Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro grafika a střihače

Martin MüllerAktualizováno: 17. 12. 2019 v 10:11 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro grafika a střihače

Chtěli byste na Vánoce potěšit grafika nebo střihače? Pokud ano, tak klobouk dolů, tomu se říká opravdová výzva. Abychom vám s tím pomohli, dali jsme hlavy dohromady a připravili pro vás pár tipů na dárky, které ocení jak obě výše zmíněné profese, tak třeba i fotograf se zálibou v postprodukci.

Pozor! Nezapomeňte, že i když se zrovna netrefíte obdarovanému do vkusu, není nic ztraceno. Jakýkoli dárek koupený na Megapixel.cz můžete až do 10. 1. 2020 kdykoli vyměnit za jiný.

Grafické tablety

Grafický tablet je pomůcka k nezaplacení. Přejít na něj z myši je jako odvézt starou Felicii do šrotu a nasednout do Ferrari. Přitom za ně nemusíte vypláznout půl výplaty, protože ty nejlevnější se dají pořídit do dvou tisícovek. 

Třeba takový Wacom Intuos S disponuje několika výměnnými hroty pro různé typy tvorby, a k tomu je kompaktní, skladný a lehký, takže ho můžete přibalit i k notebooku a vydat se vytvářet grafické koláže třeba z pláže na Bahamách. Zvolit můžete i pokročilejší variantu Wacom Intuos M. K oběma verzím dostanete několik aplikací zdarma, takže se můžete rovnou pustit do práce.

wacom

Na větší investici je pak Wacom Cintiq 16, který dokonale imituje papír a umožňuje tak skicovat, kreslit nebo malovat jako kdybyste v ruce drželi opravdové pero nebo štětec. Jen je to všechno o dost přesnější a dá se s tím lépe pracovat, protože kreslíte do digitálního prostředí. Ideální kombinace pro všechny aspirující umělce nebo profíky ve svém oboru.

wacom2

Monitory

Jen na opravdu špičkové obrazovce můžete pracovat s kvalitní grafikou nebo fotografiemi a videem. Dobrý monitor je zásadní pro správné zobrazení barev nebo vychytávání detailů, které by vám na špatném mohly uniknout. A my si dáváme záležet, abychom pro vás měli v nabídce vždy jen ty nejlepší.

Světe div se, ale i mezi nimi se najde několik, které se cenově vejdou do deseti tisíc. Třeba Eizo FlexScanextrémně tenkým rámečkem je ideální do moderních studií nebo kanceláří kreativních týmů. Disponuje IPS panelem pro bezchybné zobrazení všech detailů z libovolného zorného úhlu.

Eizo

Opravdovou špičku ale představuje Eizo ColorEdge se zabudovaným mikroprocesorem pro opravdu dokonalý obraz za každých podmínek. Panel se širokým gamutem a 16bitová LUT tabulka vždy zobrazí barvy tak, jak mají vypadat, a integrovaný měřicí přístroj ho sám automaticky nakalibruje, takže jeho majitele zbaví starostí s tím, jestli je monitor opravdu správně vyladěný. K tomu všemu má zabudovaný ekvalizér upravující rozložení jasu a barevnou jednotnost. Co byste chtěli víc? 

No a když nechcete kupovat rovnou celý monitor, pořiďte aspoň pořádné stínítko.

Externí disky a úložiště

Každý grafik a střihač to zná. Hory zdrojového materiálu přetékají z disku pomalu na stůl, úložiště jsou věčně obsazená a promazávat či přesouvat stovky nebo tisíce souborů nebaví nikoho. Právě od toho jsou tady externí disky a pro opravdové datové gurmány pak NAS úložiště.

Externí disky se dělí na přenosné 2.5" verze a jejich objemnější 3.5" bratříčky, vyžadující vlastní napájení. Většinou platí přímá úměra, že čím menší disk, tím méně dat se na něj vejde a naopak. Ale i na 2.5" stroje můžete dostat pořádnou porci. 

Takový LaCie Rugged RAID Pro pojme až 4 TB a navíc ho lze přepínat mezi módy RAID 0 a RAID 1 pro větší rychlost nebo naopak bezpečnost, což se hodí při cestování, ale i třeba tehdy, když máte doma kočky nebo děti, které rády shazují věci ze stolu. Dostanete k němu taky tříletou záruku na záchranu poškozených dat, ať už mechanickým, nebo třeba napadením viry či selháním softwaru.

175354

Na masivnější operace se hodí spíše 3.5" stroje od stejného výrobce ze série LaCie 2big DOCK ve verzi pro 16 TB nebo 20 TB. Pro práci se 4K videem nebo jakoukoli náročnou grafikou nemůžete vybrat lépe, jelikož přenosová rychlost dosahuje až 440 MB/s a nehrozí tak žádné prodlevy při práci s velkými soubory. V takovém případě doporučujeme použít rychlé rozhraní Thunderbolt, ale připojit se můžete i přes klasické USB 3.1. A ani o chlazení se díky ultrarychlému ventilátoru bát nemusíte.

Úložištím NAS se někdy přezdívá externí disk s vlastním mozkem. Potřebovat ho bude každý, kdo pracuje na více než jednom počítači současně a chce je zřetězit do jednoho velkého celku. Vybírat můžete od menších, kam patří např. Western Digital My Cloud EX2 Ultra s 8 TB, až po opravdové macky typu Western Digital My Cloud Pro s 32TB úložištěm.

92086

Software

Všechen ten pořádný hardware by byl ale nakonec k ničemu, kdyby na něm nesídlil stejně užitečný software. Radost uděláte třeba jen obyčejnou licencí na MS Office nebo kvalitním antivirem Kaspersky proti hackerům a jiným útočníkům, máme ale i produkty šité pro práci s grafikou.

Ze série Adobe Elements je tady jak Premiere pro střih videa, tak Photoshop na úpravu fotek a jiné grafické činnosti, případně obojí dohromady v jednom výhodném balíčku. Ke kalibraci monitorů slouží Eizo ColorNavigator a do profesionálních provozů pak X-Rite i1Publish na kalibraci foťáků, profesionálních monitorů či projektorů i pro předtiskovou úpravu.

23726              231522            adobe

A když si pořád nevíte rady…

… tak prostě kupte dárkový poukaz a obdarovaný si může vybrat přesně to, po čem touží. Máme je k dispozici v hodnotě od 490 Kč do 10 000 Kč, takže fantazii při výběru se meze nekladou. Kromě toho nabízíme i tříhodinový individuální kurz focení, fotografování v pohádkové krajině Saského Švýcarska a další.

Na našem e-shopu i v našich prodejnách najdete tolik inspirace, že bez dárku určitě neodejdete. A když budete v úzkých, naši prodejci vám vždy rádi poradí. Stačí se jen zeptat. Tak hodně štěstí při nadělování.

Napište Ježíškovi

Protože jsou Vánoce nejen o dárcích pro vaše blízké, ale i pro vás, přicházíme i letos s originálním Dopisem Ježíškovi. Vyberte si dárek z naší megavánoční nabídky, přejděte do nákupního košíku, klikněte na tlačítko „Napsat Ježíškovi“, vyplňte jméno „Ježíška“, napište vzkaz a uvidíte, že pod stromečkem naleznete vysněné dárky nejen z Megapixelu! Krásné a pohodové Vánoce.

 Zobrazit celou nabídku 


O novinkách, slevách a akcích budete vědět jako první.

Váš e-mail nezneužijeme

Sdílet na


Komentáře k článku