Po hřebenu Krušných hor - Sauersack, důl a továrna na zpracování cínu

Jde o soukromý majetek autora ©

Po hřebenu Krušných hor - Sauersack, důl a továrna na zpracování cínu  

Zaniklý svět sudetských Němců, tak by se dalo popsat místo bývalé rozlehlé obce Rolava (německý název byl Sauersack) a nejenom toto, ale i jiná místa Krušných hor, kde se dají objevit zarostlé pozůstatky základů a zdí domů. Kdo chce vidět víc, např. bývalý cínový důl, musí se vydat z Rolavy necelý kilometr po silnici směrem na Jelení a Nové Hamry. Na levé straně komunikace na severním svahu Ploché hory (936 m.n.m.) se uprostřed lesů nacházejí pozůstatky dolu a továrny na zpracování cínu. Důl Sauersack - je místo opředené mnoha mýty a pověstmi, z nichž ale většina je smyšlená bez reálného základu.
Cín se v této části Krušných hor těžil zhruba od poloviny 16. století. Továrna vyrostla v roce 1940 a celkem rychle zde byl vybudován velký a moderní zpracovatelský závod na ploše cca 300 x 200 metrů, který postavila firma Pittel-Brausewetter z Karlových Varů. Kromě vlastní technologické části zde byly vybudovány i další potřebné objekty a provozy, např. správní budova, vrátnice, šatny, dílny, sklady, úpravna vody, trafostanice, úpravna vody, zámečnická dílna a podobně. Provoz úpravny rudy byl zahájen na začátku roku 1943 a v provozu byla až do konce II. světové války. Vzhledem k rozsahu činnosti zde byly zaměstnány skoro veškeré pracovní síly z celého okolí. Současně s výstavbou továrny začaly v její blízkosti vyrůstat další objekty. Ty zpočátku sloužily jako ubytovny či kanceláře, ale postupem času byly některé z nich přeměněny na zajatecký tábor, jelikož asi polovinu ze zaměstnanců tvořili zajatci. Nejvíce bylo Francouzů a Rusů.
Protože těžba a úprava rud nepřinášela předpokládaný výnos, byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. Došlo k demontáži technického zařízení a ukončení nákladného odčerpávání vody z podzemí, kilometry chodeb tak byly definitivně zatopeny. V současné době slouží ruiny areálu jako památka na hornické počítání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a faunu.
Poprvé jsem tam byl jako kluk a matně si vybavuji nějaké budovy a skelety. V říjnu jsem se tam podíval po dlouhé době a teď v neděli znovu, když začaly hřebeny Krušných hor zasypávat sněhové vločky. Chtěl jsem se podívat, jak toto místo vypadá v zimě. Silnice z Rolavy a Jelení se totiž v zimě neudržuje, takže pokud jsem nechtěl šlapat pěšky, vyrazil jsem, abych stihl trochu denního světla. I za tohoto krušného počasí tam byli turisté, někteří i z Německa, což je dobře, protože tak znovu ožívá kraj s krásnou přírodou, na který bylo ve druhé polovině minulého století zapomenuto.

Atraktivita v anonymitě:
81.3 % Aktuální atraktivita:
77.7%

offline Jiří Holý

Vloženo: 14. 11. 2017 21:12
Žánr: architektura/interiér
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Nikon D5500 tělo
Objektiv: Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Nikon
Ohnisko: 18 mm
Závěrka: 1/60 s
Clona: 1.8
ISO: 200, 200
Korekce Exp.: -

Štítky

  • Krušné hory
  • Rolava - Sauersack

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (14 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím