Recenze DJI kvadrokoptéra Mavic Air

Jakub Caha

Jakub Caha • 01. 02. 2018

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Vysoký výkon v malém těle
 • Rozšíření možností kvality videa a vylepšená stabilizace
 • Nové inteligentní režimy vylepšené ovádání gesty
 • Nové senzory a mapování terénu
 • Interní paměť

Co se nám nelíbí

 • Nemožnost uchytit do ovladače tablet

Představení DJI kvadrokoptéra Mavic Air

Představení DJI kvadrokoptéra Mavic Air

DJI Mavic Air. Nový dron, který parametry nasazuje opět vysokou laťku konkurenci v rámci své cenové kategorie.

Dalo by se říci, že jde o upgrade modelu Mavic Pro, ale Air si v podstatě opět vytvořil vlastní pozici někde mezi Mavicem Pro a Sparkem.

12 Mpx kamera s 1/ 2,3” snímačem je již celkem standardem, objektiv 24mm f/2,8 (ekv. 35mm) nepatrně ubírá na světelnosti. Co je určitě zajímavé, jsou vylepšení v oblasti nahrávání videa. 4K zůstalo na 30 fps, každopádně nabídne nově 100 Mbps datový tok. Vylepšením prošly ale i další parametry 2,7K dokáže nahrávat již i v 60fps a FullHD nabídne vynikající slowmotion parametry při 120 fps. Fotografie jdou již standartně uložit do JPG i RAW.

Přenos přímo do mobilního zařízení probíhá v HD kvalitě, která je pro toto plně dostatečná.

Konstrukčně je velice podobný staršímu bratříčkovi, Mavicu Pro. Je ovšem lehčí a kompaktnější, zabere méně místa a celková konstrukce je dle DJI i odolnější. Na výběr máte ze tří barev horního krytu - bíla, černá a červená. Nové jsou i vrtule, které už nejsou skládací, naopak jsou ale velmi pružné. V přední části sklopných nohou s vrtulemi se nově nachází dvě antény pro dokonalý příjem signálu z ovladače. Ovladač převzatý z modelu Spark, tudíž bez stavového displeje, je příjemný do ruky. Ovšem bohužel opět chybí možnost využití větší zobrazovací plochy, např. tabletu. Toto je DJI vyčítáno, spousta uživatelů řeší adaptérem a prozatím se to nezmění.

APAS (Advanced Pilot Assistance Systems) je výsledkem rozsáhlého výzkumu a výpočtů letů s drony DJI. Uživatelé mohou pokračovat v letu dopředu a dozadu, APAS v realném čase plánuje vhodnou cestu letu pro automatické oblétnutí překážek.

Díky pokročilé technologii VIO (Vizuální Interciální Odometrie) je výkonný senzorový systém tvořen primární kamerou, přední, zadním a spodním duálním senzorem infračerveného snímání a IMU. Společně shromažďují a přenášejí informace z okolního prostředí do vysoce výkonného procesoru s vícejádrovým výpočtem. Kombinace technologie VIO a nového polohovacího algoritmu zdvojnásobila přesnost polohování Mavicu Air. Tato technologie vyhodnocuje rychlost a pozici dronu v reálném čase a kontroluje duálními senzory výšku letu a polohu za jakékoliv rychlosti. Pracovní rozsah systému je nyní 0,5 až 30 metrů. Díky technologii VIO se Mavic Air pohybuje přesněji uvnitř a lépe reaguje na složité prostředí. Ve výsledku to znamená bezpečnější, přesnější a jednodušší let!

Stejně jako nepatrně starší verze modelu Mavic, Pro Platinum, i Mavic Air je vybaven dalšími redundantními systémy pro zvýšení úrovně bezpečnosti dronu. Vizuální kompas pomáhá navigačnímu systému v odhadování směru letu. Mavic Air je schopen polohování i v případě, že správně funguje pouze část vizuálních systémů. Dva typy algoritmů spojují čidla ze dvou platforem a při výskytu chyby dron plynule přejde na záložní systém a vy můžete pokračovat plynule v letu.

Co se týče bezpečnosti, je tady ještě jeden upgrade. Při RTH (Return To Home), po ztrátě signálu nebo manuálním spuštění RTH, dron mapuje v reálném čase okolí. Přistání je pak přesnější a zvládne ho plně sám. Z mé zkušenosti s jinými drony DJI bez této funkce vyplývá, že bývá zpočátku velmi těžké odhadnout, kterým směrem se dron při RTH vydá.

