Magazín

Fotoporadna

Foto-soutěž "Architektura v čenobílém" / inspirace z Galerie

Martin LukešAktualizováno: 8. 11. 2016 v 17:49 • Rubrika: Fotoporadna

Foto-soutěž "Architektura v čenobílém" / inspirace z Galerie

Jak jsem již několikrát psal v souvislosti s minulými ročníky soutěže, považuji fotografování architektury za královskou disciplínu mezi žánry. Navíc architektura v černobílém podání je možná ještě o stupínek víc, protože fotograf postrádá jeden z nejvýznamnějších výrazových prostředků, kterým jsou barvy.

Obsah

Následující  fotografie, které jsou jakýmsi výběrem toho nejlepšího, co naše Galerie v tomto tématu nabízí, mohou být inspirací pro ty fotografy, kteří se chtějí zapojit do soutěže, ale nevědí, jak ho uchopit.

 

Všimněte si, že se autoři zcela bez problémů odešli bez barev. O to pečlivěji ale pracovali s kompozicí, ohniskem objektivu, úhlem pohledu a perspektivou, kontrastem tvořeným světlem a stíny a v neposlední řadě také kontrastem mezi statickou části scény a přiznaným pohybem, který dává fotografiím nádhernou dynamiku.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/5/9025.jpg | Lenka Nejedlá, Architektura / Interiér | Megapixel
Lenka Nejedlá  / Staroměstské náměstí
Hned prvním takovým příkladem je fotografie notoricky známého Staroměstského náměstí.  Autorka si počkala až na něm bude minium lidí a navíc zvolila skvělou perspektivu a úhel záběru. Navíc bych ocenil také brilantní převod do černobílá. Ten kontrast tomu opravdu sluší.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/5/226015.jpg | Pavel Kozdas, Architektura / Interiér | Megapixel
Pavel Kozdas
/ Frankfurt am Main
I další snímek nese velmi silný rukopis a jeho autor Pavel Kozdas za své osobité snímky moderní architektury sklízí ceny ve fotografických soutěžích u nás i v zahraničí. Geometrie a kontrast mezi statickou budovou a pohybem mraků. I tak málo stačí k tomu pořídit dokonalý záběr.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/3/2713.jpg | Carlos Sardá, Architektura / Interiér | Megapixel
Carlos Sardá Vidal
/ Karlův most
Snímky Karlova mostu často sklouzávají do určitého fotografické klišé. Aby taky ne, když se jedná nejpravděpodobněji o nejfotografovanější českou památku. Na druhou stranu je tento snímek něčím jiný a skrývá v sobě atmosféru, kterou známe z fotografií Josefa Sudka, nebo Karla Plicky. Ticho, klid,  tajemná mlha. I takové prvky mohlo skvěle doplnit záběry architektury.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/1/2581.jpg | Martin Lukeš, Architektura / Interiér | Megapixel
Martin Lukeš
 / Flatiron
Na opačné myšlence jsem postavil svůj snímek jednoho z nejslavnějších mrakodrapů světa newyorské Žehličky. Mumraj, ruch a shon velkoměsta v kontrastu s tímto majestatním dědečkem mezi výškovými domy. Záměrný náklon horizontu, pohybová  neostrost, kácející se svislice, všechny tyto prvky se často považují za základní fotografické chyby. Na druhou stranu pokud se použijí záměrně mohou velmi dobře fungovat.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/4/280444.jpg | Jaroslav Mareš, Architektura / Interiér | Megapixel
Jaroslav Mareš
/ Casa Milà
Stejně tak i další snímek z našeho výběru je postaven na zajímavé perspektivě a neobvyklém úhlu záběr. Ten je navíc skvěle doplněn dramatickými mraky a harmonickou symetrií.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/3/275133.jpg | Vladimír Puškár, Architektura / Interiér | Megapixel
Vladimír Puškár
  / DC Tower
Moderní designově až futuristické stavby se čím dál tím stávají terčem objektivů milovníků fotografování architektury. Myslím, že právě podobné snímky pomáhají k tomu aby veřejnost přijala pozitivněji některé kontroverzní stavby, mezi kterými byl před lety i tančící dům, Londýnská “okurka”, nebo new yorská Socha Svobody. A přesto se z nich časem staly symboly.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/5/39695.jpg | Otakar Metlička, Architektura / Interiér | Megapixel
Otakar Metlička
/ Hallgrímskirkja
A zrovna mezi takové symboly patří i monumentální kostel v hlavním městě Islandu. Někomu může připomínat raketoplán a někomu možná čelo vikingské lodi. Jisté je, že dnes patří k neodmyslitelné dominantě Reykjaviku. I zde autor skvěle využil náklon horizontu a pohyb mraků ke zvýšení dramatičnosti scény

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/43759.jpg | Milan Kubát, Architektura / Interiér | Megapixel
Milan Kubát
/ Opera v Sydney
Podobný osud měla i budova australské opery v Sydney. I přesto, že měla mnoho odpůrců, zapadla skvěle do koncept moderní architektury tohoto města. Na většině záběrech se stavba zabírá jako celek a možná právě proto je zajímavé vidět ji i takto v částečném detailu, kde skvěle vynikne úchvatná geometrie stavby.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/5/181645.jpg | Václav Lála, Architektura / Interiér | Megapixel
Václav Lála
/ Strop 3
Na čisté geometrii je postavena i tato fotografie interiéru další známé moderní stavby, tentokrát přímo ze srdce Paříže. V obraze samotném tentokrát hrají poměrně velkou roli také postavy turisté, které díky tomu, že nejsou moc konkrétní tak vůbec neruší celkový záběr, ale navíc mu dali krásně čitelné měřítko.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/6/40656.jpg | Richard Brychta, Architektura / Interiér | Megapixel
Richard Brychta
/ La Défense
A v Paříži zůstaneme i na posledním záběru, který zachycuje ikonu moderní architektury, kterou je čtvrť La Defense. Zde naopak velmi dobře působí vyrovnané linie. Postavičky jako měřítko, kontrastní převod do černobílá, zkrátka fotografie architektury jak má být.

titulní foto: Alexandr KOLOVRATNÍK

Nezapomeňte, že uzávěrka soutěže Architektura v černobílém končí 30. 11. 2016 a v zápětí startuje poslední měsíční kolo naší celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2016, jehož tématem budou fotografie PO SETMĚNÍ.

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Dobrý den, zkuste stisknout Shift+F5 a stránka by se měla znovu načíst. Jinak jsem to kontroloval a fotky vidím normálně.

2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 8. 11. 2016 |Reagovat

JT

Fotky v článku se bohužel nezobrazují

1

Jan Tichavský, 8. 11. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.