Recenze Eizo ColorEdge CG279X

Boris Stojanov

Boris Stojanov • 24. 09. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Velmi jednoduchá a přesná kalibrace bez nutné znalosti zásad tvorby barevných profilů
 • Přednastavené barevné profily umožňují opravdový systém Plug&Work na jakémkoliv počítači se softwarem Color Navigator se zaručenou barevnou přesností
 • Homogenita obrazu v celé ploše
 • Barevná neutralita a uniformita na celé obrazovce
 • Ostrost a jemnost zobrazení
 • Žádné rušivé prvky a loga na přední straně
 • Moderní konektivita pro jakýkoliv zdroj signálu
 • Podpora nejmodernějších standardů
 • USB hub pro další periferie

Co se nám nelíbí

 • Pokud tyto parametry chcete v rozlišení 4K, musíte si zaplatit dvojnásobek za větší model
 • Staré vedení kabelů uprostřed tunelu umožňovalo menší změť drátů

Představení Eizo ColorEdge CG279X

Představení Eizo ColorEdge CG279X

Nový standard pro foto a video profesionály

Hned na začátku se sluší dodat jedno omezení, monitor není ve 4K rozlišení, takže profesionální video tvůrci pracující v tomto formátu musí sáhnout po modelu CG319X, který je na stejné úrovni, ovšem s plným 4K rozlišením. Naše rozlišení je pro dnešek klasických 2560 x 1440 obrazových bodů, jak jsme u 27“ monitorů zvyklí.

V době sepsání tohoto představení jsou na trhu tři velmi podobné modely, kdy se všechny vejdou do rozsahu 40 – 50 tis korun s daní. Je to předchůdce tohoto modelu s označením CG277-BK, aktuální verze pro fotografy CG2730, o které jsem psal pojednání zde: https://www.megapixel.cz/eizo-coloredge-cg2730/recenze a konečně nové cégéčko pro všechny tvůrce, které mám dnes na stole, model CG279X. Začneme tedy srovnáním s předchůdcem, modelem CG277-BK. Otázka je jednoduchá – má smysl upgrade?

Pokud vlastníte monitor CG277-BK je to pravděpodobně z toho důvodu, že potřebujete přesnou reprodukci barev a emulaci barevných prostorů RGB a CMYK. Anebo jste video tvůrce a potřebujete pracovat ve specifických barevných profilech. Má tedy pro vás smysl upgrade na model CG279X? Odpověď je jednoduchá – ano, má smysl upgradovat. Hlavním důvodem je nový sw Color Navigator 7, se kterým nové monitory spolupracují precizněji, než ty starší. On je rozdíl mezi prostým „ano“ a slovem „podporován“. Podporován totiž neznamená 100% využívající všech možností, ale může to v kritických případech znamenat pouhé „funguje“. Zde to není tolik markantní, ale rozdíly tu jsou patrné. Ten hlavní spočívá v možnosti mít u nového modelu 10 předvoleb barevného podání, kdežto jeho předchůdce jich zvládne o dva méně, takže osm. Navíc nový monitor více odpovídá novým standardům, takže má přednastaveny profily: BT.2020, BT.709, DCI, PQ DCI, PQ BT.2100, HLG BT.2100, Adobe RGB, sRGB, Calibration, a 1 volný režim pro uživatelské nastavení.

Dalším bodem může být v provozech s nepřetržitým nasazením spotřeba, kdy oba nové modely se přesunuly do energetické třídy B, zatímco původní model byl ve třídě C. Rozdíl v běžném příkonu je sice 43 vs 32W, ale pokud je monitorů několik a běží permanentně, je to o spotřebě i vydaném teple a může to být jeden z parametrů. Důležitější však bude konektivita nového modelu, která značně narostla ve prospěch uživatele.
Vstupní možnosti nového CG279X umožňují konektivitu USB Type-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (Deep Color, HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4) a na výstupu umožňuje USB hub 4 x type A (2 x USB 3.1 Gen 1 a 2 x USB 2.0). Jak vidno na fotografii není tedy problém elegantně připojit například čtečku karet, externí disk, nebo v případě nouze nabít telefon, či připojit jiné zařízení s potřebou napájeného zdroje. Novinkové USB-C pak umožňuje využití například MacBooku Pro jakožto zdroje signálu bez nutnosti zakoupení speciálního kabelu.

