Amatérka.

Jde o soukromý majetek autora ©

Amatérka.  

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena v roce 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně objevována a propojována s dalšími jeskyněmi v okolí, mezi něž patří i známé Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému je dnes větší než 40 km.
Objevování Amatérské jeskyně bylo provázeno tragédiemi i mocenským zápasem o její využití a pojmenování a její název se nakonec stal trvalou připomínkou nezištné a obětavé práce stovek dobrovolných jeskyňářů.
V roce1989 proplavali členové ČSS čtyři zatím neznámé sifony na konci Sloupského koridoru a objevili 1 500 m dlouhé pokračování. O deset let později na ně navázali jejich mladší pokračovatelé, aby k těmto prostorám přidali další a další stovky metrů. V roce 2003 po sérii odvážných horolezeckých výstupů lokalizovali na vrcholu jednoho z komínů možnost dosažení zemského povrchu a následně v tomto místě otevřeli nový vchod, umožňující komplexní výzkum této doposud izolované části Amatérské jeskyně. Od tohoto okamžiku probíhá výzkum Sloupského koridoru prakticky nepřetržitě a je téměř každý rok korunován novými významnými objevy.
Vyvrcholením jeskyňářského snažení bylo v roce 2005 propojení Amatérské jeskyně s posledním velkým systémem v okolí, se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, čímž bylo symbolicky završeno téměř 300 let trvající úsilí generací krasových badatelů o objasnění průběhu podzemních toků v severní části Moravského krasu.

Atraktivita:
63.1 % Top atraktivita: 85.5%
01. 12. 2016

offline Pavel Michna

Vloženo: 28. 11. 2016 19:17
Žánr: krajina
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Canon EOS 7D tělo
Objektiv: Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon
Ohnisko: 35 mm
Závěrka: 1/40 s
Clona: 1.8
ISO: 500
Korekce Exp.: 0 EV
Blesk: ne
Filtr: ne
Stativ: ne

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (12 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 1 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím