Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro grafika a střihače

Lucie VořechováAktualizováno: 24. 11. 2022 v 11:25 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro grafika a střihače

Překvapit o Vánocích střihače videí nebo grafika může být oříšek. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů na vhodné a hlavně užitečné dárky, které ocení každý tvůrce! Nechte se inspirovat našimi nápady a udělejte svým blízkým pod stromečkem opravdu velkou radost!

Obsah

Pro každého kreativce je zásadní výkonné a rychlé zařízení, které podpoří jeho tvorbu a splní požadavky softwaru k úpravě. Není nic horšího, než když má přístroj pomalou odezvu, nezvládne načíst požadovaná data nebo dokonce neplní podmínky k instalaci programu, ve kterém chcete pracovat. Proto se před koupí zamyslete, jaké parametry by produkt měl splňovat.

Pokud to ovšem není vaše parketa, neváhejte se obrátit přímo na nás. Na pobočce v Praze, Brně a Ostravě vám naši vyškolení specialisté rádi poradí a doporučí vhodnou techniku a příslušenství, kterým vykouzlíte pod stromečkem úsměv na tváři. 

Jestli ale chcete dárek pořídit na vlastní pěst, podívejte se na grafické tablety, monitory, disky pro zálohu a softwary, které vám doporučujeme. Jistě mezi výběrem najdete vhodný dar, kterým své nejbližší potěšíte. 

grafik | Megapixel

Grafické tablety

Není nad kreativní a efektivní tvorbu na zařízení, které imituje kresbu po papíře. Své by vám o tom mohl říct každý grafik, fotograf, ilustrátor, videomaker ale i student, který upřednostňuje rychlé psaní tužkou po tabletu před klávesnicí. Klasická myš má rozhodně své místo v počítačovém rozhraní, avšak v některých aspektech může být omezující, a v ten moment je vhodné přejít na ergonomické pero, se kterým je práce přirozená a rychlá. 

Vybírat můžete mezi Pen tablety a Pen Displeji.

Práce na tabletu | Megapixel

Jednou z velkých výhod tzv. Pen tabletů je jejich cena. Lze je pořídit už za částku do dvou tisíc, a přitom nabízí tolik možností!  

Třeba takový XPPen Deco 01 dokáže rozeznat až 8 192 úrovní přítlaku, díky čemuž poskytuje maximální přesnost pro práci. Má aktivní plochu 254x159 mm a disponuje 8 programovatelnými tlačítky pro rychlý přístup k oblíbeným funkcím. 

O něco dražší je profesionální tablet Wacom Intuos Pro S. Má zabudovanou Bluetooth konektivitu a citlivé pero rozpozná náklon pro pohodlné kreslení. Z předchozích verzí si odnesl šikovné funkce, jako jsou Touch Ring, Radial Menu a konfigurovatelná tlačítka ExpressKeys, která nabízí rychlý a pohodlný přístup ke klávesovým zkratkám. Výhodou je také ovládání dotykem, které umožní zoomovat, posouvat a navigovat. 

Chci pen tablet

 

Wacom | Megapixel

V kategorii Pen displejů se pohybujeme od částky 6 000 Kč. Oproti Pen tabletům vykreslí projekt přímo na pracovní ploše, což může být pro některé tvůrce zásadní. Vidí totiž, kde přesně se perem pohybují. Díky tomu dokážou zpracovat i menší detaily přesněji a efektivněji. Doporučit vám můžeme XPPen Artist 16, který má displej v rozlišení Full HD a 8 192 úrovní přítlaku. Velikost jeho pracovní plochy činí 341x192 mm.

V balení najdete také nový bezbateriový Stylus X3 Elite, s nímž je tvorba pohodlnější. Artist 16 podporuje velké množství programů a operačních systémů, jako jsou Windows 7 (a vyšší), Chrome OS 88 (a vyšší), určité verze Linux, Mac OS X® 10.10 a vyšší. Je také kompatibilní s populárními programy na digitální tvorbu, například Adobe Photoshop®, Illustrator®, SAI®, CDR®, GIMP®, Krita®, Medibang®, Fire Alpaca®, Blender® 3D a další.

Tablet má protiskluzovou a protinárazovou ochranu po celém obvodu. To zamezuje předčasnému opotřebení a nemusíte se tak bát s ním vyrazit na cesty. 

Chci pen displej

XPPEN | Megapixel

Monitory

Monitor je důležitým nástrojem pro kvalitní zpracování grafiky, fotografie a videa. Při jeho výběru je důležité zvolit správné rozlišení, úhlopříčku, barevnou hloubku a ujistit se, jakými konektory je vybavený. Více se tímto tématem zabývá náš článek 5 tipů na monitory pro střih videa. My se zde nebudeme zabývat vhodnými parametry, ale rovnou vám představíme monitory, které by neměly ujít vaši pozornosti.

Stříhání videa | Megapixel

Eizo ColorEdge CG2700S dobře poslouží profesionálům. Jeho úhlopříčka 27" a rozlišení QHD zajišťuje maximální přesnost společně s 10bitovou barevnou hloubkou a technologií IPS. Díky vysokému kontrastnímu poměru zvládá zobrazování temných odstínů, které na běžných obrazovkách vypadají bledě a nevýrazně. Navíc je opatřený speciální vrstvou, která zajišťuje hluboké podání barev v širokých pozorovacích úhlech. 

Kalibrační senzor umožňuje dosáhnout maximální přesnosti barev. V tomto modelu je senzor vestavěný a zajišťuje stejnoměrné výsledky po celou plochu monitoru.

Co každý tvůrce ocení je antireflexní úprava, která potlačuje odlesky, a ergonomický stojan pro nastavení výšky a polohy monitoru. 

Monitor Eizo | Megapixel

Apple Studio Display je další vhodnou variantou pro přesné a profesionální výstupy. Tento monitor nabízí velké množství funkcí a kromě jeho 27" Retina 5K displeje musíme vyzdvihnout i vyspělou 12Mpx kameru se zorným polem 122 stupňů a soustavu šesti reproduktorů pro prostorový zvuk jako v kině nebo koncertním sále. 

Napájení je zajištěné přes USB-C porty. Zapojíte do něj externí disky, klávesnici, myš nebo iPhone. Tento monitor se skvěle hodí k výkonnému Macu Studio a MacBookům. Navíc disponuje dvěma stojany s možností náklonu v rozsahu 30 stupňů a výškou v rozsahu 105 mm. 

Chci monitor

Apple Studio Display | Megapixel

Pokud vás výše zmíněné modely nezaujaly, inspirujte se našimi dalšími tipy v článku Vše, co potřebujete pro úpravu videa. 

Externí disky a úložiště

S tvorbou se pojí i důsledná záloha. Každý tvůrce to zná. Hory zdrojového materiálu přetékají z disku pomalu na stůl, úložiště jsou věčně obsazená a promazávat či přesouvat stovky nebo tisíce souborů nikoho nebaví. Právě od toho jsou tady externí disky a uložiště.

Externí disky dělíme na 2,5" a 3,5"

2,5" využijete, pokud často cestujete a potřebujete mít zálohu nebo rozšíření paměti notebooku vždy u sebe. Úložiště navíc nezabere tolik místa a kapacita až 5 TB jistě vystačí i na větší soubory. Další nespornou výhodou je jejich cenová dostupnost. 

3,5" nabízí větší kapacitu. S tím se však vážou i jejich rozměry a váha. Své místo si najdou na pracovním stole a také potřebují vlastní napájení. 

Externí uložiště | Megapixel

Při výběru zvažte SanDisk Professional G-DRIVE 6TB, který poskytuje rychlost čtení a zápisu až 250 MB/s. Nabízí velkou odolnost a kompaktní rozměry 133 × 210 × 41 mm. S váhou 1 380 g tolik nezatíží zavazadlo, vzhledem k jeho kapacitě 6 TB se však rozhodně vyplatí brát ho s sebou, obzvlášť pokud je v plánu větší důležitý projekt. 

Pro menší zálohu je vhodné s sebou vzít SanDisk Professional G-DRIVE SSD 2TB, který byl speciálně navržený pro cestovatele. Důvodem je především jeho odolnost se stupněm krytí IP67, které zvládne pád ze 3 metrů a náraz silou až 450 kg. Data jsou tak bezpečně uschovaná i za velice náročných podmínek. Pokud by však přeci jen zklamal, je možné na něj využít záruku, která je dokonce prodloužená až na 5 let! 

Chci externí uložiště

G-Drive | Megapixel

Další variantou je LaCie Rugged SSD Pro 1TB, který nezastaví voda, náraz až dvoutunovým závažím nebo pád až ze tří metrů. Paměť má oproti výše zmíněným modelům menší, avšak váha 100 g jistě zaujme toho, kdo musí zvážit každý gram ve svém zavazadle. Plusem je i jeho rychlost přenosu, která dosahuje až 2 800 MB/s a záruka 5 let

Pokud tvůrce, kterého se chystáte obdarovat, příliš necestuje a naopak má tuzemské zakázky, možná pro něj bude vhodnější variantou externí disk 3,5". Podívejte se po LaCie 2big DOCK 16TB HDD. Je to stolní RAID, který nabízí kvalitní desktopové úložiště s přenosovou rychlostí až 550 MB/s. Duální porty zvládnou propojit až 5 zařízení Thunderbolt a výkonné disky zaručují dlouhodobou životnost. Je to už trochu cvalda. S váhou 3 933 g se určitě nehodí jinam, než vedle počítače na stůl. Paměť 16 TB však dokáže přesvědčit nejednoho kreativce, který si na disku může zálohovat a archivovat velké množství záznamů.

LaCie | Megapixel

Software

Všechen tento hardware by byl k ničemu, pokud by na něj nebylo přes co tvořit. Udělejte proto radost softwarem, jako je například Adobe Premiere Elements 2023 pro úpravu videa, Adobe Photoshop Elements 2023 pro úpravu fotek nebo licencí pro Microsoft 365 předplacenou na 1 rok. 

V Adobe Premiere Elements 2023 pro práci s videem je možný rychlý střih, zábavné úpravy nebo kombinace klipů a fotek do kreativních filmů. Zvládne se v něm upravit kompozice, vybrat konkrétní objekt nebo oblast a snadno na ni aplikovat určitý efekt. Samozřejmostí je také široká nabídka šablon a průvodce, který dopomůže k dechberoucím výstupům. 

Adobe Premiere Elements | Megapixel

Photoshop Elements 2023 na úpravu fotek je vhodný pro každého, kdo chce upravovat fotografie a kreativně s nimi pracovat. Snadné úpravy s využitím automatizace a umělé inteligence společně s průvodcem pro různý edit nabízí zábavnou tvorbu, kterou lze pomocí Organizátoru sdílet a rovnou vytisknout. 

Podarujte kreativce aktuální verzí aplikací Office. Se softwarem Microsoft 365 lze používat kancelářské aplikace nebo sdílet soubory online s celou domácností. Uživatel navíc získá cloudové uložiště OneDrive s velikostí 1 TB, které umožní upravovat, ukládat a sdílet soubory či fotky z více zařízení.

Chci software

Nevíte si s dárky rady? 

Nejste si stále jistí, zda jsou výše uvedené dárky těmi pravými? Obdarujte své blízké dárkovým poukazem nebo jim umožněte vzdělání v podobě fotografických kurzů. Vybírat můžete od základních pro začátečníky, jako je Střih videa pro začátečníkyZákladní úpravy fotografií v Adobe Photoshopu či Základní práce s programem Adobe Lightroom.

Dárkový poukaz | Megapixel

A pokud byste přeci jen stále váhali, dorazte osobně na naši pobočku v Praze, Brně nebo Ostravě a poraďte se s našimi specialisty. Pomohou vám vybrat takové překvapení, kterým uděláte pod stromečkem opravdu velkou radost! 

Splátky bez navýšení

V případě, že upřednostňujete nákup na splátky, jsme si pro vás připravili od 1. 11. 2022 do 30. 11. 2022 možnost splácení bez úroků. Využijte tuto možnost na nákup techniky s minimální hodnotou 2 000 Kč! 

Nezapomeňte, že v případě nutnosti reklamace vaší techniky vám po dobu servisu půjčíme náhradní. Pokud byste se svým dárkem netrefili do vkusu obdarovaného, nezoufejte. Až do 15. 1. 2023 u nás můžete vyměnit nevhodné dárky za jiné. 

Komunita Video svět | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.