Jak zaznamenat souřadnice

Vývoj jde neustále vpřed, a tak se výrobci snaží oslovit zákazníky celou řadou doplňkových, mnohdy i velmi praktických funkcí. Jednou z nich je i zápis geografických informací přímo do fotografií. GPS informace, které nám sdělují přesné souřadnice, kde byl daný snímek pořízen, se dají do fotografie vložit hned několika způsoby.

Externí GPS moduly

Ještě donedávna měli fotografové poměrně omezené možnosti, jak připojit geo data ke svým snímkům. Jednou z nich byly tzv. GPS moduly. Jejich velkou výhodou je, že se dají spárovat téměř s každým fotoaparátem. Funguje to celkem jednoduše.

V podstatě stačí, aby byl externí GPS modul zapnutý v době, kdy dojde k pořízení fotografie. Ten totiž průběžně zaznamenává polohy, které se následně přenesou do počítače a příslušný program pak spáruje informace o poloze s konkrétními záběry. Synchronizace se děje na základě porovnání času při pořízení snímku s časem konkrétní polohy. Jediné, na co je třeba dát si pozor, je nastavení shodného času fotoaparátu a GPS modulu.

GPS v mobilním telefonu a tabletu

Na podobném principu funguje párování s chytrými zařízeními, jejichž aplikace také umí průběžně zaznamenávat a ukládat souřadnice a následně je pak spárovat s časem pořízení fotografie.

Fotoaparáty s GPS

 Poslední možností jsou fotoaparáty s vestavěným GPS modulem. Zaznamenávání GPS souřadnic je tedy daleko snadnější a děje se tak už přímo v samotném přístroji. Pokud tedy máme zapnutý režim GPS, přístroj sám zaznamená souřadnice rovnou ke každému snímku do EXIFu, stejně jako mnoho dalších informací o nastavení expozice atd. Vzhledem k tomu, že jsou souřadnice zaznamenány do EXIFu, nemusíme mít nejmenší obavy o kvalitu snímku, ta totiž samozřejmě není nijak dotčena.

Vestavěné GPS moduly mají velkou výhodu v tom, že jsou přímo součástí přístroje a nemůžete je tedy někde zapomenout, popřípadě ztratit. Nemusíte se starat ani o synchronizaci, protože čas nastavený ve fotoaparátu slouží zároveň i pro zaznamenání souřadnic. Oproti externím modulům mají však i nevýhodu, se kterou se ale výrobci snaží zdatně bojovat. Tou je doba od zapnutí přístroje po dobu, kdy GPS modul detekuje pozici satelitů, což nyní může trvat někdy i několik minut. U starších přístrojů to bylo velmi nepříjemné, protože pokud fotoaparát nestačil do pořízení snímku zjistit svou polohu, přiřadil k fotografii poslední známou pozici, a to i když už jsme byli třeba na druhém konci světa. 

K tomuto jevu může dojít i u nejnovějších modelů v situacích, kdy není GPS signál k dispozici. Typicky například uvnitř budov. Pokud jsme ale venku, nemusí nás to moc trápit, některé přístroje totiž nabízejí možnost nevypínat GPS modul při vypnutí přístroje. Tím je vlastně neustále v provozu a má tedy stále přehled o své pozici i v případě, že s fotoaparátem právě nefotíme.

Další, donedávna neslýchanou výhodou, je GPS kompas. Fotoaparát je tedy schopen určit i směr, kterým při focení mířil objektiv. V kombinaci s velice obsáhlou databází zajímavých míst (paměť přístroje jich může obsahovat i jeden milion) tak foťák sám pozná, co jsme vlastně fotili a ke snímku pak automaticky přiřadí i název objektu (známá budova, hora, atd.), na který jsme objektivem zamířili. 

Tato nová funkce zcela posouvá možnosti v organizování a prohlížení fotografií. Už si nemusíme pamatovat, co že jsme to na své dovolené vlastně fotili, foťák nám to řekne sám.

Přestože byl ve své době interní GPS modul velkým trendem, trochu se od něj upouští. Důvodem je poměrně velký odběr energie, což rapidně snižuje výdrž baterie. Přesto je tato funkce nenahraditelná, zvláště pro cestovatele a příznivce outdoorových aktivit.


Další informace na Megapixelu