Foto-soutěž "Architektura v čenobílém" / inspirace z Galerie Fotoporadna

Foto-soutěž "Architektura v čenobílém" / inspirace z Galerie

Martin LukešAktualizováno: 8. 11. 2016 v 17:49 • Rubrika: Fotoporadna

Jak jsem již několikrát psal v souvislosti s minulými ročníky soutěže, považuji fotografování architektury za královskou disciplínu mezi žánry. Navíc architektura v černobílém podání je možná ještě o stupínek víc, protože fotograf postrádá jeden z nejvýznamnějších výrazových prostředků, kterým jsou barvy.

Následující  fotografie, které jsou jakýmsi výběrem toho nejlepšího, co naše Galerie v tomto tématu nabízí, mohou být inspirací pro ty fotografy, kteří se chtějí zapojit do soutěže, ale nevědí, jak ho uchopit.

 

Všimněte si, že se autoři zcela bez problémů odešli bez barev. O to pečlivěji ale pracovali s kompozicí, ohniskem objektivu, úhlem pohledu a perspektivou, kontrastem tvořeným světlem a stíny a v neposlední řadě také kontrastem mezi statickou části scény a přiznaným pohybem, který dává fotografiím nádhernou dynamiku.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/9025.jpg
Lenka Nejedlá  / Staroměstské náměstí
Hned prvním takovým příkladem je fotografie notoricky známého Staroměstského náměstí.  Autorka si počkala až na něm bude minium lidí a navíc zvolila skvělou perspektivu a úhel záběru. Navíc bych ocenil také brilantní převod do černobílá. Ten kontrast tomu opravdu sluší.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/226015.jpg
Pavel Kozdas
/ Frankfurt am Main
I další snímek nese velmi silný rukopis a jeho autor Pavel Kozdas za své osobité snímky moderní architektury sklízí ceny ve fotografických soutěžích u nás i v zahraničí. Geometrie a kontrast mezi statickou budovou a pohybem mraků. I tak málo stačí k tomu pořídit dokonalý záběr.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/2713.jpg
Carlos Sardá Vidal
/ Karlův most
Snímky Karlova mostu často sklouzávají do určitého fotografické klišé. Aby taky ne, když se jedná nejpravděpodobněji o nejfotografovanější českou památku. Na druhou stranu je tento snímek něčím jiný a skrývá v sobě atmosféru, kterou známe z fotografií Josefa Sudka, nebo Karla Plicky. Ticho, klid,  tajemná mlha. I takové prvky mohlo skvěle doplnit záběry architektury.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/2581.jpg
Martin Lukeš
 / Flatiron
Na opačné myšlence jsem postavil svůj snímek jednoho z nejslavnějších mrakodrapů světa newyorské Žehličky. Mumraj, ruch a shon velkoměsta v kontrastu s tímto majestatním dědečkem mezi výškovými domy. Záměrný náklon horizontu, pohybová  neostrost, kácející se svislice, všechny tyto prvky se často považují za základní fotografické chyby. Na druhou stranu pokud se použijí záměrně mohou velmi dobře fungovat.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/280444.jpg
Jaroslav Mareš
/ Casa Milà
Stejně tak i další snímek z našeho výběru je postaven na zajímavé perspektivě a neobvyklém úhlu záběr. Ten je navíc skvěle doplněn dramatickými mraky a harmonickou symetrií.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/275133.jpg
Vladimír Puškár
  / DC Tower
Moderní designově až futuristické stavby se čím dál tím stávají terčem objektivů milovníků fotografování architektury. Myslím, že právě podobné snímky pomáhají k tomu aby veřejnost přijala pozitivněji některé kontroverzní stavby, mezi kterými byl před lety i tančící dům, Londýnská “okurka”, nebo new yorská Socha Svobody. A přesto se z nich časem staly symboly.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/39695.jpg
Otakar Metlička
/ Hallgrímskirkja
A zrovna mezi takové symboly patří i monumentální kostel v hlavním městě Islandu. Někomu může připomínat raketoplán a někomu možná čelo vikingské lodi. Jisté je, že dnes patří k neodmyslitelné dominantě Reykjaviku. I zde autor skvěle využil náklon horizontu a pohyb mraků ke zvýšení dramatičnosti scény

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/9/43759.jpg
Milan Kubát
/ Opera v Sydney
Podobný osud měla i budova australské opery v Sydney. I přesto, že měla mnoho odpůrců, zapadla skvěle do koncept moderní architektury tohoto města. Na většině záběrech se stavba zabírá jako celek a možná právě proto je zajímavé vidět ji i takto v částečném detailu, kde skvěle vynikne úchvatná geometrie stavby.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/181645.jpg
Václav Lála
/ Strop 3
Na čisté geometrii je postavena i tato fotografie interiéru další známé moderní stavby, tentokrát přímo ze srdce Paříže. V obraze samotném tentokrát hrají poměrně velkou roli také postavy turisté, které díky tomu, že nejsou moc konkrétní tak vůbec neruší celkový záběr, ale navíc mu dali krásně čitelné měřítko.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/6/40656.jpg
Richard Brychta
/ La Défense
A v Paříži zůstaneme i na posledním záběru, který zachycuje ikonu moderní architektury, kterou je čtvrť La Defense. Zde naopak velmi dobře působí vyrovnané linie. Postavičky jako měřítko, kontrastní převod do černobílá, zkrátka fotografie architektury jak má být.

titulní foto: Alexandr KOLOVRATNÍK

Nezapomeňte, že uzávěrka soutěže Architektura v černobílém končí 30. 11. 2016 a v zápětí startuje poslední měsíční kolo naší celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2016, jehož tématem budou fotografie PO SETMĚNÍ.Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Dobrý den, zkuste stisknout Shift+F5 a stránka by se měla znovu načíst. Jinak jsem to kontroloval a fotky vidím normálně.

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.11.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Fotky v článku se bohužel nezobrazují

  Jan Tichavský, 08.11.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit architekturu

  Potřeba vylepšovat, zkrášlovat, navrhovat a stavět budovy, navíc tak aby byly nejen funkční a účelové, ale také zároveň aby naplňovala potřeby…

 • Architektura jako odraz dějin

  Architektura patří historicky k těm vůbec nejstarším fotografickým tématům. Krása staveb, domů, chrámů, mostů, věží, hradů, zámků, továren a budov…

 • Geometrie architektury

  Soutěžní kolo na téma architektura patřilo v loňském roce k velmi oblíbeným a proto jsme se rozhodli ho letos zopakovat. Hlavním motivem listopadové…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím