Andělský hrad a Andělský most

Jde o soukromý majetek autora ©

Andělský hrad a Andělský most  

Andělský hrad v Římě na břehu řeky Tibery je pozoruhodnou stavební památkou s úchvatnou historií. Roku 139 n.l. byla stavba dokončena coby mauzoleum pro římského císaře Hadriána a jeho rodinu. Následně zde byly uloženy urny s ostatky několika dalších vládců Říma, roku 401 však bylo mauzoleum přestavěno na vojenskou pevnost. Urny s popelem někdejších císařů byly rozptýleny roku 410 během plenění Říma germánskými Vizigóty, které vedl král Alarich.

Legenda praví, že roku 590 se měl na vrcholku stavby zjevit archanděl Michael coby symbol konce morové epidemie a tato událost měla dát stavbě její nynější název. Reálnější je ovšem verze, kdy místo ke svému jménu přišlo až v 15. století, kdy se na vrcholu objevila právě socha tohoto archanděla. Již ve 14. století začala úprava stavby na papežský hrad. Papežové ale stavbu využívali i jako vězení pro své nepřátele a odpůrce, například slavný filosof a astronom Giordano Bruno zde byl ve druhé polovině 16. století vězněn celkem šest let, protože svými vědeckými teoriemi popíral stará katolická dogmata a fantasmagorie. V současnosti v objektu sídlí muzeum zaměřené na jeho historii, z terasy na vrcholu je pak překrásný výhled na Řím, zejména pak na nedalekou baziliku sv. Petra a komplex vatikánských muzeí a dalších staveb patřících současnému papežskému státu.

Přilehlý Andělský most je rovněž dílem antiky, ke své sochařské výzdobě přišel ale podobně jako pražský gotický Karlův most až později, v době baroka. Snímek jsem pořídil v červenci 2016 na nábřeží řeky Tibery, navzdory okolnímu ruchu velkoměsta pozoruhodně klidném a příjemném místě, kde nám s přítelkyni dělali společnost už jen rackové a krabice pizzy z nedalekého bistra.

Atraktivita v anonymitě:
3.0 % Aktuální atraktivita:
2.9%

offline Tomáš Marounek

Vloženo: 12. 08. 2017 21:14
Žánr: panorama
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Nikon D3100 tělo
Ohnisko: -
Závěrka: -
Clona: -
ISO: -
Korekce Exp.: -

Štítky

  • Řím Itálie Evropa Antika Historie Středověk Papežský Hrad Andělský Castel Sant'Angelo Ponte Most

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím