Odpočinek motýla

Jde o soukromý majetek autora ©

Odpočinek motýla  

Odpočívadlo z citrusovníku

Atraktivita v anonymitě:
44.4 % Aktuální atraktivita:
33.6%

offline Miloslav Mraček

Vloženo: 07. 10. 2017 00:20
Žánr: zvířata
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Canon EOS 600D tělo
Objektiv: Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS II
Ohnisko: 39 mm
Závěrka: 1/60 s
Clona: 5
ISO: 800
Korekce Exp.: -
Filtr: Hama filtr SKY 40,5mm

Štítky

 • Motýl

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Reaguje na (2) | Taky fotím na prioritu clony a ISO si nastavuju zásadně sám - automatice nevěřím :-) Expozici si pak upravuju pomocí kompenzace expozice. Pokud jde o tu ostrost, když chcete mít celý snímek ostrý, tak je potřeba nastavit vyšší clonu. Clona totiž určuje hloubku ostrosti, tzn. jak velká část snímku bude ostrá (u snímků motýlů a květů je ale zbytečné, aby byl ostrý celý snímek). Dál hloubka ostrosti závisí na ohniskové vzdálenosti - čím je kratší ohnisková vzdálenost (lajcky čím máte menší zoom), tim je hloubka ostrosti vyšší. No a další parametr, který ovlivňuje hloubku ostrosti je vzdálenost z jaké předmět fotíte - čím vyšší je vzdálenost, tím vyšší je hloubka ostrosti. Jinak řečeno když chcete mít celý snímek ostrý, tak ideální je fotit ho na krátké ohnisko (což u detailu až tak nejde), z co největší vzdálenosti a clonu nastavit např. na 10-13. U hodně vysokých clon pozor, tam už dochází k difrakci a kvalita snímku se zhoršuje. No a přitom všem je potřeba ještě hlídat čas, na statické objekty si myslím, že úplně stačí 1/100 s (jak už jsem psal, dá se v ruce udržet i 1/30 s, někdy i delší čas). No a pak si ještě dát pozor na co ostříte (osobně používám středové ostření, zaostřím a pak si teprve upravím kompozici) a na to, aby se Vám při zmáčknutí spouště moc neklepala ruka. Jak vidíte, není toho zrovna málo, co všechno je potřeba si hlídat. Pokud jde o ISO (citlivost na světlo), obecně se doporučuje fotit na co nejnižší ISO. Čím vyšší ISO, tím vyšší šum. Zrcadlovky ale mají oproti kompaktům výhodu, že snesou mnohem vyšší ISO, u mého Pentaxu můžu fotit ještě na ISO 1600 a šum je v pohodě. Takže ISO nastavujte tak, abyste neměl zbytečně předimenzované ostatní hodnoty - pokud fotíte na prioritu clony, tak si musíte hlídat čas. Délka času zase závisí na tom, co fotíte a je dobré si to odzkoušet. Pokud fotíte statické předměty, tak stačí čas kolem té 1/100 s, v nouzi klidně i delší. Pokud fotíte předměty v pohybu, tak tam už je potřeba čas mnohem kratší. Jak moc krátký, to Vám přesně neřeknu, ale myslím si, že ani 1/500 s nemusí být čas dostatečně krátký. Fotím většinou krajiny, takže s fotografováním pohybujících se předmětů mám minimum zkušeností.

  Radek Hájek 29. 10. 2017 06:37 | Reagovat

 • 2

  Reaguje na (1) | Zkoušel jsem různá nastavení a u žádného se mi nikdy nepodařilo aby byl snímek celý ostrý. Buď je ostré jen to na co ostřím - bod a zbytek je rozmazaný nebo je ostrých více bodů, ale nikdy celý snímek v případě plošného ostření i jiných nastavení. Fotím pouze na prioritu clony na ostatní nemám tolik odvahy abych odhadoval čas, případně nastavoval úplně všechno. pročetl jsem spoustu poraden, kurzů, různá fóra a tak, ale když někde píší, že se má nechat ISO na auto a fotit skoro jen na prioritu clony, tak jinde zase píší, že nejdůležitější je čas a clonu si to přidá samo...hold jdu zkoušet a zkoušet...
  Děkuji za cenné rady a snad někdy v budoucnu obdržím i pozitivní reakci :-)

  Miloslav Mraček 28. 10. 2017 20:28 | Reagovat

 • 1

  U tohoto snímku je podobný problém, jako u toho následujícího, jak Vám tam píše Dušan - a to s pozadím. Nepůsobí na snímku moc dobře. Prakticky u všech Vašich snímků (včetně tohoto) je vidět neostrost. Do domácího alba na ukazování přátelům je snímek dobrý, ale tady na Mpx s ním nemáte šanci. A nevím, jestli znáte pravidlo, že pokud fotíte lidi nebo zvířata, tak se má ostřit na oči. Ještě jen dodám, že komentáře jsem psal od Vašich nejmladších snímků směrem k těm nejstarším. Snad Vám aspoň trochu pomohly. Udělat opravdu hezký snímek, který by splňoval všechny pravidla (jak po stránce kompozice, tak technické kvality) je hodně těžké a sám to neumím i když těch pravidel už znám poměrně dost.

  Radek Hájek 28. 10. 2017 08:14 | Reagovat

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím