Clona

Clona je jedna z nejdůležitějších součástí každého fotografického objektivu.

Clona je mechanismus, který reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu. Světlo je regulováno lamelami, které zajišťují zmenšení, nebo zvětšení otvoru, kterým objektiv propouští světlo na snímač (dříve kinofilm nebo jiný světlocitlivý materiál).
V kombinaci s nastavením rychlosti závěrky (expozičního času) a citlivosti ISO, lze nastavit ideální množství světla pro správnou expozici. Clona zároveň ovlivňuje hloubku ostrosti výsledné fotografie. V kostce řečeno, čím větší clonové číslo (menší otvor), tím větší je hloubka ostrosti.
Funguje to na podobném principu, jako lidská oční zornička.

Velikost clony se udává pomocí clonového čísla, například f/2,8 a podobně. Clona se spočítá pomocí jednoduchého vzorce F=ohnisková vzdálenost objektivu / průměr otvoru clony, tedy čím větší otvor, tím menší clonové číslo.

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (65) | Dobrý den, Reaguje na (65) | Dobrý den, v poslední větě našeho popisu uvádíme : " tedy čím větší otvor, tím menší clonové číslo", vy píšete " Tedy čím větší clonové číslo, tím menší díra". To je ale v podstatě to samé, takže nás popis je určitě v pořádku a není na něm co opravovat. Pokud by Vás více zajímala problematika clony, tak se jí věnujeme v samostatném článku naší fotoporadny.

66

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 5. 3. 2020 |Reagovat

JS

Dobrý den, ta poslední věta v popisu clony je úplně špatně a navíc postrádá logiku. Bohužel takové popisy mystifikují uživatele. Clonové číslo označuje velikost zaclonění a je označováno například 1 1,4 2 2,8 4 5,6 8... Oproti tomu je clonový otvor, tedy díra kterou clona vytváří a ta je označována f/1 f/1,4 f/2 ... Tedy čím větší clonové číslo, tím menší díra, tím méně světla dopadne na světlocitlivý prvek a naopak.

Děkuji za opravu
Jan Strnad

65

Jan Strnad, 5. 3. 2020 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (63) | Dobrý den, má odpověď by byla velice obecná, podívejte se na jednoduchý kalkulátor hloubky ostrosti. Jen si dovolím připomenout, že zaostřovací vzdálenost je třeba měřit nikoliv od konce objektivu, ale od roviny snímače.

64

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 5. 6. 2017 |Reagovat

OR

zapomněl jsem dodat, že vzdálenost od menších objektů činí obvykle 30 cm, u větších objektů do velikosti pěsti činí více jak 40 cm, děkuji

63

Ondřej Reichmann, 1. 6. 2017 |Reagovat

OR

Dobrý den,

mám na Vás možná až moc podrobný dotaz; vlastním objektiv Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM a zrcadlovku EOS 100D s APS-C snímačem, obvykle fotím detail nebo makro při venkovním světle ze stativu. Jaké bych měl přednastavit "ideální" clonové číslo při focení menších až středně velikých objektů do velikosti pěsti, abych tak docílil ideální HO a rozostřeného pozadí? Další hodnoty jako citlivost snímače nechávám obvykle na ISO 100 až 200 kvůli eliminaci šumu, časovou závěrku reguluju podle jasu.. Děkuji za odpověď

62

Ondřej Reichmann, 1. 6. 2017 |Reagovat

Luděk Bouška

Dobrý den, bohužel máte pravdu, Váš foťák ruční nastavení času a clony neumožňuje.

61

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 2. 12. 2016 |Reagovat

Kl

Dobry den, koupila jsem si Nikon coolpix b500, ale nemuzu nikde najit nastaveni clony a času u zaverky. Manual jsem cetla ale moc mi nepomohl... Pokud nekdo vite kde to najit prosim vyjadrete se. Dekuji.PS:ISO jsem nasla :D. Sedim u toha asi 3 hodiny a zacinam premyslet ze to tam snad vubec neni..

60

Kristyna loberdova, 2. 12. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (58) | Dobrý den, s tím jsem se ještě nikdy nesetkal, takže Vám takhle na dálku bohužel neporadím. Pokud máte tu možnost, zastavte se s Vaším přístrojem a objektivy na některé z našich prodejen, kolegové se na to podívají.

59

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 14. 3. 2016 |Reagovat

JE

Reaguje na (57) | Zapomněla jsem upřesnit, že používám objektiv Sigma 2.8 24-70mm. Jednoho dne jsem si doma tak pocvakávala a najednou nastavení clony šlo, tak jsem jásala a nasadila objektiv Canon 50mm 1.8 a zase s clonovým číslem nešlo hnout. Nevíte, co s tím?

58

Jitka Egrtová, 12. 3. 2016 |Reagovat

JE

Dobrý den, mám problém s manuálním režimem na svém fotoaparátu. Mám Canon 5D Mark II a jakmile přepnu na manuální režim, nejde mi nastavit clonové číslo, je zaseklé na 5.6. Hledám všude na internetu, ale nic nenalézám. Už jsem opravdu zoufalá a doufám, že najdu řešení, než budu muset do servisu. Předem děkuji za odpověď.

57

Jitka Egrtová, 12. 3. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.