Magazín

Blog

Daltonismus,  problém nebo výhoda?

David ŠnajdrAktualizováno: 3. 4. 2015 v 14:38 • Rubrika: Blog

Daltonismus, problém nebo výhoda?

Určitě to zná každý muž a určitě podle statistik i pár žen. Přijdete domů a s radostí oznamujete, jakou jste si koupil krásnou zelenou brašnu a modré pouzdro na notebook. V tu chvíli dostáváte od drahé polovičky instruktáž, na téma barev, že toto není zelená, ale zelenkavá a modrá není modrá, ale tyrkysová.

Obsah


Autor: Dan Svoboda

Nic si z toho nedělejte. To je tritanopie, porucha barvocitu. Postižený nevnímá modrou barvu. Nebo barvoslepost (daltonismus). Celkem v populaci trpí daltonismem 9 % mužů a 0,4 % žen. Nejlepší rada, je udělat z tohoto postižení přednost. Bedřich Smetana také neslyšel a jakou panečku skládal hudbu.

Autor: Daniel Kopečný

Foťte černobíle a vnímejte svět kolem sebe v odstínech šedi.

Celý svět se vám potom bude zdát mnohem zajímavější a dynamičtější. Objevíte nečekané pohledy na scénu, kterou fotografujete. Vezměte si inspiraci z naší Galerie při focení černobílých krajin, portrétů a hlavně street fotografie

Palermo... | Martin Živný, Street foto | Megapixel
Autor: Martin Živný

Rádi se podělíme o zkušenosti a pomůžeme vám se zdokonalit v této odstíny šedi nabité fotografické disciplíně. Například na kurzu:

Tajemství černobílé fotografie

 

Pokud budete zpracovávat černobílou fotografii je dobré využívat i kvaliních materiálů, jako je například, pravý barytový papír 290 g/m2 pro černobílou fotografii. Satin papír se středně výrazným žilkováním, který disponuje vysokou ostrostí a dynamikou. Jestliže nemáte doma foto tiskárnu a uvažujete o nějaké, je dobré spojit běžné funkce s funkcí fototiskárny a v tomto případě nám dobře poslouží tiskárna Epson L850, která je momentálně nejvyšší model z oblíbené řady fotografických tiskáren Epson L. Je unikátní také díky mimořádně efektivním systémem doplňování inkoustů ITS (Ink Tank System).

Je to jednoduché pokud nevidíte dobře barvy, máte velkou výhodu pracovat dokonale na černobílé fotografii. :)

Titulní foto: Martin Živný

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.