Flash synchronisation – synchronizace blesku

Tato funkce koordinuje otevření závěrky s okamžikem odpálení a dobou trvání záblesku.

Synchronizační čas určuje, jak světlé bude pozadí, které již není ozářeno bleskovým světlem. Pokud tedy chceme co nejvíce vyloučit vliv okolního světla na snímek, nastavíme co nejkratší synchronizační čas. U výkonných DSLR bývá tento čas většinou kolem 1/250s (výjimečně i kratší), u méně výkonných pak cca 1/180s. Starší přístroje synchronizovaly dokonce maximálně při 1/60s.
V případě, že potřebujeme mít pozadí dobře proexponováno, nastavíme synchronizační čas delší. Tento efekt je použit například u automatických programů Noční portrét apod. Je ale třeba dbát na to, aby se pozadí nerozmazalo pohybovou neostrostí vlivem použití příliš dlouhého času.

Některé fotoaparáty nabízejí možnost synchronizace blesku s otevřením nebo zavřením závěrky (blesk synchronizovaný na "otevření závěrky" nebo "zavření závěrky"). Tento režim je znám pod názvem synchronizace na první a na druhou lamelu. U některých fotoaparátů je označován jako SLOW a REAR. Pokročilejší blesky umožňují navíc vysokorychlostní synchronizaci blesku (HSS - High Speed Synchro). V tomto režimu lze použit libovolně krátké časy i v řádech tisícin vteřiny. Blesk má ale v tomto režimu velmi omezený výkon.

Komentáře

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.