Po hřebenu Krušných hor - Sauersack, důl a továrna na zpracování cínu

Jde o soukromý majetek autora ©

Po hřebenu Krušných hor - Sauersack, důl a továrna na zpracování cínu  

Zaniklý svět sudetských Němců, tak by se dalo popsat místo bývalé rozlehlé obce Rolava (německý název byl Sauersack) a nejenom toto, ale i jiná místa Krušných hor, kde se dají objevit zarostlé pozůstatky základů a zdí domů. Kdo chce vidět víc, např. bývalý cínový důl, musí se vydat z Rolavy necelý kilometr po silnici směrem na Jelení a Nové Hamry. Na levé straně komunikace na severním svahu Ploché hory (936 m.n.m.) se uprostřed lesů nacházejí pozůstatky dolu a továrny na zpracování cínu. Důl Sauersack - je místo opředené mnoha mýty a pověstmi, z nichž ale většina je smyšlená bez reálného základu.
Cín se v této části Krušných hor těžil zhruba od poloviny 16. století. Továrna vyrostla v roce 1940 a celkem rychle zde byl vybudován velký a moderní zpracovatelský závod na ploše cca 300 x 200 metrů, který postavila firma Pittel-Brausewetter z Karlových Varů. Kromě vlastní technologické části zde byly vybudovány i další potřebné objekty a provozy, např. správní budova, vrátnice, šatny, dílny, sklady, úpravna vody, trafostanice, úpravna vody, zámečnická dílna a podobně. Provoz úpravny rudy byl zahájen na začátku roku 1943 a v provozu byla až do konce II. světové války. Vzhledem k rozsahu činnosti zde byly zaměstnány skoro veškeré pracovní síly z celého okolí. Současně s výstavbou továrny začaly v její blízkosti vyrůstat další objekty. Ty zpočátku sloužily jako ubytovny či kanceláře, ale postupem času byly některé z nich přeměněny na zajatecký tábor, jelikož asi polovinu ze zaměstnanců tvořili zajatci. Nejvíce bylo Francouzů a Rusů.
Protože těžba a úprava rud nepřinášela předpokládaný výnos, byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. Došlo k demontáži technického zařízení a ukončení nákladného odčerpávání vody z podzemí, kilometry chodeb tak byly definitivně zatopeny. V současné době slouží ruiny areálu jako památka na hornické počítání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a faunu.
Poprvé jsem tam byl jako kluk a matně si vybavuji nějaké budovy a skelety. V říjnu jsem se tam podíval po dlouhé době a teď v neděli znovu, když začaly hřebeny Krušných hor zasypávat sněhové vločky. Chtěl jsem se podívat, jak toto místo vypadá v zimě. Silnice z Rolavy a Jelení se totiž v zimě neudržuje, takže pokud jsem nechtěl šlapat pěšky, vyrazil jsem, abych stihl trochu denního světla. I za tohoto krušného počasí tam byli turisté, někteří i z Německa, což je dobře, protože tak znovu ožívá kraj s krásnou přírodou, na který bylo ve druhé polovině minulého století zapomenuto.

Hodnotit a oblíbit si fotku mohou přihlášení členové Galerie.

Atraktivita v anonymitě:
81.3 % Aktuální atraktivita:
60.9%

online Jiří Holý

Vloženo: 14. 11. 2017 21:12
Žánr: architektura/interiér
Kategorie: barevné
Fotoaparát: Nikon D5500 tělo
Objektiv: Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Nikon
Ohnisko: 18 mm
Závěrka: 1/60 s
Clona: 1.8
ISO: 200, 200
Korekce Exp.: -

Štítky

  • Krušné hory
  • Rolava - Sauersack

Místo pořízení fotografie:

Další fotografie autora:

Všechny fotografie autora

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se.

Zobrazeny komentáře (14 - 1)

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím