Recenze Epson SureColor SC-P800

Boris Stojanov

Boris Stojanov • 05. 05. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Rozšířená konektivita o Wi-Fi s podporou Epson Connect (iPrint), Apple AirPrint, Google Cloud Print
 • Dotykový panel s inteligentní navigací
 • Rychlost tisku a nižší hlučnost provozu
 • Rychlá odezva
 • Prvotřídní kvalita tisku
 • Možnost práce s Fine Art médii
 • Tisk s lesklou i matnou černou (lesklé i matné foto papíry)
 • Perfektní výstup při čb i barevném tisku
 • Rozšíření o možnosti tisku z materiálu v rolích

Co se nám nelíbí

 • Cena za inkoust se zlepšila, ale může být ještě lepší
 • Při použití vysokogramážového Fine Art media způsobilo čidlo průjezd papíru a vyhodnotilo jej jako příliš tlustý/tvrdý (matný list Hahnemuhle v gramáži 310 gsm)
 • Přepouštění matné a lesklé černé zvyšuje náklady

Představení Epson SureColor SC-P800

Představení Epson SureColor SC-P800

Když otevřete kufr svého sportsedanu a vyplníte jej beze zbytku tiskárnou, už po cestě vás přepadá nerudovská otázka „Kam s ní?“ A to ještě s ohledem na testovací vzorek jsem byl ušetřen krabice, takže jsem to měl mnohem jednodušší… Ale, je to krásná epsonka, s tím umím pracovat, to mě bude bavit a když, tak budeme nějaký čas obědvat a večeřet v kuchyni, na jídelní stůl se vejde! Vešla! Na jídelní stůl!

Krasavice inteligentní, chtělo by říci. Protože od doby, kdy jsem začal sdílet pracovní místo s fantastickou StylusPro SP4900 uplynulo pár let a  tiskárny formátu A2 se přehouply do 21. století. Epson nepatří zrovna k firmám, které by v tomto segmentu – řekněme nadšení amatéři a profesionálové, upgradoval tiskárny jako mobilní telefony. To, že je tiskárna na trhu několik let, není v této oblasti nic zvláštního. Za prvé se musí ta investice uživateli zaplatit a za druhé inženýři to vymyslí vždy tak, že je to nejlepší ve své třídě. Hned na začátek mohu říci, že to platilo u mé SP4900 a stejně to, s ohledem na kvalitu a vybavení, bude i u této SC-P800.

Devítibarva – aktivních vždy osm inkoustů (foto černá a matná černá se střídá dle potřeby) ve velikosti A2, s podporou materiálu v roli do šíře 17“ (43,2 cm). Tiskárna disponuje novým rozhraním – podporuje poprvé u značky Epson v tomto formátu tisk přes Wi-Fi a novým dotykovým ovládáním. Je změněna logika ovládání, kdy dotyková obsluha je pomocí interaktivního průvodce. Samozřejmě, pokud použijete řídící software, nemusíte tuto přípravu absolvovat. Zdroj papíru lze volit ze tří možností, zásobník – pokud ji budete používat i v nějakém běžnějším režimu, pojme až 120 listů.

Náklady

Tiskárna používá technologii Ultrachrome HD se sadou devíti inkoustů. Pro tisk je pak použito vždy osm z nich. Obě černé – foto i matná se přepouštějí, takže při každé změně padne nějaký ten mililitr. Tiskárna pracuje s moderní piezoelektrickou hlavou, která produkuje kapénky o velikosti 3,5 pl s proměnnou velikostí. Konfigurace trysek je bohatá -  180 pro každou z barev.

Inkoustové náplně jsou dimenzovány na objem 80 ml. Pro starší SP4900 byla velikost 220 ml, tedy téměř trojnásobek, ovšem cenově pouze dvojnásobek. Co nám tedy vychází výpočtem?

1 náplň 80 ml se prodává kolem 1 500 Kč s DPH. Je jich devět, což znamená 13 500 Kč za sadu, která nám přinese 720 ml inkoustu. Pokud vydělíme cenu inkoustu jeho objemem, dostaneme se na částku 18,75 Kč/ml vč DPH. Na potisk jednoho metru čtverečního se počítá v průměru 20 ml, což znamená, že tato tiskárna má tiskové náklady 375 Kč/m2. V této ceně se ztratí i čištění a přepouštění inkoustů, takže částka je konečná. Samozřejmě je tu cena pořizovací, cena za software, hardware, atd. Ale nám jde pouze o cenu za tisk.

Jak je to s cenou za tisk

Když už máme tedy cenu za potisk metru čtverečného, pojďme si udělat dva výpočty pro představu.

Fotografie 20 x 30 cm = 0,06m2 x 375 = 22,50 Kč

Fotografie 30 x 45 cm = 0,135m2 x 375 = 50,63 Kč

Z výpočtu tedy vyplývá, že pokud se tisk povede na první pokus a nic se nezkazí, utratíte za inkoust na jednu fotografii zhruba A4 23 korun a na větší A3 necelých 51 korun. K těmto částkám je třeba přičíst ještě cenu za vlastní medium, tedy za papír. S ohledem na kvalitu, kterou tato tiskárna produkuje, je to cena velmi dobrá!

Aby se to ale podařilo tak lehce, je třeba jít štěstíčku trochu naproti. Toto není žádná dětská termosublimace, která má zavedený podivný profil „živé foto“ a produkuje cosi, co vypadá pěkně na ledničce. Tato tiskárna je v dospělém profi režimu a dělá přesně to, co po ní chcete. Lépe řečeno – tiskne tak, jak to zadáte. A zde může být zásadní kámen úrazu. Nechci zde využívat prostor na strašení, toho si užíváme denně dost a dost, ale prostě je třeba udělat trochu víc, než něco jen tak cvaknout a poslat na tisk.

Tedy ve chvíli, kdy chcete špičkový výsledek, což tato tiskárna opravdu umí, můžete tisknout z Photoshopu, Lightroomu nebo i z dalších programů a laborovat s nastavením zleva, zprava, nahoru i dolů… A inkoust teče a teče, papíry mizí v koši, tep se zvyšuje. Pokud budete používat tiskárnu jako domácí Wi-Fi středobod zábavy a práce pro všechny, asi taky nebudete mít zásadní problém, protože budete používat nějaký mainstreamový materiál, který koupíte v papírnictví, nebo v Makru v akci na firmu. Ale stejně, proč si pak pořizovat špičkovou foto tiskárnu za více než 30 tisíc korun? Pojďme si říci, jak z ní dostat víc!

Existuje společnost, německá společnost DINAX Gmbh, která od roku 1994 produkuje řídící software MIRAGE. Ten byl od počátku určen pouze pro velkoformátové tiskárny právě značky EPSON, před pár lety ale přibyly i tiskárny od společnosti CANON. A tenhle software je největší tiskařův kámoš! Udělá totiž veškerou tu blbou a těžkou práci za vás, všechno pohlídá a udělá přesně – tedy pokud mu to zadáte. Software existuje v několika edicích, ale nám stačí ta nejjednodušší – tedy Mirage 4 17″ Edition for Epson za necelých 302 EUR. Tedy v případě, že zvolíte stažení souboru a nebudete trvat na možnostech tvorby profilů a rozšiřující plug-in pro Lightroom, protože pak se můžete snadno proklikat až na cenu další tiskárny!

302 EUR je něco kolem 8 tisíc korun, zda-li je to moc, či málo – záleží na vašem uvážení, ale předpokládám, že pokud investujete takovou cenu do tiskárny, asi chcete prvotřídní kvalitu. A to je přesně to, co vám dokoupení tohoto SW přinese. Velmi krátké shrnutí.

Jdeme na instalaci

Po instalaci Mirage do vašeho počítače jej aktivujete a připojíte tiskárnu do seznamu zařízení. Poté si na stránkách výrobce, nebo na stránkách dinax.de stáhnete ICC profily, které nainstalujete do softwaru. Veškeré profily pro materiály Epson jsou již obsaženy jako výchozí média. Poté co vyberete fotku – soubor fotek k tisku a připravíte si data, postupujete následovně – otevřete okno Mirage, přemístíte do něj fotky a v dialogovém okně zvolíte název papíru = ICC profil, velikost papíru a automaticky, nebo ručně, nastavíte umístění na listu či roli a to včetně okrajů, rámečků, ořezových značek, atd.

Pokud tisknete a nastavíte jednu, vytiskne se jedna. Pokud chcete tu samou opakovat x-krát, nastavíte jednu a vytisknou se všechny stejně. Pokud tisknete soubor, vše se vytiskne dle vašich požadavků. Včetně přesně rozmístěných více fotek na jednom listu, nebo při tisku z role. Rychle a přesně, včetně odpovídající barevnosti. Pokud následně porovnáte výtisk na denním světle (v neutrální místnosti) s obrazem na monitoru, shoda bude na velmi vysoké úrovni. Samozřejmě, monitor svítí a papír odráží světlo, plus každý papír se chová trochu jinak. Má to tedy ještě jednu podmínku – musíte mít kvalitní a dobře zkalibrovaný monitor.

Ale výsledek pak stojí za každou utracenou korunu.

Pro koho je tiskárna určena?

Jak jsem již zmínil, není to hračka, je to profesionální tiskové řešení. Pokud jej začnete užívat se SW MIRAGE a dáte si práci s výběrem papírů, nainstalujete správně ICC profily, máte dobrý monitor – pak je to opravdová radost za velmi příznivou cenu.

Tiskárna se s ohledem na velmi slušné náklady hodí pro jakékoliv foto studio, hodí se jako firemní tiskárna pro firmičku, která tiskne luxusní záležitosti na luxusní papíry v malém nákladu. Třeba svatební meníčka na akvarelových kartičkách, krásné jmenovky, atd. Hodí se pro digitální umělce, kteří jsou schopni s tímto zařízením tisknout originální díla se zárukou dlouhověkosti, která stačí posléze signovat a předat zákazníkovi, či galerii. Hodí se pro fotografy, kteří pracují s modelkami v režimu TFP – tedy „spolupráce čas za tisky“, hodí se pro svatební fotografy a fotografky, kteří povýšili obyčejné odeslání fotek přes úschovnu na službu na úrovni a v rámci smlouvy či dobrých vztahů chtějí novomanželům předat i fyzické fotografie. Důvod se prostě najde vždy.

Shrnutí

Špičkové tiskové řešení s dobrými provozními náklady a dobrou pořizovací cenou, které vyhoví i těm nejvyšším nárokům na kvalitu a dlouhověkost tisku.

Popis a parametry

Popis a parametry

SureColor SC-P800 stolní fototiskárna. Výjimečně kvalitní fototiskárna s flexibilními možnostmi připojení a volitelnou jednotkou pro papír v rolích umožňující tvorbu profesionálních výtisků na řadu médií.

 • Metoda tisku Inkoustová tiskárna na vyžádání (piezoelektrická)
 • Inkoustová technologie Ultrachrome® HD
 • Barvy Jasná světle purpurová, Jasná purpurová, Žlutá, Světle azurová, Azurová, Matná černá, Fotografická černá, Světle šedá, Světle černá
 • Min. velikost kapky 3,5 pl, S technologií s proměnlivou velikostí kapiček inkoustu
 • Konfigurace trysek 180 trysky černá, 180 Trysek pro každou barvu
 • Zpracování papíru / médií
 • Formáty papíru A2, A3 + , A3 + + , A3, A4, A5, A6, B3, B4, B5, B6, C4 (obálka), C5 (obálka), C6 (obálka), Letter, Letter Legal, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 13 x 20 cm, 20 x 25 cm, 100 x 148 mm, 17" (43,2 cm), Vlastní
 • Automatický podavač dokumentů 120 Strany
 • Vhodná síla papíru 0,29 mm - 1,5 mm
 • Vhodná gramáž papíru 73 g / m - 1.000 g / m
 • Duplexní tisk Manuální
 • Počet zásobníků papíru 3
 • Obecné informace
 • Napájení AC 220 V - 240 V,50 Hz - 60 Hz
 • Rozměry výrobku 684? x 376 x 250 mm (šířka x hloubka x výška)
 • Hmotnost výrobku 19,5 kg
 • Tisk z mobilních zařízení a tisk do cloudu Epson Connect (iPrint), Apple AirPrint, Google Cloud Print
 • Kompatibilní operační systémy Android 4.0 + , Mac OS X 10.6.8 or later, Microsoft Windows Vista (32 / 64bitová verze), Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8 (32 / 64bitová verze), Windows 8.1, Windows 8.1 x64 Edition, Windows XP SP1 nebo vyšší (x32), Windows XP x64, iOS 7
 • Zpracování médií Automatický podavač dokumentů, Tisk bez okrajů, Dráha pro Fine Art Paper, Manuální duplexní tisk, Papírové role, Podpora silných médií
 • Tiskové rozlišení 2.880 x 1.440 dpi
 • LCD a paměťové karty
 • LCD displej Typ: Barevně, Dotykový panel s inteligentní navigací, Úhlopříčka: 6,8 cm

Obecné

České menu Ne

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 684 x 376 x 250
Hmotnost 19500 g

Ostatní

Číslo produktu C11CE22301BX
Značka Epson

Tiskárna

Barevná Ano
Multifunkční Ne
Formát 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, A6, A5, A4, A3, A3+, A2
Připojení Wi-Fi, LAN, USB
Typ tiskárny Inkoustová
Inkoustové náplně Oddělené náplně
Počet náplní 9
Funkce Bezokrajový tisk

Zobrazit popis a parametry