Amatérka.

Jde o soukromý majetek autora ©

Amatérka.  

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena v roce 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně objevována a propojována s dalšími jeskyněmi v okolí, mezi něž patří i známé Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému je dnes větší než 40 km.
Objevování Amatérské jeskyně bylo provázeno tragédiemi i mocenským zápasem o její využití a pojmenování a její název se nakonec stal trvalou připomínkou nezištné a obětavé práce stovek dobrovolných jeskyňářů.
V roce1989 proplavali členové ČSS čtyři zatím neznámé sifony na konci Sloupského koridoru a objevili 1 500 m dlouhé pokračování. O deset let později na ně navázali jejich mladší pokračovatelé, aby k těmto prostorám přidali další a další stovky metrů. V roce 2003 po sérii odvážných horolezeckých výstupů lokalizovali na vrcholu jednoho z komínů možnost dosažení zemského povrchu a následně v tomto místě otevřeli nový vchod, umožňující komplexní výzkum této doposud izolované části Amatérské jeskyně. Od tohoto okamžiku probíhá výzkum Sloupského koridoru prakticky nepřetržitě a je téměř každý rok korunován novými významnými objevy.
Vyvrcholením jeskyňářského snažení bylo v roce 2005 propojení Amatérské jeskyně s posledním velkým systémem v okolí, se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, čímž bylo symbolicky završeno téměř 300 let trvající úsilí generací krasových badatelů o objasnění průběhu podzemních toků v severní části Moravského krasu.

Atraktivita:
63.1 % Top atraktivita: 85.5%
01. 12. 2016

offline Pavel Michna

Vloženo: 28. 11. 2016 19:17
Žánr: krajina
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Canon EOS 7D tělo
Objektiv: Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon
Ohnisko: 35 mm
Závěrka: 1/40 s
Clona: 1.8
ISO: 500
Korekce Exp.: 0 EV
Blesk: ne
Filtr: ne
Stativ: ne

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (12 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím