Magazín

Fotoporadna

Foto soutěž: ULICE - GENIUS LOCI / inspirace z Galerie Megapixelu

Martin LukešAktualizováno: 12. 7. 2017 v 11:59 • Rubrika: Fotoporadna

Foto soutěž: ULICE - GENIUS LOCI / inspirace z Galerie Megapixelu

Street fotografie se v poslední době těší ohromné popularitě. Stačí vyjít před dům a na každé ulici kolem nás se v každé vteřině odehrávají tisíce mikro příběhů, které zůstanou navždy zapomenuty, pokud se nedostanou do hledáčku vašeho fotoaparátu. V prvním prázdninovém měsíci se tedy budeme v naší soutěži věnovat žánru street fotografie. Abyste to ale neměli tak jednoduché, dali jsme do názvu tématu ještě dovětek GENIUS LOCI. Příběh vašich soutěžních snímků musí být tedy navíc zasazen do nějakého zajímavého prostředí. Pokud nevíte jak to uchopit, připravili jsme si pro vás malou nápovědu v podobě snímků z Galerie Megapixel, které toto zadání do písmene splňují.Jan Mocňák  / After rain...
Ztichlá ulice, namodralý tón neonu peroucí se s teplým tónem starých pouličních lamp, dlažba lesknoucí se po dešti, tajemný cizinec s deštníkem a cigaretou. Scéna jak vystřižená z nějakého NOIR filmu. Atmosféra tak silná, že by se dala krájet. Takto přesně si představuji street fotografii spojenou s kouzlem zajímavého místa.


Dagmar Lapišová
/ Stíny horkého léta
Další fotografie je postavená na zcela jiném principu. Jde o hru linií a tvarů a samozřejmě vysoký kontrast světla a stínu. Navíc by se dalo říci, že tento snímek překračuje hranici žánrů a v podstatě se posouvá někam do abstrakce. I takto ale může vypadat soutěžní snímek.Albert Pich
/ Dálnice pro pěší...
Sociální prostředí se přímo nabízí k dokumentární, nebo street fotografii. Občas to ale může sklouznout do určitého klišé, proto se musí s tímto motivem opatrně. Jeden ze způsobů jak rozbít otřepaný koncept je vtip. A přesně to se povedlo autorovi dalšího doporučeného snímku, který v sobě nese trochu tragikomedie i černého humoru.


Zdeněk Papeš 
/ Čekání
Svět pohádek je pomyslnou hranicí mezi dětskou bezelstností a dospělou pragmatičností. Tato fotografie skvěle zachycuje příběh, který dává dospělému divákovi možnost ohlédnout se zpět do minulosti, kdy byl sám dítětem. Díky širokému ohnisku a skvěle zvolené perspektivě jsme doslova vtahováni do scény.


Tom Karola 
/ Sám
Nádraží je dalším místem, na kterém se odehrálo desítky pohádek, stovky filmů a tisíce knižních příběhů. Někdo se svou cestou začíná, někdo končí. Když k tomu přičteme deštivou noc, specifickou světelnou atmosféru a tajemnou postavu, musí z toho vyjít skvělá fotografie.


Martin Živný
/ Napoli
A v italských uličkách ještě chvíli zůstaneme. Dalším zastavením je malý krámek s domácími potřebami a jeho prodavačem. Když k tomu přičteme italský skútr, vznikne nám jeden velký symbolický celek, kterému onen pomyslný Genius Loci určitě nechybí.


Zdeněk Dvořák
/ NIKE
Skvěle načasovaná, dynamická, ale zároveň velmi vtipná momentka - jako by vypadla z nějaké filmové skeče. I takové fotografie může zachytit "pouliční lovec", když má fotoaparát v pohotovosti, otevřené oči a umí si počkat na ten správný okamžik.


Jiří Dobíhal
/ Zig Zag
Jedna z osvědčených možností jak zachytit skvělé street fotografie je najít si předem zajímavou kulisu, místa, nebo architektury a pak už jen čekat, až se objeví zajímavá situace, nebo kompozice. Někdy to trvá okamžik, někdy trochu déle ale skoro nikdy neodejdete bez úlovku.


Julo Kotus
/ skateboard
Na zajímavé dynamice architektury v pozadí je postaven příběh další fotografie. Skateboarding je symbolem určité revolty několika generací a skvěle koresponduje s urbanistickou kulisou. To vše v podání siluet, hry světel a stínů a doslova precizní kompozice dělá i z tohoto záběru výjimečný snímek.

Uzávěrka soutěže ULICE - GENIUS LOCI končí o půlnoci 31.7.2017 a v zápětí startuje další kolo naší celoroční foto soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017, které se tentokrát nese v duchu PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE OD A DO Z.

titulní foto: Martin Lukeš / Stará dáma

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.