Magazín

Fotoporadna

Foto a video tvorba v komerční sféře | Rozhovor s Janem Jamborem

Aktualizováno: 15. 3. 2024 v 10:14 • Rubrika: Fotoporadna

Foto a video tvorba v komerční sféře | Rozhovor s Janem Jamborem

Fotograf a videomaker Jan Jambor nám v rozhovoru nastíní práci v profesionální komerční sféře tvorby. Přes počáteční zakázky se dostal k práci v agentuře, která formovala nejen jeho přístup ke klientům, ale také ho naučila kam, jakožto tvůrce, cílit v oblasti online marketingu. Rozebereme také, proč se rozhodl k fotografii přibrat i video a co sebou přibrání nové tvůrčí disciplíny přináší.

Obsah


Fotografií se již nějakou dobu živíte. Jaké byste dal doporučení fotografům, kteří by chtěli začít svou prací vydělávat? Myslíte, že je práce v agentuře cestou?

Fotografii jsem se začal živit postupně při studiu. Nejdříve jsem spolupracoval s Královéhradeckým krajem, to byla vlastně asi první placená spolupráce. Byl jsem tam původně na stáži při studiu historie a dějin umění. Všimli si, že s sebou tahám foťák, tak mi nabídli formu spolupráce. Poté jsem fotil pro UPCE a až poté jsem přešel do agentury. Práce v agentuře mě hodně naučila. Nejen, co chci, ale také co nechci. Byla to rozhodně důležitá zkušenost. Nejdůležitější aspekt práce v agentuře bylo, dle mého názoru to, že jsem si osahal práci pro firmy, kde všude je má tvorba v online marketingu potřeba a zároveň tak trochu, jak se prodat.

 

Práce v agentuře má určitá specifika. Myslíte, že nějak ovlivnila vaši tvorbu a přemýšlení nad fotografií? 

Určitě. Nejen, že při focení pro firmy už tak nějak vím, co jejich grafici budou vyžadovat a jak správně fotky komponovat pro co nejširší možné využití, ale také se i díky zkušenostem v agentuře dokážu klienta ptát na otázky, které mi danou firmu pomohou lépe vnímat, a tudíž podat co nejlepší výkon.
 

Na vysoké škole vyučujete předměty – základy fotografie a reklamní fotografie ve studijním oboru multimédia ve firemní praxi. Mohl byste nějak specifikovat současné trendy, které vnímáte v rámci tohoto tématu?

Určitě AI. S kolegy se jim (studentům) snažíme aspoň trošku přiblížit výhody používání těchto technologií v každodenním životě tvůrce. Zároveň se s AI setkávám  i skrze komunikaci se studenty, kteří umělou inteligenci využívají pro usnadňování studia v tak trochu šedé zóně. 

 

Přes fotografii jste se postupem času propracoval také k videu. Vnímáte, že je na komerční  fotografy v současné době kladen tlak, aby zvládali i video? Co vás vedlo k zapojení videa do vaší tvorby? 

Trh se za posledních pár let významně změnil. Díky tomu, že se většinová část marketingu a prodeje přesunula v dobách korona krize do online prostoru, se zároveň, dle mého názoru, změnila i forma prezentace. Také tomu dost pomohl vzestup krátkého video obsahu skrze Tiktok a Instagram Reels. Rozšíření mé tvorby o video, bylo vcelku přirozené. Skrze natáčení na můj starý dron, přes první reportážní videa pro jazzový festival nebo pro letecké dny, jsem se dostal k videím reprezentující firmy a nebo krátká videa pro soc. sítě.
 

Jaké vnímáte rozdíly v komunikaci skrze fotografii a video?

Je to složité v krátkosti popsat. U fotografie máte na popsání příběhu jen tisícinu vteřiny. Vše je o jedné kompozici a barevné úpravě. Video je, dle mého názoru, komplexnější a náročnější na postproces. Díky prolnutí správného výběru hudby, grafiky, kompozic, barvení střihu atd. atd. máte možnost si výsledným produktem více vyhrát. Zároveň máte ale i víc šancí něco pokazit.
 

Jednalo se o snadný přechod? Narazil jste na nějaké limity, které vás donutili nakoupit do začátku další techniku?  Přeci jen, spousta fotografů již vlastní dostatečné vybavení a disponuje znalostmi, které jsou pro začátek s videem užitečné. 

Na jednu stranu, to může přijít lajkovi velmi podobné, ale zjistil jsem, že snad kromě vnímání kompozice a barev je to úplně jiný obor. Vybavení nutné pro tvorbu videa je spousta. Začalo to stabilizátorem, variabilním ND, poté to pokračovalo světly, různými efektovými filtry jako je Black Mist, poté to přešlo na nákup správných mikrofonů, Pořádné počítače, protože práce s videem, co se výkonu týče, je mnohem náročnější, než s fotografii. V průběhu času jsem musel provést i upgrade těla fotoaparátu (Z8/Z f) a zároveň mě ani neminul nákup jiných objektivů. Vybavení pro video není levná záležitost.

 

Otevřelo vám video nějaké nové dveře, co se pracovních příležitostí týče?

Ano, rozhodně mi tvorba videa “přihrála” vícero spoluprací a klientů. Nejen, že díky své obtížnosti je nabídka videomakeru omezenější než fotografů a fotografek, ale i právě díky tomu, že video je čím dál tím víc trendy, je poptávka vyšší a vyšší.


Je nějaké vybavení na které si tzv. brousíte zuby?

I přes to, že jsem si po minulém roce, kdy jsem velmi, velmi utrácel za techniku, další nákupy zakázal, musím se přiznat, že ano. Potřeboval bych lepší gimbal, pravděpodobně RS3 od DJI. Zároveň bych si rád pořídil, po konzultaci na prodejně s Ondrou Vachkem, nový monitor Viewsonic VP2786 - 4k.

 

Máte nějaké tipy pro fotografy, kteří by video rádi vyzkoušeli?

Jasně! Nakoukejte si základy na Youtube, a pak se obrňte velkou dávkou trpělivosti. Přechod do nového prostředí bude, s největší pravděpodobností, velmi matoucí a první videa nebudou jednoduchá, ale pokud to překonáte, otevřou se vám úplně nové možnosti.

 

Mohl byste se s námi podělit o nějakou zajímavou historku z vaší praxe?

Vyloženě historku asi ne, párkrát jsem při začátcích focení urbexu někde spustil alarm, nebo jsem se musel v rychlosti vypařit před ostrahou či PČR. (Zbytek asi moc publikovatelné není :D)

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.