Magazín

Rozhovory

Co obnáší focení na filmovém festivalu v Karlových Varech? O to se s námi podělil fotograf Marek Musil

Tom KalousAktualizováno: 11. 8. 2021 v 14:55 • Rubrika: Rozhovory

Co obnáší focení na filmovém festivalu v Karlových Varech? O to se s námi podělil fotograf Marek Musil

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je největší událostí, která je spojená s filmovou tvorbou v Česku! Fotograf Marek Musil byl jedním z účastníků s fotografickou akreditací. Díky němu můžeme nakouknout pod pokličku toho, jak vznikají fotky filmových hvězd nejen na červeném koberci.

Ahoj Marku, fotografům není třeba tebe a tvou tvorbu představovat, ale pro lidi, kteří tě neznají bys mohl napsat pár vět o tom, co děláš?

Už skoro patnáct let jsem povoláním fotograf. Začínal jsem u módní fotky a dneska mě z velké části živí komerce. Rád fotím i osobnosti, koncerty oblíbených kapel a vlastně všechno, co mi přijde vizuálně zajímavé. 

Nás zaujala tvá tvorba, proto jsme si tě taky minulý rok vybrali jako garanta soutěže Rok s Megapixelem pro červencové téma Na vlně hudby. Jak se ti líbili fotky, které lidé přidávali do naší webové galerie

Byl jsem překvapený opravdu velkou účastí. Je super, že tolik lidí rádo fotí koncerty, zvlášť v dnešní době, kdy v on-line světě běhá takové množství fotek. Lidi pořád na koncerty chodí a baví je tam i fotit, což je super. Řekl bych, že tak čtyřicet procent všech, kteří do soutěže poslali fotky, jsou na skvělé fotografické úrovni.

Myslíš, že by někdo z nich mohl prorazit?

To nevím. V Česku se už pár let fotkou neživí jenom fotografové, ale i grafici nebo lidé z reklamních agentur, kteří třeba vůbec fotit neumí. Díky finančně dostupným digi foťákům s velkým rozlišením je to jednoduché i pro člověka, který fotografické řemeslo umět nemusí. Ale myslím, že to je fajn. 

V návaznosti na tuto soutěž jsi nás oslovil s tím, že jedeš fotit filmový festival do Karlových Varů jako jeden z oficiálních fotografů a rád bys vyzkoušel foťák Leica Q2. Jak ses k focení takového prestižního eventu dostal?

Byla to shoda náhod. Před loňským ročníkem mě oslovil fotograf Michal Čížek, který už 15 let vede fotoprodukci festivalu. Myslím, že jim zrovna chyběl do týmu jeden fotograf a mně to přišlo jako skvělá výzva a zajímavá zkušenost. A tak mě napadlo, že bych si ke svému Nikonu mohl vzít ještě Q2, kterou jsem chtěl zároveň i otestovat, abych zjistil, jestli ten nápor vydrží.

Je těžké se na festival dostat jako fotograf? Co to obnáší?

Myslím si, že na festivalu může fotit každý. Určitě tam není zakázano fotit. Jen jsou místa jako tiskové konference, příjezdy hvězd nebo červený koberec, kam nikoho bez akreditace nepustí. Můžeš fotit maximálně z davu a musíš si to vystát, což nemá cenu. Pokud ti ale nějaké médium vyřídí akreditaci na danou akci, tak není problém. Osobně jsem byl najatý přímo od produkce festivalu, kde si mě vybral šéf fotoprodukce Michal Čížek.

Kdyby se mi podařilo získat foto pass, na co se mám připravit?

Každopádně na to, že se po dobu festivalu moc nevyspíš, protože se přes den fotí a večer se obrážejí párty, kde vás taky nutí fotit. :) 

Co jsi měl za úkol na festivalu zachytit?

V podstatě úplně všechno – to je úkol festivalové fotoprodukce. Akcí je na festivalu docela dost a festivalových fotografů je v týmu jen osm. Je tam docela dost práce jak během dne, tak i v noci. Fotoprodukce musí aktuálně odevzdávat fotoreporty ze všech premiér filmů na festivalu, večírků a taky ze všech doprovodných akcí. Tyto fotky jdou téměř hned do médií, dostávají je filmové společnosti, které tam mají nasazené filmy a pochopitelně je používá ke svým potřebám i sám festival. V praxi to probíhalo tak, že jsem každé ráno dostal od produkční Jitky seznam úkolů a v průběhu dne vše vyfotil a odevzdal.

Máš nějakou možnost se domluvit s hlavními hvězdami festivalu na vyfocení pár portrétů mimo koberec v klidu a bez lidí nebo se všechno děje za běhu?

Hlavní hvězdy mívají obvykle program naplánovaný minutu po minutě, je potřeba vyfotit je za běhu bez jakéhokoliv narušování jejich plánů. V průběhu festivalu opravdu není prostor dělat fotky, které festival nepotřebuje nebo si jen tak něco zkoušet. Po práci jsem byl většinou rád, že si můžu dát s kolegama skleničku nebo se v klidu vyspat.

Jak probíhá komunikace a odevzdávání fotek některým médiím?

Jako festivalový fotograf jsem s médii nekomunikoval, to zařizuje produkce. Hned po konkrétní focené události jsem akorát fotky zpracoval a nahrál na festivalový server našeho press centra. Tím to pro mě skončilo a běžel jsem se dál věnovat focení.

Proč sis vybral zrovna Leicu Q2?

Protože je to jediná Leica v téhle třídě, která má autofocus, je to Full-frame a už se dá považovat za profi foťák.

Fotky vypadají skvěle, jak se ti s foťákem fotilo a celkově pracovalo? 

Děkuju! Je to velice příjemný kompakt. Dvojka má dokonce větší rozlišení, takže jsem si byl při portrétech jistější, že můžu použít crop faktor až na 75 mm. Opravdu je znát, že je čip lepší a mám pocit, že dokonce i pružnější. Takže u mě spokojenost po všech stránkách.

Leica Q2 není úplně levná záležitost, ale určitě stojí za to, tuto investici zvážit. Komu by jsi ji doporučil?

Ten, kdo na Q2 peníze má, tak tomu foťák určitě doporučím. A ten kdo na něj nemá a touží po něm, tak tomu poradím, ať si našetří, stojí to za to :) Ale teď vážně. Upřímně si myslím, že uživatelé foťáků Leica se dělí do dvou táborů...

Minulý rok KVIFF kvůli pandemii nebyl, ale letos už se dočkáme! Zúčastníš se jako fotograf i tentokrát?

Ano, i letos mě produkce povolala do zbraně, takže se začínám pomalu chystat a jsem zvědavej, jaký to letos bude.

Od posledního filmového festivalu uběhl už nějaký čas a já jsem si všiml, že jsi vyměnil techniku. Původně jsi totiž fotil na Nikon a teď, jestli se nemýlím, máš Sony. Co tě vedlo k této změně?

Sony momentálně testuju a zkouším jak funguje na komerčních zakázkách. Dlouhé roky jsem ale Nikoňák a s lidmi z českého Nikonu, které mám rád i lidsky, jsem udělal spoustu krásných projektů a výstav. Ke značce Nikon mám navíc i osobní pouto, takže nevyměnil. Jen zkouším nové věci, protože Sony ve světě bezzrcadel chodí s novinkama jako první. Popravdě ale čekám na novou Z9 od Nikonu! Osobně doufám, že to bude velký krok a Nikon se ve vývoji bezzrcadel posune zase nahoru. Tak uvidíme!

Na jaké další projekty se u tebe v blízké budoucnosti můžeme těšit? 

Dávám si na nějaký čas pauzu od výstav, kterých jsem měl za poslední dobu až moc. Takže kromě komerční práce, focení relamních zakázek a focení u filmu se teď bavím focením muziky.

Autor všech fotografií v rozhovoru: Marek Musil

Sledujte Marka na Instagramu @marekmusilphoto nebo na www.marekmusil.com

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.