Mlhavé dopoledne u záhadné kaple, možná templářské, část 2

Jde o soukromý majetek autora ©

Mlhavé dopoledne u záhadné kaple, možná templářské, část 2  

Nedávno jsem zde vložil první snímek Kaple Matky boží a slíbil pokračování, neboť s kaplí jsou spojeny i další legendy a nezodpovězené otázky. A protože jste někteří z Vás vyjádřili zájem o tyto legendy, dovolím si tentokrát trochu rozepsat, byť to tady o textu není. Takže koho to nezajímá, není třeba číst dál:
- Na kapli najdete různé plastiky (např. románský pískovcový tympanon s reliéfem řeckého kříže a 2 lvy po stranách nad vstupem, gotická pískovcová šklebící se lidská hlava na východní straně, zvláštní postavička připomínající medvěda), které jsou některými považovány za symboly, které měly ochraňovat před zlými duchy. Jiní v nich ale vidí templářské symboly.
- Šklebící se lidská hlava je umístěna nad nepřehlédnutelným reliéfem ve tvaru písmene „M“. Někdo tvrdí, že se jedná o monogram Matky boží Marie. Odpůrci ale tvrdí, že pískovcový obličej s křečovitým úšklebkem nad reliéfem nemůže patřit neposkvrněné panně, a lze se jen dohadovat, jestli je výrazem pohrdání nebo bolesti. Jiní v symbolu vidí oddělenou hlavu od těla Jana Křtitele, kterého templáři uctívali jako nejsvětější relikvii. Další vyznavači templářů vidí v reliéfu písmena M, O, L, A a Y. Musím uznat, že nepotřebuji zase až tolik fantazie, abych tato písmena v reliéfu objevil. MOLAY bylo jméno posledního templářského velmistra, který se měl dle veverského rukopisu r. 1304 zúčastnit i tajného zasedání templářů a o 10 let později byl upálen v Paříži.
- Spoustu otazníků vyvolává i velmi dunící podlaha v místech nalevo od oltáře. Nikdo nepochybuje, že se zde nachází dutý prostor, který vyvolává otázky, co se zde může nacházet. Někteří zde tuší vstup do podzemí, kudy středověcí dělníci sestupovali do hlubin země razit tajné chodby a nakonec se odtud nikdy nevrátili, aby nevyzradili tajemství.
- Na zdech sakristie je rudou barvou namalován rozvětvený osmihrotý kříž v kruhu. Naprosto stejný symbol lze ale také spatřit v záhadné gotické katedrále v Chartres ve Francii. Jeho smysl nebyl dodnes objasněn, ale bývá spojován se symbolikou templářů.
- Další z legend vypráví, že hřbitov kolem kaple je místem konání tajemných schůzek duchů, kteří se ze země vztyčují a zase se do země propadají. Jiná legenda hovoří o veverské kletbě, kterou musel kostelík zlomit v dalších stoletích obětí 12 panen a mládenců, kteří museli přijít o život, aby byla kletba zlomena. Než došlo ke zlomení kletby, byly páry, které si přísahaly lásku v kapli, nešťastné a jejich vztahy končily za dramatických okolností.
- V r. 1971 se začalo dle plánku pocházejícího z r. 1819 hledat nedaleko kaple místo označené v plánku. Skupina nadšenců asi v hloubce 0,5 m objevila mramorovou desku osazenou různými rafikami otáčejícími se po kruhových výsečích vyznačených na desce, která tak působila dojmem nějakého zaměřovače, který za určitých okolností mohl určovat místo uložení pokladu. Následná měření v těchto místech i ukázala určité anomálie svědčící o podzemních prostorech. Následné vrty však ztroskotaly na neznámé překážce v hloubce asi 5 m pod zemí.
- O tajné chodby mezi kaplí a hradem Veveří měli zájem i nacisté, kteří zde měli údajně schovat a zaminovat tajné archivy. Minulost chodeb byla předmětem zájmu i okultní německé společnosti Thule, jejíž ideologie měla souvislost s organizací SS. V hledáčku měla chodby i SNB a STB v nedávné době.
- Bez povšimnutí nelze ani ponechat osudy lidí, kteří po templářském pokladu a tajných chodbách pátrali. Většina z nich právě v okamžiku, kdy měli pocit, že jsou blízko odhalení tajemství legend souvisejících s templáři a jejich pokladem, musela zemřít. A bylo nepodstatné, jestli se jednalo o jednoho z majitelů panství Prospera Sinzendorfa, který nešťastnou náhodou vypadl z kočáru během cesty do Karlových Varů, o administrátora kněžny Ypsilanti, který měl objevit zajímavé dokumenty v bítýšském archivu vedoucí k pokladu, načež byl zavražděn, o Jeana Poliera Vernarda, komořího švédského prince Gustava Vasa zajímajícího se o poklad, který zemřel za zvláštních okolností ve Vídni, nebo o Bohumila Floriána, zaměstnance restaurátorské dílny, který pátral po tajných chodbách a v noci na Silvestra r. 1976 zemřel doma ve svém křesle u rozpité sklenky vína a zapnuté televize… Všechna tato úmrtí podporují legendu o tom, že kdo na své cestě za odhalením tajemství legendy zašel příliš daleko, musí zemřít…

Hodnotit a oblíbit si fotku mohou přihlášení členové Galerie.

Atraktivita:
69.1 % Top atraktivita: 97.3%
12. 11. 2016

offline Jiří Němeček

Vloženo: 04. 11. 2016 22:50
Žánr: dokument
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Nikon D500 tělo
Objektiv: Nikon 16-80mm f/2,8-4,0E AF-S DX ED VR
Ohnisko: 42 mm
Závěrka: 1/250 s
Clona: 9
ISO: 100
Korekce Exp.: 0 EV
Vyfoceno: 22.10. 2016 11:45

Štítky

  • Kaple Matky boží
  • Veveří

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (29 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím