Fotoaparáty s GPS - jak zaznamenat souřadnice

Vývoj jde neustále vpřed a výrobci nám nabízejí stále širší škálu možností a funkcí, které můžeme na svých fotoaparátech využívat. Jednou z nich je možnost zaznamenávat zeměpisnou polohu k vašim fotografiím.

Externí GPS moduly

Donedávna měli fotografové poměrně omezené možnosti, jak připojit GPS data ke svým snímkům. Slouží k tomu GPS moduly, jejichž velkou výhodou je to, že některé z nich jsou kompatibilní prakticky s každým digitálním fotoaparátem. Funguje to celkem jednoduše.

Externí GPS modul stačí zapnout a to je při fotografování naše jediná starost. GPS modul totiž průběžně zaznamenává naši polohu a pak jen stačí tato zaznamenaná data stáhnout do počítače. Pomocí speciálního programu (ale umí to třeba i Zoner Photo Studio 13) je pak velmi snadné „spárovat" data o poloze s fotografiemi. Synchronizace je skutečně jednoduchá, protože program jen porovná údaje o čase pořízení snímku a přiřadí k nim GPS data zaznamenaná ve stejnou dobu, v jakou byl pořízen snímek. Jediným úskalím tedy může být stejné nastavení hodin fotoaparátu a GPS modulu. A je to také přece jen trošku pracnější.

Fotoaparáty s GPS

V současnosti se na trhu objevuje čím dál víc digitálních fotoaparátů s vestavěným GPS modulem. Zaznamenávání GPS souřadnic je tedy daleko snadnější a děje se tak už přímo ve fotoaparátu. Pokud tedy máme zapnutý GPS modul, přístroj zaznamená souřadnice rovnou ke každému snímku do EXIFu, stejně jako mnoho dalších informací o nastavení fotoaparátu, času a podobně. Vzhledem k tomu, že jsou souřadnice zaznamenány do EXIFu, nemusíme mít nejmenší obavy o kvalitu snímku, ta samozřejmě není nijak dotčena.

Vestavěné GPS moduly mají velkou výhodu v tom, že jsou přímo součástí přístroje a nemůžeme je tedy někde zapomenout a nebo ztratit. Nemusíme se ani starat o synchronizaci, protože čas nastavený ve fotoaparátu slouží zároveň i pro zaznamenání souřadnic. Oproti externím modulům ale mají i nevýhodu, se kterou výrobci velmi zdatně bojují. Tou je doba od zapnutí přístroje po dobu, kdy GPS modul detekuje pozici satelitů, což může trvat někdy i několik minut. U starších přístrojů to bylo nepříjemné, protože pokud fotoaparát nestačil do pořízení snímku zjistit svou polohu, přiřadil k fotografii poslední známou pozici i když už jsme třeba na druhé straně světa.

K tomuto jevu může dojít i u nejnovějších modelů v situaci, kdy není GPS signál k dispozici. Typicky uvnitř budov. Pokud jsme ale venku, moc nás to nemusí trápit, některé přístroje totiž nabízejí možnost nevypínat GPS modul při vypnutí přístroje. Tím je vlastně neustále v provozu a má tedy stále přehled o své pozici i v případě, že s fotoaparátem právě nefotíme.

Další donedávna neslýchanou výhodou je GPS kompas. Fotoaparát je tedy schopen určit i směr, kterým při focení mířil objektiv. V kombinaci s velice obsáhlou databází zajímavých míst (paměť přístroje jich může obsahovat i jeden milion) tak foťák sám pozná, co jsme vlastně fotili a ke snímku automaticky přiřadí název objektu (známá budova, hora, ...), na který jsme objektivem zamířili.

Tato nová funkce zcela posouvá možnosti v organizování a prohlížení fotografií. Už si nemusíme pamatovat, co že jsme to na své dovolené vlastně fotografovali, foťák nám to řekne sám.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím