Recenze Eizo ColorEdge CS2730

Zpět na detail

Martin Hájek

Recenzoval:
Martin Hájek Další recenze

Eizo ColorEdge CS2730 máme Dostupnost: na dotaz za 27 190 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • design
  • kalibrace
  • nízká spotřeba
  • flexibilní stojan
  • rychlé otočení o 90°
  • vynikající zobrazení
  • rozměry a hmotnost
  • rozšířený barevný gamut
  • podsvícený panel ovládání

Co se nám nelíbí

  • stínítko není součástí balení

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Eizo ColorEdge CS2730 od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Nahoru

Představení Eizo ColorEdge CS2730

Výkonný a skvěle vybavený model EIZO řady ColorEdge s úhlopříčkou 27-palců, rozšířeným barevným gamutem a funkcemi pokročilé správy barev (CMS). Model, směřující do řad kreativních uživatelů z oblasti fotografie, grafického designu a postprodukce videa. Vedle běžných 24” LCD s rozlišením Full HD (1920 × 1200 bodů) nabídne CS2730 rozlišení 2K (WQHD: 2560 × 1440 bodů), což v praxi znamená až o 60 % více obrazových informací. Tedy podstatně více detailů resp. větší pracovní plocha. EIZO ColorEdge CS2730 nabízí vše, co potřebujete k profesionálnímu zpracování obrazových dat. Výrobce se netají tím, že zásadní význam pro vysokou obrazovou kvalitu má použitá elektronika a zpracování signálu. Zde vyniká CS2730 svým mikroprocesorem, vyvinutým speciálně pro dokonalou reprodukci barev a přesnou kalibraci. 

 

Popis panelu CS2730

Model CS2730 je osazen panelem IPS s rozšířeným barevným gamutem (Wide) a s poměrem stran 16:9. Kontrastní poměr činí 1000:1 a maximální jas dosahuje hodnot až 400 cd/m2. Barevné pokrytí panelu obsáhne 99 % barevného prostoru Adobe RGB (1998). Díky podpory 16-bit zpracování (Look-Up-Table / LUT) monitor nabídne velice přesné podání barev a barevnou hloubku bez rušivých artefaktů (pruhy a obrysy na rozhraní barevných tónů). Pozorovací úhel je 178° a barevné odstíny i kontrasty jsou v celém zorném poli uživatele stabilní. Model CS2730 disponuje mikročipem (ASIC, Application-Specific Integrated Circuit), který zajistí přesnou, jednotnou a konstantní reprodukci barev. Velkou devízou EIZO panelů obecně je také fakt, že každý EIZO ColorEdge je přímo v továrně přesně barevně odladěn, včetně důkladné kalibrace.

Design CS2730

Monitor je opatřen prostorově úsporným, tenkým rámečkem. Ten je nyní po celém obvodu panelu stejně široký. Ve srovnání s předchozími modely je v průměru asi o 46% užší. Též hloubka panelu čítá o celých 30% méně. Nově zde výrobce přidal elektrostatická dotyková ovládací tlačítka - integrovaná v pravé spodní části rámečku. Nikde nepřekáží, neruší celkově příjemný dojem a minimalistický design. Ovládání je navíc vybaveno praktickou světelnou nápovědou, což umožňuje pohodlné ovládání funkcí monitoru v jakémkoli prostředí. EIZO CS2730 disponuje flexibilním stojanem FlexStand, umožňující otáčení, naklápění a také přetočení monitoru o 90° (formát na výšku nebo na šířku). Nastavení výšky má rozsah přibližně 16 cm. 

Konektivita a připojení

Monitor je vybaven vstupy DVI-D, HDMI a DisplayPort. K dispozici je rovněž rozbočovač USB 3.0 s dvojicí konektorů pro upstream (připojení dvou PC) a třemi konektory pro downstream. Jeden z nich je navíc dimenzován pro nabíjení externích USB zařízení. Vstupy Display Port, HDMI a DVI-D umožňují současné připojení až tří počítačů. Přepínání je buď automatické nebo manuální. Díky vstupům HDMI a Display Port můžete signály HDMI z kamer o vysokém rozlišení zobrazit na monitoru přímo bez dalších zařízení. Integrovaný rozbočovač USB umožňuje připojení periferních zařízení (klávesnici a myš možno zapojit přímo do monitoru na stole). Pro oblast videoprodukce nabízí monitor běžná rozlišení a obnovovací frekvence. Zpracovávané signály HDMI (YUV a RGB) mohou mít obnovovací frekvenci od 24 do 60 Hz. EIZO CS2730 se tak dobře uplatní jak v profesionální fotografické postprodukci, tak ale třeba i ve filmových střižnách.

Konektivita EIZO CS2730 (spodní panel): DVI-D, HDMI, Display-Port a USB SS 3.0
 

Konektivita EIZO CS2730 (boční panel): 3× USB port

Výbava a funkce CS2730

Součástí monitoru je kalibrační software EIZO ColorNavigator, umožňující pohodlnou integraci do větších systémů správy barev. Uživatel tak má vždy na výběr, nechá-li kalibraci čistě na automatice nebo bude do celého procesu vstupovat a mít správu barev (CMS) plně pod kontrolou. Což lze jen doporučit ale pouze pokročilým uživatelům, kteří vědí co dělají. Technologie True Black zajistí vynikající kontrastní poměr a velkou hloubku obrazu. A to i při slabém osvětlení a ostrých pozorovacích úhlech. Bohužel, stínítko obrazovky není součástí balení (to je standardně dodáváno k vyššímu modellu CG2730), nicméně lze jej dokoupit samostatně. 

Srovnání velikostí:
EIZO CS2730 27" (vpravo) vs můj domácí EIZO řady CG 24" (vlevo) vs notebook 15" (vlevo dole) a notebook 10" (vpravo dole).
Vcelku rozdíl, že?    

Ovládání

Zahrnuje 7 základních tlačítek - zleva doprava: přepínání vstupů (DVI, Display Port, HDMI), režim zobrazení / barevné prostory (sRGB, Adobe RGB a 4 uživatelské módy), návrat, nastavení jasu (+/-), menu a on/off. Zde musím pochválit vynikající ovládání, které je přehledné, jednoduché a okamžitě, přesně reaguje. Zatímco u ostatních LCD jsem se vždycky víceméně trápil, zde to je super, navíc s perfektní odezvou. Monitor vlastně nemá tlačítka, jen dotykové ovládání - navíc podsvícené - což oceníte, budete-li potřebovat něco nastavit po tmě. Další plus vidím v možnosti okamžitého nastavení jasu. To se zde pohybuje v rozmezí 40 až 400 cd/m2 s tím, že rozumné pracovní hodnoty jsou max 350 cd/m2. Lze nastavit i více (350-400 cd/m2) ale už je zde fialově signalizováno, že to není zcela vhodné. V menu nastavení (druhé tlačítko zprava) se ve spodním rohu LCD rozbalí nabídka menu, kde lze volit: Barvy (režim, jas, teplota, gamma, barevný prostor, pokročilé nastavení a reset), Volby kalibrace (Provést, nastavení, standardní režim a naplánování kalibrace), Signal (porty), Preference, Jazyk a Informace.  

Otočení panelu EIZO CS2730 o 90° 

EIZO CS2730 v praxi

EIZO je přesně ten typ produktu, kde uživatel nemusí dodatečně řešit nastavení, kompatibilitu, periferie, kalibraci a další. Vše zvládnete ve čtyřech jednoduchých krocích. Prostě monitor vybalíte z krabice (1), přicvaknete stojan a postavíte na stůl (2), připojíte síťový kabel (3), propojíte s počítačem a pustíte (4). To je vše. Monitor se automaticky spáruje s PC a ihned jej můžete používat. Již v továrním nastavení je monitor dobře nastaven. Můj testovací kus jsem si manuálně přenastavil (inu zvyk je železná košile): kontrast 60%, jas 120 cd/m2, bílý bod 6500 K. Nicméně výchozí hodnoty v podstatě odpovídaly daným parametrům. 

Nastavení základních parametrů monitoru: režim, jas, bílý bod, gama a barevný prostor 
  

Úhlopříčka 27” (68,6cm) je optimální velikost jak pro úpravy fotografií, tak pro sledování/střih filmů. Pro kancelářskou práci je CS2730 už dost velký ale ani nepočítám, že by si někdo pořizoval tento typ panelu primárně pro práci se soubory řady Office. EIZO CS2730 zobrazuje výborně světlé i tmavé odstíny, stejně jako jemné pastelové přechody - typické například pro pleťovku či nebeskou modř. U výrazně tmavých barevných tónů zůstanou zachovány všechny barevné odstíny i kresba. Co mě také mile překvapilo, že monitor v podstatě vůbec “netopí” - vzhledem k tomu, že běžel celý den (12 hodin v kuse). V porovnáním s mým (starším) domácím monitorem EIZO řady CG Wide - který je tak trochu malý přímotop - byla novinka CS2730 jen opravdu nepatrně ohřátá. Je tedy zde výborně ošetřeno jak chlazení tak i úsporný provoz monitoru.   

Porovnání velikosti panelu s úhlopříčkou 27" vs malý (cestovní) notebook s rozměrem 10".  
  

Barvy zůstávající stabilní i při změně pozorovacího úhlu. Tomu výrazně napomáhá zpracování signálu a elektronika. EIZO CS2730 je vybaven mikroprocesorem ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), který má za úkol zobrazit přesnou reprodukci barev. Display Port a HDMI vstupy spolu se systémem Frame Rate Control (FRC) umožňují reprodukci videosignálu s těmi nejjemnější barevnými přechody. Předpokladem je zde samozřejmě odpovídající podpora 10-bit zobrazení u použitého softwaru a grafické karty.

Barevné režimy EIZO CS2730 zahrnující Adobe RGB, sRGB a uživatelské módy 
  

Rozšířený barevný prostor reprodukující 99 % Adobe RGB (1998) doceníte zejména při práci s nekomprimovanými obrazovými daty - typicky s fotografiemi ve formátu RAW nebo TIFF. Zpracováním to začíná a tiskem končí. EIZO CS2730 pokrývá skoro celý barevný prostor CMYK (například ISO Coated a U.S. Web Coated). Navíc v kombinaci s náhledovými SW moduly - například Adobe Photoshopu - můžete přímo na obrazovce kontrolovat přesný náhled budoucího výtisku. Funkce DUE (Digital Uniformity Equalizer) zaručuje minimální odchylky jasu a barevnosti jednotlivých obrazových bodů na celé ploše obrazové plochy. DUE se stará o barevnou jednotnost a rovnoměrné rozložení jasu. Volitelná priorita DUE ponechává na rozhodnutí uživatele, zda se má ovládání obrazovky podřídit požadavku na dosažení co nejvyšší homogenity obrazu nebo maximálního jasu.

Na zadní straně EIZO CS2730 je stylově řešený (a důmyslně skrytý) držák pro přenášení monitoru 

Závěrem

EIZO CS2730 je vynikajícím monitorem s širokým barevným gamutem, jemnými přechody a intuitivním, příjemným ovládáním. Současně je velmi univerzálním řešením, které je výborně odladěné pro okamžité použití. Stejně tak si jej však můžete uzpůsobit plně k obrazu svému. Monitor míří na všechny uživatele - fotografy, grafiky, filmaře - kteří požadují zcela přesné barevné zobrazení. Odstupňování nejjemnějších barevných odstínů splní vysoké požadavky v oblasti zpracování obrazu. EIZO důsledně hlídá kvalitu výroby a sleduje každý panel od začátku až do konce s tím, že každý kus je před expedicí důkladně prozkoušen a nastaven. Navíc, výrobce dodává své panely standardně s 5-letou zárukou. 

Nahoru

Megapixel videorecenze Eizo ColorEdge CS2730

Nahoru

Parametry

Obecné
České menu: Ne
Nadstandardní záruka: 5 let
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 638 × 559 × 245
Hmotnost: 8900 g
 
Ostatní
Značka: Eizo
 
Monitor
Použití: Fotografie (profesionálové), Video, Grafika a design, Fotografie (nadšenci)
Úhlopříčka displeje: 27 "
Maximální rozlišení: 2560 × 1440 px (QHD)
Typ displeje: IPS
Barevná hloubka: 10bit (1,07 mld. barev)
Podporované barevné rozsahy: sRGB, AdobeRGB
Barevné rozsahy: 100% sRGB, >99% Adobe RGB, 94% DCI-P3
3D LUT: 16bit
Jas: 350 cd/m²
Kontrast: 1000:1
Povrch displeje: matný
Video vstupy: DVI, HDMI, DisplayPort
Kalibrace: hardwarová, kalibrační software
USB hub: USB 3.0 (3.1 Gen1)
Poměr stran: 16:9
Odezva: 10 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Výbava monitoru: Nastavitelná výška, Pivot, Uchycení na zeď (VESA), Stínítko (volitelné), Flicker Free
Příkon (obvyklý): 44 W

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Eizo ColorEdge CS2730

Eizo ColorEdge CS2730 Eizo ColorEdge CS2730 máme Dostupnost: na dotaz za 27 190 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím