Všechny objednávky nad 500 Kč doručíme zdarma! Naše prodejny jsou otevřené jen pro výdej internetových objednávek.

Foto soutěž: Cvakni to mobilem - inspirace z Galerie Megapixelu Blog

Foto soutěž: Cvakni to mobilem - inspirace z Galerie Megapixelu

Martin LukešVydáno: 4. 1. 2017 v 15:17 • Rubrika: Blog

Letošní ročník naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017, jsme odstartovali trochu netradičně. Celosvětové průzkumy ukazují, že nejvíce fotografií není paradoxně pořízeno digitálními fotoaparáty, ale chytrými telefony. Samozřejmě že jejich použití má značná omezení, nicméně přesto se dnes dá mobilem udělat velmi dobrý snímek. Lednové kolo soutěže tedy patří mobilní fotografii.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/220721.jpg
Jiri Hanausek
/ Prosba
Cestopisná fotografie, stejně jako sociální dokument jsou typickými žánry, které se dnes dají bez problému fotit na mobilní telefon. Nosným prvkem u podobných žánrů není obrazová kvalita, ale příběh a atmosféra daného místa. Navíc když fotíte v podobných situacích mobilem, jste nenápadní, pohotoví, neupozorňujete na sebe drahou technikou a lépe splynete s davem. Vždyť i taková ikona reportážní fotografie jako je Jan Šibík, dnes fotí některé reportáže mobilem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/25552.jpg
Tomáš Tesař
/ Figurína
Opačným případem je koncepční a umělecká fotografie. Ani zde není na prvním místě obrazová kvalita, ale obsah, tedy nápad, myšlenka, pocity a emoce. A přesně takový je další snímek vybraný jako inspirace z Galerie Megapixelu, z toho co všechno se dá fotit mobilem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/11311.jpg
Věroslav Hlavatý / New York New York
Architektura sice patří mezi technické žánry, ale ne každá se živí fotografováním architektury. Na druhou stranu když si chcete vyfotit nějakou zajímavou budovu, nebo stavbu je mnohdy mobilní telefon tím jediným, co máte po ruce. Navíc když jsou dobré světelné podmínky, jako na tomto snímku New Yorské metropole, je obrazová kvalita pro interní potřeby více než ucházející.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/16712.jpg
Jan Fichtner
/ Souboj s Atlantikem
Podobně jak s architekturou je to i s fotografováním krajiny. Mobilní telefony a tablety mají poměrně malý snímač na to, aby zachytily jemné detaily, kompletní škálu barev a především přechody světel a stínů. Na druhou stranu mají díky malému snímači ohromnou hloubku ostrosti, což se pro focení krajinek hodí. Tento snímek navíc dokazuje, jak technologie za poslední dobu pokročily a je vidět že si mobilní telefon v tomto případě poradil i s poměrně náročnou scénou v protisvětle.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/6/39476.jpg
Tomáš Tesař
/ V Drážďanech
Street fotografie je dalším vděčným tématem, pro které je fotoaparát v mobilním telefonu jako dělaný. Určitě každý fotograf zná ten pocit, když se na ulici dostane do nějaké zajímavé situace, nebo vidí nějakou scénu, kterou by stálo za to vyfotit. Bohužel ale mnohdy není čím, protože fotoaparát odpočívá na dně batohu a v tom horším případě doma ve skříni. Mobil je v takových případech mnohdy jediným kompromisem. Když jde navíc záběr nějak výtvarně, nebo obsahově zajímavý, nikdo neřeší sníženou kvalitu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/205382.jpg
Erik Mikeska
/ Nádech noci
Další krajinka dokazující, že jak snímače, tak procesory mobilních telefonů pokročily a na pohlednicový formát, nebo internetovou prezentaci se dá mobilem pořídit velmi slušný záběr. Samozřejmě že to není na nějaké větší tisky, plakát z mobilu běžně nevytisknete. Ale ruku na srdce, kolik člověk do roka tiskne zvětšenin?

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/19195.jpg
Martin Bárta
/ Valerie v zimním
Portrét je v podstatě také spíše technickým žánrem. Mnoho lidí zaznamenává denně rodinné momentky včetně portrétů sebe, svých dětí, nebo nejbližší přátele a rodinu. K tomu je mobilní telefon jak dělaný. Máte ho pořád u sebe, do fotoknihy kvalita podobných fotografií stačí a když je dobré světlo, dá se udělat i velmi solidní portrét, jak dokazuje tento rodinný snímek.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/75631.jpg
Richard Brychta
/ Námraza
Ani na této úchvatné krajince není na první pohled poznat,  že jde snímek z mobilního telefonu. Autorovi se skvěle povedlo zachytit kouzelnou zimní atmosféru, která spolu s krásným kontrastem a skvělou kompozicí dělá se snímku něco výjimečného.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/26594.jpg
Tomáš Tesař
/ Dvojčata
Surrealismus, abstrakce a snové vize, patří k dalšímu tématu, u kterého nehraje roli použitá technika, ale myšlenka a nápad.  Tak, jako se malíře nikdo neptá jakou značku štětce použil, ani na výstavách podobných snímků neuslyšíte dotaz: " a čím jste to mistře fotil" :) Zrovna tento snímek, pokud by byl součástí souboru, si na nějaké výstavě dost dobře umím představit.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/61321.jpg
Pavel Noga
/ Nebezpečná čtvrť
Posledním snímkem z naší inspirace je fotografie interiéru posunutá stylu "noir". Na první pohled evokuje psychadelickou scénu z nějakého ponurého filmu, nebo počítačové hry a díky tomu absolutně nevadí šum, neostrost, nevykreslené detaily, ani další nešvary, kterým se u běžné fotografie snažíme vyhnout.


Pokud dosud používáte spíše tradiční fototechniku a s focením na mobil nemáte moc zkušeností, můžete navštívit některou z akcí našeho doprovodného programu. První z nich je workshop Fotografujeme s iPhonem a druhou je beseda s garantem soutěže, zakladatelem internetového portálu Appliště.cz, a Phonefoto.cz

Uzávěrka soutěže je jako vždy v poslední minutě měsíce, tedy o půlnoci 31. ledna 2016. Vzápotí začína druhé kolo celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. To nese název TISÍC BAREV, VŮNÍ A CHUTÍ SVĚTA a budeme se v něm věnovat footgrafování jídla.

titulní foto: Pavel KváčVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Cvakni to mobilem

  První kolo naší celoroční vzdělávací soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017 začne trochu netradiční. Téma je tentokrát libovolné. Necháme na vás zda do…

 • Mobilní fotografie

 • Rok s Megapixelem 2017

  Zapojte se s námi do 4. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2017. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol, spoustu…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr Messenger od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím