Důležité parametry pro výběr digitálního fotoaparátu

Každý den odpovídáme na spoustu dotazů, které se neustále točí kolem jediného tématu: jak si vybrat ten správný přístroj. Většina zákazníků si předběžně vyhlédne dva až tři modely, ale z tohoto užšího výběru zvolit ten nejlepší, to je už složitější. Zde je tedy jednoduchý průvodce k tomu, jak zvolit ten nejvhodnější fotoaparát.

Výběr toho správného přístroje není nijak složitý, pokud se dokážete zorientovat v pár základních pojmech, o kterých jsme psali v článku Jak vybrat digitální fotoaparát?

Pokud už víme, jestli pro své záměry potřebujeme kompaktní fotoaparát, bezzrcadlovku nebo zrcadlovku, výběr se nám zúží na několik modelů, které jsou svými vlastnostmi většinou velmi podobné. Pak nastává porovnávání jednotlivých důležitých parametrů, mezi které patří například:

  1. rozlišení snímače
  2. velikost snímače
  3. nejkratší ohnisková vzdálenost
  4. rozsah zoomu
  5. funkce videa
  6. stabilizátor
  7. režimy fotoaparátu
  8. materiál těla
  9. odolnost fotoaparátu

Rozlišení snímače

V dnešní době už rozlišení snímače tolik nevypovídá o kvalitě fotoaparátu, jako tomu bylo dříve. V podstatě u všech dnes prodávaných přístrojů je totiž rozlišení dostatečné a málokdy někoho brzdí.

Nejdůležitější je mít představu o tom, jak budou výsledné snímky použity. Rozlišení totiž určuje především to, jak velkou fotografii můžete vytisknout.

Pokud plánujete své snímky prohlížet pouze na počítači, případně mobilu nebo tabletu, nebo chcete tisknout snímky do rodinného alba (běžnou velikost 10x15 cm), pak vám s velkou rezervou stačí rozlišení 3 Megapixely. V případě, že si občas necháte nějaký povedený snímek vytisknout na formát A4, bude vám na to stačit rozlišení kolem 6 Mpx. Na zhotovení větších fotografií je potřeba samozřejmě rozlišení vyšší, ale kupříkladu rozlišení kolem 10 Mpx stačí na velmi kvalitní výtisk formátu A3, tedy 30x45 cm, což je už výstavní formát.

Jestliže počítáte s tím, že nebudete využívat celou plochu snímku a plánujete tisknout výřezy z fotografií, je také dobré pracovat s vyšším rozlišením.

V dnešní době mají i ty levnější přístroje rozlišení kolem 16-20 Mpx, z čehož je jasné, že si s rozlišením nemusíme dělat velké starosti.

Naopak nevýhodou příliš vysokého rozlišení fotografií je fakt, že snímky uložené na paměťové kartě nebo v počítači zabírají zbytečně moc místa a kladou tak daleko větší nároky na kapacitu paměťového média a také na výkon počítače, pokud fotografie dále zpracováváte.

Velikost snímače

Mnohem zásadnější parametr než rozlišení snímače, je jeho fyzická velikost. Obecně platí pravidlo, že větší snímač většinou znamená lepší odstup od šumu, vyšší dynamický rozsah a schopnost zachytit mnohem jemnější detaily. Každá třída fotoaparátů má zástupce jak mezi menšími, tak mezi většími formáty snímače. V kompaktních fotoaparátech mají zastoupení snímače 1/2.3”, 2/3”, 1”, výjimečně i APS-C, případně senzory full-frame.

U bezzrcadlovek najdeme obrazové snímače 1”, micro 4/3, disponují ale primárně APS-C a profesionálními full-frame snímači.

Porovnání velikostí snímačů: kinofilm - DSLR Full Frame - DSLR APS-C - kompakt 1/2,3" - mobil 1/3,2"

Nejkratší ohnisková vzdálenost

U fotoaparátů bez výměnného objektivu je nutné dávat pozor na nejkratší ohniskovou vzdálenost, lépe řečeno na její ekvivalent ke kinofilmu. Čím širší úhel záběru potřebujete, tím kratším ohniskem by měl vybraný fotoaparát disponovat. Na portréty se používá ohnisko mezi 50-100 mm, na běžné reportáže stačí ohnisko kolem 35 mm a na krajiny, architekturu a interiéry je nejlepší ohnisko pod 24 mm.

Bezzrcadlovky a zrcadlovky tuto problematiku řeší výměnným objektivem.

Rozsah zoomu

S ohniskovou vzdáleností také velmi úzce souvisí rozsah zoomu, tedy podíl mezi nejdelší a nejkratší ohniskovou vzdáleností. Pokud má objektiv nejdelší ohnisko 280 mm a nejkratší 28 mm, pak má desetinásobné přiblížení, tedy 10x zoom. Na běžné rodinné fotografie stačí většinou 5x zoom, což je zhruba ohnisko kolem 240 mm. Na vzdálenější objekty se používá 10-20x zoom, na fotografování hodně vzdálených scén jako je sport, zvířata a letadla se dají pořídit fotoaparáty s 30x a více násobným zoomem. Mějte ale na paměti, že čím větší má fotoaparát přiblížení, tím více se násobí chvění obrazu a velmi často je potřeba stativ, nebo minimálně stabilizátor obrazu.

U objektivů k bezzrcadlovkám a zrcadlovkám se nepoužívá slovíčko zoom, ale nejdelší ohnisková vzdálenost.

Funkce videa

V podstatě všechny moderní digitální fotoaparáty disponují natáčením videa. Ten, kdo má zájem o přístroj typu all in one, který bude zastupovat jak fotoaparát, tak videokameru, je dobré myslet na to již při výběru. Fotoaparáty se mohou lišit v rozlišení videa (VGA, HD, Full HD, 4K, nebo 8K), dále ve snímkové frekvenci, která může být od 24 fps, až několik set fps, což se dá využívat především pro zpomalení videa. Dále může být rozdíl v tom, jestli záznam zvuku probíhá ve stereo formátu, nebo jen mono, zda má přístroj výstup na externí mikrofon, případně sluchátka, jaký formát video používá (MP4, AVCHD, AVI atd.), jakým datovým tokem disponuje a zda umí pořizovat snímky i během samotného nahrávání.

Stabilizátor

Stabilizátor obrazu, kterým jsou vybaveny některé přístroje, je schopen do jisté míry zabránit rozostření snímků. Je to velmi dobrý pomocník, ale ani zdaleka neplatí, že zachrání každou situaci, nebo že by s přístrojem bez stabilizátoru nebylo možné pořídit ostrý snímek. Použití stabilizátoru je vhodné například při fotografování dlouhým ohniskem zoomu nebo při horším světle. Hodí se především na statické záběry, protože pro zachycení pohybu je zapotřebí krátkých expozičních časů a ty mohou být použity jen při dobrých světelných podmínkách. Pro některé typy záběrů je tedy stabilizátor naprosto zbytečný.

Fotografické režimy

Množství funkcí hraje pro nejednoho fotografa významnou roli. Ti zkušení si velmi dobře poradí s možností manuálního nastavení expozice, režimem měření světla, vyvážením bílé barvy a ostatními funkcemi. V úplně jiné situaci se ale ocitnou ti, kteří s fotografováním nemají takové zkušenost, anebo jsou to úplní začátečníci. Pro tyto uživatele je většinou každý fotoaparát vybaven plně automatickým režimem, ve kterém stačí jen zamířit a stisknout spoušť. Přístroj udělá vše automaticky v každé situaci, takže je tento režim univerzálně použitelný.Pro přesnější přizpůsobení fotoaparátu konkrétní situaci slouží tzv. scénické režimy, kterými je vybavena naprostá většina i těch nejběžnějších přístrojů. Ty jsou označeny různými symboly podle toho, jakou situaci se chystáme fotit, například portrét, krajina, makro, noční snímek, západ slunce a podobně.

Díky motivovému programu je fotoaparát nastaven optimálně pro daný typ snímku a podává tedy lepší výsledky než s automatickým programem.

Ti z vás, pro které je fotografování koníčkem a kteří by se v tomto krásném oboru chtěli někam posunout musí myslet při výběru na to, aby měl přístroj kromě automatiky také polomanuální režimy, tzn. preference času (S, nebo Tv), preference clony (A, nebo Av)případně i plně manuální režim (M). Bez nich nemáte přístroj pod kontrolou a nelze se posunout někam dál.

Materiál těla přístroje

Tento parametr je zákazníky velice často hodnocen, přitom je z funkčního hlediska v podstatě naprosto zanedbatelný. Rozdíl mezi kovovým a plastovým přístrojem rozhodně není v odolnosti (jak si mnozí myslí), ale pouze v designu. Kovové přístroje někdy vypadají velmi elegantně, ale zákazník si tento efekt zaplatí. To ale platí hlavně u kompaktních fotoaparátů.

Pokud bychom se bavili o zrcadlovkách a bezzrcadlovkách, mají fotoaparáty ve vyšší třídě větší podíl kovu a hořčíkové slitiny, jsou tím pádem i mnohem odolnější.

Odolnost

Odolnost přístroje je naopak pro mnohé z nás poměrně důležitý parametr. Jak je uvedeno výše, je odolnost závislá na materiálu, ale také na samotné konstrukci.

Je dobré mít na paměti, že naprostá většina všech fotoaparátů jsou velmi citlivá zařízení a velmi jim škodí (i drobné) nárazy, prach, vlhko a náhlé změny teplot. Proto ke každému přístroji doporučujeme vhodné pouzdro, které dokáže přístroj proti těmto vlivům velmi dobře ochránit.

Jsou ovšem i přístroje, které jsou konstruovány s ohledem na možnost použití v extrémnějších podmínkách. Některé jsou odolné proti stékající vodě (nevadí jim zmoknutí) a vnikání prachu. Jsou ale i takové, které jsou vyloženě vodotěsné i do 15m hloubky a dokonce jsou schopné vydržet i pád z výšky přes 2 metry.

Závěr

Hledisek, podle kterých je možno vybírat fotoaparát, je samozřejmě mnoho. Ty, které jsme zde uvedli, jsou asi ty nejpodstatnější a ptá se na ně nejvíce zákazníků. Odpověď na otázku „který je lepší?" máme vlastně každý sám v sobě. Pro každého se hodí jiný přístroj, protože na něj a na fotografování máme každý jiné nároky. Ideální je zastavit se na kterékoliv naší prodejně, kde si všechny fotoaparáty můžete vyzkoušet a rádi vám zde poradíme s výběrem.

 

Další informace na Megapixelu