Magazín

Rozhovory

Foťák jsem si koupil hlavně kvůli tomu, že jsem si chtěl fotky vytisknout a pověsit na zeď - říká marketingový specialista a kameraman Megapixelu, Tom Kalous

Martin LukešAktualizováno: 26. 5. 2021 v 8:41 • Rubrika: Rozhovory

Foťák jsem si koupil hlavně kvůli tomu, že jsem si chtěl fotky vytisknout a pověsit na zeď - říká marketingový specialista a kameraman Megapixelu, Tom Kalous

Garantem květnového kola naší soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021 je náš teamový kolega Tom Kalous. Kromě toho, že je vášnivý cestovatel a fotograf, se také zabývá komerčním natáčením videa. V tomto směru spolupracuje například s Markem Ztraceným, podílel se na spolupráci reality show z prostředí bojových umění I´AM FIGHTER a pravidelně natáčí pořad Cool Esport, který je vysílán v televizním kanále PRIMA COOL. Mnohem více však prozradil v následujícím rozhovoru.

Obsah

 • Na začátku bych rád zmínil, že jsme kolegové a pracuješ v našem marketingovém teamu, ale většinou jde o práci tzv. na pozadí. Pracuješ na marketingových kampaních a čtenáři našeho Magazínu Megapixel znají tvé jméno v souvislosti s různými články, které se týkají právě marketingových aktivit a produktových aktualit. Jsi také autor mnoha videí na našem YouTube kanále. Zajišťoval jsi několik živých streamů z našich besed nebo workshopů a v první řadě recenze technicky. Mohl bys dát nahlédnout našim čtenářům do svého soukromí?

Je to tak, jak píšeš. Primárně mě živí práce v Megáči, ale stíhám u toho i různý víkendový zakázky.

 • Kolik Ti je a odkud jsi?

Je mi 28 a jsem z malé vesnice Libchavy, která se nachází v Orlickém podhůří.

 • Přiznám se, že už si vlastně ani nepamatuju, kdy jsi nastupoval...

Můj nástup do Megapixelu byla velká náhoda. Zrovna jsem se po 2,5 letech vrátil z Nového Zélandu, kde jsem žil, cestoval a pracoval. Po mém příletu do Prahy jsem spal u kámoše Robina, který mi o Megáči řekl... a že prý tam budou asi shánět někoho na bazarové oddělení. Tak jsem ze srandy reagoval, že pošlu životopis. No a oni si mě pozvali a aniž bych o to nějak extra bojoval (byl jsem dost rozlítanej z cest a peníze jsem měl taky našetřený, takže jsem neměl nouzi), jsem byl přijat a asi za týden jsem nastupoval. Teď zpětně jsem rád, protože mi to hodně dalo a mělo to tak být. :))

 • Jak ses dostal k focení potažmo k natáčení? Bylo to předtím, než si nastoupil do Megáče, nebo Tě to chytlo, až když si u nás začal pracovat?

Fotit jsem začal právě na Zélandu, kde jsem si koupil svůj první foťák. Tenkrát to byly jen krajinky, protože co jinýho máš fotit v zemi Pána Prstenů a hobitů, že...?

 • Vzpomeneš si na svoje začátky, ať už s fotkou nebo s videem? Kdo byl tvým vzorem a jak ses posouval v tomhle oboru? Bylo to třeba i prostřednictím workshopů, knížek nebo YouTube?

Foťák jsem si koupil hlavně kvůli tomu, že jsem si chtěl fotky vytisknout a pověsit na zeď, až se vrátím z cest. To byl můj primární záměr. Můj vzor byla v tu dobu Rach Stewart (@rachstewartnz), která právě fotila krajinky a do popisku vždycky psala: Foceno na Canon 6D + objektiv. Tak jsem si řekl, že když na to ona fotí tak krásný fotky, že to bude super foťák a musím ho mít i já!
 
No a pak už se to vezlo. Můj kámoš Tony (@tonyflunkey) je dvorním fotografem uskupení Marpo a Troublegang, takže jsem se s ním hodně radil ohledně nastavení foťáku a tak. Ten mě taky poprvé vzal na focení koncertu, kde jsem zjistil, že existuje i vyšší citlivost než ISO 100Pak jsem se samozřejmě učil z tutoriálů na youtube a jednu dobu jsem si platil i skillshare, kde lidi natáčí edukační videa. A teď mám kolem sebe spoustu fotografů, kterým koukám pod ruce, občas jim pomáhám a pořád se jich na něco ptám. Velkou inspiraci s videem i s fotkou mám teď v tvorbě kámoše Davida (@dave_define). Baví mě jeho styl a tvorba!

 • Protože vím, že fotíš i točíš videa, tak se musím zeptat, co Tě chytlo jako první a co Tě baví víc?

Jako první to byla určitě fotka, k videu jsem se dostal až později. I když je pravda, že jsem po Zélandu jezdil s GoPro kamerkou a natáčel si výlety. To jsem ale nikdy nestříhal, takže to moc jako “video” neberu. Momentálně to mám tak 50/50 a dělám obojí.

 • V současný době používáš techniku Sony. Tahle značka zažívá v posledních letech ohromnej boom jak mezi fotografy, tak videomakery. Jsi od začátku v týhle stáji, nebo jsi začínal s jinou značkou?

Začínal jsem s Canonem, ale Sony pak kompletně změnilo politiku moderní fotky i videa. Model A7S byl najednou kompaktní a hlavně nabízel full-frame snímač, kterej ti dovolil točit 12 800 ISO téměř bez šumu, neskutečný. No a pak se toho kluci v Sony nebáli a začali do toho šlapat. Autofocus po celém snímači, stabilizace, kontinuální snímání s ostřením na obličej a oko s minimálním odpadem a už to jelo. Hlavně přišli s hybridem, kterej v pohodě zvládne fotit i točit na kvalitní úrovni. Dneska jsou podle mě mnohem dál než všichni ostatní.

Pro mě je nejdůležitější to, že mi to usnadňuje práci a nemusím se úplně soustředit na tu funkčnost a vymýšlet, jak to nastavit. Konkurence se minulý rok začala chytat, ale zatímco Sony ladí drobný chybičky, Canon i Nikon vymýšlí celý ty systémy odznova nebo je nějak kopíruje, což trvá. Díky Megapixelu jsem měl ty stroje všechny v ruce a musím říct, že všichni ti výrobci ušli velký kus cesty a každý má něco do sebe. Top modely všech značek už si začaly dost konkurovat, což je dobře, protože to dává uživatelům na výběr.

 • Co Tě vedlo k tomu přejít k Sony?

Ondra Mašek! Ten mi jednou řekl, že jestli mu chci pomáhat s natáčením, tak si musím koupit Sony. Tak jsem to udělal, a díky tomuhle kroku si tím teď vydělávám (a pomáhám Ondrovi).

 • Myslíš že můžou současný modely ještě někoho brzdit, ať už v kategorii pro amatérský fotografy a videokamery, nebo i v sekci pro náročnější a poloprofesionální fotografy?

Amatéry může trochu brzdit cena. Ale za 30 tisíc se dá sehnat super set, kterým uděláš slušnou práci. Ty TOP modely samozřejmě nikoho brzdit nemůžou. Jediný, co pořád slýchám od kámošů z branže je to, že jim chybí něco ve video funkcích, a když to splňuje video funkce, tak jim zase chybí něco na focení. Na to mám jedinou odpověď: Kupte si foťák i kameru a máte po problémech. Když seš ale šikovnej, dokážeš z toho foťáku vymáčknout maximum.

 • Je nějaká funkce, která Ti na těch aktuálních modelech přece jenom chybí?

Já používám A7R III a A7 III a asi nejvíc mi vadí, že nejde ohvězdičkovat TOP fotky, aby se mi to pak propsalo i do počítače a zrychlil se mi výběr. Nebo jsem na to ještě nepřišel. Taky nechápu, proč se nedělá nějakej interaktivnější ovládací systém, který máme třeba v mobilech. Vím, že se o to pokoušel Samsung, ale nějak se jim ve fotosvětě nepodařilo prorazit.

 • Začínal jsi původně na zrcadlovce. Jaký byl přechod na bezzrcadlo a co Tě k němu vedlo?

Nejvíc mi vadila malá výdrž baterky a digitální hledáček, což už je dneska minulostí. Dnešní bezzrcadlovky mají super rozlišení hledáčků a taky malou latenci, takže se ten obraz vůbec netrhá a vypadá to v pohodě. Já jsem přešel především kvůli možnosti natáčení videa a taky automatickému ostření na obličej a oko. Pamatuju si, jak se mi vůbec z Canonu nechtělo přejít, byla to srdcovka.

 • Kromě práce v MPX se věnuješ i focení a točení na zakázku. Spolupracoval si například na pořadu z prostředí bojových sportů I am Fighter nebo s Ondrou Maškem natáčíte zákulisí koncertů Marka Ztraceného s tím, že tyhle záběry snad měly být i součástí celovečerního filmu. Na čem všem jsi ještě dělal a na čem pracuješ v současný době?

Je to tak, I am Fighter je super projekt a já jsem tam fotil asi 5 turnajů. S Markem Ztraceným jezdíme různě po republice a točíme jeho život. Je zajímavý vidět ten svět showbyznysu z druhé strany.

Dlouhodobě natáčím pořad Cool Esport a věci kolem esportu obecně, což běží v televizi na stanici Prima Cool. Teď jsem dofotil asi 160 produktů pro jeden nově vznikající eshop, to byla dost fuška. No a taková moje srdcovka jsou svatby. Zatím nemám vybookovanou celou sezónu, ale pár svateb tam vždycky mám a moc si to užívám.

 • A co nějaký plány do budoucna, chystá se nějakej větší projekt na kterým budeš spolupracovat?

Teď jsem jako kameraman naskočil do nového projektu, který je spojený s jedním populárním českým seriálem. Točil se pilot a hezky to vyšlo, tak uvidíme, co bude dál. Mělo by se pokračovat i s projektem I am Fighter, tam se teď řeší podoba a kde to poběží, tak uvidíme. No a letošní léto bude náročný, protože jedu šňůru koncertů po Česku s Markem Ztraceným a do toho ty svatby! 

 • Máš nějakej vysněnej projekt nebo zakázku na který bys chtěl pracovat?

Můj sen je fotit svatbu na Novém Zélandu. Mám tam spoustu kámošů, takže až se tam jednou vrátím, určitě to proběhne! Jinak si přeju, ať nám všechno vyjde s tím Markem Ztraceným, to je velká věc a dáváme si na tom s Ondrou záležet!
Momentálně chci zapracovat na fotce a posunout se dál, takže jsem se spojil s profíkem Tomášem Beranem (@beranimages) a chodím k němu na konzultace. Z toho mám velkou radost.

 • A co v soukromí, jaké máš další koníčky kromě focení a natáčení? A točíš/fotíš pro sebe, nebo to máš čistě jen jako část práce?

Miluju cestování, takže se snažíme s přítelkyní jezdit, jak to jde. Teď jsme byli měsíc v Mexiku a bylo to parádní. Na focení pro sebe kvůli pracovnímu vytížení nemám moc času, ale právě když takhle někam vycestujeme, tak si východ slunce a místní kulturu rád vyfotím.

 • Co bys poradil a doporučil začínajícím fotografům a videomakerům, kteří by si třeba časem chtěli tímhle oborem přivydělávat?

Trpělivost růže přináší. Oslovte nějaký kámoše, pomozte jim s jejich projekty, a když s vámi budou spokojení, tak vás doporučí nebo si vás vezmou příště za peníze.

A koukejte se kolem! Najděte si někoho, jehož tvorba vás baví a klidně se to snažte napodobit. Nebo se s tím člověkem spojte a zeptejte se, jestli nepotřebuje pomoc a koukejte mu pod ruce.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.