Formát

1) Jde o typ souboru a způsob uspořádání a organizace počítačových a digitálních dat. Např. pro obrazová digitální data je nejčastěji používaný RAW, JPEG atd. Pro video digitální data je nejčastější MP4, MOV, AVI atd. 2) Formát je vnímán jako poměr stran u plochy (např. monitor, tištěná fotografie). Tento poměr se vyjadřuje ve dvou číslech, zpravidla se značí delší strana jako první. (Např. 3 : 2 - je poměr pro fotografii 15 x 10 cm atd.)

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (64) | Dobrý den, přístroj by měl naskočit během pár vteřin. Skutečně to tedy vypadá na nějakou chybu. Jakou Vám ale řeknou pouze v servisu. Co se týče modelu G7 X tak ten bohužel hledáček nemá.

65

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 28. 9. 2021 |Reagovat

M

Dobrý den,
mám cca 4 -5 let Canon G7x. Poslední asi 2 roky mi při zapnutí bliká asi 20 sec. kontrolka než naskočí.
I v létě, i při nabité baterii. Kde by mohla být chyba?
Chtěl bych si pořídit G5X, na rozdíl od G7X má hledáček. Lze přes hledáček Točit video? Děkuji

64

Mirek, 25. 9. 2021 |Reagovat

OH

Reaguje na (62) | Děkuji za rady, mně to takto prozatím stačí, zařídím se podle toho.
Ondřej Hotový

63

Ondřej Hotový, 10. 11. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (61) | Dobrý den, určitě bych doporučil zjistit, zda software umí pracovat s 8mm a méně po přepočtu na kinofilm, nebo pře přepočtem. Jde o to, že pokud byste chtěl dosáhnout 8mm na snímači APS-C, musel byste použít objektiv 5mm (8mm/1,5). Pokud vím, tak se tak krátké ohnisko dělá pouze pro snímače micro 4/3 a jeden existuje i pro APS-C fotoaparáty s bajonetem Sony. Nevím o tom, že by existovala verze pro Nikon. Mimochodem objektivi fish-eye CIRCLE sice pokrývají 180°, ale na fotografii je vykreslený pouze kruhový střed a rohy jsou černé, takže není pokrytý celý snímač. Existují i objektivy, které pokrývají celou plochu snímače. Bohužel ale neznám postupy, které chcete používat, takže bohužel nedokáži říci, který typ objektivu by byl pro Vás lepší.

62

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 11. 2020 |Reagovat

OH

Reaguje na (60) | Dobrý den, díky za reakci na dotaz. Takže to by tím pádem mohlo fungovat. S užitím objektivu circle potřebuji záběr oblohy a vegetace ve 180 stupních, tedy po celé kulové ploše. To pak zpracovávám ve speciálním softwaru, který ale pro zpracování vyžaduje 8 mm a méně, tak tam by možná mohl být problém po tom přepočtu, co píšete.

61

Ondřej Hotový, 9. 11. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (59) | Dobrý den, co se týče objektivů pro full-framepoužitých na snímači APS-C tak v tom není žárný problém. Ty použít jdou. Problém je v opačně případě. Jediné s čím musíte počítat, že na APS-C snímači se ohnisko přepočítává koeficientem 1,5x, takže to nebude 8mm ale bude se tvářit jako 12mm. Přepočítávají se ale i objektivy určené pro APS-C, takže ani v tomto směru to není žádná nevýhoda. Podobný objektiv dělá ještě Samyang a Meike, ale otázkou je, k čemu porřebujete variantu CIRCLE?

60

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 5. 11. 2020 |Reagovat

OH

Dobrý den,

rád bych pořídil objektiv Sigma 8mm f/3,5 EX DG Fisheye Circular pro těla Nikon 3100 a 3300. Nemám moc na výběr, protože pro vědecké účely potřebuji fisheye typu circular (víte případně o nějaké alternativě?). NIcméně uvádí se, že tento objektiv je vhodný pro snímače typu full frame a já bych s ohledem na fotoaparát měl koukat po objektivech určených pro snímač APS-C. Chci se zeptat, zda existuje šance, že spolu uvedené části budou spolupracovat? Ve Reaguje na (42) | uvádíte, že spolupráce je většinou možná. Děkuji za reakci.

59

Ondřej Hotový, 5. 11. 2020 |Reagovat

TJ

Děkuju moc za stručnou a jasnou odpověď

58

Tomas Jancura, 14. 10. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (56) | Dobrý den, MOV je formát vyvinutý společností Apple a MP4 je mezinárodní formát. MP4 je více komprimované a většinou má tedy soubor i menší velikost. Pokud se natáčí v MP4 nebo MOV, nemá to na barevní žádný vliv, jen je nutné upravovat barvy v daném formtu. Pokud byste převedl MP4 do MOV nebo naopak, tak to půjde to barvit hůře. Co se možností barvení týče, tak záleží spíše na bitové hloubce - 8bit, 10bit.. Tam rozdíl v možnostech barvení je. Jinak ne.

57

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 10. 2020 |Reagovat

TJ

Dobrý den, je jedno kestli v postprodukci upravuji videostopu ve formatu MOV nebo MP4? Je MP4 také vhodé pro barvení upravu videa?
Dekuju

56

Tomáš Jančura, 10. 10. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.