Magazín

Fotoporadna

Domácí tisk v roce 2021

Boris StojanovAktualizováno: 13. 10. 2021 v 10:44 • Rubrika: Fotoporadna

Domácí tisk v roce 2021

Doba covidová na nás na všechny přenesla spoustu nových rozhodnutí, kdy ti šťastnější z nás neřešili obligátní „co s načatým večerem“, ale spíše co s načatým dnem, týdnem, mnohdy měsícem. Spousta fotografů tak po sto šedesátém šestém přeleštění všech objektivů došla k závěru, že je třeba ten čas využít a pustila se do přebírání a probírání fotek v tisících složkách, které byly označeny výmluvnými názvy „přebrat“, v drsnějším případě rovnou „vyhodit“ i „smazat“. Ale díky tomu „darovanému“ času mnozí objevili spoustu skrytých, nebo ztracených pokladů.

Obsah

Doba vstřícnějšího domácího tisku nastala

Po znovuotevření našich prodejen jsme tak zaznamenali zvýšený zájem nejen o foto techniku, ale i o kvalitní displeje a hlavně tiskárny. Navíc se spousta návštěvníků dala do řeči a pochlubila se, že konečně měli čas se věnovat tomu, aby z digitálního obrázku v monitoru udělali konečně fotografii. Fotografii na papír. A to nás chytá za srdce, protože papír je nenahraditlený!

Možná patříte k větší skupině, která o koupi tiskárny stále váhá, neví, bojí se… Právě pro vás by měl být dnešní krátký článek nejpřínosnější. A pro ty, co už „mají a znají“ možná nějakou tu informaci zopakujeme, nebo přidáme.

Co se tedy za poslední léta stalo? Díky bohům technologií je toho dost! Dlouhá léta byly tiskárny rozděleny do třech táborů. Byly a jsou tu tiskárny profesionální, ze kterých lezou dokonalé fotografie od formátu A2 až po fotografie s kratší stranou 1,5 m. Pak tu byly kancelářské „lejzrovky,“ které chrlily tisíce stran smluv, faktur a jiných korporátních a firemních tajemství. Zbytek tvořily tiskárničky pro domácnost, které z každého kupce udělaly „oslíčku otřes se“ a při každém občasném vytisknutí jedné strany vás stáhly spotřebou inkoustu z kůže.

Ne, neměly nijak velkou spotřebu, jen měly maličkaté zásobníčky a velkou zálibu v zasychání a čištění tiskových hlav. Pokud jste si pořídili nejmenší pigmentovou tiskárnu s profesionální paletou inkoustů a chtěli si vytisknout jednou za měsís či dva jednu fotku A4, uměly vám některé modely tiskáren posloužit i spotřebou inkoustu za 500 Kč! Takže jste mnohdy vyčistili hlavy a před tiskem vlastní fotografie vám došel některý z osmi inkoustů…

Ta doba je však konečně za námi a zmíněné modely se smaží v pekle. A dva největší hráči na trhu vyššího levelu domácího tisknutí, tedy značky EPSON a Canon jsou mnohem vstřícnější než kdy předtím. Nejen domácí, ale i malonákladové firemní tisknutí totiž ovládly tiskárny, které mají tzv. dolévací inkousty. Už žádné stovky malých náplní, ale systém, do kterého dolijete inkoust z lahvičky a tisknete dál. To všechno mnohdy s WI-FI připojením, skenerem, funkcí kopírky a fungující aplikací pro mobilní zařízení. Jako centrum zábavy, nebo malé kanceláře je to poklad. Náklady na tisk směšné, rychlost vysoká, kvalita blížící se velmi těsně tomu nejdražšímu a nejlepšímu, co lze koupit. Ale samozřejmě, i zde je třeba rozlišovat a s tím vám dnes pomůžeme.

Na co se zaměřit

Pokud se budeme bavit alespoň o základních schopnostech tisku fotografií, je třeba si uvědomit, že máte dvě možnosti. Buď se spolehnete na to, že „ono to nějak vyleze“ a necháte tisk na ovladačích systému a barevných profilech tiskárny, nebo tomu věnujete trochu péče a potěšíte výsledkem sebe, případně překvapíte obdarovanou osobu. Víte snad o něčem lepším, než je třeba portrét milované osoby s odpovídající barvou vlasů a pleťovkou? A co konečně vlastnit černobílé fotografie bez nádechu zelených a růžových tónů? Základ se dá shrnout na minimum, bez kterého se nehnete z místa.

Správný monitor

Jo, už je to tu zase. Ta zatracená kalibrace! Nevztekejte se, ještě jsem nic nenapsal, spíš hledejte cestu, jak z toho vyjít co nejlépe. Pokud chcete doma tisknout trochu vyšší formu, než faktury a prezentace s barevnými grafy, chce to monitor, který pokrývá alespoň barevný gamut sRGB, je z výroby dobře nastaven a vaše pracovní prostředí nepřipomíná barevností a osvětlením Matějskou pouť! To je vlastně skoro všechno. Dalším krokem může být tzv. kalibrace na oko, kterou lze provést s nástroji od společnosti Eizo na jejich monitorech. Spočívá v „okometrickém“ sladění toho co vidím na monitoru třeba v programu Photoshop a na výtisku ze své tiskárny. Pokud to ale myslíte trochu vážně, bez opravdového, kalibrovatelného monitoru se moc z místa nehnete. Pořád budete řešit, proč to na displeji vypadá jinak, než na tom papíře.

Kvalitní monitory Eizo | Megapixel

ICC profily

Naše společnost úzce spolupracuje s hradeckou společností Fomei, která je nositelem osvícení i pro oblast domácího tisku. Dříve se specializovala pouze na profesionální tiskaře, kterým dodávala jak materiály, tak pro ně vytvářela zákaznické ICC profily k jejich zakoupeným profesionálním tiskárnám. Jak šel čas a pokrok, začali se ve Fomei orientovat i na rostoucí klientelu domácích tiskařů a tvořit pro ně zákaznický servis v oblasti profilů – a teď pozor: Z D A R M A !

Prostě si koupíte slušnou tiskárnu, vyberete si z nabídky Fomei materiálů a jednoduše si z jejich stránek stáhnete generický profil pro vaši tiskárnu. A nejedná se o žádné profily druhé kategorie, ale o prvotřídní profily měřené přímo ve Fomei na tiskárně, pro kterou je určený. Samozřejmě, pokud si uděláte svůj profil svojí měřící sondou za sto tisíc na svojí tiskárně, bude to 100%, ale garantuji vám, že stažený profil od Fomei se bude lišit jen v jemných nuancích, které netrénované oko nepostřehne.

Profil pro danou tiskárnu a daný materiál je nutné nainstalovat do počítače, ze kterého budete tisknout. Pak je potřeba zvolit si řešení, které vám bude vyhovovat. Může to být aplikace od výrobce či grafický program, ale například u počítačů Apple to může být skvělá součást systému, která se jmenuje Náhled. Pro tisky typu jedna fotka na jeden papír je podle mého nepřekonatelná a nedoceněná! Umožňuje totiž tisknout přímo ze systémového prohlížeče dokumentů. Zvolíte si formát, s okraji, nebo bez, přiřadíte správný ICC profil, pár kliknutí a dalších nastavení a fotografie je na světě!

 

Na papíru záleží

Zásadní je vždy přiřadit správný profil pro vybraný papír a správnou kvalitu tisku. Většinou je na výběr určitá forma náhledového tisku – dosti slabé pokrytí inkoustem, spíše informační charakter, nebo tisk na papír kancelářského typu s gramáží do 100 – 120 g/m2. Pak je standard, což je ve většině případů absolutně dostačující tisk fotografií na odpovídající lesklé, polomatné a matné papíry v gramážích od 180 g/m2. Dále je mnohdy v nabídce kvalita Fine, Super fine atd., která papír nasytí až na samou hranici. Ovšem ne každý papír to snese a vyžaduje. I toto mnohdy řeší samotný ICC profil pro daný papír a danou tiskárnu, protože vám pro některá media nabídne pouze odpovídající pokrytí množství barvy. Funguje to u obou druhů inkoustů, jak u pigmentu, tak u Dye based neboli inkoustů na vodní bázi.   

Co nabízí rok 2021

Tiskárny pro domácí tisk lze rozdělit na kvalitní, kvalitnější a super kvalitní, ať to máme jednodušší. Do základní skupiny lze zařadit dolévací tiskárny, které jedou původní sestavu inkoustů v barevnosti CMYK (azurovou, purpurovou, žlutou a černou). Tyto tiskárny jsou schopny jednoduchých tisků malých fotografií i grafik, ale jejich barevný rozsah je omezený, zejména ve světlých odstínech. Typickým zástupcem těchto tiskáren je EPSON L1300.

Tiskárna Epson L1300 | Megapixel

Střední třída tiskáren

Tu zastupují od Epsonu modely L1800 a EcoTank L8160/8180. Obě mají sadu šesti inkoustů, ale každá jinou! Zatímco L1800 používá klasickou sadu známou například z profesionálních foto tiskáren na rychlý tisk velkého objemu malých fotek, což znamená, že ke klasickému CMYK osazení je zastoupena purpurová a azurová ve světlejším odstínu, L8160 a L8180 na to jdou trochu jinak. Vsadily na kombinaci inkoustů ve složení: pigmentová černá, fotografická (Dye based) černá, azurová, purpurová, žlutá a šedá. Výsledky tisků na matných i lesklých papírech jsou potom opravdu překvapující, samozřejmě za předpokladu použití správných ICC profilů.

Tiskárna značky Epson | Megapixel
Pigmentové tiskárny

Dostáváme se ke královské disciplíně, kterou zastupují pigmentové tiskárny. Jsou pro náročné uživatele, vyžadují kvalitní řetězec pro zpracování, jsou náročné na údržbu a zastupují nejvyšší ligu. To není žádný okresní přebor, to už začíná být na hranici první ligy. Zde najdeme z těch levnějších modelů třeba Canon PIXMA PRO – 200, nebo EPSON SureColor SC-P700.

Canon Pixma Pro-200 | Megapixel

Pokud jste již nabaženi obyčejnosti a vaše dílo si zaslouží výjimečnost, sáhněte po Canon imagePROGRAF PRO-1000, nebo až narcistické Epson SureColor SC-P900. Obě tiskárny již nabízejí slušně veliké kazety s inkoustem, takže při čištění nijak nevykrvácíte, protože vykrvácíte již při zakoupení každé sady inkoustů. V této kategorii musíte počítat s cenou za inkoust, která je stejná, jako cena nejlevnější tiskárny v našem dnešním článku. Ale odměna je více než sladká.

Pokud totiž použijete špičková média, jako jsou například materiály Hahnemühle, pořídíte si řídící software pro správu profilů jako je třeba Mirage 4 od firmy Dinax a věnujete důslednou péči troše vzdělávání a přípravě dat, můžete tisknout v domácích podmínkách na absolutně špičkové úrovni. Stojí to trochu peněz, hodně učení, ale výsledek stojí za to!

Tiskárna Canon | Megapixel

Tisk fotografií zažívá renesanci a je to posun od kvantity ke kvalitě. Pokud teprve začínáte a pořídíte si některou z dolívacích tiskáren, nebo chcete poskočit a pořídíte si něco z nejvyšší nabídky, důležitý je spojující prvek. Fotografie je radost. Tak si to hlavně užijte!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.