Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro kameramana

Aktualizováno: 9. 12. 2019 v 16:20 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat dárek pro kameramana

Natočit vodu z kohoutku zvládne každý. Ale natočit video? Na to potřebujete parádní kameru, světla a spoustu dalšího vybavení. Vybrat kameramanovi něco pod stromeček může na první pohled vypadat jako úkol hodný Hérakla. Ale žádný strach. My vám poradíme, jak na mistry obrazu vyzrát.

Obsah

Kamery

Ačkoli to nezní příliš originálně, začneme kamerami. Máme jich totiž v nabídce opravdu hodně. Od těch nejjednodušších až po nejsofistikovanější filmařské mašiny. Jak se v nich zorientovat, si můžete přečíst v našem článku Jak vybrat digitální videokameru.

Klasické kamkordéry se dají pořídit okolo pěti tisíc a hodí se na záběry z různých výletů a dovolených. Díky kompaktním rozměrům je sbalíte do batohu nebo větší kapsy a ani váhově vás omezovat nebudou. Mezi ty kvalitnější patří třeba Sony HDR-CX625, která natáčí ve Full HD s prostorovým 5.1 Dolby® zvukem. Skvělý doplněk pro člověka, který je zvyklý na pořádnou filmařskou mašinu, ale nechce ji tahat na cesty.

 Sony HDR CX625 | Megapixel

O třídu výš jsou poloprofesionální kamery. Aspirujícím kameramanům může v jejich tvorbě výrazně pomoct Panasonic HC-VXF990 s rozlišením 4K a celou řadou filmařských efektů. Objektiv Leica v tandemu se senzorem BSI (s 8 miliony efektivních pixelů) zaručují krásně prokreslené detaily a stíny, pětiosá stabilizace se zase postará o záběry ostré jako břitva.

V nabídce máme ale i stroje do profesionálních studií nebo k natáčení reportáží z terénu. Od kompaktnějších kousků jako Sony PXW-X70 4K nebo Canon EOS XC15 až po megastroje typu Sony PXW-FS7 Mark II nebo Canon ME20F-SHN. Pokud byste chtěli někomu dát pod stromeček kameru tohoto typu, budete potřebovat o něco vyšší finanční rozpočet.

Natáčet dnes můžete samozřejmě i na fotoaparáty. S jejich výběrem vám poradíme ve článku o Nejlepších dárcích pro fotografy

Outdoorové kamery

Znáte někoho, kdo dělá adrenalinový sport a chtěl by zvěčnit svoje triky? Marná sláva, s dvacetikilovou kamerou na helmě se přemety na kole a backflipy na lyžích dělají doslova krkolomně. Od toho jsou tady outdoorové kamery.  S dramatickými videi jako z akčního filmu se dá rozjet třeba vlastní Youtube kanál nebo sestříhat celý film. A to už je pořádný dárek, ne?

Špičkou v oboru a skutečným originálem je samozřejmě GoPro, poslední verzi HERO8 máme ve speciální edici s čelenkou, shorty, SD kartou a akumulátorem. Prostě takový kompletní set začínajícího sporťáka.

GoPro Hero 8 | Megapixel

HERO8 zvládne 4K video s 60 fps a přímé streamování na sociální sítě ve Full HD. Se stabilizací HyperSmooth 2.0 budou i záběry z offroadový sjezdů sametově hladké. Při natáčení budete mít na výběr ze čtyř druhů velikostí obrazu, takže pokud klasické rybí oko tomu vašemu nelahodí, prostě ho vypněte.

Pokud je GoPro nad vaše možnosti, sáhněte po rozumné alternativě SJCAM M10. Stojí sotva pětinu, ale pětinový výkon rozhodně nemá. Širokoúhlý 170° objektiv bez problémů natočí perfektní Full HD a fotky dělá v rozlišení 12 Mpx. Navíc má přímo na těle zabudovaný displej.

 SJCAM M10 | Megapixel

Drony

Kdo by nechtěl dron s kamerou? Přiznejte se, že byste si taky rádi zalétali, kdyby vám ho Ježíšek nechal pod stromečkem. A co teprve kameramani? Ty může létající kamera posunout v jejich tvorbě o několik mílových kroků kupředu.

Menší droníky se dají pořídit kolem dvou tisíc a na amatérské záběry z dovolené nebo akce s kamarády jsou jako dělané. Třeba kvadrokoptéra Syma X11C s gyroskopickým stabilizátorem obrazu, vhodná především do bezvětří nebo uzavřených prostor. Umožňuje přepínat mezi režimy dle zkušeností pilota, takže si s ní vyhrají jak začátečníci, tak zkušenější dronaři.

Na půli cesty je kompaktní DJI Mavic Mini s tříosým stabilizátorem obrazu a rozlišením Quad HD. Ve stejné třídě pak pokročilý Mavic Air se senzorem proti nárazům a ovládáním gesty, se kterým můžete poletovat i ve vnitřních prostorech beze strachu, že se rozseká při srážce se zdí.

Skutečnou špičkou jsou pak profi létající kamery. Třeba Phantom Pro+ natáčí 4K/60 fps video a dokáže pořídit až 14 fotografií za vteřinu. Díky pokročilým snímačům a procesorům je zachycený obraz použitelný v jakékoli postprodukci. Tělo stroje tvoří kombinace titanu a hořčíku, takže je téměř nerozbitný a zároveň extrémně lehký. Navíc je osázen infračervenými senzory proti kolizím.

Phantom Pro+ | MegapixelNo a pokud by se vám někde doma válelo zbytečných stopadesát tisíc, můžete to zkusit s INSPIRE 2 RAW. To je stroječek tak výjimečný, že by jakékoli popisování jeho předností bylo nošením dříví do lesa.

INSPIRE 2 RAW | Megapixel

Stabilizátory

Můžete mít ruku pevnou jako ostřelovač a balanc provazochodce, ale bez stabilizátoru to bude stejně nakonec roztřesené. Přitom už zdaleka nejde o technologii určenou výhradně filmovým profesionálům, pořídit si ji může i běžný smrtelník. A pokud znáte kameramana, který si věčně stěžuje na trhané záběry, máte před sebou jasný dárek.

Na našem e-shopu koupíte i stabilizátory na mobilní telefon, třeba klasický jednoruční Zhiyun Smooth 4 s ovládacím kolečkem pro ostření a zoom, nebo dvouruční (a tedy ještě stabilnější) Feiyu Tech SPG Plus, vážící pouhého půl kilogramu.

Feiyu Tech SPG Plus | Megapixel

Na větší macky, jako jsou zrcadlovky, budete potřebovat také větší stabilizátory. Vybírat si můžete opět z jednoručních i dvouručních, důležité je zjistit si váhu foťáku (i s objektivem a čímkoli dalším, co na něj chcete namontovat) a maximální nosnost stabilizátoru, aby ho byl vůbec schopný udržet.

Do začátků bude stačit například stabilizátor ZHIYUN Weebill S. Má v sobě zabudovaný algoritmus, který sám zjistí hmotnost zařízení a nastaví podle toho optimální výkon vyvažovacího motoru a nastavit se dá na 6 různých stabilizačních režimů podle typu záběrů. Vyšší úroveň nabízí dvouruční RONIN-M určený profesionálním filmařům nebo těm, kteří by se jimi chtěli stát.

 ZHIYUN Weebill S | Megapixel

Světla

Světlo je základ. U fotografií i videa. Bez světla není obraz ani se sebelepší kamerou nebo foťákem. A správné videosvětlo dokáže scénu nejen dobře nasvítit, ale i dodat atmosféru nebo vytvořit nezapomenutelnou kompozici.

V naší nabídce jich najdete celou řadu. Od bodového světla Manfrotto LUMIMUSE s nastavitelnou teplotou přes klasická studiová světla typu Fomei LED až po profesionální výbavu na filmové scény jako například Aputure Light Storm. Při výběru světla musíte přesně vědět, k jakému účelu bude použito. Pokud byste ho chtěli koupit jako dárek, doporučujeme předem konzultovat s obdarovaným.

Fomei LED | Megapixel

Ať už budete vybírat sami nebo v tandemu s někým dalším, náš e-shop je plný produktů nejen pro kameramany, které se můžou stát ideálními dárky. Nezapomeňte, že pokud se s výběrem netrefíte, můžete dárek až do 10. 1. 2020 bez obav vyměnit. Rádi vám poradíme také s výběrem dárků pro fotografy, audiofily nebo grafiky a střihače.

Úvodní foto: Shutterstock

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.