Písmeno S

Scenický program

Scénický program určí, jak má fotoaparát nastavit parametry (např. clona, čas závěrky, režim blesku atd.) podle konkrétní situace. Typickými příklady scénických programů jsou noční scéna, krajina,…

Sekvenční snímání

Rychlost sériového snímání se odvíjí od typu a konkrétního modelu fotoaparátu. Levnější modely jsou schopny pořídit kolem 3 - 5 snímků za sekundu. U digitálních zrcadlovek je to kolem 5 - 20 sn./s.…

Selective measurement – výběrové měření

Selektivní měření zabírá větší úhel (obvykle 3 až 20% plochy obrazu) než bodové měření (do 5% plochy obrazu). Výborně se dá použít například na focení portrétů.

Self-timer – samospoušť

Tím je zaručeno ovládání fotoaparátu bez vibrací (pokud je přístroj upevněn na stativu) při dlouhých časech závěrky a také se fotograf může sám dostat do záběru. Samospoušť je většinou se…

Shutter – závěrka

Mechanické systémy mohou být realizovány jako planžety (nebo irisové clony) nebo jako plátěné opony. U digitálních fotoaparátů lze využít i třetí možnost: elektronickou závěrku. Elektronická…

Shutter Priority – priorita času

Tento režim patří k pokročilejším funkcím a jeho použití vyžaduje vědomosti o tom, jak nastavením expozičního času ovlivníme výsledný snímek. Proto jím bývají vybaveny přístroje pro náročnější…

Slow synchronisation

Vzhledem k tomu, že doba trvání záblesku je mnohem kratší než nastavený čas závěrky, odpálí se blesk při otevření závěrky (synchronizace na otevření závěrky) nebo při zavření závěrky …

Spot metering – bodové měření

Používá se hlavně při velkých rozdílech v jasu scény (protisvětlo), při úvahách nad kontrastem scény, při makrofotografii. Problematické je ale pro běžné použití. Je totiž velice přesné a jeho…

Stabilizátor

Pokud systém zjistí neúmyslný pohyb objektivu, opticky nebo elektronicky jej kompenzuje a ustaluje obraz fotografovaného subjektu. Mechanická stabilizace …

Studio flash – studiový blesk

Tyto blesky jsou obvykle tvořeny zábleskovou výbojkou a trvale svítícím světlem, které umožňuje kontrolu expozice, nejsou vybaveny systémem automatického měření a je nutno je nastavovat manuálně.…

Světelnost objektivu

Jde o parametr, který určuje kolik světla projde objektivem a následně dopadně na záznamové médium, tedy obrazový senzor, dříve kinofilm. Hodnota…

Secure Digital (SD/SDHC/SDXC)

Secure Digital (zkratka SD) je v současnoti nejčastěji používaný typ karet v digitálních fotoaparátech. Má několik podtypů. SD - původní návrh karty počítal s maximální kapacitou 2 GB. SDHC - novější…

Saturace

Sytost barev. Saturací barev zjemňujeme nebo zvyšujeme sytost barev.

Selektivní (parciální) barva

Režim fotografování (nebo grafická úprava fotografie), ve kterém si uživatel vybere z nabídky jednu barvu, kterou fotoaparát zaznamená věrohodně a zbytek spektra převede do odstínů šedi.

Stabilizace

Snižuje pohybovou neostrost způsobenou fotografem. Používá různé techniky. Je součástí fotoaparátů nebo objektivů.

Stabilizační filtr

Stabilizace obrazu probíhající na snímači. Je řešena formou ořezu okrajů výsledného obrazu.

Steadicam

Stabilizace celého těla kamery nebo fotoaparátu včetně objektivu. Ke stabilizaci jsou využívány systémy ramen s protizávažím nebo gyroskopem.

Super Spectra

Povrchová úprava eliminující závoj a odlesky u objektivů Canon.

Stacking / Focus Stacking

Režim, ve kterém udělá fotoaparát sérii snímků s různou rovinou zaostření. Ty pak lze poskládat do jednoho záběru s absolutní hloubkou ostrosti. Využívá se především u makra a fotografií krajin, nebo…

SSWF

Antiprachový systém ochrany senzoru od společnosti Olympus. Pracuje na bázi průhledné membrány, která se v případě aktivace zachvěje ve vysoké frekvenci.

SlipLock™

Systém prošívaných popruhů na brašnách, které slouží k flexibilnímu uchycování popruhů a pomocného příslušenství. Jde o modifikaci systému Molle, typickým pro značku LowePro.