Magazín

Blog

Druhé kolo FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021 na téma AUTOPORTRÉT právě odstartovalo

Martin LukešVydáno: 4. 2. 2021 v 12:19 • Rubrika: Blog

Druhé kolo FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021 na téma AUTOPORTRÉT právě odstartovalo

Právě odstartovalo druhé kolo naší celoroční FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021. Tentokrát na vás budeme hodní, co se soutěžního tématu týče. K jeho splnění nepotřebujete vůbec nic kromě fotoaparátu a stativu. Zapojit se tedy bude moct opravdu každý. Navíc tentokrát porušíme pravidlo, že autoři soutěžního snímku musí zůstat v anonymitě. Ano tušíte správně. Soutěžním tématem bude tentokrát AUTOPORTRÉT.

Obsah

Fotosoutěž - Autoportrét

Když jsme se s Lukášem Navarou, garantem únorové soutěže bavili o tom, jaké téma si pro vás tentokrát připravíme, padaly různé návrhy. Chtěli jsme ale něco, co by se dalo realizovat i přes nepřízeň počasí, dále aby se do soutěže mohl zapojit v podstatě každý a zároveň, aby to bylo něco originálního. Nakonec dostal Lukáš geniální nápad na téma, které jsme navíc v soutěži ještě neměli. Jde o tradiční, nebo klasický žánr chcete-li, který je v podstatě stejně starý jako fotografie sama.

Nepotřebujete k němu nic jiného, než fotoaparát a stativ. Ano tušíte správně, je jím AUTOPORTRÉT. Pozor, tím ale nemyslíme dnešní „selfiestyle“ snímky, kterých vznikají díky mobilním telefonům tisíce každou vteřinu. Tentokrát nám jde o tradiční a skutečný autoportrét, ve kterém zohledníte nápad, vtip, aranžmá, rekvizity, světlo, pozadí, a se kterým si zkrátka vyhrajete. A protože Lukáš portréty skutečně umí, mějte na paměti, že hodnocení tentokrát bude velmi přísné. ;)

Videosoutěž - Moje hobby

Únorové kolo naší soutěže patří autoportrétu a partnerem tohoto soutěžního kola je společnost Manfrotto. Soutěžní téma proto bude zohledňovat oba aspekty. Do druhého kola naší soutěže ROK S MERGAPIXELEM 2021 posílejte klipy a videa, která budou zachycovat přímo vás při vaší zálibě, koníčku, nebo vášni, bez ohledu na to, zda rádi vaříte, sbíráte houby, hrajete na klavír, plavete, nebo třeba malujete.

A protože stát za kamerou i před ní zároveň je trochu komplikované, můžete samozřejmě použít stativ, nebo pracovat v týmu a mít po ruce nějaké ty asistenty. Jen nezapomeňte, že hlavním účinkujícím a zároveň autorem scénáře a celé myšlenky musí být samotný soutěžící.

Garant soutěže - Lukáš Navara

Už jako malé dítě jsem miloval pohyb. Když jsem ve škole zjistil, že chůzi již obstojně zvládnu, vrhl jsem se s vervou na tanec. Tanec mě bavil, protože se jím daly vyjádřit emoce a uvolnit nastřádaná energie, kterou jsem vždy překypoval. Kolem tance se samozřejmě vždy pohybovalo také větší množství děvčat, a proto jsem neměl při svých fotografických začátcích nouzi o modelky.

Kromě tance jsem již od mládí miloval hudbu, umění, architekturu. Moje velká výhoda je, že do všeho, co mě baví, se pouštím s velkou chutí a nikdy se nespokojím s výsledkem. A to mě posouvá dál v cestě za svými sny. Již od mala jsem byl blázen do techniky a různých elektronických zařízení. A když byl na trhu první digitální foťák, šetřil jsem tak dlouho, až jsem si ho mohl koupit.

A tak to všechno začalo. Po prvním automatu přišel druhý fotoaparát, poloautomatický. Fotil jsem vše, všude a všechny. Strašně mě to bavilo a focení jsem věnoval každou volnou chvilku. Knihy, internet, foťák. Následně jsem udělal velké rozhodnutí a s finanční pomocí blízkých jsem koupil svoji první zrcadlovku.

Žil jsem svůj sen – první krůčky v ateliéru, první svatba, portrét. Vše bylo nové, poprvé. Rád na to s úsměvem vzpomínám. Doma si mysleli, že jsem blázen, ale nikdy neřekli: Nedělej to. Za to si rodičů moc vážím.

Láska k focení mě ani po 18 letech od startu kariéry neopustila. Snažím se pořád hledat nové směry a možnosti, pátrám doma i v zahraničí, hledám inspiraci na internetu i v knihách. Stále je co vymýšlet. Vždy jsem většinu peněz investoval zpět do vybavení a vzdělávání. I dnes utrácím za techniku, abych mohl nabízet ty nejkvalitnější a nejmodernější služby. Další výhodou mé práce je, že se potkávám s mnoha zajímavými lidmi, kteří mě nabíjejí energií, kterou já zase vracím při focení dalším.

Na druhou stranu je třeba říct, že práce fotografa je nejen krásná, ale i velmi náročná. V jeden den fotíte modelky pro katalog, rodinu s dětmi a pak nové produkty potravinářské firmy. Od jara do podzimu nemám jediný volný víkend. Abych to zvládl, potřebuji odpočinek. Rád si zajdu do fitka, do sauny, nebo si pustím hudbu do sluchátek, vypnu a jen tiše čerpám inspiraci. Velmi důležitý je pro mě pohyb a sport. Miluji třeba lyže, běh či kolečkové brusle.

A pohyb potřebuji i proto, že jsem milovníkem dobrého jídla a vína. Mám rád středomořskou kuchyni, ať je italská, francouzská či řecká, ale nepohrdnu ani domácí svíčkovou. A za tu dobu, co fotím na svatbách, bych mohl být uznávaným odborníkem na toto jídlo :-).

www: navarafoto.cz

IG: navarafoto.cz

FB: navarafoto.cz

 

Technika garanta

Partner soutěže

Vyberte si stativ od celosvětové jedničky ve výrobě fototechniky a osvětlovacích zařízení. V nabídce najdete hlavy, tripody, monopody a spousty dalšího fotopříslušenství.

Jak se zapojit

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu a nahrát minimálně jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a video maker Galerie Megapixel za rok 2021. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.