Z fyzických vlastností bych zmínil nové umístění integrované kalibrační sondy v horní liště. Sonda je ukryta v jakési vlnce hladkého designu a je jiná než u nižšího modelu CG2730. Jiná je i symetrie uložení panelu v rámečku, kde je oproti CG2730 horní lišta se sondou u modelu CG279X o pár mm vyšší. Stínítka jsou u obou modelů totožná, což ale s ohledem na standardní součást dodávky asi nehraje roli. Stejně jako fakt, že i kalibrační SW je pro řadu ColorEdge ke stažení zcela zdarma. Sluší se ale dodat, že vítanou změnou je balíček české lokalizace, kterou zajisté přivítá mnoho uživatelů a kterou vytvořilo české zastoupení společnosti EIZO. Druhou změnou krom fyzického rozdílu mezi generacemi jsou možnosti ergonomie nastavení. Otočení na výšku do režimu Pivot zůstalo stejné, ale rozšířily se možnosti naklopení na výšku. Nový monitor lze tedy sklopit o 5st dolů a naopak vyklopit o 35st nahoru. Při dlouhodobém sezení ve strnulé poloze je zajisté každý stupínek vítán.

Záruky jsou již dlouhá léta, možná již desetiletí stejné. Je to 5 let, nebo 30 000 h provozu, což odpovídá 8 h/denně. Servis samozřejmě zajišťuje česká centrála s certifikovaným střediskem, které nabízí například i nestandardní služby, jako je rekalibrace starších displejů CG. Máte-li tedy displej, který je již za záručním krytím, není nic ztraceno. Stačí se spojit se servisním střediskem a to vám za poplatek nastaví monitor do skvělé kondice. Pokud si přikoupíte nový panel, dá se počítat i se sjednocením obrazů na stejný obraz. U dvou nových totožných se o to samozřejmě postará Color Navigator, jak je vidět na našem obrázku. Monitor jsem připojil k našemu počítači Mac Pro, ke kterému je standardně připojen ještě starší předchůdce, model CG275W. Který shodou okolností prošel procesem rekalibrace, aby byl sjednocen s mým novým modelem CG2730. SW po načtení dat z monitoru CG279X okamžitě vyhodnotil situaci a na obrazovce zobrazil navrhované řešenínačtení dat z monitoru a jejich použití pro kalibraci. Color Navigator totiž od sedmé generace umožňuje číst a zapisovat informace z/do monitoru. V praxi to tedy znamená, že naměřený ICC profil se zapíše do systému počítače, a i do monitoru. Pokud tedy takový monitor připojíte k jinému hardwaru, stačí nainstalovat Color Navigator a pracujete okamžitě v totožném prostředí barev jako na svém počítači.

Jaký je rozdíl mezi CG279X a modelem CG2730? V konektivitě – chybí například USB-C konektor, v přednastavených Standardních barevných profilech, levnější model neumí emulaci CMYK prostředí, ani emulaci filmu pomocí 3D LUT s 10-bitovým protokolem. Rozdíl je i v barevné paletě, zatímco nižší model nabízí 278 mld. barev v hloubce 16bitů, vyšší modely nabízejí stejnou škálu, ovšem pod přísnějším dohledem dvou 3D tabulek 16bit/LUT. Podstatný rozdíl je však jak bylo zmíněno na začátku pro filmové tvůrce, neboť vyšší modely splňují a podporují standardy HDR gamy. Tato problematika je krásně popsána přímo na stránkách EIZO CZ https://www.eizo.cz/poznatky-z-praxe/vedomosti-o-monitorech/hdr-detailne-co-je-hdr/hdr-detailne-krivky-gama/.

Zbývá tedy ještě to nejdůležitější, jaký má nový monitor CG279X obraz? Úroveň WOW efektu záleží zejména na tom, z čeho na takový monitor přecházíte! Pokud se jedná o přechod z laciného a zastaralého zobrazovače, bude efekt až neuvěřitelný… Uchvátí vás majestátní přesnost zobrazení, kontrast, klidný obraz bez chvění a hlavně barevná uniformita. Pokud si zobrazíte šedou plochu, bude stejná uprostřed i ve všech rozích, žádné narůžovělé a zelené rohy, prostě kvalitní celoplošné zobrazení pro profesionály. Pokud jste se dodnes potýkali s nějakou barevností, nebo jste složitě kalibrovali pomocí externí kalibrační sondy, zažijete WOW absolutní. Prostě každé ráno v pondělí sednete k počítači a příjemná zpráva na displeji vás upozorní, že v noci, zatímco jste spali a nabírali síly, byla provedena kontrolní kalibrace vašeho displeje. Samozřejmě, pokud máte v noci z neděle na pondělí největší frmol, kalibrace proběhne po prvním vypnutí, pokud nebylo možné kalibrovat v přednastaveném čase. Anebo si můžete nastavit rytmus, jaký vám bude vyhovovat.

Pokud máte srovnání s předchozím modelem Eizo řady CG, oceníte zejména konektivitu, lepší obraz a lepší komfort v práci s barevným prostředím. Pokud ale půjdete o dvě generace, jako jsem to měl já po zakoupení modelu CG2730 domů, pak budete ve velkém WOW efektu. Naše stařičká, ale 100% funkční CG275W má ještě jiný druh podsvícení, takže obraz je o něco měkčí, než u nových modelů. Přitom si dodnes vzpomínám na WOW efekt, když jsem to starší CGčko postavil na stůl a připojil. Dnes jej zažívám denně a kvalita obrazu má nesmírný dopad na kvalitu mého pracovního prostředí.

Popis a parametry

Popis a parametry

Monitor CG279X se díky přednastaveným křivkám gama HLG a PQ výborně hodí pro nasazení v profesionální postprodukci videa a tiskové přípravě. Široké pokrytí barevného prostoru a 16bitová tabulka 3D Look Up Table zaručují u tohoto 27palcového monitoru nejpřesnější možné zobrazení.

Vynikající kvalita obrazu zaručuje ostré snímky

Model EIZO CG279X je součástí nové nabídky profesionálních fotografických monitorů řady ColorEdge. Jedná se o první 27“ monitor EIZO s podporou přehrávání HDR-videodat dle standardu BT.2100. Díky širokému barevnému rozsahu s pokrytím až 99% barevného standardu AdobeRGB (1998) a zaručující dokonce plné 100% pokrytí standardu sRGB IEC61966-2.1 nebo CMYKového prostoru ISO-coted.

Jedná se zároveň o monitor s vylepšeným integrovaném kalibračním senzorem již druhé generace, který zároveň dokáže plnit automatickou autokorekční funkci a monitor tak dlouhodobě udržovat bez zásahu obsluhy v nakalibrovaném stavu. Dlouhodobá stálost obrazových parametrů je navíc podpořena díky dalším integrovaným teplotním senzorům. Ve fotografickém modelu CG279X bylo také vůbec poprvé v řadě „CG“ implementováno nové moderní digitální video-rozhraní USB-TypeC. Došlo také v výraznému ztenčení konstrukce rámečku (zeštíhlení monitoru).

Integrovaný senzor

s dvojí funkcí pro snadnou kalibraci monitoru a automatickou rekalibraci (autokorekci) a udržování nastavených obrazových parametrů!

Nejnovější modely CG - ColorGraphics jsou vybaveny integrovaným kalibračním senzorem pro jejich snadnou a rychlou kalibraci. Zároveň lze pomocí téhož senzoru monitor snadno pravidelně a plně automaticky rekalibrovat a udržovat tak jeho stav od poslední prováděné kalibrace.fotografie-zabudovany-merici-pristroj-eizo-0f

Model CG279X řady ColorEdge je vybaven vylepšeným integrovaným kalibračním senzorem již druhé generace s vysokou stabilitou (= malé odchylky v čase), což je důležité pro automatické rekalibrování monitoru a automatickou opravu jeho nastavených obrazových parametrů (jas a bílý bod obrazu). Pomocí kalibračního programu EIZO ColorNavigator je možné tento senzor aktivovat a naprogramovat tak, aby pravidelně vždy po určité době provozu měřil a případně korigoval obrazové parametry monitoru nastavené při jeho poslední kalibraci.

Korelace (=sladění) interního senzoru dle externí kalibrační sondy:

Software EIZO ColorNavigator umožňuje korekci interního senzoru dle výsledků naměřených externím kalibračním senzorem. Interní senzor se pak chová (=měří stejně), jako vzorový externí senzor a uživatel jej může ponechat schovaný v šuplíku a pro následné kalibrace se spolehnout plně pouze na integrovaný kalibrační senzor. Korelace se využívá pro snadnou a rychlou kalibraci továrně nastavené integrované kalibrační sondy v případě, že integrovaná sonda přestane díky svému stárnutí měřit správně.

Široký barevný rozsah s pokrytím až 80% barevného standardu REC2020 a 99% Adobe RGB!

Téměř 100% pokrytí standardu AdobeRGB zaručuje, že RAW-data fotoaparátu zkonvertovaná do barevného prostoru RGB dle standardu AdobeRGB, popř. data pořízená fotoaparátem přímo v tomto barevném standardu, budou na monitoru vždy správně reprodukována, takže nebude docházet k barevnému posunu v okrajových částech barevného rozsahu monitoru).

Široký barevný rozsah navíc pokrývá celý standard ISO-coated a US web-coated užívaný při barevné reprodukci tiskových CMYK dat.
Díky vysokému pokrytí barevného rozsahu dle standardu REC2020 bylo možné rovněž implementovat podporu HDR-videodat dle log-křivek PQ (DCI a BT.2100) a HLG (BT.2100).

Kompatibilita s křivkami gama HDR

Tónové křivky HLG a PQ monitoru CG279X splňují příslušné normy pro zobrazování a zpracování obsahu v HDR (High Dynamic Range). Díky optimalizovaným křivkám gama je obraz přirozenější a bližší lidskému vnímání. Produkční a postprodukční profesionálové se při editacích a colour gradingu mohou spolehnout na podání tónových křivek HDR.

Široký gamut – ideální pro snímky RAW a pro tisk

Monitor se širokým barevným rozsahem (Wide Gamut) spolehlivě reprodukuje 98 % barev standardu DCI P3 používaného v produkci pro digitální kina a je kompatibilní i s normou Rec. 2020.

Obrazovka CG279X navíc pokrývá 99 % barevného prostoru Adobe RGB. Po převedení snímků pořízených ve formátu RAW do barevného prostoru Adobe RGB je bude monitor zobrazovat naprosto věrně. I pro tisk skýtá monitor EIZO řadu významných předností: Pokrývá téměř celý barevný prostor CMYK (například ISO Coated a U.S. Web Coated). Přímo na obrazovce předem vidíte vzhled budoucího výtisku, tudíž si můžete odpustit zkušební tisky.

True Black: excelentní reprodukce tmavých tónů

V souladu se standardem DCI (Digital Cinema Initiatives) nabízí model CG279X vyšší statický kontrastní poměr (až 1300:1), tak aby byl schopen reprodukovat i velmi tmavé odstíny při velmi nízkém okolním osvětlení - např. pouze několika lux (= ve tmě při zhasnutém osvětlení). Zároveň byla u modelu CG279X použita speciální povrchová úprava obrazovky přidáním tzv. „retardačního“ filmu, který výrazně snižuje tzv. „glow effect“ (= zbarvování tmavých neutrálních tónů) a zároveň se stará o to, aby tmavé tóny při bočních pohledech na obrazovku zůstávaly zachovány stále stejně tmavé a „nezesvětlaly“ (= „nezešedly“).

fotografie-eizo-true-black-87fotografie-eizo-false-black-81

Monitor Eizo / Běžný monitor

Další příjemnou vlastností nové povrchové vrstvy je prakticky nulový třpyt na jednolitých barevných plochách, které tak působí naprosto dokonalým klidným a čistým dojmem.

Přesné podání barev díky trojrozměrné tabulce LUT s vysokým rozlišením

Trojrozměrná tabulka LUT zajišťuje vůbec nejpřesnější přiřazování odstínů a maximálně přesnou reprodukci barev, která je zřetelně patrná i na šedém klínu. U jednotlivých LCD panelů se vzájemně odlišují poměry mezi jasem a mísením (sčítáním) červené, zelené a modré barvy pro daný obrazový signál. To je možné určit a upravovat pouze s pomocí speciálních měřicích přístrojů. Při výrobě proto EIZO nastavuje tónové křivky a barvy u každého monitoru řady CG zvlášť. Tím je v celém rozsahu šedi dosažena stálá barevná teplota. Účinek: Barevné podání je tak u každého monitoru CG279X naprosto shodné, přesné a spolehlivé.fotografie-trojrozmerna-tabulka-lut-43

10bitová hloubka barev: miliarda barev v nejjemnějším odstupňování

Díky 10bitové reprodukci barev na základě 16bitové tabulky LUT můžete využívat ohromné barevné spektrum. To vám umožňují rychlá rozhraní DisplayPort a HDMI v kombinaci se systémem řízení obnovovací frekvence. V každém momentu máte k dispozici miliardu barev. To je 64krát více než u 8bitové reprodukce. Odstupňování barev je jemnější a rozdíly sousedních barev jsou menší. V rámci postprodukce oceníte vyšší počet stupňů šedé. Je-li aktivní 10bitový rozsah odstínů šedé, zobrazuje se o 6 až 14 % více stupňů šedé.fotografie-hloubka-barev-eizo-c5

Podpora 30 bitového přenosu fotografických dat!

Fotografické Raw-formáty pracují typicky se 14bitovou přesností a po jejich převodu do 16bitových fotografických RGB-formátů TIFF, PNG a dalších je možné je pak dále upravit do 10bitového formátu (3x 10 bit RGB) a poslat je pomocí grafické karty na vstup monitoru. Pokud monitor dokáže zpracovávat data s 10bitovou barevnou hloubkou, pak dokáže zobrazit velmi jemné a hladké přechody i v případě fotografických dat s velkým barevným rozsahem (např. standard Adobe RGB nebo ProPhoto RGB).

Předvolby barevných prostorů pro produkci filmů a videa

Předvolby pro barevné prostory DCI P3, Rec. 709 a Rec. 2020 jsou přesně továrně zkalibrovány a zaručují práci se správnými křivkami gama. Kromě toho jsou továrně přednastaveny i barevné režimy PQ (DCI a Rec. 2100) a HLG (Rec. 2100) pro reprodukci materiálů HDR. Barevné režimy lze pohodlně přepínat stisknutím tlačítka na monitoru a v případě potřeby je možné provést jejich novou kalibraci programem ColorNavigator.

Rychlá obsluha – i v tmavé místnosti

Obsluha je snadná a přehledná. Funkce Button Guide, která zvyšuje přehlednost obslužných prvků zobrazujících se na obrazovce, vám v ovládacím poli okamžitě ukáže příslušnou funkci tlačítka. Díky osvětleným tlačítkům lze monitor obsluhovat i ve tmě. To vám pomůže zejména na tmavších postprodukčních pracovištích. 

Homogenní obraz díky automatické korekci jasových a barevných odchylek jednotlivých pixelů = DUE

(Digital Uniformity Equalizer)

Odchylky jasu a chromatičnosti jednotlivých obrazových bodů způsobují tzv. „nehomogenitu“ obrazu, která se navíc mění podle okolní teploty a nastaveného jasu a bílého bodu monitoru. Důsledkem je různé barevné podání zobrazovaných fotografií umístěných v různých částech obrazové plochy. Tento „nešvar“ definitivně řeší EIZEM patentovaná technologie elektronické korekce jasových a barevných odchylek jednotlivých pixelů, která je optimalizována pro právě nastavený jas a bílý bod monitoru a pro kterou EIZO používá název technologie DUE = Digital Uniformity Equalizer.

Nový vylepšený obvod DUE navíc řeší homogenitu obrazovky nejen nezávislou na nastaveném jasu monitoru, ale rovněž na nastavené barevné teplotě bílého bodu!

Luminance Warning

Funkce Luminance Warning umožňuje vyznačit oblasti, jejichž jas v režimu PQ překročí určitou mez (300, 500, 1000 nebo 4000 cd/m²). Tyto oblasti se vyznačí volitelně žlutou nebo purpurovou barvou.eizo-cg3145-luminance-warning-6e

Gamut Warning

Výstraha barevného rozsahu funguje ve dvou režimech: Obrazový obsah Rec. 2020, který nelze zobrazit v barevném prostoru Rec. 709, se zobrazí v odstínech šedi. Alternativně se v režimu Rec. 709 Clipping Modus může simulovat, jak by se materiál Rec. 2020 zobrazil na přístrojích HDTV.cg319x-gamut-warning-4b

Profesionální kalibrace = nový ColorNavigator 7:

Nový kalibrační software – ColorNavigator 7 – který je doporučovaný pro kalibraci nového modelu CG279X v sobě sdružuje vlastnosti a možnosti doposud nabízených kalibračních softwarů ColorNavigator 6.x (doporučovaný pro kalibrace monitorů v případě simulace tiskových dat) a ColorNavigator NX (doporučovaný pro kalibrace monitorů dle zvoleného fotografického nebo video-standardu).


Kalibrační software ColorNavigator 7 zároveň poprvé v historii dává uživateli na výběr, zda bude pro kalibraci monitoru využívat kalibrační sondu (režim „advanced“) nebo zda monitor přenastaví (nakalibruje) bez následné kontroly kalibrační sondou a tedy BEZ kalibrační sondy (režim „standard“).

Další významnou novinkou nového kalibračního softwaru ColorNavigator 7 je neustálá kontrola právě zvoleného video-režimu, kdy při změně videorežimu dochází AUTOMATICKY také k nastavení tomu odpovídajícího barevného ICC-profilu monitoru ve správě barev operačního systému, tak aby jej mohly používat aplikace, které pro korektní barevnou reprodukci videodat potřebují znát aktuální barevný ICC-profil monitoru (např. Adobe PS/LR, ZONER PFX, XnView, Chrome, Firefox, atd…).

Tím se tento nástroj stává velmi praktickým a nepostradatelným pomocníkem nejen pro profesionály, ale zejména pro amatéry, kteří se ColorManagementem aplikací a kalibrací monitorů teprve seznamují a nemají s ním dosud žádné praktické zkušenosti.
S ColorNavigatorem 7 dokáže správně nastavit monitor pro své aplikace i začátečník!

Další využití kalibračního softwaru ColorNavigator 7 je ve spolupráci se softwarem ColorNavigator Network, který umožňuje pomocí webového rozhraní dálkovou správu a kalibraci monitorů řady „CG“ (tedy monitorů s vestavěným kalibračním senzorem).

Jeden monitor, více rozhraní

Model CG279X je jako první model řady „CG“ nově vybaven také novým digitáním rozhraním USB-TypeC, který umožňuje najednou přenášet videodata, řídící data a navíc přitom ještě případně napájet připojený notebook. V případě použití rozhraní USB-TypeC pro připojení k notebooku tak odpadá připojování monitoru pomocí USB-kabelu (ten je již automaticky obsažen v dodávaném kabelu USB-TypeC/USB-TypeC.

Další možností je připojit monitor pomocí videoportu DP (DisplayPort), který je navíc vybaven další podpůrnou vstupní elektronikou pro zpracování jak 8 bitových, tak i 10-bitových vstupních videosignálů z moderních grafických karet.

video-6c
Model CG279X podporuje vstupní videosignály s 10-bit nebo dokonce 12bit hloubkou také na svém HDMI-portu (viz. specifikace HDMI 1.3b). Monitor je tak schopen zobrazit najednou až 1 mld. Barevných odstínů a přechody mezi velmi blízkými barevnými odstíny je možné tak zobrazit daleko jemněji a přesněji, než kdykoliv předtím!
Pro připojování k externím video-zařízením je důležitá podpora obrazové frekvence v širokém rozmezí od 23.75Hz – 61Hz na všech svých video-vstupech (DP, DVI-D a HDMI). Podporuje tedy standardní obrazové frekvence: 24Hz, 25Hz, 50Hz a 60Hz.
Externí zdroje videosignálu (kamery, BD-přehrávače, atd.) často také generují svá videodata ve formátu YCbCr (a tedy nikoliv RGB, jako grafické karty PC).

Všechny modely EIZO řady CS, CX a CG podporují barevnou reprodukci jak formátu RGB, tak i YCbCr se vzorkováním 4:4:4, 4:2:2 a 4:2:0 s 8, 10 a 12-bit barevnou hloubkou!

Model CG279X podporuje též navíc formát dat XYZ používaný pro reprodukci videodat v digitálních kinech. Na monitoru CG279X lze tak přímo ve standardu DCI simulovat data, jak budou reprodukována na filmovém plátně v kině s digitálním projektorem.

Profesionální hardwarová kalibrace

Kvalitní zpracování obrazových dat se daří pouze na dobře kalibrovaných monitorech. Běžná softwarová kalibrace je časově náročná a předpokládá odborné znalosti. Monitor CG279X se dodává společně se softwarovým nástrojem pro hardwarovou kalibraci ColorNavigator 6. Program ColorNavigator umožňuje rychlou, jednoduchou a barevně přesnou kalibraci: Kalibrační data se uloží přímo do tabulky LUT v elektronice monitoru a zde se k nim bude přistupovat. Určují veškeré nezbytné složky, tj. bílý bod, křivku gama, jas a tónovou křivku. Kalibrace probíhá zcela automaticky na základě továrního seřízení a dosahuje proto jedinečné přesnosti a rychlosti. Mohou ji provádět v málo krocích i uživatelé bez hlubších odborných znalostí. Protože kalibraci zajišťuje hardware monitoru, probíhá beze ztrát a nezávisle na počítači a grafické kartě. Monitor CG279X dokonale zapadne do vašeho stávajícího systému.

Přesná reprodukce barev – již z výroby

U jednotlivých LCD panelů se vzájemně odlišují vztahy mezi jasem, skládáním červené, zelené a modré barvy a obrazovým signálem. To je možné určit a upravovat pouze s pomocí speciálních měřicích přístrojů. Proto společnost EIZO nastavuje monitor CG279X a jeho barvy a tónovou křivku již během výroby s použitím jemné mřížky opěrných bodů pro každou ze základních barev. 

