Magazín

Fotoporadna

Co se hodí k focení ploché dráhy

Michal KřenekAktualizováno: 1. 4. 2016 v 14:41 • Rubrika: Fotoporadna

Co se hodí k focení ploché dráhy

Říkal jsem si, že fotografie ploché dráhy mi v portfoliu ještě chybí a že je největší čas to napravit. Podíval jsem se na rozpis událostí na pražském stadionu Markéta a měl jsem jasno. Slovo dalo slovo, takže jsem nakonec nešel fotit sám, ale přidal se kolega Luděk Bouška (šéfredaktor Magazínu), Martin Lukeš (šéfeditor Galerie) a Václav Křížek z provozního oddělení. První otázka samozřejmě je, co si taková banda nadšenců s sebou vezme do brašny. A jak se nám fotografie podařily?

Obsah

 
Foto Michal Křenek, čas 1/800s, clona f/4, ISO 320, ohnisko 300mm

Naše výbava

Každý fotí tak trochu něco jiného a tak se lišila i naše výbava, kterou jsme si nesli s sebou. Když se tak dívám, musím i tak okázale pokývat hlavou a přiznat si, že si nemáme na co stěžovat… :)

Fotoaparáty:


Foto Michal Křenek, čas 1/500s, clona f/3,2, ISO 5000, ohnisko 300mm

Objektivy, převážně dlouhá skla:

Rozhodně nesmí chybět


Foto Michal Křenek, čas 1/320s, clona f/2,8, ISO 320, ohnisko 300mm

Výběr stanoviště

Zde jsme využili zkušeností Martina, který fotí plochou dráhu pravidelně. Měli jsme štěstí, že nám svítilo sluníčko a tak jsme na první záběry zvolili fotografování v protisvětle na konci první zatáčky. Úspěch zaručen. Krásné barvy, dostatek světla, co víc si přát. Já si ještě navíc s Vaškem skočil před samotným začátkem do depa, kde jsme pořídili pár portrétů a detailů z přípravy řvoucích motorek. Jen nemít obavy někomu vlézt do depa a věřte, že strach mít nemusíte.


Foto Michal Křenek, čas 1/125s, clona f/3,5, ISO 160, ohnisko 300mm

Jiné fotky než ostatní

Zkoušíme různé úhly, záběry i nastavení fotoaparátu. Vznikají tak zamrzlé akční snímky s odletujícím prachem až po kreativní mazaniny, vzniklé paningem a opravdu dlouhým časem. Snímky konzultujeme, říkáme si chyby a každá fotka se zdá být lepší a lepší. Se vzrůstající tmou se mění i samotné světelné podmínky. ISO hodnoty stoupají u mě až na 5 000 ISO a tak se diskuse řeší v tomto duchu. Otázky kolik máš ISO, clonu a čas jsou na denním pořádku. Ideální příklad praktické fotodílny v praxi. Posuďte sami, jak se nám snímky povedly. Těšíme se na reakce.


Foto Michal Křenek, čas 1/5s, clona f/13, ISO 50, ohnisko 300mm

Bez čeho se obejdete, ale focení je daleko příjemnější

  • Teplé oblečení - i když přes den je krásně, jakmile zaleze slunce za mraky je stále zima. Čepice, teplá bunda, případně na úplném konci rukavice jsou příjemnou volbou. Dokonce i koncem března.
  • Termoska s čajem a sušenky - když přijde hlad je dobré mít drobnost v kapse. Ne nezbytnost, ale příjemné zpestřeni. Není nic horšího, než hladový a nervózní fotograf, ono to pak je vidět i na těch fotkách. :)
  • Pár kamarádů s sebou - ne že byste nezvládli focení sami, ale víc očí víc vidí, takže se můžete vzájemně inspirovat k záběrům, kterých byste si sami třeba ani nevšimli.


Foto Michal Křenek, čas 1/1000s, clona f/2,8, ISO 2500, ohnisko 300mm

Ptejte se, rádi odpovíme

Focení je pro nás koníček a pokusili jsme se přinést netradiční záběry i samotnou klasiku. Pokud vás některé snímky zaujaly, ptejte se v komentářích jak na ně a my se pokusíme vaše otázky zodpovědět. Nebo za námi rovnou přijďte na kurz Základy pohybové fotografie, nebo na individuální školení, které vás rychleji přiblíží k vysněným snímkům. A jestli si chcete popovídat co nejdřív, zastavte se hned zítra na Setkání fotografů, kde bude mít přednášku Martin Lukeš, i já. Těšíme se na vás.


Foto Luděk Bouška, čas 1/2000s, clona f/4, ISO 400, ohnisko 300mm

Úvodní fotka: Foto Luděk Bouška, čas 1/1250s, clona f/5, ISO 400, ohnisko 380mm


Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.