Recenze DJI RSC 2

Jakub Caha

Jakub Caha • 02. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Váha
 • Nosnost
 • Kompatibilita
 • Automatizované funkce
 • Propojení skrze WiFi

Co se nám nelíbí

 • Neshledal jsem

Představení DJI RSC 2

Představení DJI RSC 2

Po krátké odmlce od vydání modelů Ronin S a Ronin SC letos DJI představuje nástupce v podobě modelů RS 2 a RSC 2. Ty již na první pohled přináší spoustu změn a zároveň i inovovaný design, který přináší nové prvky jak technologické, co se zpracování týče, tak uživatelské, co se výkonu týče. Nebudeme se zdržovat a jdeme se rovnou podívat na to, co obě novinky umí.

Zpracování, ergonomie a konektivita

Již na první pohled je jasné, že DJI značně zapracovalo. Dynamický trh stabilizátoru, který neustále inovuje, ani jinou možnost nedává. U RCS 2 (zkratka Ronin SC 2) jsme se dočkali výrazného upgradu. Ramena jsou přepracována a s velkým nápisem Ronin, díky čemuž se snižuje nejen váha, ale i sjednocuje design a dává jasně najevo, kam tenhle kousek patří.

Zmíněná váha se zastavila na hodnotě 1260 gramů, což není o tolik méně než předchůdce, ale nabízí v tomto balení o dost více. Celková velikost zůstala téměř totožná, tam není moc co měnit. Nechybí ani čím dál více rozšířené zámky os, které usnadňují vyvážení kamery na stabilizátoru. Díky tomu všemu je maximální možná nosnost vyrostla na 3 kg a tak bezproblému zvládne i menší zrcadlovky.

Změnou prošla i rukojeť s akumulátorem, ten má nyní příjemnější úchyt a nový zámek, díky kterému je možné jej složit či použít rozložený směrem k zemi. Akumulátor v nové verzi vydrží až 14 hodin natáčení, pokud by vám ani to nestačilo, tak díky Fast Charge stačí připojit USBC kabel a za 15 minut máte nabito na další dvě hodiny práce. Samozřejmě ale není problém baterii vyměnit a užít si tak natáčení celý den.

Skvělou vychytávkou je i nová duální destička, která kombinuje standardy Manfrotto a Arca Swiss, díky čemuž dává uživateli obrovskou variabilitu i co se týče použití kamery s dalším příslušenstvím, jako jsou stativy a jiné.
Další fajn novinkou je 1” OLED displej, který usnadňuje ovládání a nastavení. Všechno je čitelné a jednoduché, tak jak jsme u DJI zvyklí. Ovládání skrze něj je velmi intuitivní. 

Fyzicky se změnilo i rozložení tlačítek a na přední straně se nám objevil roller, který byl u původní verze na straně a skrze něj je možno ovládat Follow Focus. Na první "ošáhnutí" je to zajímavé a nezvyklé řešení, po čase se s ním ale člověk velmi dobře sžije a funguje skvěle.

Na co ovšem nesmíme zapomenout, je otevřená konektivita díky portům RSA a NATO, čímž DJI přináší možnost připojení příslušenství třetích stran a zároveň tak posouvá profesionální funkce do nižší cenové hladiny. S univerzálním úchytem je tak možno připojit Ronina na Auto, Jib, slider či vzdáleně ovládat.
Co ale určitě nesmím zapomenout, to je technologie WiFi Image Transmitter, nazývaná RavenEye, díky kterém vidíte nejen náhled obrazu, ale můžete i ovládat kameru či další rozšířené funkce, které rozeberu níže.
RavenEye umožní přenost FullHD náhledu až na 200 metrů od stabilizátoru s latencí 60 ms.

Nové uživatelské funkce

Vylepšení nechybí ani v rámci uživatele, i zde se projevuje spousta novinek včetně automatických funkcí. 
Co ocení hlavně influenceři, je možnost otočení a natáčení na výšku, což se hodí pro maximální kvalitu videa pro čím dál více se rozrůstající sociální sítě. Krom již běžných nastavení stability či FPV se zde objevují automatizované funkce Panorama, Timelapsu, Trackování, Roll 360 či například kombinace a vytvoření oblíbeného Time tunnel.

Panorama - díky přesné stabilizace můžete vytvářet gigapixelová panoramata skrze svůj fotoaparát
Timelapse - časosběrné snímání, které ve stabilním záběru zachycuje plynutí času
Tracking - s využitím Active Track 3.0. vytvořte opakovatelný pohybu kamery pro přesné zachycení snímku
Time Tunnel - Kombinací Roll 360 s hyperlapsem můžete vytvářet až nadpřirozenou strukturu prostoru a času

Novinkou spolupracující s RavenEye je funkce Force Mobile, díky které můžete ovládat telefonem či tabletem pohyb Gimbalu (gyroskop), a tak si přesně nasměrovat záběr, který chcete.
Opomenout nesmím ani Titan, nový algoritmus stabilizace, který je schopen udělat vaše záběry mnohem plynulejší a to až do ohniska objektivu 100 mm! Díky tomu dosáhnete krásně smooth záběru i s delšími ohnisky.

Shrnutí závěrem

Nabušený technologiemi a funkcemi! DJI připravilo razantní odpověď na všechny své konkurenty a přineslo svěží vítr do kategorie menších jednoručních stabilizátorů. Jasně tím dokazuje, že i na tomto poli je jedničkou. Upgrade první verze přichází po 2 letech a přináší vše, o čem jen každý filmař může snít. DJI vyslechlo výtky a prosby uživatelů a vše dané zakomponovalo do nové verze. Osobně mě spousta těchto vychytávek oslovila a bez debat se řadí mezi to nejlepší, co je momentálně na trhu dostupné.

Megapixel videorecenze DJI RSC 2

Megapixel videorecenze DJI RSC 2

Popis a parametry

Popis a parametry

Jedná se o unikátní stabilizátor pro CSC a DSLR fotoaparáty. Mezi jeho přednosti patří důmyslná skládací konstrukce, která je nejen kompaktních rozměrů, ale i velmi nízké váhy (po složení je RSC 2 menší než formát A5). Spolehlivě pracuje s objektivy do ohniskových vzdáleností 100 mm. Díky tzv. SuperSmoth zvládne i kompenzaci mikropohybů. Vychutnejte si výhody funkcí jako je RavenEye pro přenos videa, Active TRack 3.0 pro sledování objektu pomocí zdrojového signálu kamery, nebo tzv. Force Mobile a dalších. Využít můžete i kreativní funkce jako je Timelapse, Roll 360 a Panorama. O maximální kontrolu se postará 1“ OLED displej. Výdrž baterie až 14 hod (možnost rychlo-nabíjení). Kompatibilní si iOS i Android. Nosnost stabilizátoru je 3 kg a váha jen 1,2 kg.

DJI RSC 2

S DJI RSC 2 se stanete opravdovým filmařem a dosáhnete profesionálních výsledků mnohem snadněji. Jedná se o kompaktní stabilizátor určený CSC a DSLR fotoaparátům. Nabídne vám možnost skládací konstrukce a využití intuitivních funkcí. Díky tomu získáte skvělý nástroj pro tvorbu kvalitního video obsahu, ať už jste kdekoliv.

Jedinečnost skládacího designu

Důmyslný skládací design vám zaručí snadnou přepravu i uskladnění tohoto stabilizátoru. Ale nejen to, k tomu vám nabídne i rozšířené možnosti fotografování. Díky šesti konfiguracím RSC 2 můžete být ještě více kreativní. Jeho všestrannost vám pomůže zjednodušit fotografování i těch nejsložitějších snímků. RSC 2 je po složení ještě menší než formát A5, a tak s RSC 2 získáte maximálně výkonné a přenosné zařízení.

Stabilizace od DJI

Snad nikdo nevyrábí takové stabilizátory jako společnost DJI. Stabilizační algoritmus Titan umožňuje zachytit mnohem plynulejší záběry než bylo dříve možné. A pokud to stále není dost, tak Super Smooth vám zajistí kompenzaci mikro pohybů a zvýší točivý moment. Dokáže stabilizovat dokonce i 100mm zoom objektivy.

Systém ostření

Vychutnejte si pocit, který znamená zažít opravdovou ostrost. Front Dial, který je navržen pro manipulaci v jedné ruce, nabízí přesné zaostření a to doslova v jakékoliv situaci.

Důmyslná konstrukce

Dvouvrstvá montážní deska fotoaparátu je kompatibilní s oblíbenými značkami a systémy (Manfrotto + Arca). Díky nástavcům s 1/4-20" závity a polohovacími otvory ARRI, máte více možností při použití RSC 2 ve složené konfiguraci. Stačí jedno klepnutí a můžete fotografovat v režimu Portrét a ihned vše sdílet na vašich stránkách a sociálních sítích.

Přenos obrazu přes RavenEye 

Funkce RavenEye nejen, že přenáší video, ale umožňuje i na dálku ovládat nastavení kamery.

Skutečný výkon

Video je přenášeno v rozlišení 1080p a to až na vzdálenost 100 m (s minimální prodlevou pouhých 50 ms).

ActiveTrack 3.0

Tato zabudovaná technologie umožňuje sledovat objekt díky zdrojovému signálu z kamery.

Force Mobile

RavenEye je vylepšen pomocí tzv. Force Mobile (kopírování pohybu telefonu), což zvyšuje odezvu a snižuje prodlevu.

Hand Grip

Můžete ho využít nejen jako stativ, ale také jako prodloužení rukojeti.

NATO

Lze použít pro ovládací rukojeť a různé další příslušenství.

Vestavěná OLED obrazovka

Díky 1“ vestavěnému OLED displeji, budete mít okamžitou kontrolu nad vašimi záběry, doslova na dosah ruky.

Akumulátor

Vylepšená baterie v RSC 2 vám poskytne výdrž 14 hod a dokonce podporuje i možnost rychlonabíjení, a tak se můžete mnohem déle soustředit na práci. 

Kreativní funkce

Ještě více tvůrčích možností získáte díky kreativním funkcím jako jsou: 

 • Timelapse - Tzv. Časosběr, který ve stabilním záběru zachycuje plynutí času. 


 • Roll 360 - Pro vytváření tzv. rolovacích záběrů.

 • Panorama - Pomocí stabilního posuvu stabilizátoru budete moci vytvářet gigapixelová panoramata.

Klíčové vlastnosti

 • 1,2 kg Hmotnost / 3 kg Testované užitečné zatížení 
 • 1'' OLED obrazovka 
 • Max. 14hod výdrž baterie s možností rychlo-nabíjení
 • Rychlý přechod na vertikální snímání 
 • Stabilizační Algoritmus Titan 
 • Skládací design

Poznámky: 

 • SuperSmooth pracuje s objektivy o ekvivalentní ohniskové vzdálenosti až do 100 mm.
 • Doporučeno používat rychloupínací destičky Ronin při montáži kamer na DJI RSC 2. (Není tedy zaručena bezpečná montáž rychloupínacích destiček od tzv. třetích stran).
 • Testováno v uzavřeném prostředí a za optimálních podmínek s neomezeným bezdrátovým signálem pomocí standardu FCC a SRRC  (standardCE max je 100 m). Skutečné výsledky se tedy mohou lišit.
 • Pro využití služby ActiveTrack 3.0 je vyžadován systém přenosu obrazu RavenEye.
 • DJI RSC 2 je kompatibilní s nabíjecími protokoly PD a QC 2.0. Doporučeno používat 18W nabíječky, které jsou s těmito protokoly optimální.

Rozhraní a napájení

Typ stabilizátoru aktivní
Typ akumulátoru integrovaný
výdrž baterie (hod) 14 hodin

Stativy

Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 3 kg

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1200 g
Určení pro DSLR digitální zrcadlovka, CSC systémový kompakt

Ostatní

Číslo produktu CP.RN.00000121.02
Značka DJI

Zobrazit popis a parametry