Tím jsou zaručeny minimální výrobní odchylky mezi jednotlivými vyrobenými kusy a tedy snadná použitelnost tzv. „generických“ (=továrních průměrovaných) barevných profilů jednotlivých modelů.

foto-factory-adjustment-2f

EIZO-ASIC (Application Specific Integrated Circuit)

Všechny modely nejvyšší řady EIZO ColorEdge (CS/CX a CG) jsou vybaveny speciálními obrazovými procesory EIZO, v jejichž dlouhodobém a pečlivém vývoji je „ukryto“ tajemství precizní barevné/černobílé reprodukce výsledného obrazu, která je schopná rozlišit i velmi blízké barevné odstíny. Speciální matematické algoritmny řeší pomocí EIZEM vyvinutých procesorů pracujících s vysokou přesností (16-bit LUT tabulky pro korekci obrazových dat) přenos barevného obrazu od jeho vstupní části (3x8-bit, 3x 10-bit nebo 3x12-bit video signál) až po jeho výstup na LCD-panel.

 

Vynikající ergonomie

S novým stojanem je možná snadná manipulace s 27“ panelem za každých okolností a pro každého uživatele. Stojan podporuje výškové nastavení v rozmezí 26-181 mm (tedy rozmezí až 155 mm), dále natáčení o 344°, naklápění až o 35° a nakonec také ještě rotaci panelu o 90° - tedy otočení panelu do polohy “na výšku“ (funkce pivot) např. pro pohodlné prohlížení „dlouhých“ webových stránek. 

Vhodný pro obrazovkové korektury Softproof

Monitor EIZO CG279X splňuje přísné požadavky na obrazovkové tiskové korektury ve smyslu normy ISO/CD 12646. K tomuto závěru došlo německé profesní sdružení Fogra Forschungsgesellschaft Druck, které monitor testovalo. Model CG279X proto obdržel záruční pečeť „FograCert Softproof Monitor“. Pracujete tak o otestovaným barevně věrným monitorem.

Stínítko ochraňující před oslněním

Stínítko snižuje výskyt optických odrazů a jas obrazovky, a šetří tak váš zrak. Lze je snadno nasazovat a zmenšuje přístup světla shora a ze stran.

Zero Pixel Policy – nulová tolerance vadných obrazových bodů

Model CG279X zaručuje bezvadnou obrazovku s NULOVÝM počtem vadných obrazových bodů až do úrovně jejich jednotlivých barevných (RGB) částí (tzv. sub-pixelů).
Záruku na nulový počet vadných pixelů a sub-pixelů je možné uplatnit do 6 měsíců od data pořízení nového monitoru.

Na model CG279X je standardně (bez příplatků) poskytována prodloužená záruka 60 měsíců nebo 30 tisíc hodin provozu (co nastane dříve), což umožňuje spolehlivý provoz až pro zatížení 16 hodin denně!

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 638 × 416-571 × 264
Hmotnost 10000 g

Ostatní

Číslo produktu CG279X
Značka Eizo

Monitor

Použití Fotografie (profesionálové), Video, Grafika a design, USB-C, Fotografie (nadšenci)
Úhlopříčka displeje 27 "
Maximální rozlišení 2560 × 1440 px (QHD)
Typ displeje AHVA IPS
Barevná hloubka 10bit (1,07 mld. barev)
Podporované barevné rozsahy sRGB, AdobeRGB, DCI P3, Rec. 709, Rec. 2020, SMPTE-C
Barevné rozsahy AdobeRGB (>99%), ISO Coated V2 (99%), sRGB (100%), Rec709 (100 %), EBU (100 %), SMPTE-C (100 %), DCI P3 (>98%)
3D LUT 16bit
Jas 350 cd/m²
Kontrast 1300:1
Povrch displeje matný
Video vstupy DVI, HDMI, DisplayPort, USB-C
Kalibrace hardwarová
USB hub USB 3.0 (3.1 Gen1)
Poměr stran 16:9
Odezva 13 ms
Obnovovací frekvence 60 Hz
Výbava monitoru Nastavitelná výška, Pivot, Uchycení na zeď (VESA), Stínítko (v balení), Flicker Free, Low Blue Light
Příkon (obvyklý) 32 W

Zobrazit popis a parametry