 

3-osý gimbal už je vcelku zažitý systém stabilizace, nově byl vylepšen pro maximální funkci a plynulost záběrů s vibracemi sníženými maximálně na 0,005°. Již zmíněná kamera má kromě uvedených vylepšených video parametrů i novinku převzatou od Sparka – sférické panorama, neboli česky planetku. Ten kdo drony DJI zná, ten jistě ví, že drony DJI umožňují nafotit a rovnou složit několik variant panoramatických fotografií. Mavic Air již také nabízí sférické panorama, tedy panorama složené do tvaru zeměkoule a to v rozlišení 32 Mpx, které získá nafocením 25 fotek. Jediný neduh tohoto systému je, že při ukládání na kartu či exportu přes WiFi se fotka uloží jako klasické panorama a je třeba ji upravit do podoby planetky. Změna proběhla i u HDR fotografie, která má teď mnohem lepší kvalitu, přechody jsou mnohem lépe zpracovány a měření expozice je přesnější. Podpora fotografií je ve formátech JPG a RAW (DNG), video je ve formátech MP4 (H.264) a MOV (MPEG-4 AVC).

Doba letu dosahuje 21 minut (baterie 2970 mAh) a maximální rychlost je 68,4 km/h ve sportovním režimu (s vypnutými senzory). Tím se vyrovnává Mavicu Pro a získává nepoměrnou výhodu nad nepatrně menším a řádově pomalejším Sparkem. Ve standardním režimu se pohybuje rychlostí 30 km/h. Maximální výška letu je 5000 m, dolet je omezen na max. 4000 m s ovladačem a na 80 m bez ovladače s kontrolou pouze pomocí telefonu.

 

Již naťuknuté režimy jsou ve standardním schématu - GPS mode, ATTI mode a Sport mode. Již dle názvu je celkem jasné o co jde. V GPS módu jde o nejběznější a nejbezpečnější způsob letu. ATTI je mód letu bez GPS, například v interiéru, kdy je dron schopen udržovat výšku, ale ne pozici – tedy pokud foukne vítr, jde s ním. Tento mód je díky novým senzorům mnohem bezpečnější a zajímavější, než doposud.

Ve sportovním režimu dosáhnete maxímální rychlosti, ovšem musíte počítat s tím, že senzory nereagují, neboť jsou vyřazeny. Jednáte tudíž na vlastní pěst a kromě GPS pozice dron nesleduje vůbec nic.

Vylepšením prošla také kompletně celá nabídka Inteligentních režimů, kde přibyly dva nové a velice zajímavé kousky.

Režimy QuickShots prošly upgradem a základ ze Sparku byl kromě Dronie, Circle, Helix a Rocket rozšířen o Asteroid a Bomerang. Co tyto dva režimy umí, zjistíte v přiloženém videu.

Dále byl vylepšen ActiveTrack mód. Nyní můžete v tomto režimu sledovat až 16 členou skupinu najednou. Stejně jako zmíněný Spark, nově i Mavic Air umožňuje ovládání gesty SmartCapture. Je ovšem mnohem přesnější, dron reaguje excelentně a ovládání tímto způsobem je tak docela zábavné. Potvrzení snímání zablikáním je již jen skvělý informativní doplněk. Takto pokročilé řízení gesty je možné zejména díky automatizovaným letovým režimům Mavic Air.

Co se týče konektivity, nabídne Air podporu Lightning, Micro USB a nově i USB-C. Přes USB-C probíhá i připojení dronu k PC pro aktualizaci či stažení dat z vnitřní paměti. Ano, čtete správně – Mavic Air totiž nabízí jako první dron DJI interní paměť 8 GB, což Vás může zachránit v situaci, kdy si zapomenete paměťovou kartu. To jistě nejeden pilot ocení. Co se týče paměťových karet, nyní jsou i díky většímu datovému toku podporovány karty do kapacity 128 GB.

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

4

Objednané zboží doručila PPL za dva dny po objednání v pořádku. Po vybalení jsem dron vybalil a zkontroloval, zda je vše v pořádku. Jediné co mě zklamalo je absence uživatelského manuálu v češtině. A to, co jsem byl schopný vyluštit z německého nebo anglického textu je naprosto nedostačující, aby byl člověk schopen uvést dron do chodu. Musel jsem strávil spoustu hodin u videí na YouTube, abych aspoň trochu pochopil jak na to. Dnes už mám jeden krátký let za sebou. Navíc o funkcích jako je ovládání gesty, v manuálu nic není. To jsem se dozvěděl až v jednom z videí.

Ověřený zákazník
Zdeněk Kvasnica, 18.11.2020

3

Ověřený zákazník
Roman Turek, 23.04.2020

5

Vse funguje skvele. Air jsem koupil, protoze muj Mavic Pro mel problemy s gimbalem, a nejak jsem uz mu prestal verit. Air ma taky sve chyby, a tak uvidime s cim DJI prijdou dal :) Tyden po koupi jsem sepsal maly prispevek na blog <a href="https://ondrejsustik.com/blog/mavicair" rel="nofollow">https://ondrejsustik.com/blog/mavicair</a> , takze pokud by vas vice zajimaly moje dojmy, doctete se par veci tam. Dekuju za skvely zakaznicky servis ve vasich prodejnach. Ondrej

Ověřený zákazník
René Šustík, 04.03.2018

4

Popis a parametry

Popis a parametry

DJI kvadrokoptéra Mavic Air - Kvadrokoptéra vybavená 1/2.3 CMOS senzorem a novým obrazovým procesorem, VPS - vizuální poziční systém, senzory proti překážkám vepředu, vzadu a vespod, bezpečně můžete létat i v interiérech. Podporuje ovládání gesty, Nahrává 4K video v 30fps, pořizuje panoramatické snímky o celkovém rozlišení 32 MP.

 • Je poloviční velikosti než Mavic Pro
 • 45% hmotnosti Mavic Pro
 • vejde se do kapsy
 • 4K video 30fps s datovým tokem 100Mbps
 • 7 kamer pro navigaci prostorem ve třech směrech
 • 1/2.3 Cmos
 • objektiv 24mm F2.8 ekvivalent 35mm formátu
 • 12MP fotografie
 • 32MP panoramatický sférický komposit, složením 25 fotografií v různých pozicích dronu a kamery
 • 1080p 120fps
 • 8GB interní paměti pro případ, že nemáte SD kartu připravenou
 • USB-C pro přenos dat
 • HDR režim
  • ActiveTrack
  • Funkce ActiveTrack může vnímat až 16 volitelných subjektů současně, umožňuje vám tak vybrat ten správny subjekt pro sledování. S vyšší sledovací přesností a většími možnostmi pro použití může ActiveTrack sledovat cíle když běží, skácí nebo při jízdě na kole.
  • QuickShots
  • Zvolte si z šesti režimů QuickShots – Rocket, Dronie, Circle, Helix, Asteroid a Boomerang. Všechny jsou na dosah ruky a pořídí vám bechberoucí záběry, aníž byste museli přemýšlet jak takový záběr natočit. Svá videa můžete okamžitě sdílet na sociálních sítích pomocí aplikace DJI GO 4.
  • SmartCapture
  • Zábavná, jednoduchá a intuitivní, taková je funkce SmartCapture, která nabízí nový a interaktivní způsob řízení Mavicu Air pomocí rukou. S dronem vzlétněte a pilotujte jej pomocí gest, videa a fotografie tak můžete pořizovat jaká budete chtít.
  • TapFly
  • Pokud se chcete soustředit na jeden záběr, v aplikaci DJI GO 4 zvolte funkci TapFly, která vás nechá letět kamkoliv budete chtít, aniž by jste museli řídit dron. Stačí jen klepnou do místa, kam chcete letět a dron poletí zcela bezpečně sám.
 • Fly autonomy 2.0
 • Advanced Pilot Assistance Systems - vypočítává cestu kolem překážek
 • může létat do výšky 4 876 mnm

Maximální dosah bez překážek a rušení:

2.400 - 2.4835 GHz:
FCC: 4000 m
CE: 2000 m
SRRC: 2000 m
MIC: 2000 m

5.725 - 5.850 GHz:
FCC: 4000 m
CE: 500 m
SRRC: 2500 m

Obsah balení:

Mavic Air
Dálkový ovladač
inteligentní baterie
nabíječka
napájecí kabel
4 páry vrtulí
obchrana vrtulí
konektory pro propojení ovladače s telefonem pro Lightning, USB-C a micro USB
ochrana gimbalu
kabel USB 3.0 USB-C
USB adaptér
Velký posuvník kabelu pro ovladač
malý posuvník kabelu pro ovladač 2x
obal pro přenos
náhradní ovládací páčky

Obrazový snímač

Rozlišení 12 Mpx

Objektiv

Světelnost pevného objektivu 2,8

Záznam

Typ paměťového media Micro SD
Formáty souborů MP4, JPEG, DNG
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Integrovaný GPS Ano
Video formát H.264, MP4, H.265

Rozhraní a napájení

Nabíječka a akumulátor v ceně Ano

Ostatní

Číslo produktu DJIM0254B
Značka DJI

Kvadrokoptéry

Počet motorů 4
Stabilizace kamery Ano
Živý přenos obrazu Ano
Výdrž baterie 21 minut
Maximální rychlost 20,11 m/s
Řada dronu DJI Mavic Air

Zobrazit popis a parametry