Kus domova

... svým způsobem pro mně, to byl kus domova ...

Chrám sv. archanděla Michaela, též karpatský kostelík sv. Michala apod., byl celodřevěný pravoslavný, původně řeckokatolický chrám bojkovského typu, postavený v druhé polovině 17. století ve vsi Velké Loučky u Mukačeva. V roce 1929 byl na Podkarpatské Rusi rozebrán, převezen a znovu postaven v Kinského zahradě na Smíchově v Praze

Kostel byl zbudován v bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Charakteristickým znakem tohoto slohu je členění chrámového půdorysu na tři přibližně čtvercové roubené části, nad nimiž se zvedají roubené věže, střechy jsou kryty šindeli. Budova kostelíka byla přibližně 14 metrů dlouhá a asi 8 metrů široká. Nejvyšší z věží přesahovala 17 metrů a zakrývala prostor ve chrámu určený pro ženy, pro nějž se v lidové slovesnosti vžilo označení babinec. K výzdobě věží a interiéru byly použity tři pro pravoslaví typické barvy: bílá, zelená a červená. Tyto barvy v lidovém chápání symbolizují základní křesťanské ctnosti: víru, naději a lásku.

Chrám sv. Michaela byl kompletně rozebrán, převezen a následně sestaven do původní podoby hned dvakrát. V roce 1793 jej občané Velkých Louček prodali větší a bohatší vesnici Medvedovcům. Ke druhému stěhování došlo v roce 1929, když Rusíni kostelík, jako typickou lidovou stavbu Podkarpatské Rusi, věnovali Praze, která tehdy byla jejich hlavním městem (Podkarpatská Rus, dnes zakarpatská část Ukrajiny, se po skončení první světové války a rozdělení uherského území stala součástí nově vzniklého Československa). Stavba byla pečlivě rozebrána, jednotlivé části očíslovány a naloženy do čtyř k tomu speciálně upravených železničních vagónů. Náklady spojené s touto operací hradilo Národní muzeum za podpory Ministerstva školství a osvěty Československé republiky. Slavnostní předání chrámu obyvatelům Prahy proběhlo 10. září 1929. Ceremoniálu byli přítomni čelní představitelé města Prahy, guvernér Podkarpatské Rusi dr. Anton Beskid a krojovaní občané Medvedovců. Chrám se stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

Zdroj – Wikipedie

Dnes kostel zničil požár.-(

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení členové Galerie. Přihlásit se / Registrovat

Jirka Rapp

...toho kostela je opravdu škoda...také jsem zasmutnil, když jsem se to včera dozvěděl...Reaguje na (1) |

2

Jirka Rapp 29. 10. 2020 12:48 |Reagovat

Jirka Černohlávek

Vobrečel jsem to!

1

Jirka Černohlávek 29. 10. 2020 03:56 |Reagovat

Atraktivita v anonymitě:

65.7 % Atraktivita je odvozena z počtu zhlédnutí, „líbí se” a „oblíbených” v době, kdy byla fotografie v anonymním režimu.

Aktuální atraktivita:
60.2 %

124zhlédnutí
12×líbí se
oblíbená

Parametry fotky :

Vloženo: 28. 10. 2020 21:41
Žánr: architektura/interiér
Kategorie: barevné
Fotoaparát: DMC-G7
Objektiv: Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 Power O.I.S.
Ohnisko: 12 mm
Závěrka: 1/320 s
Clona: 5
ISO: 200
Korekce Exp.:
Blesk: -

Místo pořízení fotografie:

Zobrazit mapu

Sdílet na: