Foto soutěž: Černobílé pokušení - inspirace z Galerie Megapixelu Fotoporadna

Foto soutěž: Černobílé pokušení - inspirace z Galerie Megapixelu

Martin LukešAktualizováno: 20. 3. 2017 v 8:30 • Rubrika: Fotoporadna

Tak jako každým měsíc, vybral jsem pro vás z Galerie Megapixel set fotografií, které korespondují s právě probíhající soutěží s názvem ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ. Jak už název napovídá, tentokrát jsou ve hře výhradně černobílé fotografie. Mám toto téma velmi rád a tak pro mě bylo velmi těžké vybrat pouze kolem desítky snímků. Je zřejmé, že některé žánry jsou pro černobílé podání tradičnější, nicméně desaturovat se dá v podstatě každý záběr. Chce to ale trochu citu a ten autorům následujících fotografií rozhodně nechybí.

Přijďte na besedu se Zdeňkem Dvořákem: 16. 3. 2017 MEGAPIXEL (Praha) 

Téma: Černobílé pokušení  


https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/246088.jpg
Roman Dietrich / Jenovéfa Boková

Portrét je přesně jedním z témat u kterého když se povede převod z barev do černobíla, pozvedne to fotografii o několil levelů výš. U této fotografie se navíc povedl nejenom převod a nasvícení. Díky typu modelky i stylingu snímek vypadá, jako by vypadl ze stránek modních časopisů z přelomu 30. - 40. let minulého století.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/6/241706.jpg
Peter Ilencik
/ Boy
Grafické koláže jsou samy o sobě velmi těžkou disciplínou a poprat se s ní bez možnosti barevného vyjádření, je za mě opravdu velmi težké. Autor této snové vize se s tím ale vypořádal naprosto brilantně. Dovedu si tento obrázek představit jako ilustraci v nějaké knize.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/233747.jpg
Petr Homolka
/ Úcta
Reportáže a dokumenty zvláště pak ty sociální jsou tématem, který je pro černobílou fotografii jako dělaný. Díky absenci barev se divák dokáže více soustředit na scénu, děj a sdělení jako takové. V tomto případě jde navíc o velmi citlivé téma a celkově mohu říci, že jde o hodně silnou fotografii.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/309915.jpg
Pavel Stehlík / Streetfoto
V době analogu nebyla černobílá fotografie módou, jako je tomu dnes, ale jakousi znouze ctnostní. Barevné materiály byly podstatně dražší a stejně tak tomu bylo i u jejich zpracování. Navíc ne každý mohl vyvolávat barevné filmy doma. Mnoho dobových fotografií je tedy v černobílém provedení, což ale ničemu nevadí. Tento snímek má za mě velmi silnou a především autentickou atmosféru, jako by vypadl z nějakého trezorového filmu režisérů československé nové vlny. Někomu může připadat snímek fádní, bez děje a pointy, ale na druhou stranu můžete nekonečně dlouho přemýšlet o tom co se na fotografii děje a to je na ní úžasné.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/303983.jpg
Miroslav Černoch
/ Ballerina
Ač jde tématicky v podstatě o žánr aranžovaného zátiší, má v sobě tento snímek mnohem víc. Je v něm vtip, kouzlo, pointa, symbolika a k tomu autorovi stačil jeden ohnutý hřebík a hra se stínem. To je na fotografii naprosto úžasné, až geniální.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/2648.jpg
Petr Poláček
/ Smutek
Tuhle fotografii mám hodně rád. Černobílá varianta koresponduje se smutným výrazem pierota , zvýrazňuje jeho vrásky, výraz očí a samotné líčení. Je to přesně ten typ fotografie, který nepotřebuje komentovat, protože mluví sám a sebe.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/295680.jpg
Zdeněk Dvořák
/ Ze zátahu

V motivačním výběru samozřejmě nemůže chybět fotografie garanta tohoto souěžního kola, skutečného mistra černobílé fotografie Zdeňka Dvořáka. Jeho reportážní fotografie z rybářských výlovů a "sousedské" sociální dokumenty patří ke skutečným skvostům naší galerie. Nejen že mají skvělé světlo, kompoizici, technickou kvalitu, myšlenku, vtip, zajimavou perspektivu, ale nechybí jim to hlavní a tím je lidskost, duše a pokora i ke všedním věcem, které nás obklopují. A díky tomu jsou jeho fotografie úžasné.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/257168.jpg
Otakar Metlička
/ Zrcadlení pod periskopem

Stejně tak vnímám i dalšího autora Otu Metličku, který je dvojnásobným vítezem soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2014/2015. Jde o jednoho z nejvšestranějích fotografů, které jsem v životě potkal. Skvěle zvládá technické žánry, jako je produktová fotografie, portrét, nebo krajina, ale zrovna tak cestopisy a street fotografie, které jsou na jednu stranu velmi syrové, ale zároveň velmi upřímné a výtvarné, až poetické.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/289780.jpg
Martin Kozák
/ Ragby
Stejně jako u předchozí fotografie i tady znám autora osobně. Vím jak skvěle umí pracovat s barvami a černobílé podání, zvláště pak sportu, je tedy trochu nezvyklé, ale zároveň excelentní. Ragby je velmi tvrdý sport a tvrdé byly i podmínky tohoto zápasu. Vysoký kontrast skvěle zvyraznil atmosféru, troufám si říci, že v barvě by to tak hezky nevyznělo.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/287092.jpg
Robert Jahn
/ Loďka
Černobílá krajina je také poměrně těžký motiv. Příroda je sama o sobě postavena na barvách a otázkou je, proč se o ně při krajinné fotografii ochuzovat. Když se to ale umí, podrthnou se v BW provedení struktruy, přechody, textury a tvary a divák najednou vnímá to co mu zůstalo pod rouško barev skryto. A stejně tak je tomu i u této fotografie. Ideální je v podobných případech používat převod do čenobíla metodou míchání kanálů, nebo pomocí programu SILVER EFEX PRO, o kterém jsem psal před časem zajímavý článek.

Nezapomeňte, že soutěž na téma ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ končí poslední půlnocí v měsící, tedy 31.3.2017 a v zápětí začíná nová, na téma KDYŽ NEMŮŽEŠ, PŘIDEJ!, ve které se budeme věnovat sportovní fotografii.

BESEDY S GARANTY SOUTĚŽE:

16.3.2017 / 17h - Beseda se Zdenkěm Dvořákem, garanem soutěžního kola ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ

3.5.2017  / 17h - Beseda s Marianem Chytkou, garantem soutěžního kola: KDYŽ NEMŮŽEŠ, PŘIDEJ!


titulní foto: Adam Pištěk / Partička steakůZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, díky, chybu jsem opravil. A také díky za podněty.

  Luděk Bouška - Megapixel, 20.03.2017 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  "disciplýnou"? Nevím, jakým způsobem redigujete v redakci články. Přijde mi, že obsahují relativně dost různých překlepů či chybějících mezer. Není to případ jen tohoto. "Disciplýna" už mi ale přijde trochu moc. Možná se zamyslete nad pozicí korektora nebo si to čtěte aspoň mezi sebou než to pustíte do světa. Omlouvám se panu Lukešovi, že to píšu zrovna pod jeho článek. Na kurzu byl výborný.

  Honza, 17.03.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím