Stěhujeme prodejnu v Ostravě. Od 21. 9. nás najdete na nové adrese 28. října 960/178, Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky, 709 00.

Recenze Eizo ColorEdge CS2740

Zpět na detail

Boris Stojanov

Recenzoval:
Boris Stojanov Další recenze

Eizo ColorEdge CS2740 máme Skladem 2 ks za 36 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Perfektní obraz 4K za dostupnou cenu
 • Rozsáhlé možnosti konektivity, integrovaný HUB, možnost napájení notebooku přes USB-C
 • Možnost připojit „jedním kabelem“ včetně periferií
 • Uniformita a homogenita obrazu na nejvyšší úrovni
 • 4K rozlišení pro foto, video a další tvůrce
 • 99 % pokrytí Adobe RGB
 • Přednastavená kalibrace bez nutnosti zásahu, stačí vybalit a zapojit
 • Možnost nastavení a uložení vlastních profilů pomocí sw Color Navigator 7
 • V případě potřeby – například rekalibrace po několika letech používáních, vám pomůže český servis v sídle společnosti v Praze!

Co se nám nelíbí

 • Kalibrační sondu budete časem možná potřebovat, bude jí nutno dokoupit

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Eizo ColorEdge CS2740 od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Nahoru

Představení Eizo ColorEdge CS2740

Společnost EIZO nebyla a není zrovna typem výrobce „novinka za každou cenu“, o čemž do dnešního dne svědčil fakt, že ve 4K segmentu existovaly pouze ultra drahé, dokonalé, nebo naopak kancelářské, levné 4K monitory s menším důrazem na přesnost barev. Trh má ale vždy velký vliv a zákazníci volali po standardním grafickém monitoru za rozumné peníze. Ten okamžik právě nastal.

Musel jsem si hodně uklidit na stole. Ne, že bych čekal nějakou komisi s hodnocením domácího pořádku, ale dostal jsem z českého zastoupení EIZO nabídku, která se neodmítá. Moji pracovní plochu, které kraluje již rok fantastický model CG2730, jsem rozšířil na pár dní o novinkový model CS2740, který bude ohlášen až 12. března! Jelikož jsem v té době zakoupil v Megapixelu i nový „kapesní“ počítač Mac Mini s parádním výkonem, přišlo mi to dvojnásob vhod. Alespoň si natvrdo vyzkouším, jestli ta jedna integrovaná grafická karta na čipu je opravdu takový problém proti dvěma kartám, které má můj MacBook Pro 15“ z roku 2013, jež s velkou radostí podědila moje žena.
 

První kroky

Kdybych byl skromný a dal si na stůl prostě jeden monitor, mohlo mi být lépe… Ale ruku na srdce, vy byste to udělali? Tak vidíte! Takže proto ten úklid a samozřejmě problém první – kabeláž. Zatímco můj starý MacBook Pro měl konektory 2x USB 3, HDMI a 2x Thunderbolt 2/Mini Display port, novoučký Mini má 4x USB-C/Thunderbolt 3, 2x USB 3 a HDMI. Sluchátka mají oba, ale ty k obrazu nepotřebujeme.

Moje domácnost tedy oplývá Thunderbolt 2 kabely, které jaksi není kam strčit. Ale USB-C je u nás nováčkem. Jelikož jsem chtěl mít alespoň pár dní pocit velkého luxusu a zapojit si oba monitory zároveň, musel jsem sehnat „něco“. Ale to „něco“, může být cokoliv. Takže USB-C kabel může mít asi 4 rozdílné parametry, které nevyhovují všemu. Od nejnuznějšího, se kterým lze nabít telefon, přes jednoduchý datový kabel, rychlý datový kabel, co umí i video, až po nevím-jak drahý, který umí všechno.

Začíná bojovka, jelikož byl tento monitor předprodukční, neměl originální sadu kabelů. Hrál jsem ji asi tři hodiny a pak si raději koupil redukci USB-C na Mini Display port za pár stovek. Protože kabel Mini Display port na Display port mám doma. Ale v zápětí dorazil i druhý monitor do testu – novinkový CS2731 a ten měl samozřejmě ve výbavě i USB-C kabel se správnými parametry.

Jak je to s konektivitou?

Nové EIZO CS2740 nabízí následující konektivitu: HDMI, Display Port, USB-C, USB 3 Typ B, 2x USB 2 a konečně 2x USB 3.1 na levé straně displeje. K čemu všemu to lze využít?

HDMI – pro plné 4K rozlišení s 10bit barevnou hloubkou a 1.07 miliardy barev.
Display Port – pro plné 4K rozlišení s 10bit barevnou hloubkou a 1.07 miliardy barev.
USB-C – pro plné 4K rozlišení s 10bit barevnou hloubkou a 1.07 miliardy barev (pokud připojíte do konektoru USB-C/Thunderbolt 3) + napájení například MacBooku Pro (do 60W).
USB 3 Typ B – připojení pomocí dodávaného kabelu s USB 3 Typ-A konektorem pro komunikaci sw Color Navigator a rozšíření portů, kabel je ve standardu USB 3.1 a je samozřejmě součástí balení.
2x USB 2 – pro připojení nenáročných periferií, jako je klávesnice, myš, nebo starší flash disk.
2x USB 3.1 – pro připojení moderních a náročnějších zařízení, jako je například externí pevný disk, fotoaparát, nebo využití například pro nabíjení telefonu, tabletu.

Na výpisu konektivity si naopak všimněte, že zde ono „jeden kabel na všechno“ může fungovat. Pokud máte doma připojený monitor k elektrické síti, do něj připojenou klávesnici, myš, externí disk a propojíte s ním MacBook bez nabíječky přes USB-C správný kabel, dostanete obraz z počítače na displej, a notebook s ještě bude nabíjet z monitoru. Takže ano, toto je krok správným směrem!

Mini po připojení a spuštění dvou displejů ani nepípl. Prostě je rozsvítil, do toho puštěný Capture One Pro, Spotify, pošta, Safari s osmi záložkami, Google Chrome se třemi záložkami, Photoshop a nyní i Word… Když na něj sáhnu, ani moc nehřeje. Hustý. Ale co ty monitory, vždyť to celé vypadá, jako by snad ten nový 4K měl rozlišení tak Full HD… A jo, já zapomněl! Takže propojení Mac Mini s displejem 4K pro začátečníky – čtěte níže.

 


Nastavení zobrazení na 4K monitoru

Scaling

Toto je některým – poučeným/zkušeným jasné, jednoslovné označení pro tento stav bych jednoduše do češtiny přeložil: Nastavení velikosti oken, ikon a textu. Není to tak jednoduché, jako v té angličtině, ale je to snad více pochopitelné pro většinu lidí mimo IT. Takže, co se děje. Mac Mini umožňuje nastavení obrazovek buď „Výchozí pro monitor“, nebo „Přizpůsobené“. Výchozí pro monitor není při dvou monitorech tak přesné, protože v našem případě jsem se nemýlil, nastavil Full HD. Tedy 1920 x 1080 ob, což se dobře čte, ale vypadá to příšerně. Pokud zapomenete na fakt, že se jedná o nastavení zobrazení rozhraní – teda „zobrazení systému a písma na obrazovce“, automaticky šoupnete rozlišení na 4K a zešílíte.

Vše je naprosto prťavé a nečitelné. Ve Windows to je podobné, akorát si nastavujete % zobrazení, například 150 %. Ale proč si nastavovat jiné rozlišení, než 4K? To proto, abyste viděli na text a ikonky! A teď co se děje. Ten displej je fyzicky 4K, ale ten systém, si nastavíte třeba na zobrazení 2K, tedy 2560 x 1440 ob. A co se stane? Mrkněte na obrázky. Jelikož moje EIZO CG2730 je 2K monitor, nastavil jsem stejné rozlišení i na nový testovaný CS2740. A pak jsem otevřel okno programu na zpracování fotografií Capture One Pro a v něm si zvětšil fotku na 100 %. A začalo kouzlo. Zatímco vlastní rozhraní aplikace je na obou displejích stejné, obraz – fotka je vidět ve dvojnásobné ploše! Tak tady máte 4K rozlišení. Z přiložených příkladů to bude patrnější. Stejně se bude chovat 4K obraz ve video editoru nebo třeba ve Photoshopu.

Dlouhý, ale snad přínosný úvod máme za sebou, pojďme na představení novinky.
Jedná se o první dostupný model monitoru EIZO, určeného pro fotografy, videografy a ostatní tvůrce. Slovo dostupný zde supluje spojení „střední třída“, v praxi to však spíše znamená špičkový monitor za dobrou cenu.


100% na 4K monitoru C1


Monitor je osazen panelem IPS (Wide Gamut) s úhlopříčkou 27“ (68,5 cm) a vychází ze sesterského modelu CS2731, který má rozlišení 2K. Model CS2740 nabízí čisté rozlišení 4K UHD, které má 3860 x 2140 ob. Což je čtyřnásobek rozlišení Full HD, které je 1920 x 1080 ob a znáte ho z televizí, nebo levných displejů.

Hustota obrazových bodů je 164 ppi, což je zhruba 1,7x více, než má běžný Full HD monitor s 96 ppi. Tím získává obraz vysokou jemnost detailu a například kontrola ostrosti je tak možná bez potřeby zvětšení.
Široký gamut je schopen reprodukovat škálu 99 % Adobe RGB barev.100% na 4K monitoru C1 
 

Všechny gradace pro každou z RGB barev ve škále 0–255 jsou v továrně přesně změřeny a nastaveny. 16bitová LUT tabulka se pak postará o přesné zobrazení pro každý panel s ideální křivkou Gama. Patentovaný korekční obvod se ve spolupráci s IC čipem řídícím popsanou gradaci postará o dokonalou uniformitu obrazu. Zákazník, jehož jsem suploval v této chvíli já, si tak užívá jas a chromatičnost rovnoměrně rozprostřenou po celé ploše displeje, lidově řečeno od rohu k rohu. V praxi to znamená, že se nesetkáte s různobarevnými nádechy nebo poklesem jasu v rozích displeje, jak je tomu u levných či špatných panelů. Zde bych se na sekundu zastavil.

Je to věc, kterou je třeba zažít a užít si jí. Pokud jste doposud váhali nad tím, zda koupit nebo nekoupit opravdu špičkový monitor, někdy si to vyzkoušejte. Posaďte se před dobře zkalibrovaný špičkový displej, ideálně v úhlopříčce 27“ a nechte si jej pustit. Skoro bych se vsadil, že řeknete jen: WOW! Ano, je to jak rána kladivem, člověk ušilhaný z mžourání na bůhvíco najednou vidí, jak může být na světě krásně. A přitom se neděje nic složitého, ten obraz je jen ostrý, barevný, čistý a věrný. Nic víc v tom není.

Ale pojďme dál. Stejně jako ostatní grafické monitory EIZO, i nový CS2740 vděčí za svoje výsadní vlastnosti takové drobné, až nenápadné aplikaci. A tou je Color Navigator ve verzi 7. Člověk má skoro pocit, že je to jen taková nějaká utilitka, ale opak je pravdou. Jelikož se nejedná o model řady CG, nemá tento model řady CS integrovanou kalibrační sondu, která by se společně se softwarem postarala o vše sama. Ale není třeba zoufat. Každý monitor řady ColorEdge, do které patří oba zmiňované monitory, přichází z továrny přesně nakalibrovaný. Obrovskou výhodou nové verze sw Color Navigator 7 je fakt, že software je schopen si tyto změřené profily z monitoru načíst. Takže stačí nainstalovat a zvolit si profil, který odpovídá mému záměru.

Pokud si nevyberu ze tří nainstalovaných – Nativní RGB, Adobe RGB a sRGB, mohu si pomocí kalibrační sondy vytvořit 7 dalších vlastních profilů pro tento monitor. Mně tedy stačilo spustit na obou monitorech nativní RGB a dosáhl jsem téměř shodného zobrazení u obou, bez jakékoliv kalibrace. Pokud bych měl pocit, že ta mnou viditelná odchylka má nějaký zásadní dopad, mohl jsem „okometricky“ tedy ručním laděním dotáhnout monitor CS2740 na shodnou barevnost s mým každý týden proměřeným CG2730. Ale odchylka byla velmi malá a pro potřeby představení bezpředmětná. Shrnuto podtrženo – přinesete domů monitor, nainstalujete Color Navigator 7, případně doinstalujete české prostředí, připojíte monitor, pár kliknutí, volba profilu a můžete pracovat!

A až si časem dokoupíte kalibrační sondu, nastavíte si cyklus, po jehož uplynutí stačí připojit sondu a řídit se instrukcemi. Celá kalibrace pak zabere kolem dvou minut vašeho času a při jednom procesu se změří všechna uložená nastavení! Takže pokud budete mít 7 profilací, nemusíte kalibrovat 7x, ale pouze jednou. Tomu já osobně říkám EIZO.

 

Hodnocení

Nebudu vás napínat. Ten monitor nemá stínítko v ceně. Nemá ani integrovanou kalibrační sondu, jako CG modely. Monitor jsem dostal z fabriky perfektně zkalibrovaný, stačilo jen připojit a synchronizovat profily s nainstalovaným Color Navigator 7. Nemusel jsem se starat, abych ho dobře nastavil ve spojení se systémem. Je to vlastně předprodukční vzorek, takže možná není ani úplně finalizovaný. Ale sakra! Už teď je to zase jeden z nejlepších displejů, co jsem kdy měl možnost vidět!!! Copak tohle nikdy neskončí?

Takže vy, kteří jste dočetli až sem a jste nadšeni, monitor bude s kompletními informacemi 12. března odhalen.
A já jdu tiše přemýšlet, jestli náhodou nepotřebuju ještě jednu pracovnu, nebo ještě jeden monitor. Ten stůl se mi totiž teď zdá nějaký prázdný…

Pozvánka: pokud není 4K rozlišení pro vás vhodné a líbí se vám specifikace tohoto monitoru, na našem webu najdete představení sesterského modelu s rozlišením 2K – model CS2731.

Nahoru

Parametry

 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 638 × 404–559 × 265
Hmotnost: 6700 g
 
Ostatní
Značka: Eizo
 
Monitor
Použití: Grafika a design, Virtuální realita (4K), USB-C, Fotografie (nadšenci)
Úhlopříčka displeje: 27 "
Maximální rozlišení: 3840 × 2160 px (4K UHD)
Typ displeje: IPS
Barevná hloubka: 10bit (1,07 mld. barev)
Podporované barevné rozsahy: sRGB, AdobeRGB, DCI P3, Rec. 709
Barevné rozsahy: 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 95% DCI-P3
3D LUT: 16bit
Jas: 350 cd/m²
Kontrast: 1000:1
Povrch displeje: matný
Video vstupy: HDMI, DisplayPort, USB-C
Kalibrace: hardwarová, kalibrační software
USB hub: USB 3.0 (3.1 Gen1)
Poměr stran: 16:9
Odezva: 10 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Výbava monitoru: Nastavitelná výška, Pivot, Uchycení na zeď (VESA), Stínítko (volitelné)
Příkon (obvyklý): 36 W

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Eizo ColorEdge CS2740

Eizo ColorEdge CS2740 Eizo ColorEdge CS2740 máme Skladem za 36 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím