Čím vyfotografovat pěkné zátiší? Zkuste náš první úkol! Fotoporadna

Čím vyfotografovat pěkné zátiší? Zkuste náš první úkol!

Luděk BouškaAktualizováno: 24. 2. 2014 v 15:39 • Rubrika: Fotoporadna

Rok s Megapixelem, to nejsou jenom fotky v Galerii. Jsou to také příjemná setkání a workshopy s garantem daného měsíce. Jedno takovéto setkání proběhlo i 18. února na téma Klidný život zátiší s Libuší Jarcovjákovou a rozhodně bylo o čem diskutovat. Účastníci besedy si prošli různými způsoby a styly fotografování zátiší, komentovali různé vzorové fotografie připravené garantkou únorového kola, ale také fotografie v Galerii.

Domácí úkol: Vyfotit vejce v přirozeném osvětlení.

Během zmíněného setkání byl vyhlášen i “domácí úkol". Vyfotit vejce v přirozeném osvětlení. Rozhodně se jedná o úkol více než zapeklitý, takže na vás čeká mnoho zkoušení a hrátek se světlem a stíny, a také s rozvahou, jak toto téma celkově uchopit, vyfotografovat a prezentovat.

A jak se k domácímu úkolu postavit? Berte to jako výzvu, která vás posune ve vnímání objektů, světla, kompozice, hloubky ostrosti a posune vás na novou úroveň. Určitě se vám toto domácí cvičeníčko bude hodit příští měsíc, kdy se zaměřujeme na fotografování portrétu. Jsme zvědaví na první fotky vejce v naší Galerii.


Zabijačkové zátiší, foto Zdeněk Dvořák

Čím fotit zátiší

I když je u focení zátiší většinou kladen velký důraz na výslednou kvalitu snímků, neznamená to, že na takové fotky budete nutně potřebovat nějakou speciální techniku. Zátiší se dá velice dobře fotit i výkonným kompaktem. Důležité je, aby měl možnost manuálně nastavit hodnotu clony, protože tak budete mít pod kontrolou hloubku ostrosti. Příkladem mohou posloužit třeba přístroje Sony CyberShot DSC-RX100, Canon PowerShot G1 X a nebo také velice dostupný model Nikon Coolpix P330. Všechny tyto přístroje poskytují skvělou kvalitu fotek, nebo dokonce možnost focení do RAWu, který umožňuje daleko větší softwarové zásahy, takže jste schopni docílit skutečně perfektní obrazové kvality. Jejich velkou výhodou je, že mají velice kvalitní objektivy.

Daleko víc možností samozřejmě nabízejí digitální zrcadlovky a nebo kompakty s výměnými objektivy. Právě tyto přístroje umožňují zvolit si pro daný záměr ideální objektiv. Ne, že by nešlo fotit zátiší s prakticky jakýmkoliv objektivem, ale je lepší, když se můžete vyvarovat použití širokoúhlých objektivů. Díky perspektivě, jakou zprostředkovávají, byste museli dávat velký pozor na kácení svislic a osu objektivu tedy držet vodorovně. Základní objektivy a objektivy s delším ohniskem jsou na to zkrátka vhodnější. 

Jestli chcete dosáhnout maximální obrazové kvality, pak je nejlepší použít pevný objektiv. Ty mají většinou lepší světelnost, mnohem lepší optické vlastnosti a tím pádem i lepší kresbu. Zátiší se dá samozřejmě fotit i objektivem s proměnným ohniskem, tedy zoomem.


Zátiší s kytkou, foto Yana Yushkevich

Nezbytnou pomůckou pro fotografování zátiší je stativ. Díky němu můžete pracovat s libovolným nastavením času a clony a nejsme vázaní na nízkou clonu a vysokou hodnotou ISO při špatném světle, ani na krátké expoziční časy, které jsme schopni udržet z ruky. Stativ se hodí i na další statické žánry, ke kterým patří například krajina, interiér, architektura nebo produktová, nebo portrétní fotografie.

Když už je řeč o stativu, neměli byste zapomenout na čtyři základní pravidla spojené s jeho použitím:

 

 1. Spoušť fotoaparátu nemačkat přímo. Použijte kabelovou spoušť, nebo bezdrátové dálkové ovládání. Pokud nevlastníte tuto pomůcku, můžete použít i časovou samospoušť. I drobné rozechvění fotoaparátu způsobené zmáčknutím spouště může mít za následek rozechvění přístroje a následně jemné rozmazání fotografie.
 2. Před fotografováním vypnout stabilizátor. A to jak optický objektivu, tak mechanický snímače a o elektronickém samozřejmě ani nemluvě. Pohyblivé prvky stabilizátoru mohou vykazovat během expozice činnost a dopadne to stejně, jako kdyby se při fotografování chvěl stativ. Výsledkem je opět rozmazaná fotografie, nebo zdvojený obraz na ní.
 3. Vždy fotografovat na nejnižší citlivost. V případě, že používáte stativ, není nutné zkracovat délku expozice. Vysoké ISO by navíc fotografii poznamenalo vyšší hladinou šumu, což by mělo za následek ztrátu kresby, dynamického rozsahu a především detailů fotografie.
 4. Zkušenější fotografové navíc u zrcadlovek používají režim předsklopení zrcátka. Při jeho pohybu totiž v přístroji dochází k nárazu zrcátka o doraz, což může znovu způsobit rozechvění přístroje.


Stativ má ale při fotografování zátiší ještě jednu funkci. Díky němu si můžete zafixovat scénu vůči fotoaparátu a následně provádět drobné úpravy ať už aranžováním scény, nebo změnou nastavení a vyladění správné expozice bez toho, aniž by došlo ke změně kompozice záběru. Při zvláště složitém nebo kontrastním světle lze navíc díky stativu využít techniku HDR, tedy poskládání výsledné fotografie z více stejných záběru, s různým posunem expozice.Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Avatar

  Neumím i,y,

  Franta Zrník, 09.01.2020 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, fotky můžete nahrát přímo do Galerie, kolega Lukeš je okomentuje.

  Luděk Bouška - Megapixel, 27.02.2014 | Reagovat

 • 1

  Dvořák

  nikde nemůžu najít, do kdy se má fotka odevzdat a kam jí nahrát, pokud do galerie, tak jak označit že patří do "Domácí úkol: Vyfotit vejce v přirozeném osvětlení."

  Roman Dvořák, 25.02.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit zátiší

  Fotografické zátiší anglicky „still life“, neboli klidný život, si vzalo základy z velmi starého žánru výtvarného. Kořeny této malířské disciplíny…

 • Dobrou chuť!

  Pamětníci počátků naší Galerie si možná vzpomenou, že první soutěž, kterou jsme před více než 2,5 lety vyhlásili, byla na téma JÍDLO V HLEDÁČKU. Nový…

 • Klidný život zátiší

  Během dlouhých zimních večerů má většina fotografů „okurkovou sezónu“, a proto bude druhé kolo naší celoroční soutěže zaměřené na žánr, který lze…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím