Důležité parametry pro výběr digitálního fotoaparátu

Každý den odpovídáme na spoustu dotazů, které se neustále točí kolem jediného tématu: jak si vybrat ten správný přístroj. Většina zákazníků si vybere dva nebo tři modely, ale z tohoto užšího výběru zvolit ten nejlepší, to už je složité. Zde je tedy jednoduchý průvodce ke správnému rozhodnutí.

Výběr toho správného přístroje není nijak složitý, pokud si dokážeme zodpovědět na pár základních pojmů, o kterých jsme psali v článku Jak vybrat digitální fotoaparát?

Pokud už víme, jestli pro své záměry potřebujeme kompaktní fotoaparát, ultrazoom, kompakt s výměnným objektivem, nebo zrcadlovku, výběr se nám může zúžit na několik modelů, které jsou svými vlastnostmi podobné. Pak nastane porovnávání jednotlivých důležitých parametrů, mezi které patří například:

  • rozlišení snímače
  • rozsah zoomu
  • stabilizátor
  • množství funkcí
  • materiál těla přístroje
  • odolnost 

Rozlišení snímače

V dnešní době se dá říci, že rozlišení snímače už nevypovídá tolik o kvalitě přístroje, jako tomu bylo dříve.
V podstatě u všech dnes prodávaných přístrojů je totiž rozlišení více než dobré. Je důležité uvědomit si, jak budou výsledné snímky použity. Rozlišení totiž vypovídá pouze o tom, jak velkou fotografii můžeme vytisknout.
Pokud plánujete své snímky prohlížet pouze na počítači a nebo chcete tisknout snímky do rodinného alba (běžnou velikost 10x15cm), s velkou rezervou na to stačí rozlišení 3 Mpx (megapixely). V případě, že si občas necháte nějaký povedený snímek vytisknout na formát A4 (20x30 vyjádřeno v centimetrech), bude vám na to stačit rozlišení 5 nebo 6 Mpx. Na zhotovení větších fotografií je potřeba samozřejmě rozlišení vyšší, ale kupříkladu 8 Mpx stačí na velmi kvalitní výtisk formátu A3, tedy 30x45 cm, což je už výstavní formát. Jestliže počítáte s tím, že nebudete využívat celou plochu snímku a plánujete tisknout výřezy z fotografií, je dobré, když zvolíte pro jistotu vyšší rozlišení.

V dnešní době mají i ty nejlevnější přístroje rozlišení kolem 10-12 Mpx, z čehož je jasné, že vzhledem k použití snímků si s rozlišením nemusíme dělat žádné starosti.

Naopak nevýhodou příliš vysokého rozlišení fotografií je fakt, že snímky uložené na paměťové kartě a nebo v počítači zabírají zbytečně moc místa a kladou tak daleko větší nároky na kapacitu paměťového média a také na výkon počítače. 

Funkce

Množství funkcí hraje pro nejednoho fotografa významnou roli. Ti zkušení si velmi dobře poradí s možností manuálního nastavení expozice, režimem měření světla, vyvážením bílé barvy a ostatními funkcemi.

V úplně jiné situaci se ale ocitnou ti, kteří s fotografováním nemají takové zkušenost a nebo jsou úplní začátečníci. Pro tyto uživatel je každý fotoaparát vybaven plně automatickým režimem, ve kterém stačí jen zamířit a stisknout spoušť. Přístroj udělá vše automaticky prakticky v každé situaci, takže je tento režim univerzálně použitelný.
Pro přesnější přizpůsobení fotoaparátu konkrétní situaci slouží automatické motivové programy, kterými je vybavena naprostá většina i těch nejběžnějších přístrojů. Motivové programy jsou označeny různými symboly, podle toho, jakou situaci se chystáme fotit, například portrét, krajina, makro, noční snímek, západ slunce a podobně.
Díky motivovému programu je fotoaparát nastaven optimálně pro daný typ snímku a podává tedy lepší výsledky, než s automatickým programem. 

Materiál těla přístroje

Tento parametr je velice často zákazníky hodnocen a při tom je z funkčního hlediska v podstatě naprosto zanedbatelný.
Rozdíl mezi kovovým a plastovým přístrojem rozhodně není v odolnosti (jak si mnozí myslí), ale pouze v designu. Kovové přístroje někdy vypadají velmi elegantně, ale zákazník si tento efekt zaplatí. 

Odolnost

Odolnost přístroje je naopak pro mnohé z nás poměrně důležitý parametr. Jak je uvedeno výše, není odolnost závislá ani tak na materiálu, jako především na konstrukci přístroje.
Je dobré mít na paměti, že naprostá většina všech fotoaparátů jsou velmi citlivá zařízení a velmi jim škodí (i drobné) nárazy, prach, vlhko a náhlé změny teplot. Proto ke každému přístroji doporučujeme vhodné pouzdro, které dokáže přístroj proti těmto vlivům velmi dobře ochránit.

Jsou ovšem i přístroje, které jsou konstruovány s ohledem na možnost použití za zhoršených podmínek. Některé jsou odolné stékající vodě (nevadí jim zmoknutí) a vnikání prachu. Jsou ale i takové, které jsou vyloženě vodotěsné až do 10m hloubky a dokonce jsou schopné vydržet pád z výšky 1,5m! 

Rozsah zoomu

Rozsah zoomu nám v podstatě určuje šíři záběru. V naprosté většině jsou přístroje vybaveny objektivem s trojnásobným rozsahem zoomu (3x zoom). Tyto fotoaparáty jsou určeny pro zachycení běžných situací, protože 3x zoom naprosto bohatě vystačí pro tento typ záběrů.
Zoomy s větším rozsahem umožňují z jednoho místa pořídit jak záběry celé scény, tak i jednotlivé detaily a nebo velmi vzdálené objekty. Volí si je tedy fotografové, kteří se fotografování více věnují a zajímají je i neobvyklé záběry.
Velký rozsah zoomu má ale i své nevýhody. Takové objektivy mohou být o něco méně kvalitní, než ty s malým rozsahem. Fotografování dlouhým ohniskem je také náročnější na dobré světlo, protože při horším osvětlení dochází velice často k rozmazání snímku. 

Stabilizátor

Stabilizátor obrazu, kterým jsou vybaveny některé přístroje, je schopen do jisté míry zabránit rozostření snímků, viz výše.
Je to velmi dobrý pomocník, ale ani zdaleka neplatí, že zachrání každou situaci a nebo že by s přístrojem bez stabilizátoru nebylo možné pořídit ostrý snímek.
Použití stabilizátoru je vhodné například při fotografování dlouhým ohniskem zoomu a nebo při horším světle. Hodí se především na statické záběry, protože pro zachycení pohybu je zapotřebí krátkých expozičních časů a ty mohou být použity jen při dobrých světelných podmínkách. Pro některé typy záběrů je tedy stabilizátor naprosto zbytečný. 

Závěr

Hledisek, podle kterých je možno vybírat fotoaparát, je samozřejmě mnoho. Ty, které jsme zde uvedli, jsou asi ty nejpodstatnější a ptá se na ně nejvíce zákazníků.

Odpověď na otázku „který je lepší?" máme vlastně každý sám v sobě. Pro každého se hodí jiný přístroj, protože na něj a na fotografování máme každý jiné nároky.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím