Co se hodí pro makrofotografii Fotoporadna

Co se hodí pro makrofotografii

Luděk BouškaVydáno: 13. 5. 2015 v 15:46 • Rubrika: Fotoporadna

Tento měsíc je věnován makrofotografii. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, určitě se neobejdete bez vhodného makroobjektivu, který vám umožní zaostřit na velice krátkou vzdálenost, ale také se můžete těšit ze skvělé kvality fotek. Existuje ale také celá řada příslušenství, které vám může fotografování makra velice usnadnit. A v případě, že nejste vybaveni makroobjektivem, vám vhodné příslušenství aspoň umožní zachytit detaily daleko lépe, než jen s obyčejným objektivem.

Makrokolejničky, makrosáňky, neboli makroposuvy

Jestliže se makru chcete věnovat skutečně seriózně, jsou makrosáňky doslova neocenitelným pomocníkem. S jejich pomocí si totiž velice usnadníte přesné zaostřování.

Jedná se v podstatě o stativovou hlavu, která umožňuje posouvání fotoaparátu směrem dopředu a dozadu, ale také do stran. K čemu je to vlastně dobré? Pokud zaostřujete ostřícím prstencem na objektivu, dochází k pohybu optické soustavy objektivu vůči snímači. Ani vás nenapadne, že by to mohlo fungovat jinak, že?


JJC makro kolejničky Kiwi FC-1

Problém spočívá v tom, že i když máte makroobjektiv s pevným ohniskem a zaostřujete „klasicky“, mění se při změně zaostření velice nepatrně poměr zvětšení. Ne o moc, ale znát to je. Pokud chcete pořídit sérii fotek s různou rovinou ostrosti například pro účely skládané makrofotografie, nepodařilo by se vám jednotlivé snímky při zpracování v počítači zarovnat na sebe.

Reverzní kroužky

Reverzní kroužek slouží k obrácenému uchycení objektivu na tělo fotoaparátu, nebo k čelnímu spojení dvou různých objektivů. Díky tomu se zkracuje zaostřovací vzdálenost optické soustavy a zvyšuje se poměr zvětšení objektivu.

Jedná se v podstatě o redukci, která obsahuje na jedné straně bajonet pro uchycení k tělu přístroje a na druhé straně je vybavena závitem, který zašroubujete na objektiv v obrácené pozici. Tedy do závitu určeného pro filtry. Díky obrácené pozici objektivu dosáhnete daleko většího zvětšení, než s objektivem nasazeným normálně.


Dnes už stařičký Nikon D300 s reverzně nasazeným 35mm objektivem.

Má to ale zásadní nevýhodu. Pokud použijete moderní objektiv vybavený elektronickými kontakty, nebude se zavírat clona a nedojde k žádné komunikaci mezi tělem a objektivem. V takovém případě byste potřebovali speciální reverzní kroužek, který kromě reverzního nasazení objektivu umožňuje i komunikaci objektivu a těla. Tyto kroužky ale nejsou běžně v nabídce.


Typický reverzní kroužek je skutečně jen jednoduchá redukce.

Ideální tedy je používat s reverzními kroužky staré objektivy vybavené manuálním nastavováním clony. Záleží jen na průměru pro filtry, ale jinak můžete použít prakticky jakýkoliv objektiv bez ohledu na výrobce. To je dobrá zpráva, protože ve fotografických bazarech většinou o takové objektivy není nouze a stojí doslova pár korun.

Pokud jde o zvětšení, kterého tímto způsobem můžete dosáhnout, záleží hodně na ohnisku použitého objektivu. S 50mm objektivem nasazeným reverzně dosáhnete zvětšení cca 1:1, ovšem s objektivy s kratším ohniskem na tom můžete být ještě podstatně lépe. Například s 28mm objektivem dosáhnete zvětšení až 2:1, s 20mm pak až 3,4:1. A to je s běžným makroobjektivem už docela problém. Většina běžně dostupných makroobjektivů umožňuje dosáhnout zvětšení právě 1:1.


Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo je dnes patrně jediný makroobjektiv, který umožňuje dosáhnout zvětšení 5:1 bez dalšího příslušenství.

Pro zachycení takových detailů velice oceníte zmíněné makrosáňky nasazené na stativu. Troufnu si říci, že bez kvalitního stativu se při použití reverzních kroužků neobejdete. Bez stativu se díky ohromnému zvětšení nedá udržet obraz v hledáčku v klidu.

Stativy

Jak jsem psal v předchozím odstavci, bez stativu se obejdete při focení na extrémně krátké vzdálenosti jen velice těžko. Při výběru stativu pro focení makra je potřeba ohlídat si několik základních parametrů:

 • maximální úhel rozevření noh - výkonnější stativy umožňují širší rozevření stativových noh, někdy dokonce až do vodorovné pozice. Tím se ale ještě nedostanete až těsně k zemi, protože určité místo zabere i stativová hlava 
 • vyosení středové tyče - tato možnost se hodí nejen při focení makra v přírodě, ale také tam, kde potřebujete dostat zrcadlovku nad fotografovaný objekt, třeba nad stůl
 • možnost otočení středové tyče - tato varianta dovoluje dostat se s fotoaparátem až úplně k zemi. Samozřejmě je v takovém případě fotoaparát "vzhůru nohama"


Stativ 
Manfrotto MT 055CXPRO3 umožňuje roztažení noh i vyosení středové tyče, takže se s fotoaparátem dostanete klidně až k zemi.

Všechno ostatní je stejné, jako u výběru stativů pro jiné druhy použití. Platí jednoduchá zásada: čím masivnější stativ, tím lépe. Tím je pevnější a tím ostřejší budete mít snímky. Masivní stativ samozřejmě nemusí být kovový. Kvůli snížení hmotnosti bez vlivu na pevnost, začali výrobci používat karbonové nohy, které mají i při velmi malé hmotnost vynikající pevnost.

Předsádkové čočky, neboli makropředsádky

Makropředsádka je v podstatě lupa osazená filtrovou obroučkou, takže jde bez problémů našroubovat vlastně na jakýkoliv objektiv.

Velkou výhodou makropředsádek je jejich snadné použití, velice příznivá cena a také fakt, že použitím makropředsádek nedochází ke změně světelnosti celé optické soustavy. Použitím makropředsádky tedy nedochází k žádnému prodloužení expozičního času. Nevýhodou je ale to, že jejich pomocí nejde dosáhnout nijak výrazného zvětšení, ale také to, že negativně ovlivňují kvalitu obrazu, protože výrobce objektivů už nepočítá s tím, že bude před poslední čočku předsazena ještě nějaká optika.


Sada makropředsádek Akira (+1+2+4+10) s průměrem 67 mm

Předsádkové čočky se vyrábí v různých dioptrických sílách - síla účinku se udává (podobně jako u brýlí) v dioptriích. Převrácená dioptrická hodnota předsádkové čočky udává vzdálenost, na jakou jde s nasazenou předsádkou zaostřit (v metrech), pokud je objektiv zaostřen na nekonečno. Nijak při tom nezáleží na ohniskové vzdálenosti objektivu. Tedy s předsádkou +2 dioptrie zaostříte na půl metru, s +4 dioptriemi už na 25 cm a podobně. Největšího efektu tedy dosáhnete spíše s teleobjektivy, ale také nasazením několika předsádek na sebe (jejich účinek se totiž sčítá). V takovém případě ale nepočítejte s nijak vysokou kvalitou fotek.

Mezikroužky

Pokud se předsádkové čočky používají spíše s běžnými objektivy pro dosažení alespoň nějakých možností pro focení detailů, tak mezikroužky jsou určené především pro dosažení většího zvětšení s makroobjektivy.

Mezikroužek je v podstatě tubus, který se vloží mezi objektiv a tělo zrcadlovky, čímž dojde k výraznému zkrácení minimální zaostřovací vzdálenosti použitého objektivu. Čím silnější mezikroužek, tím většího zvětšení dosáhnete (mezikroužky se prodávají většinou v sadách a dají se tedy nasazovat i na sebe.


Sada mezikroužků Aputure 13mm/21mm/31mm 

Platí, že největšího efektu zvětšení dosáhnete spíše s objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností, u teleobjektivů tedy není zvětšení tak výrazné. Je to tedy naopak ve srovnání s předsádkovými čočkami.

Pokud jako základní výhodu můžeme brát dosažení velkého zvětšení a (v případě, že mezikroužky kombinujeme s kvalitním makroobjektivem) minimální snížení obrazové kvality fotek, tak jako největší nevýhodu musíme brát výrazný pokles světelnosti celé optické soustavy.

Další nevýhodou, se kterou je třeba počítat, je také pokles hloubky ostrosti. Hloubka ostrosti je tím menší, čím kratší je zaostřovací vzdálenost a protože se s mezikroužky dostanete skutečně hodně blízko, počítejte s hloubkou ostrosti v řádu jednotek milimetrů i v případě, že nastavíte vysoké clonové číslo.


Příště se podíváme trochu blíže na světlo, tedy na makroblesky, ale také na trvalá LED světla.Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Jenišová

  V terénu při větším zvětšení stativ fakt nelze použít. Nejlepší je když se dá opřít o lokty spolu s bleskem samozřejmě.

  Lucie Jenišová, 01.06.2015 | Reagovat

 • 3

  Bouška

  Reaguje na (2) | Dobrý den, o makroblescích se chystáme psát příště. Zmínil jsem to v závěru článku, což možná zaniklo.

  Luděk Bouška - Megapixel, 14.05.2015 | Reagovat

 • 2

  Sloboda

  Reaguje na (1) | Možná nejsem expert na makro, ale nějaká ta zmínka o makroblesku mi taky chyběla. Teda vůbec o nějakém blesku. Já teda makroblesk nevlastním, dokonce ani makroobjektiv, ale při použití makro předsádky když se koukám mouše do očí, bych bez záblesku asi moc nevyfotil. :) Co se týče stativu, tak ten jsem teda na makro nikdy nepoužil. Asi jsem líný vstávat v 5 ráno abych mohl fotit rozespalý hmyz pokrytý ranní rosou :D

  Daniel Sloboda, 13.05.2015 | Reagovat

 • 1

  Neugebauer

  Oceňuji autorovu snahu, jejíž výsledkem je pěkné shrnutí tématu pro laiky, ale neodpustím si poznámku k této pasáži: "Pro zachycení takových detailů velice oceníte zmíněné makrosáňky nasazené na stativu. Troufnu si říci, že bez kvalitního stativu se při použití reverzních kroužků neobejdete. Bez stativu se díky ohromnému zvětšení nedá udržet obraz v hledáčku v klidu." Takhle to v praxi nefunguje ze dvou důvodů. Prvním důvodem je fakt, že tak 95 % makrofotografů používá blesk, který eliminuje jakoukoliv případnou rozmazanost způsobenou pohybem (ať už fotoaparátu nebo objektu), protože jak je obecně známo, tak blesk "mrazí". Druhým důvodem je fakt, že u reverzu se zvětšením kolem 3:1 nebo 4:1 je zaostřovací vzdálenost tak 5-10 cm, a z takové vzdálenosti už není zase takový problém, navzdory velkému zvětšení, hmyzáka v hledáčku udržet. Navíc, představa manipulace se stavivem 10 cm před mouchou, která se houpe na listu, to mi přijde hodně úsměvné. Většina makrofotografů, které znám, používá stativ jen výjimečně nebo vůbec, protože u makra je potřeba i pohotovost, a to je se stativem mnohdy problém :)

  Tomáš Neugebauer, 13.05.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

 • Výtvarná makrofotografie

  Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím