Fotoaparáty s GPS - jak zaznamenat souřadnice

Vývoj jde neustále vpřed a výrobci nám nabízejí stále širší škálu možností a funkcí, které můžeme na svých fotoaparátech využívat. Jednou z nich je možnost zaznamenávat zeměpisnou polohu k vašim fotografiím.

Externí GPS moduly

Donedávna měli fotografové poměrně omezené možnosti, jak připojit GPS data ke svým snímkům. Slouží k tomu GPS moduly, jejichž velkou výhodou je to, že některé z nich jsou kompatibilní prakticky s každým digitálním fotoaparátem. Funguje to celkem jednoduše.

Externí GPS modul stačí zapnout a to je při fotografování naše jediná starost. GPS modul totiž průběžně zaznamenává naši polohu a pak jen stačí tato zaznamenaná data stáhnout do počítače. Pomocí speciálního programu (ale umí to třeba i Zoner Photo Studio 13) je pak velmi snadné „spárovat" data o poloze s fotografiemi. Synchronizace je skutečně jednoduchá, protože program jen porovná údaje o čase pořízení snímku a přiřadí k nim GPS data zaznamenaná ve stejnou dobu, v jakou byl pořízen snímek. Jediným úskalím tedy může být stejné nastavení hodin fotoaparátu a GPS modulu. A je to také přece jen trošku pracnější.

Fotoaparáty s GPS

V současnosti se na trhu objevuje čím dál víc digitálních fotoaparátů s vestavěným GPS modulem. Zaznamenávání GPS souřadnic je tedy daleko snadnější a děje se tak už přímo ve fotoaparátu. Pokud tedy máme zapnutý GPS modul, přístroj zaznamená souřadnice rovnou ke každému snímku do EXIFu, stejně jako mnoho dalších informací o nastavení fotoaparátu, času a podobně. Vzhledem k tomu, že jsou souřadnice zaznamenány do EXIFu, nemusíme mít nejmenší obavy o kvalitu snímku, ta samozřejmě není nijak dotčena.

Vestavěné GPS moduly mají velkou výhodu v tom, že jsou přímo součástí přístroje a nemůžeme je tedy někde zapomenout a nebo ztratit. Nemusíme se ani starat o synchronizaci, protože čas nastavený ve fotoaparátu slouží zároveň i pro zaznamenání souřadnic. Oproti externím modulům ale mají i nevýhodu, se kterou výrobci velmi zdatně bojují. Tou je doba od zapnutí přístroje po dobu, kdy GPS modul detekuje pozici satelitů, což může trvat někdy i několik minut. U starších přístrojů to bylo nepříjemné, protože pokud fotoaparát nestačil do pořízení snímku zjistit svou polohu, přiřadil k fotografii poslední známou pozici i když už jsme třeba na druhé straně světa.

K tomuto jevu může dojít i u nejnovějších modelů v situaci, kdy není GPS signál k dispozici. Typicky uvnitř budov. Pokud jsme ale venku, moc nás to nemusí trápit, některé přístroje totiž nabízejí možnost nevypínat GPS modul při vypnutí přístroje. Tím je vlastně neustále v provozu a má tedy stále přehled o své pozici i v případě, že s fotoaparátem právě nefotíme.

Další donedávna neslýchanou výhodou je GPS kompas. Fotoaparát je tedy schopen určit i směr, kterým při focení mířil objektiv. V kombinaci s velice obsáhlou databází zajímavých míst (paměť přístroje jich může obsahovat i jeden milion) tak foťák sám pozná, co jsme vlastně fotili a ke snímku automaticky přiřadí název objektu (známá budova, hora, ...), na který jsme objektivem zamířili.

Tato nová funkce zcela posouvá možnosti v organizování a prohlížení fotografií. Už si nemusíme pamatovat, co že jsme to na své dovolené vlastně fotografovali, foťák nám to řekne sám.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím