Koniklec luční v přírodním prostředí

Jde o soukromý majetek autora ©

Koniklec luční v přírodním prostředí  

Člověk má zřejmě do života přidělenu určitou míru zážitků. Vůbec si nepomůže, honí-li se za dalšími. Protože ono se dá vytěžit maximum i z nejnepatrnější existence na maličkém plácku.
Na skalních lokalitách (v tomto konkrétním případě na vedlejším vrcholu Bořně) nalezneme mimo tohoto exempláře koniklece lučního i chráněnou tařici skalní hvězdnici alpskou, kosatec bezlistý nebo hvozdík sivý. Na skalnatých křovinatých a travnatých svazích nalezneme i jiné chráněné teplomilné byliny skalnatých stepí, např. modřenec tenkolistý, dvojštítek hladký, třemdavu bílou nebo bělozářku liliovitou. Divoce zde roste i jalovec obecný. Spodní partie Bořně, obzvlášť jižní a jihovýchodní úpatí skalního masívu jsou porostlé vegetací víceméně stepního charakteru, ovlivněné druhy z okolních kulturních luk, plevely a teplomilnými křovinami. Ze vzácnějších, chráněných druhů je zde zastoupen hlavně hlaváček jarní , zvonek klubkatý, len rakouský kozinec dánský , divizna fialová, nebo prvosenka jarní. Za pozornost stojí také tzv. skalní sutě, které na Bořni vytvářejí tři velká, svahová pole. Vegetace na těchto polích není příliš druhově bohatá a je výrazně ovlivněna okolními teplomilnými porosty. Z chráněných druhů rostlin stojí jistě za zmínku náprstník velkokvětý a lomikámen trsnatý. Hlubokými skalními zářezy a roklemi vystupuje lesní porost vysoko do skal. Po okrajích tohoto společenství se vyskytuje opět několik vzácných, chráněných druhů rostlin, jako je kruštík proměnlivý, sasanka lesní , lilie zlatohlávek , konvalinka vonná , nebo kozinec cizrnovitý.

Hodnotit a oblíbit si fotku mohou přihlášení členové Galerie.

Atraktivita:
67.4 % Top atraktivita: 94.5%
04. 01. 2017

offline Jana Kučerová

Vloženo: 31. 12. 2016 09:28
Žánr: krajina
Kategorie: barevné
Fotoaparát: DMC-TZ5
Ohnisko: 5 mm
Závěrka: 1/200 s
Clona: 3.3
ISO: 100
Korekce Exp.: 0 EV
Vyfoceno: 11.05. 2013 13:23

Štítky

  • flora Bořně
  • koniklec luční

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (14 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím