků na toto téma je hromada a není problém si dohledat jiný.

Mám-li to vzít velmi stručně:

1) Kruhové LED blesky/světla - mají v základu příliš tvrdé světlo a jejich difuzní plocha nejde, vzhledem k jejímu charakteru, ani uživatelsky dost dobře modifikovat pro případné změkčení.

2) Makroblesky typu Nikon SB-R1C1 - ještě tvrdší světlo, ještě více nepoužitelné na focení hmyzu. Sice má lepší potenciál pro případné změkčení světla, nicméně jen v domácích podmínkách, protože venku bývají taková řešení zoufale nepraktická.

Vůbec, o tvrdém a měkkém světle se v článku několikrát píše, ale bylo by fajn uvést, k čemu je co dobré (na živé makro venku jednoznačně měkké kvůli odleskům a pozadí, na produktové a popisné/čili neživé/ makro spíše tvrdé - nicméně když někdo říká, že chce fotit makro, většinou má na mysli to živé, čili obecně lze říci - měkké světlo=dobré světlo).

Je třeba si uvědomit, že čím menší je difuzní plocha, tím tvrdší je výsledné světlo. Pro laika na první pohled vypadají tyto blesky slibně a profesionálně, ale mnohem lepšího výsledku dostane za pomocí klasického systémového blesku, který p. Bouška uvádí větou: "V případě, že se makrofotografii nevěnujete nijak často", ačkoliv systémový blesk používá tak 90 % všech makrofotografů. Samozřejmě je třeba vhodný softbox, který právě oplývá dostatečně velkou difuzní plochou pro generování správně měkkého světla. Stejně tak lze koupit softbox se sklopným adaptérem, jenž je schopen jej uvést do takového úhlu, že ani v případě zaostřovací vzdálenosti kolem 5 cm není třeba systémový blesk upevňovat mimo tělo fotoaparátu - pokud toto makrofotografové dělají, tak především když si chtějí svítit z boku a ne proto, že by si stínili objektivy. Navíc pálit to se systémovým bleskem s pididifuzorkem do hmyzáka na vzdálenost 5 centimetrů (předposlední obrázek), to je holý nesmysl. Vůbec, podobné laboratorní sestavy s mikrometrovým posunem pro skládačky asi nejsou zrovna to, čím by chtěl amatér začínat.

Vycházím ze zkušeností mých, ale především z poznatků zkušenějších kolegů, se kterými se ve Facebookových skupinách "Fotíme makro" a především "Makronavigátor" tato témata mnohokrát probírala - případné makrofotografy srdečně zvu.

Jak jsem řekl, článků na toto téma je na českém internetu hromada, a tak nevidím důvod, proč psát další. Něco jsem o makru napsal, ale to jsou spíše blogové příspěvky, které jako samostatný článek nejsou vhodné. Nicméně v souvislosti se světlem mohu na jeden odkázat: http://www.fotoneuge.mzf.cz/?p=432

S pozdravem
T.

6

Tomáš Neugebauer, 2. 6. 2015 |Reagovat

PR

Reaguje na (3) |
Zřejmě je teď taková móda psát do příspěvků u všech možných diskusí pod kterýmkoliv článkem, že autor předmětného článku je pitomec a ničemu nerozumí. Autoři takových příspěvků přitom důsledně zachovávají zásadu v žádném případě neuvést důvod, co konkrétně se jim na autorově článku nelíbí a nikdy ani neodpovídají na žádost o upřesnění svých výhrad.
I Tomáš Neugebauer zřejmě mezi takové patří a proto se od něj nikdy upřesnění výhrad nedočkáme.

5

Pavel Ritter, 2. 6. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (3) | Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, focení makra se nevěnuju ani já a ani Martin. Pokud je to ve Vašem případě naopak a máte chuť takový článek napsat, velice rádi ho zveřejníme.

4

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 1. 6. 2015 |Reagovat

Tomáš Neugebauer

Bylo by fajn, kdyby podobný článek jednou napsal autor, který se opravdu (živému) makru věnuje. Z článku Vašeho i p. Lukeše nabývám dojmu, že teoretické znalosti jako zaměstnanci Megapixelu máte samozřejmě dostatečné, ale v praxi jste s většinou popisovaného zboží zřejmě nikdy nefotili. Maximálně nějaké šroubky v kanceláři.

3

Tomáš Neugebauer, 29. 5. 2015 |Reagovat

PB

Dobrý den, zkuste do svého prodejního sortimentu zařadit tento výrobek:
https://photographylife.com/reviews/venus-optics-kx800-macro-flash

2

Petr Badin, 29. 5. 2015 |Reagovat

JK

Pošlu vás do míst, kam ani blesk nedosvítí! :D

1

Jan Kocián, 29. 5. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.