Recenze Fomei LED MINI RGB 12

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 16. 12. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vestavěná baterie
  • Kompaktnost
  • Rychlé dobíjení
  • Plynulá regulace
  • Hmotnost 300g
  • Kompletní příslušenství v balení

Co se nám nelíbí

  • Nenašel jsem

Představení Fomei LED MINI RGB 12

Představení Fomei LED MINI RGB 12

Představení

Společnost FOMEI nás neustále překvapuje malými kvalitními LED světly. Nejdříve to byly LED MINI 15W a vyšší verze LED MINI 30W a teď se k nim přidalo ještě nové LED MINI RGB 12. První ohlasy byly více než pochvalné, takže jsem byl zvědavý, jaká novinka ve skutečnosti bude. Jakmile dorazila krabice, nebylo na co čekat. 

Fyzické zpracování a ergonomie

Po rozbalení jsem se nestačil divit. V balení je kromě světla a nabíječky také celý set příslušenství. Není třeba si tak nic přikupovat, jako tomu bývá zvykem. Světlo je rozšířeno o voštinový filtr a silikonový difuzor. Kromě adaptéru do sáněk blesku mysleli výrobci také na filmaře a přidali kloub, který je možné připevnit na různé typy rigů a kamerových klecí. Světlo má samozřejmě klasický stativový závit. Díky malému nedopatření, kdy mi světlo spadlo na kovový stůl, jsem zjistil, že je schopné fungovat jako magnet. Dá se tak zvýšit jeho variabilita při rozložení a nasvícení scény.

Velkou výhodou je určitě zabudovaná baterie přímo v těle. Lze ji dobíjet pomocí USB-C kabelu ze sítě nebo v případě nutnosti také z powerbanky. Podle mého názoru je to určitě daleko příjemnější řešení. Akumulátor na světlech přidává na váze a zároveň nás nutí mít s sebou také větší nabíjecí adaptér. Líbí se mi způsob ovládání. Kromě tlačítka ON/OFF jsou zde pouze dvě další, kterými můžeme plynule regulovat intenzitu a také režimy. Dalším plusem je malý stavový displej, který zobrazuje stav baterie a aktuální hodnoty nastavení. Tohle vše se podařilo zasadit do malého těla o hmotnosti pouhých 300 g. Ve FOMEI si zaslouží uznání.

Funkčnost a využití

Jak je již u této firmy zvykem, standard věrnosti barev CRI je 95. Světlo je velmi intuitivní a práce s ním je jednoduchá. MINI RGB 12 je osazeno 204 diodami. Lze měnit všechny barvy napříč celým RGB spektrem a to v rozpětí barevné teploty od 2500K do 9000K. Dalším potěšením pro mě jako filmaře je, že světlo disponuje flicker-free funkcí, takže se není třeba obávat problikávání při vyšších hodnotách FPS. Skvělou novinkou je určitě možnost využít až 20 filmových efektů. Mezi mé oblíbené jsem zařadil simulaci policejních světel, ambulance či napodobení blikání obrazu televize. Užitečným programem může být také “strobo” či efekt hořící svíčky. 

Výdrž baterie se uvádí až 120 minut při plném výkonu, což je samo o sobě dostačující. Musím dodat, že realita byla mnohem příjemnější. Světlo mi vydrželo výrazně déle a to mě mile překvapilo. Jak jsem již zmínil, světlo stačí případně chvilku dobít.Hodnocení a závěr

Závěrem musím říct, že se ve Fomei povedlo podle mého názoru skoro dokonalé kompaktní LED světlo. Dá se použít jako přísvit na kamerovou klec, ale také jako hlavní zdroj pro nasvícení scény. Manipulace a plynulá regulace je příjemným komfortem. Věřím, že LED MINI RGB 12 potěší nadšené filmaře i profesionály. Pro svět fotografie vidím stejné využití. Minimálně pro kreativní hru s barvami se hodí skvěle, například na portrétní focení. Kdybych bodoval dám 10 z 10, kdybych měl dát procenta tak 99% jen proto, aby nás Fomei mohlo ještě něčím překvapit. Tuto novinku rozhodně doporučuji.

Popis a parametry

Popis a parametry

Další mini světlo od Fomei, tentokrát RGB. LED MINI RGB 12 disponuje 204 diodami s plynulou regulací jasu, barvy bílé a barev RGB spektra. Navíc je vybaveno efekty a s hmotností 300 gramů je přímo předurčeno jako společník videografů, kteří rádi cestují na lehko.

ELEGANTNÍ SPOLEČNÍK NA CESTY

Tělo RGB 12 je vyrobené z hliníkové slitiny v černé polomatné úpravě. Ve světle jsou zároveň umístěny dva silné magnety, díky kterým můžete světlo připevnit prakticky kamkoli. Součástí balení je i cold-shoe adaptér do sáněk, přes který světlo snadno připevníte skrze 1/4 závit na svůj fotoaparát.

JEDNODUCHÉ POUŽITÍ

Ovládání LED MINI RGB 12 je řešené dvěma voliči a je skvěle intuitivní, v malíku jej budete mít během mžiku.

BAREVNĚ VARIABILNÍ

Barvu můžete měnit napříč celým RGB spektrem. V bi-color režimu svítí v rozsahu 2500K-9000K.

FLICKER FREE

Stejně jako u ostatních LED světel FOMEI je LED MINI RGB 12 absolutně flicker-free. Není tedy třeba se obávat jakéhokoliv blikání i na vysoké hodnoty FPS.

DŮMYSLNÉ NAPÁJENÍ

Světlo má vestavěnou baterii o kapacitě 3000 mAh a vydrží na ni svítit cca 90 minut na plný výkon v bi-color režimu a 120 minut na 100% výkonu v RGB režimu.

Baterie se dobíjí přiloženým USB-C kabelem kdy světlo podporuje standard rychlonabíjení QC 3.0.

ROVNOU DO AKCE

Balení LED MINI RGB 12 obsahuje všechno příslušenství už v základním balení.

V krabičce najdete: světlo samotné, neoprenový obal, silikonový difuzér, voštinový filtr, nabíjecí USB-C kabel, redukci do sáněk, kloubovou redukci pro připevnění světla na klec/rig, mapu efektů a uživatelský manuál.

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ne
Typ akumulátoru vestavěný
Výkon 12 W

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 156x80x15
Hmotnost 300 g

Ostatní

Číslo produktu FY3587
Příslušenství v balení bílý difuzor, voštinový filtr, kabel, pouzdro, adaptér do sáněk
Značka Fomei

Světlo

Nastavitelná teplota světla Ano
Typ světla LED
Barevná teplota 2500K - 9000K

Zobrazit popis a parametry