Co znamenají zkratky u fotografických filtrů Fotoporadna

Co znamenají zkratky u fotografických filtrů

Luděk BouškaAktualizováno: 3. 4. 2015 v 12:59 • Rubrika: Fotoporadna

Výběr vhodného fotografického filtru je stejně důležité, jako výběr kvalitního objektivu. Právě na kvalitě použitého filtru závisí to, jestli budou vaše fotografie ostré a kontrastní. V označení jednotlivých filtrů je obsaženo většinou několik zkratek, které napovídají o vlastnostech filtru a nebo použitých technologiích. Je dobré jim dobře rozumět, protože díky tomu si můžete vybrat ten správný filtr.

Vysvětlivky zkratek u fotografických filtrů

Celý článek najdete na uvedeném odkazu, nyní jen to nejdůležitější:

Filtry B+W

Obroučky

 • F-PRO - Standardní mosazná obroučka doporučovaná pro objektivy od ohniska 28 mm. Funguje ale bez vinětace i s některými objektivy 17mm. U běžných fltrů přesahuje obroučka objektiv o 4,5mm, u otočných filtrů o 6,7mm. Používá se pro všechny typy fltrů. Vyrábí se v průměrech od 37 mm do 122 mm.
 • XS-PRO DIGITAL - Novinka v obroučkách B+W jejíž vývoj trval 4 roky. Momentálně nejnižší obroučka na světě s plnohodnotným předním závitem pro uchycení dalších fltrů, krytek a ostatního příslušenství. Díky dokonalému uložení se může použít špičkové optické sklo Schott ve stejné tloušťce, jako u standardní obroučky F-PRO. Není nutné používat chemicky tvrzené sklo, které má horší optické vlastnosti. U pevných fltrů přesahuje obroučka hranu objektivu pouze o 3,3mmu polarizačních fltrů 4,2mm. Používá se u fltrů UV MRCnano, Polarizační Cirkulární Kaesemann HTC MRCnano, 007 CLEAR MRCnano a ND Vario MRCnano. Vyrábí se v průměrech od 30,5 mm do 86 mm.
 • SLIM - Nízká obroučka pro širokoúhlé objektivy bez předního závitu, která se již nevyrábí a byla nahrazena obroučkou XSPro Digital. 
 • EW - Ryze profesionální předsazená objímka pro extrémně širokoúhlé objektivy. Sklo je většího průměru, než závit objektivu, takže fltry nevinětují. Vyrábí se na objednávku pro všechny typy fltrů.

Antireflexní vrstvy

 • E - Osm základních antirefexních vrstev (čtyři z každé strany) nanesené na povrch skla fltru. Mají dostatečný antirefexní účinek pro běžnou práci. Doporučené hlavně pro fotografování v interieru.
 • MRC - Sedm antirefexních vrstev plus jedna ochranná z každé strany skla zajišťují vynikající průchod světla sklem fltru. Poslední vrstva navíc chrání povrch skla před nečistotami, vlhkostí a významně prodlužuje životnost fltru.

 

 • MRCnano - Revoluční vrsty B+W s poslední krycí nano vrstvou, která je nepřilnavá, takže je na ni obtížné udělat otisk prstu nebo čáru lihovým fxem. Veškeré znečištění se snadno odstraní suchou cestou mikrovláknovým hadříkem. Vzhledem k mnohem vyšší přilnavosti okolí oproti B+W MRCnano vrstvě se může hovořit o samočistícím efektu vrstvy.

 

 • Käsemann (Kaesemann) - Erwin Käsemann vynalezl v padesátých letech technologii zatmelení polarizační fólie mezi dvě skla a umožnil tak použití polarizačního fltru na objektivu. Jím použité materiály dodnes nebyly překonány. Polarizační fltr typu Käsemann (dříve se udávalo „polarizační fltr podle Käsemanna“) má vysoce účinnou polarizační fólii zatmelenou přírodní pryskyřicí, která je odolná proti plísním. V kombinaci s černým antirefexním utěsněním hrany fltru proti vlhkosti je tak polarizační fltr Käsemann vhodný do vlhkého prostředí a na cesty. Filtr B+W Käsemann je po zatmelení fólie mezi skla ještě znovu broušen a leštěn, a tím je dosaženo dokonalé planparalelnosti optické soustavy.
 • HTC - Nejnovější polarizační fltry s vysoce transparentní fólií, blokují maximálně 0,8 clony. Tato fólie se nyní začíná používat u všech polarizačních fltrů Käsemann.
 • ND-Vario - Šedý neutrální fltr originální konstrukce Schneider Kreuznach, blokuje světlo 1-5 clon. Univerzální fltr pro reporáže nebo na cesty.

Filtry Hoya

 • DMC - Digital Multi-Coated: Filtry s mnohavrstevnou povrchovou úpravou DMC velmi dobře redukují přesvětlení objektivu a zdvojování obrazu způsobené povrchovými reflexemi.
 • BAF – Black Almite Frame: Černý almitový kroužek U filtrů je použit černý hliníkový kroužek s matnou saténovou úpravou, který snižuje reflexe.
 • BRD – Black Rimmed Glass: Hrana skel filtrů je černá, aby se snížila možnost odrazu světla na hranách.
 • LPF – Low Profile Frame: Nízký kroužek. Ultra tenké kroužky filtrů zamezují vinětaci na superširokých objektivech. Kroužky mají na přední straně závit a je možné na ně nasadit krytku.
 • KEF – Knurling Edge Frame: Vroubkovaná hrana kroužku: Kroužek filtru je z vnější strany vroubkovaný. Tato úprava kroužku usnadňuje manipulaci při nasazování na objektiv a snímání.
 • UVC – UV Protected Case: Ochranné pouzdro proti UV paprskům. Pouzdra filtrů poskytují ochranu proti UV záření a prodlužují tak životnost filtru.

Antireflexní vrstvy

 • STANDARD - Série těchto filtrů nabízí jak amatérům, tak profesionálům osvědčenou kvalitu HOYA za velmi zajímavé ceny. Standardní filtry mají povrchovou úpravu aplikovanou po obou stranách filtru, aby se potlačily reflexe a zvýšila propustnost světla. Protože u několika kreativních filtrů jsou použity speciální materiály, nemají tyto filtry antireflexní povrchovou úpravu.
 • HMC (HOYA MULTI COATED) - Filtry s povrchovou úpravou HMC jsou uznávány pro svou vynikající schopnost minimalizovat reflexe na povrchu filtru, což má za následek potlačení přesvětlení a neostrosti. Po obou stranách filtrů je aplikována HMC – mnohavrstevná povrchová úprava. Výsledkem je průměrná propustnost světla přes 97 %. Filtry HMC poskytují ostrý, kontrastní obraz s brilantními a vyváženými barvami. Filtry HOYA HMC jsou doporučovány pro zvýšení výkonu současných objektivů.
 • SUPER HMC (SUPER HOYA MULTI COATED) - Tyto jedinečné filtry SUPER HMC nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a ve vyváženosti barev. Díky unikátní 12 vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je u filtrů Super HMC Skyligt 1B a UV (0) dosaženo vynikající propustnosti světla: 99,7 % ! Použitím technologie SUPER MULTI COATING jsou povrchové reflexe redukovány téměř na nulovou hodnotu a ve spojení s vysokou propustností světla vám filtry série HMC SUPER umožní úplné využití vašeho objektivu bez jakýchkoli kompromisů při minimálním clonovém čísle. 

Modelové řady

 • PRO 1 - Tyto vynikající filtry nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a barevném vyvážení. Nová technologie umožňuje firmě HOYA vyrábět pro filtry Skylight, UV a PL 1 mm (!) tenké, tvrzené sklo s mimořádnými vlastnostmi. Sklo je nasazeno v super tenkém 3mm kroužku se závitem na přední straně. Tenký kroužek zamezuje vinětaci a v kombinaci se sklem o síle 1 mm je o 40 % lehčí než standardní modely. Díky 12vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je dosaženo vynikající propustnosti světla: 99,7 % !
 • PRO 1 DIGITAL - Tato série filtrů používá stejné optické sklo tenké 1 mm jako série PRO 1. Nová mnohavrstevná povrchová úprava filtrů je specielně vytvořena pro digitální kamery se senzory CCD nebo CMOS, velmi citlivými na reflexe. Toto odražené světlo může znehodnotit Vaše fotografie. Neriskujte znehodnocení Vašich fotografií používáním nekvalitních filtrů bez povrchové úpravy.

Filtry Marumi

 • DHG – Digital Hi Grade - Digital High Grade - základní řada filtrů vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou, velmi kvalitní antireflexní vrstvy...
 • Super DHG - Super Digital High Grade - vyšší řada filtrů vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou, vysoce kvalitní antireflexní vrstvy, vodu a oleje odpuzující vrstva...
 • EXUS - EXperiencel Ultimate Specification - nejvyšší řada filtrů MARUMI vyvinutá pro potřeby nejnovějších digitálních zrcadlovek - novinka roku 2014 patentované ukotvení vysoce kvalitního skla v matněném 6,3mm nízkém rámečku, antireflexní vrstvy nejvyšší kvality, vodu a oleje odpuzující vrstva, antistatické vrstvy, u C-PL teflonový povlak rámečku, sklo 2,0mm silné nejvyšší kvality s ultra nízkou odrazivostí (max. 0,3% v případě UV filtru; max. 0,6% u C-PL)

 

 • MC - Multi Coating - antireflexní vrstvy multi – několik, super multi – ještě víc
 • RC - základní antireflexní úprava
 • C-PL – Cirkulární Polarizační Filtr


Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  1

  Reaguje na (1) | Reaguje na (2) | Také mi tam chybí to zásadní označení HD u filtrů Hoya. Zjednodušeně řečeno co není u Hoya HD je krok za B+W a jsou to pravděpodobně skladové zásoby starých filtrů. Jen to co je u Hoya HD jsou novější řady filtrů, které se vyrovnají, nebo jsou v některých ohledech o krok dokonce lepší než B+W. Mám od Hoya jak prastarý polarizák PRO-1, tak nový HD a je to jako nebe a dudy. :-). Co je u těch starých Hoya filtrů největší děs, je že mají opravdu mizernou povrchovou úpravu proti špíně a poškrábání. Jdou tedy hodně špatně čistit a velmi snadno se poškrábou, podle toho po čase také vypadají. :-)

  Švesi 1, 04.04.2015 | Reagovat

 • 2

  Krátký

  Také používám Hoya HD a veliká spokojenost.

  David Krátký, 03.04.2015 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Já používám Hoya HD.

  Jan Kocián, 03.04.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • Fotografické filtry: jaké jsou, kdy a jak je použít, 2. část Fotoporadna Fotografické filtry: jaké jsou, kdy a jak je použít, 2. část

  Martin HájekAktualizováno: 22. 8. 2016 v 15:17

  Fotografické filtry představují výborné i relativně nenáročné příslušenství, které nám může významně pomoci na cestě k lepším a působivějším snímkům. K tomu je ale nutné, dobře se v jednotlivých filtrech orientovat,…

 • Fotografické filtry: jaké jsou, kdy a jak je použít, 1. část Fotoporadna Fotografické filtry: jaké jsou, kdy a jak je použít, 1. část

  Martin HájekAktualizováno: 11. 8. 2016 v 15:22

  Fotografické filtry představují výborné i relativně nenáročné příslušenství, které nám může významně pomoci na cestě k lepším a působivějším snímkům. K tomu je ale nutné, dobře se v jednotlivých filtrech orientovat,…

 • To nejlepší od B+W Filter Fotoporadna To nejlepší od B+W Filter

  Radek PlíhalVydáno: 16. 6. 2014 v 11:36

  V minulém článku o filtrech B+W jsme si řekli něco o historii, výrobě, technologiích a materiálech použitých při výrobě těchto jedinečných filtrů. Pojďme se nyní podívat na to nejlepší z široké nabídky filtrů B+W.

 • B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“ Fotoporadna B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“

  Radek PlíhalAktualizováno: 16. 6. 2014 v 12:43

  Po více než 65 let jsou filtry B+W synonymem pro kvalitu a inovativní vývoj. Od sloučení firmy Biermann a Weber s Jos. Schneider Optische Werke GmbH v roce 1985 se výroba filtrů B+W nachází v německém lázeňském městě…

 • Jak se vyrábí filtry Blog Jak se vyrábí filtry

  Aktualizováno: 22. 3. 2012 v 1:02

  Minulý týden jsem měl jedinečnou příležitost navštívit továrnu věhlasného německého výrobce špičkových objektivů Schneider Kreuznach. Možná si řeknete, co má Schneider společného s výrobou filtrů. Odpověď je jednoduchá,…

Doporučené stránky

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím